Översikt

Män
Juniorer
P 19
P 18
P17
P16
P 15-16
P 15
P 14
P 13
P 12


Tabell 1: Män

SMÅLANDSREKORD MÄN







Sammanställt av Kettie Gustavsson










Här följer en sammanställning på Smålandsrekorden så långt vi har kommit tillbaka i tiden





På 100 meter har vi funnit handskrivna anteckningar från 1903, men i de flesta andra grenar, börjar





de först omkring 1912-15.





Vi har ändå plockat med äldre resultat som vi hittat i t.ex. DM och i andra skrifter, om dessa är off.





rekord vet vi inte, därför markeras dessa med en "gl" vi ser ändå utvecklingen i grenen,





Givetvis kan det finnas bättre resultat, som vi inte funnit.





Från 1926 finns dock rekordtabeller i Smålands Idrottsförbunds årsböcker,





Vi har hittat många resultat som är bättre än rekorden, men av någon anledning inte blivit godkända.





Det fanns på den tiden många orsaker, kanske hade man rivit en häck, kanske gjort resultatet utanför





Smålands gränser t.ex. på SM eller t.o.m. i OS. Kanske fanns det inte tre klockor vid tidtagningen,





eller var det medvind i kastgrenar, ibland vet vi ingen orsak, det har funnits många konstiga regler.





Ibland har vi funnit godkända resultat i Årsberättelsen, men rekordanmälan saknas.












Finns det två datum vet vi bara att resultat är nått på den tävlingen, men inte vilken dag.














Markeringar





X = Rekordanmälan finns





* före resultatet är taget från gammal rekordtabell, antingen Smålands IF:s eller gammal handskriven





# = Godkänt i Årsberättelse, men rekordanmälan saknas.





gl = Resultat från gammal resultatlista ej noterade rekord





* efter resultat = Retroaktivt godkänt,

















Löpning 100m





11.4 gl Erik Frick -18840315 Jönköpings AIF 16/8-03 Anneberg DM
11.2 * Efraim Fried -870617 Jönköpings L.GIF 28/7-07 Jönköping DM
10.8 * Fabian Björk-18931021 Jönköpings AIK 28/5-17 Huskvarna
10.7 x Ove Jonsson -401123 IFK Växjö 2/7-58 Åtvidaberg Nat.
10.5 x Ove Jonsson -401123 IFK Växjö 10/8-59 Skövde
10.4 x Ove Jonsson -401123 IFK Växjö 7/8-61 Skövde Int







10.51 *
Anders Faager -470403 Wärnamo SK 16/8-70 Västerås SM
10.49 x Christofer Ohlsson -780130 IFK Växjö 17/6-99 Västerås Nat.
10.48 x Christofer Ohlsson -780130 IFK Växjö 13/8-99 Sundsvall JSM




















































































Löpning 200 m





24.0 gl Kristian Boll -1891 Jönköpings AIF 19/7-14 Jönköping
23.9 * Kristian Boll -1891 Jönköpings AIK 8/8-15 Huskvarna DM
23.5 * Fabian Björk -18931021 Jönköpings AIK 4/8-18 Tranås DM
22.9 * Lave Nilsson -021114 Västerviks IF 5-6/7-24 Vetlanda DM
22.7 * Sven Strand -130608 IFK Växjö 30/7-36 Växjö
22.6 * Stig Andersson -170710 Vaggeryds IK 2/9-45 Vaggeryd
22.5 * Lennart Palm -210728 Jönköpings AIF 31/8-46 Helsingborg
22.2 * Leif Christersson -320122 Eksjö Södra IK 2/9-50 Eskilstuna
21.8 x Ove Jonsson -401123 IFK Växjö 10/9-58 Lund Int.
21.4 x Ove Jonsson -401123 IFK Växjö 27/9-59 Paris/FRA Landskamp
21.3 x Ove Jonsson -401123 IFK Växjö 23/8-61 Göteborg SM
21.1 x Ove Jonsson -401123 IFK Växjö 30/8 -61 Helsingborg
20.8 x Ove Jonsson -401123 IFK Växjö 1/10-61 Budapest/HUN Landskamp
20.7 # Ove Jonsson -401123 IFK Växjö 10/7-62 Zürich/SUI Int







21.11 # Anders Faager -470403 Wärnamo SK 6/8-72 Umeå SM




















































































Löpning 400 m





59.8 gl Lars Odeen18890514 Jönköpings L GIF 8/8-08 Tranås DM
55.6 gl Hugo Ljung -901103 Jönköpings IS 1478-10 Nässjö DM
54.8 gl Hugo Ljung -901103 Jönköpings IS -12

52.5 * Fabian Björk -18931021 Jönköpings AIK 6/6-15 Jönköping
51.7 * Fabian Björk -18931021 Jönköpings AIK 28/5-17 Huskvarna
51.1 * Fabian Björk -18931021 Jönköpings AIK 10/6-17 Jönköping
50.8 * Sven Strand -130608 IFK Växjö 7/7-35 Malmö
50.4 * Sven Strand -130608 IFK Växjö 8/8-36 Jönköping
49.9 * Rune Nicklasson -161205 Jönköpings AIF 5-6/6-39 Växjö DM
48.0 * Karl-Erik Franzén -190905 IFK Sävsjö 4/9-42 Stockholm
47.4 x Carl-Gustaf Johansson-371209 IFK Växjö 5/6-61 Lidingö
46.8 x Anders Faager -470403 Wärnamo SK 29/6-71 Oslo/NOR Landskamp
46.1 x Anders Faager -470403 Wärnamo SK 5/7-72 Stockholm Int.







46.29 # Anders Faager -470403 Wärnamo SK 3/9-72 München/FRG




























Anmärkningar: Resultat som av någon anledning ej godkänts












1918 sprang Fabian Björk Jönköpings AIF på 50.5, vilket var under rekordet, den 21/7 i Köpenhamn





Även Rune Nicklasson var under rekordet 1938 med 49.7 den 11/9 i Göteborg





inget av dessa resultat finns i rekordtabellerna.





Troligen beroende på att resultaten är gjorda utanför Småland












54.0
Hugo Ljung -901103 Jönköpings IS 6/6-12 Stockholm










































Löpning 800 m





2.07.9 * Axel Andén Nässjö IF 8/8-15 Huskvarna DM
2.05.2 * Axel Andén Nässjö IF 13/8-16 Jönköping DM
2.00.8 * Fabian Björk -18931021 Jönköpings AIK 22/2-17 Malmö
1.59.8 * Felix Linnér -060820 Eksjö GIK 26/7-34 Eksjö
1.58.2 * Felix Linnér -060820 Eksjö GIK 7/7-35 Malmö
1.55.3 * Karl-Gustaf Björk -061122 Nybro IF 20/8-36 Stockholm
1.54.9 * Oscar Bruce -110916 Ankarsrums IF 4/7-37 Malmö
1.53.0 * Rune Gustavsson -191201 Wärnamo SK 6/9-42 Malmö
1.51.4 * Rune Gustavsson -191201 Wärnamo SK 30/8-44 Stockholm
1.50.2 * Rune Gustavsson -191201 Wärnamo SK 2/9-45 Malmö
1.50.0 * Rune Gustavsson -191201 Wärnamo SK 27/8-46 Malmö







1.49.56 x Stefan Pettersson -650324 IFK Växjö 24/8-89 Växjö Växjö Games
1.48.75 # Patrik Johansson -720728 IFK Växjö 4/7-92 Oslo/NOR

















































Löpning 1000 m





2.23.9 * Rune Gustavsson -191201 Wärnamo SK 31/8-43 Helsingborg
2.21.4 * Rune Gustavsson -191201 Wärnamo SK 4/9-46 Borås
2.21.35 x Patrik Johansson -720728 IFK Växjö 8/6-92 Stjördal/NOR Nat
2.20.98 x Patrik Johansson -720728 IFK Växjö 10/7-93 Oslo/NOR Int GP





































































































































Löpning 1500m





4.43.2 gl Carl A Landin-18870110 Jönköpings AIF 16/8-03 Anneberg DM
4.38.0 gl E Neuman Jönköpings L.GIF 23-24/7-04 Värnamo DM
4.34.2 gl G A Johansson Jönköpings AIF 30/7-05 Nässjö DM
4.31.4 gl Folke Arvidsson -18850904 Anneberg IK 15/7-06 Nässjö
4.31.0 gl Gustav Ruther -18880216 Nässjö IF 19/9-09 Gislaved DM
4.26.9 gl Konrad Petersson - Tranås AIF -11

4.17.2 gl Carl Sterner Växjö AIF 19/7-14 Eksjö DM
4.16.7 * Axel Andén Nässjö IF 8/8-15 Huskvarna DM
4.16.2 * C J Nilsson Jönköpings IS 22/7-17 Malmö
4.14.9 * Bernhard Dehlin -19001010 Eksjö GIK 6/7-24 Vetlanda DM
4.10.4 * Bernhard Dehlin -19001010 Eksjö GIK 29/8.26 Huskvarna
4.10.2 * Felix Linner -060830 Eksjö GIK 21/7-29 Jönköping
4.09.6 * Felix Linner -060830 Eksjö GIK 17/8-30 Jönköping
4.07.6 * Felix Linner -060830 Eksjö GIK 6/9-31 Norrköping
4.03.7 * Felix Linner -060830 Eksjö GIK 21/8-32 Borås
4.02.1 * Felix Linner -060830 Eksjö GIK 18/8-35 Borås
4.00.8 * Felix Linner -060830 Eksjö GIK 25/8-35 Stockholm
3.59.4 * Oscar Bruce -110916 Ankarsrums IF 9/9-38 Stockholm
3.58.6 * Rune Gustavsson -191201 Wärnamo SK 9/8-41 Stockholm
3.55.2 * Rune Gustavsson -191201 Wärnamo SK -42

3.51.2 * Rune Gustavsson -191201 Wärnamo SK 18/6-43 Stockholm
3.48.2 * Rune Gustavsson -191201 Wärnamo SK 1/7-44 Göteborg
3.45.2 x Ingemar Bergkvist -461004 Villstads GIF 30/6-66 Växjö
3.45.02 x Patrik Johansson -720728 IFK Växjö 3/7-91 Stockholm DN-Galan
3.42.77 x Patrik Johansson -720728 IFK Växjö 18/7-92 Villeneuve/dAcq FRA Europacup
3.41.16 x Patrik Johansson -720728 IFK Växjö 11/8-92 Växjö Int
3.41.15 x Patrik Johansson -720728 IFK Växjö 16/8-92 Umeå SM
3.40.91 x Patrik Johansson -720728 IFK Växjö 28/7-93 Karlskrona GP




























Anmärkningar: Resultat som av någon anledning ej godkänts





3.47.4
Rune Gustavsson -19 Wärnamo SK 18/7 -44 Malmö mellantid



































1 mile





4.04.6 * Rune Gustavsson -191201 Wärnamo SK 1/7-43 Göteborg Julispelen
4.01.72 x Patrik Johansson -720728 IFK Växjö 14/8-94 Lerum

















































Löpning 3000m





9.05.0 * Seth Lindgren -131203 Vaggeryds IK 27/5-34 Nässjö
8.52.2 * Oscar Bruce -110916 Ankersrums IF -35

8.43.8 * Seth Lindgren -131203 IFKVärnamo 13/6-37 Jönköping
8.39.0 * Oscar Bruce -110916 Ankarsrums IF 18/9-38 Norrköping
8.33.6 * Oscar Bruce -110916 Ankarsrums IF 15/9-40 Malmö
8.24.6 * Rune Gustavsson -191201 Wärnamo SK 14/9-44 Malmö
8.20.0 * Erik Johansson -220329 Moheda IF 23/7-46 Malmö
8.19.6 * Erik Ahldén -230904 IFK Växjö 31/7-49 Göteborg
8.19.3 x Lars Helander -310823 Eksjö GIK 22/7-57 Malmö Int
8.12.4 x Nils-Bertil Karlsson -451014 Västerviks IF 29/5-73 Lidingö Int.
8.12.18 x Kent Claesson -710729 Skillingaryds FK 12/6-90 Eskilstuna Kuriren Galan
8.09.62 x Kent Claesson -710729 Skillingaryds FK 26/6 -91 Borlänge GP
8.07.07 x Kent Claesson -710729 Skillingaryds FK 13/8-91 Stockholm Int.
8.03.12 x Kent Claesson -710729 Skillingaryds FK 21/6-94 Tampere/FIN Int
8.01.94 x Kent Claesson -710729 Skillingaryds FK 1/6-95 Jena/GER Int.
8.00.80 x Kent Claesson -710729 Skillingaryds FK 24/5-97 Florö/NOR Int.
7.59.20 x Kent Claesson -710729 Skillingaryds FK 31/8-99 Karlstad Götgalan













































































Löpning 5000m





17.30.6 gl Otto Gustavsson -1877 Anneberg 16/8-03 Anneberg DM
17.07.2 gl G A Johansson Jönköpings AIF 30/7-05 Nässjö DM
16.26.5 * Janne Wekell -18920401 Nässjö IF 1178-12 Tranås DM
16.22.5 * Sture Lagerman -18940925 IF Gothia, Kalmar -16 Oskarshamn
16.15.2 * Axel Ljungdahl -18910326 Jönköpings IS 10/6-17 Jönköping
16.08.0 * Gustaf Fjäll -18871105 Jönköpings IS 22/7-17 Malmö
16.07.8 * John Wallin -021121 IFK Växjö 4/8-23 Kalmar DM
16.03.0 * Eric Stenfeldt -050207 Västerviks IF 5/7-24 Vetlanda DM
15.48.3 * Eric Stenfeldt -050207 Västerviks IF 1/6-25 Tranås
15.37.2 * Eric Stenfeldt -050207 Västerviks IF 9/8-25 Eksjö DM
15.19.6 * Eric Stenfeldt -050207 Västerviks IF 29/8-26 Huskvarna
15.18.6 * Eric Stenfeldt -050207 Västerviks IF 17/8-30 Jönköping Landskapsm.
15.11.0 * Eric Stenfeldt -050207 Västerviks IF 22/8-30 Stockholm
15.01.4 * Bertil Johansson -140701 Wärnamo SK 25/9-41 Stockholm
14.49.8 * Bertil Johansson -140701 Wärnamo SK 5/9-43 Linköping
14.33.2 * Erik Johansson -220329 Moheda IF 12/7-46 Stockholm
14.22.8 x Boris Jönsson -330212 Eksjö GIK 16/8-59 Stockholm SM
14.21.0 x Boris Jönsson -330212 Eksjö GIK 1/7-61 Gimo
13.57.2 # Nils-Bertil Karlsson -451014 Västerviks IF 14/8-72 Stockholm
13.45.4 x Nils-Bertil Karlsson -451014 Västerviks IF 5/7-73 Nyköping Int.
13.31.54 x Kent Claesson -710729 Skillingaryds FK 1/8-98 Hechtel/BEL Int





















Anmärkningar: Resultat som av någon anledning ej godkänts





15.46.2
Sture Lagerman -18940929 IFK Oskarshamn 22/7 -11 Malmö
16.03.2
Sture Lagerman-18940925 IFK Oskarshamn 27/7-19 Malmö Landskapsm.
15.07.3
Erik Stenfeldt -050207 Västerviks IF 17/8-29 Stockholm SM
14.29.8
Erik Alden -230904 IFK Växjö 21/8-49 Sollentuna SM
























































Löpning 10000 m





35.58.6 gl A Nilsson Hushvarna IF -14 Huskvarna
34.11.5 * Sture Lagerman -18940925 IFK Kalmar 5/9-15 Jönköping
33.19.7 * Sture Lagerman -18940925 IF Gothia Kalmar 10/9-16 Tranås
33.11.0 * Eric Stenfeldt -050207 Västerviks IF 9/8-25 Eksjö DM
32.34.5 * Eric Stenfeldt -050207 Västerviks IF 8/8-26 Nybro DM
31.47.6 * Eric Stenfeldt -050207 Västerviks IF 30/8-30 Oslo/NOR
31.36.8 * Olof Johansson -240809 Tranås AIF 30/8-53 Huskvarna DM
31.17.4 * Lennart Berg -200108 Wärnamo SK 22/8-54 Värnamo DM
30.28.6 x Boris Jönsson -330212 Eksjö GIK 1/7-58 Stockholm EM-Kval
30.09.4 x Boris Jönsson -330212 Eksjö GIK 1-3/8-58 Stockholm SM
30.08.2 x Boris Jönsson -330212 Eksjö GIK 27/8-59 Göteborg Landskamp
29.51.2 x Boris Jönsson -330212 Eksjö GIK 17/6-60 Helsinki/FIN
28.53.6 x Nils-Bertil Karlsson -451014 Västerviks IF 19/6-73 Oslo/NOR Distriktsm.
























































Anmärkningar: Resultat som av någon anledning ej godkänts





34.26.8
Olle Nilsson Huskvarna IF 8/8-15 Huskvarna DM
32.03.0
Sture Lagerman -18940925 Gothia Kalmar 4/9-16 Stockholm
31.27.9
Eric Stenfeldt -050207 Västerviks IF 23/8-25 Stockholm 1:a SM







De två senaste är troligen inte godkända eftersom de är nådda utanför Småland

































Häcklöpning 110 m





19.4 gl Heribert Palmborg -1885 Jönköpings L.GIF 23-24/7-04 Värnamo DM
19.2 gl Axel Johansson Nässjö !F -05 Anneberg
18.8 gl Axel Johansson Nässjö IF -05 Nässjö
17.4 gl Lennart Högberg -1889 Jänköpings L.GIF 28/7-07 Jönköping DM
17.2 * Hugo Ljung -18901103 Jönköpings IS 15/9-12 Jönköping
16.9 * Folke Jansson -18970423 Jönköpings AIK 4/8-18 Tranås DM
16.8 * Hugo Hansson18900809 Jönköpings IS -19 Jönköping
16.7 * Herbert Dehlin -020615 Eksjö GIK 19/9-26 Eksjö
16.4 * Herbert Dehlin -020615 Eksjö GIK 19/8-28 Eksjö
16.2 * Carl-Erik Hulting -080222 Nässjö IF 14/8-32 Kalmar DM
16.0 * Carl-Erik Hulting -080222 Nässjö IF 4-5/8-34 Ljungby DM
15.9 * Carl-Erik Hulting -080222 Nässjö IF -34

15.7 * Carl-Erik Kronström -110520 IFK Växjö 30/7-38 Huskvarna DM
15.5 * Gösta Risberg -190521 Jönköpings AIF 31/8-41 Falköping
15.2 * Gösta Risberg -190521 Jönköpings AIF 16/8-42 Stockholm
15.1 * Gösta Risberg -190521 Jönköpings AIF 1/8-43 Eksjö DM
14.8 x Sture Fröberg -430907 Vimmerby IF 5/9-64 Finspång Int.
14.5 x Sture Fröberg -430907 Vimmerby IF 28/6-65 Växjö Nat,
14.4 x Sture Fröberg -430907 Vimmerby IF 29/8-66 Stockholm
14.3 x Sture Fröberg -430907 Vimmerby IF 12/9-67 Rom/ITA Landskamp Extralopp







15.03 # Percy Pettersson -580613 Nybro IF 8/8-76 Helsingborg
14.92 x Ulf Johansson -630318 IK Hakarpspojkarna 29/8-81 Stockholm Finnkampen
14.83 x Ulf Johansson -630318 IK Hakarpspojkarna 25/5-82 Göteborg
14.69 x Ulf Johansson -630318 IK Hakarpspojkarna 9/6-82 Jönköping
14.62 x Ulf Johansson -630318 IK Hakarpspojkarna 23/6-82 Jönköping Nat.
14.41 x Ulf Söderman -630318 IK Hakarpspojkarna 3/9-83 Stockholm Finnkampen
14.11 x Ulf Söderman -630318 IK Hakarpspojkarna 16/8-85 Västerås SM
13.94 x Ulf Söderman -630318 IK Hakarpspojkarna 29/8-86 Stuttgard/FRG EM
13.89 # Ulf Söderman -630318 IK Hakarpspojkarna 23/6-87 Kokkola/FIN Int.














Anmärkningar: Resultat som av någon anledning ej godkänts





1934 slog Carl-Erik Hulting rekordet på 110 m Häck med 16.0, detta gjorde han i ett försök, i finalen





sprang han sedan på 15.6 men blev disk då han rev tre häckar.












15.4
Carl.Erik Kronström -110520 IFK Växjö 11/9-38 Karlshamn
Percy Petterssons tid 15.03 -76 godkändes först 1979.



















Häcklöpning 200 m





28.2 * Carl-Gustaf Håkansson Nybro IF -40

28.0 gl Sixten Bohm -130615 Huskvarna IF 20/7-41 Nybro Klubbmatch
26.8 * Sixten Bohm -130615 Huskvarna IF 26-27/7-41 Tranås DM
26.7 * Sixten Bohm -130615 Huskvarna IF 26/7-42 Kalmar DM
25.6 * Gösta Risberg -190521 Jönköpings AIF 1/8-43 Eksjö DM
25.4 x Sture Fröberg -430907 Vimmerby IF 2/7-64 Vimmerby Nat.






25.85 x Klas Liljegren -630930 IFK Växjö 2/9-81 Växjö Arenatäv.







Häcklöpning 400m





61.0 * Erik Pettersson -090518 Jönköpings AIF 17/9-33 Eksjö
60.0 * Erik Pettersson -090518 Huskvarna IF 26/7-34 Eksjö
59.9 * Rune Nicklasson -161205 Jönköpings AIF 8-9/8-36 Västervik DM
58.0 * Nils Bjärle -150520 Eksjö GIK 31/7-38 Huskvarna DM
56.3 * Sixten Bohm -130615 Huskvarna IF 19/8-39 Stockholm
55.8 * Sixten Bohm -130615 Huskvarna IF 15/8-42 Stockholm
54.9 x Sten Eriksson -350210 Eksjö GIK 13/8-60 Västerås BSM
53.8 x Tore Hedner -390427 IFK Växjö 17/7-62 Visby Nat.
53.6 x Sven-Olof Björnholm -410401 Oskarshamns SK 31/8-67 Eskilstuna
53.5 x Peter Löfstedt -551110 IFK Växjö 20/7-76 Lund TK-tävl.







55.44 # Peter Hornebrant -550418 Södra Vi IF 18/7-79 Göteborg
54.99 x Roger Ellström -610524 Jönköpings AIF 8/8-80 Karlstad JSM
54.74 x Mattias Jörgensson -620106 Villstads GIF 1/8-81 Norrköping Distriktsm.
53.69 x Mattias Jörgensson -620106 Villstads GIF 30/7-83 Göteborg USM
53.37 x Klas Liljegren -630903 IFK Växjö 19/6-85 Växjö Växjö Games
52.54 x Frans Hällqvist -720727 Skruvs IF 29/6-91 Västerås GP
52.44 x Frans Hällqvist -720727 Skruvs IF 18/8-91 Växjö JSM







Anmärkningar: Resultat som av någon anledning ej godkänts





58.8
Erik Petersson -090518 Huskvarna IF 10/8-35 Jönköping










































Hinder 3000m





9.29.0 * Tore Sjöstrand -210731 IFK Växjö -49

9.11.2 * Tore Sjöstrand -210731 IFK Växjö 9/8-50 Malmö Int.
8.57.4 * Gunnar Karlsson/Tjörnebo-270323 IFK Växjö 3/7-52 Stockholm
8.52.4 x Lars Helander -310823 Eksjö GIK 17/8-57 Stockholm SM
8.50.2 x Lars Helander -310823 Eksjö GIK 22/8-58 Stockholm EM
8.49.70 x Ola Torstensson -650331 Eksjö Södra IK 4/7-91 Gävle GD
8.41.61 x Henrik Skoog -790417 Villstads GIF 27/5-98 Cotthus/GER
8.40.27 x Henrik Skoog -790417 Villstads GIF 4/8-00 Västerås NM Jun.
8.37.60 x Henrik Skoog -790417 Villstads GIF 29/8-00 Växjö Int.
8.34.89 x Henrik Ahnström -810701 Brittatorps TK 8/6-05 Sacramento/CA





Amerikanska Univer. Mäst




























Höjdhopp





1.55 gl David Ljungren -1877 Eksjö GIK -03

1.55 gl R Nilsson Nässjö IF -03

1.58 gl R Nilsson Nässjö IF -04 Anneberg
1.70 gl Anders Bovin -1887 Jönköpings L.GIF 23-24/7-04 Värnamo DM
1.73 gl Anders Bovin -1887 Jönköpings L.GIF 30/7-05 Nässjö DM
1.75 gl Hugo Wieslander -18890611 Växjö AIF 13/8-11 Vimmerby DM
1.77 gl Lennart Högberg -1889 Jönköpings Reg. -12

1.78 gl Adim Åberg -18900502 Eksjö GIK 8/6-13 Nässjö
1.80 * Rudolf Johansson Eksjö GIK -13 Anneberg
1.81 * Thorwig Svahn -18930705 Jönköpings IS 25/6-16 Växjö
1.83 * Gösta Holmer Vimmerby IF 25/8-18 Jönköping
1.87 * Helge Jansson -040601 Eksjö GIK 9/6-24 Tranås
1.88 * Helge Jansson -040601 Eksjö GIK 6/7-24 Vetlanda DM
1.90 * Herbert Adolfsson -050716 Eksjö GIK 29/8-26 Huskvarna
1.96 * Ragnar Björk -211122 IFK Sävsjö 23/9-45 Sävsjö
1.98 * Ragnar Björk -211122 Jönköpings AIF 8/9-47 Stockholm
2.02 x Egon Nilsson -260807 Ljungby IF 16/7-56 Älmhult Kretsmatch
2.04 x Egon Nilsson -260807 Ljungby IF 14/9-57 Markaryd Nat.
2.05 x Egon Nilsson -260807 Ljungby IF 24/8 -60 Älmhult Nat.
2.06 x Egon Nilsson -260807 Ljungby IF 11/9-60 Nässjö Distriktsm.
2.07 x Bo Jonsson -470117 IK Vista 22/8-64 Malmö UP-Final
2.11 x Staffan Pettersson -490814 Vimmerby IF 10/5-70 Stockholm
2.20 x Stefan Karlsson -581216 IK Sisu 8/7-80 Stockholm Int
2.22 x Stefan Karlsson -581216 IK Sisu 23/5-81 Norrköping Serien




























Anmärkningar: Resultat som av någon anledning ej godkänts












1908 på DM hoppade Hugo Wieslander 1.74, men han fick inte bli Smålandsmästare,





ej heller blev det Smålandsrekord eftersom hans anmälan kommit in för sent.



















































































































































































MÄN
Stavhopp





2.70 gl Mårten Sandberg -1881 Eksjö GIK 16/8 03 Anneberg DM
3.00 gl Paul Dahl -18880426 Annebergs IK 2/9-03 Anneberg
3.05 gl Paul Dahl -18880426 Annebergs IK 15/7-06 Nässjö
3.21 gl Paul Dahl -18880426 Annebergs IK 14/8-10 Nässjö DM
3.22 gl Patrik Jansson -18900527 Eksjö GIK 10-11/8-12 Tranås DM
3.25 gl Viktor Hackberg -18910813 Huskvarna IF 17/8-13 Växjö DM
3.42 * Olof Svedlund -18950922 Huskvarna IF 5/9-15 Jönköping
3.50 * Olof Svedlund -18950922 Huskvarna IF 25/6-16 Växjö
3.53 * Olof Svedlund -18950922 Huskvarna IF 3/9-16 Jönköping
3.54 * Petrus Svensson -19001002 Eksjö GIK 29/8-26 Huskvarna
3.55 gl Petrus Svensson -19001002 Eksjö GIK 7/8-27 Huskvarna DM
3.70 * Petrus Svensson -19001002 Eksjö GIK 4/9-27 Jönköping
3.71 * Petrus Svensson -19001002 Eksjö GIK 21/7-29 Jönköping
3.75 * Petrus Svensson -19001002 IFK Sävsö 30/8-31 Vetlands
3.78 * Gustaf Göransson -101207 IFK Sävsjö 25/9-38 Sävsjö
3.92 * Gustaf Göransson -101207 IFK Sävsjö 9/8-42 Huskvarna
3.97 * Birger Hultqvist -200606 IFK Växjö 2/7-47 Vetlands
4.10 * Birger Hultqvist -200606 IFK Växjö 6/6-48 Hovmantorp
4.12 * Birger Hultqvist -200606 IFK Växjö -49

4.20 * Birger Hultqvist -200606 IFK Växjö 28/7-50 Stockholm
4.30 x John-Erik Blomqvist -450517 Kalmar SK 19/7-64 Karlshamn
4.40 x John-Erik Blomqvist -450517 Kalmar SK 18-19/9-64 Warszava/POL EM 19år
4.50 x John-Erik Blomqvist -450517 Kalmar SK 18/7-65 Nyköping
4.55 x John-Erik Blomqvist -450517 Kalmar SK 15/8-65 Svängsta Distriktsm.
4.70 x Gunnar Agerskär -630409 Nybro IF 12/7-80 Helsingborg Öresund-Sp
4.71 x Gunnar Agerskär -630409 Nybro IF 26/7-80 Nybro UDM
4.91 x Gunnar Agerskär -630409 Nybro IF 2/9-81 Växjö Växjöspelen
5.00 x Gunnar Agerskär -630409 Nybro IF 13/7-82 Visby Visbyspelen
5.18 x Gunnar Agerskär -630409 Nybro IF 22/8-83 Handen Nat.
5.20 x Gunnar Agerskär -630409 Nybro IF 2/9-84 Helsinki/FIN Landskamp
5.31 x Peter Widen -670702 IFK Växjö 19/8-87 Växjö GP
5.40 x Peter Widen -670702 IFK Växjö 25/8-88 Växjö GP
5.51 x Peter Widen -670702 IFK Växjö 29/6-89 Västerås GP
5.60 x Peter Widen -670702 IFK Växjö 3/7-89 Stockholm DN Galan
5.71 x Peter Widen -670702 IFK Växjö 23/7-91 Karlskrona GP
5.75 x Peter Widen -670702 IFK Växjö 29/8-91 Tokyo/JPN VM







Anmärkningar: Resultat som av någon anledning ej godkänts





3.40
Efraim Samuelsson Tranås AIF 11/8-15 Malmö Landskapsm.
3.60
H Risberg Västerviks IF 27/7-19 Malmö Landskapsm.
Petrus Svensson Eksjö GIK hoppade 3.80 redan 1930 . Eksjö, men gjorde detta i





omhopp för att få fram en segrare.



















Längdhopp





5.57 gl Erik Frick -18840315 Jönköpings AIF 16/8-03 Anneberg DM
6.03 gl Heribert Palmborg -1885 Jönköpings L.GIF 23-24/7-04 Värnamo DM
6.13 gl Tobias Nielsson -1887 Nässjö IF 28/6-06 Nässjö
6.15 gl Lars Odeen -18890514 Jönköpings L.GIF 28/7-07 Jönköping DM
6.30 gl Lars Odeen -18890514 Jönköpings L.GIF -08 Nässjö
6.41 gl Hjalmar Olsson -18911109 Nässjö IF 14/8-10 Nässjö DM
6.46 gl J Andersson Nässjö IF 6/6-13 Nässjö
6.56 gl Ernst Burman -18910609 Växjö AIF 13/8-13 Växjö DM
6.70 * William Pettersson -18951006 IFK Kalmar 5/9-15 Jönköping
6.95 * William Pettersson -18951006 IFK Kalmar 4/8-18 Tranås DM
7.05 * William Pettersson -18951006 Kalmar IS 25/8-18 Jönköping
7.23 * Eric Svensson -030910 IK Tord Jönköping 14/8-27 Falköping
7.28 * Eric Svensson -030910 IK Tord Jönköping -28

7.32 * Gustaf Strand -220130 IFK Växjö 6/9-47 Stockholm
7.33 x Christer Jonsson -480122 IFK Växjö 20/7-68 Östersund JSM
7.46 x Kent Nygren -640414 IK Hakarpspojkarna 22/5-82 Varberg Serien
7.62 x Peter Widen -670702 IFK Växjö 2/8-87 Gävle SM














Anmärkningar: Resultat som av någon anledning ej godkänts





6.14 Natanael Nielsson -1885
Nässjö IF 15/7-06 Nässjö
6.70
Valter Olsson -18941010 Nässjö IF 23/7-15 Köpenhamn
6.76
Valter Olsson -18941010 Nässjö IF 11/7-15 Malmö
6.87
Hjalmar Olsson -18911009 Nässjö IF -12

7.05 * William Petersson -18951006 Kalmar IS 19/8-18 Jönköping
7.24
William Petersson -18951006 Kalmar IS 1/9-18 Köpenhamn
7.26
William Petersson -18951006 Kalmar IS 11/7-20 Stockholm
7.29
Erik Svensson -030910 IK Tord 8/7-28 Stockholm
7.43
Erik Svensson -030910 IK Tord 9/6-29 Östersund





















Trestegshopp





11.94 gl Heribert Palmborg -1885 Jönköpings AIF 16/8-03 Anneberg DM
12.61 gl Heribert Palmborg -1885 Jönköpings L.GIF 23-24/7-04 Värnamo DM
12.80 gl Natanael Nielsson -1885 Nässjö IF 30/7-05 Nässjö DM
13.62 gl Tobias Nielsson -19870428 Nässjö IF 28/7-07 Jönköping DM
13.82 gl Hjalmar Olsson -18911009 Nässjö IF 14/8-10 Nässjö DM
14.12 * Folke Jansson -18970423 Jönköpings AIK 6/6-15 Jönköping
14.28 * Thorvig Svahn -18930705 Jönköpings IS -16 Jönköping
14.45 * Folke Jansson -18970423 Jönköpings AIK 10/6-17 Jönköping
14.63 * Eric Svensson -030910 IK Tord Jönköping 29/8-26 Huskvarna
15.11 x John-Erik Blomqvist -450517 Kalmar SK 19/7-64 Karlshamn JSM
15.30 x Paul Lundberg -600316 IFK Växjö 26/8-84 Växjö SM
15.34
Daniel Linnartsson -880212 IFK Växjö 30-31/5-09 Sävedalen Sävedalsspelen
15.71
Daniel Linnartsson -880212 IFK Växjö 28/6-09 Göteborg Världsungdomsspelen





















Anmärkningar: Resultat som av någon anledning ej godkänts





14.17
Hajlmar Olsson-18911109 Nässjö IF 21/6-12 Stockholm
14.41
Thorwig Swahn-18930705 Jönköpings IS 27/8-16 Malmö SM
14.76
Erik Svensson -030910 IK Tord 19/6-27 Falkenberg
14.92
Folke Jansson -18970423 Jönköpings AIK 29/6-18 Oslo/NOR (Svenskt Rekord)



































Kulstötning båda händerna





17.11 gl Mårten Sandberg -18811111 Eksjö GIK 16/8-03 Anneberg DM
17.79 gl Mårten Sandberg -18811111 Eksjö GIK 23-24/7-04 Värnamo DM
20.09 gl Hugo Wieslander -18890611 Växjö L GIF 29/7-06 Eksjö DM
23.24 * Hugo Wieslander -18890611 Växjö AIF 26/7-07 Jönköping DM
23.34 * Walfrid (Walle) Johansson -18930216 IFK Kalmar 12/6-16 Jönköping
23.45 * Helge Jansson -040601 Eksjö GIK 3/8-24 Huskvarna DM
23.54 * Helge Jansson -040601 Eksjö GIK 7/9-24 Huskvarna





















Kulstötning





12.11 gl Hugo Wieslander -18890611 Växjö AIF 17/8-13 Växjö DM
12.20 * Walfrid (Walle) Johansson -18930216 IFK Kalmar 12/6-16 Jönköping
12.50 gl Walfrid (Walle) Johansson -18930216 Kalmar IS 6/8-21 Oskarshamn DM
13.23 * Helge Jansson -040601 Eksjö GIK 9/6-24 Tranås
13.30 * Helge Jansson -040601 Eksjö GIK 1/6-25 Tranås
13.66 * Helge Jansson -040601 Eksjö GIK 29/8-26 Huskvarna
13.88 * Helge Jansson -040601 Eksjö GIK 4/9-27 Jönköping
14.45 * Sven Dadlén -140707 Kalmar SK 7/8-37 Sävsjö DM
14.52 * Sven Dahlen -140707 Kalmar SK 19/9-38 Linköping
14.81 * Sven Dahlén -140707 Kalmar SK 7/9-41 Orrefors
15.18 * Arne Romare -211102 Eksjö GIK 17/7-43 Köpenhamn/DEN
15.37 x Bengt Olsson(Bendeus) -440503 IFK Växjö 13/5 -63 Moheda Nat.
15.76 x Bengt Olsson(Bendeus) -440503 IFK Växjö 17/8-63 Athinas/GRE Landsk. Jun
16.53 x Bengt Olsson(Bendeus) -440503 IFK Växjö 10/7-64 Växjö Resultattäv.
17.03 x Bengt Bendeus -440503 IFK Växjö 30/7-65 Hässleholm Int.
17.74 x Bengt Bendeus -440503 IFK Växjö 5/6-66 Växjö
18.08 x Bengt Bendeus -440503 IFK Växjö 30/6-66 Växjö
18.69 x Bengt Bendeus -440503 IFK Växjö 15/8-66 Stockholm Int.
19.29 x Kristian Petersson -711005 IFK Växjö 20/3-94 Tempe/USA Int.
19.47 x Kristian Petersson -711005 IFK Växjö 2/6-94 Tampere/FIN Int.
19.74 x Kristian Petersson -711005 IFK Växjö 25/6-94 Kuortane/FIN Int.










































Anmärkningar: Resultat som av någon anledning ej godkänts





13.94
Helge Jansson -040601 Eksjö GIK 21/8-26 Stockholm SM






































































Diskuskastning båda händerna





57.49 gl Josef Andersson Eksjö GIK 23-24/7 -04 Värnamo DM
59.93 gl N Svensson Jönköpings AIF 29/7-06 Eksjö DM
63.34 gl Josef Andersson Eksjö GIK 28/7-07 Jönköping DM
64.05 gl Josef Andersson Eksjö GIK 8/8-08 Tranås DM
66.31 gl Carl-Johan Lind -18830525 Jönköpings IS 19/9-09 Gislaved DM
70.55 * Carl-Johan Lind -18830525 Jönköpings IS 16/8-10 Jönköping
71.00 * Sture Anliot -18950310 Eksjö GIK 9/6-19 Jönköping
71.23 * Robert Wielander -18950106 Elmhults IF 5-6/7-24 Vetlanda DM
71.53 * Robert Wielander -18950106 Elmhults IF 7/9-24 Huskvarna
71.62 * Robert Wielander -18950106 IFK Sävsjö 8-9/8-25 Eksjö DM







Anmärkningar: Resultat som av någon anledning ej godkänts





71.61
Sture Anliot-18950310 Eksjö GIK 3/8-19 Kalmar














Diskuskastning





35.55 * Carl-Johan Lind -1883052 Jönköpings IS 16/8-10 Jönköping
36.38 * Evert Nilsson -941022 Västerviks IF 1/6-16 Nässjö
38.82 * Patrik Jansson -18900527 Eksjö GIK 17/8-13 Växjö DM
39.05 * Sture Anliot -18950310 Eksjö GIK 9/6-19 Jönköping
40.67 * Carl-Edvin Falk -18911001 Jönköpings AIK 19/9-26 Eksjö
41.39 * Torsten Svensson -070511 Alvesta FI 13-14/ -/28 Kalmar
41.88 * Torsten Svensson -070511 Alvesta GIF 26/6-32 Alvesta
42.01 * Torsten Svensson -070511 Alvesta GIF 10/9-33 Ljungby
42.24 * Torsten Svensson -070511 Alvesta GIF 9/9-34 Norrköping
43.40 * Torsten Svensson -070511 Alvesta GIF 16/6-35 Alvesta
44.63 gl Seth Karlsson -090915 Eksjö GIK 16/8-36 Jönköping
45.17 * Seth Karlsson -090915 Eksjö GIK 13/9-36 Eksjö
46.38 * Seth Karlsson -090915 Eksjö GIK 27/6-37 Malmö
46.45 gl Sven Dahlén -140707 Kalmar SK 7/9 -41 Orrefors Invigning IP
47.80 * Sven Dahlén -140707 Kalmar SK 21/9-41 Linköping
49.32 * Sven Dahlén -140707 Kalmar SK 20/6-43 Kungälv
50.12 x Pär Örtman -550331 Nybro IF 11/7-76 Färjestaden GD
58.94 x Pär Örtman -550331 Nybro IF 13/9-80 Edinburgh/GBR Landskamp
59.42 x Håkan Karlberg -670218 IK Hakarpspojkarna 23/4-93 San Marcos/TX
62.58 x Kristian Pettersson -711005 IFK Växjö 30/6-94 Västerås GP



































Anmärkningar: Resultat som av någon anledning ej godkänts





40.79
Sture Anliot -18950310 Eksjö GIK -19 ?
43.50
Torsten Svensson -070507 Alvesta GIF 22/9-35 Uppsala














































































































































































































































Spjutkastning båda händerna





62.42 gl David Ljungberg -1877 Eksjö GIK 16/8-03 Anneberg DM
63.02 gl A Nyström Jönköpings AIK 23-24/7-04 Värnamo DM
67.95 gl C Lyckberg Jönköpings L GIF 30/7-05 Nässjö DM
70.50 gl Hugo Wieslander -18890611 Växjö AIF 28/7-06 Eksjö DM
82.27 gl Hugo Wieslander -18890611 Växjö L GIF 28/7-07 Jönköping DM
83.73 gl B Rooswall Jönköpings IS 10-11/8-12 Tranås DM
86.97 gl Gustaf Lindström -18920410 Eksjö GIK 17/8-13 Växjö DM
90.99 * Olof Svedlund -18950922 Huskvarna IF 24/8-15 Huskvarna
101.70 * Olof Svedlund -18950922 Huskvarna IF 12/6-16 Jönköping
103.04 * Gunnar Lindström -18960211 Eksjö GIK 5-6/7-24 Hvetlanda DM
113.17 * Gunnar Lindström -18960211 Eksjö GIK 11/10-24 Eksjö














Spjutkastning





47.84 gl Gustaf Lindström -18920410 Eksjö GIK 17/8-13 Växjö DM
56.55 * Olof Svedlund -18950922 Huskvarna IF 12/6-16 Jönköping
59.19 * Gunnar Lindström -18960211 Eksjö GIK 29/4-24 Eksjö
60.53 * Gunnar Lindström -18960211 Eksjö GIK 9/6-24 Tranås
63.35 * Gunnar Lindström -18960211 Eksjö GIK 22/6-24 Eksjö
66.62 * Gunnar Lindström -18960211 Eksjö GIK 11/10-24 Eksjö
67.77 * Gunnar Lindström -18960211 Eksjö GIK 22/7-28 Jönköping
70.76 * Gunnar Pettersson -151010 IFK Växjö 26/9-42 Budapest/HUN
72.77 * Gunnar Pettersson -151010 IFK Växjö 1/6-47 Gislaved
75.60 x Göran Swanström -340716 IFK Växjö 24/8-61 Göteborg SM
76.18 x Göran Swanström -340716 IFK Växjö 9/9-61 Stockholm
78.19 x Bertil Gustavsson -400314 IFK Växjö 21/9-63 Oslo/NOR Landskamp
80.32 x Jan-Olof Damgren -510402 Jönköpings AIF 22/5-76 Växjö Serien
Nytt Spjut f.o.m 1986





67.22 x Stefan Pettersson -670128 Oskarshamns SK 8/6-86 Karlstad Nat.
68.12 x Jan-Olof Damgren -510402 Jönköpings AIF 28/4-90 Jönköping Breddt.
68.88 x Jan-Olof Damgren -510402 Jönköpings AIF 19/5-90 Jönköping Götal. Cup
69.34 x Jan-Olof Damgren -510402 Jönköpings AIF 28/5-90 Mariestad Nat.
70.44 x Jan-Olof Damgren -510402 Jönköpings AIF 30/5-90 Jönköping Nat.
70.76 x Mikael Olander -630611 Jönköpings AIF 1/5-93 Jönköping Nat.
71.00 x Mikael Olander -630611 Jönköpings AIF 2/6-93 Jönköping Nat.
72.56 x Andreas Wulff -800328 IFK Växjö 3/5-03 Malaga Int
72.86 x Andreas Wulff -800328 IFK Växjö 9/6-04 Borås
74.51 x Andreas Wulff -800328 IFK Växjö 17/7-04 Halmstad Laxaspelen
75.29 x Andreas Wulff -800328 IFK Växjö 7/8-04 Karlstad SM
75.50 x Andreas Wulff -800328 IFK Växjö 24/7-05 Gävle Valbo Hames
76.16 x Andreas Wulff -800328 IFK Växjö 20/8-05 Helsingborg SM







Anmärkningar: Resultat som av någon anledning ej godkänts





1908 på DM kastade spjutet Hugo Wieslander 78.30, men blev ej Smålandsmästare, ej heller fick





han Smålandsrekord, eftersom hans anmälan kommit in för sent.


























































































































































































































































Släggkastning





27.30 gl Erik Malm Eksjö GAK 16/8-03 Anneberg DM
31.66 gl N Svensson Jönköpings AIF 23-24/7-04 Värnamo DM
32.70 gl Josef Andersson Eksjö GIK 29/7-06 Eksjö DM
36.06 gl Josef Andersson Eksjö GIK 8/8-08 Tranås DM
37.20 gl Wiktor Hackberg -18910813 Huskvarna IF 13/8-11 Vimmerby DM
42.33 * Gunnar Johnsson -18890703 Jönköpings IS 15/9-12 Jönköping
43.53 * Wiktor Hackberg -18910813 Huskvarna IF 28/5-17 Huskvarna
43.69 * Robert Weilander -18950106 Jönköpings AIK 14/10-17 Jönköping
46.93 * Malcolm Svensson -18851025 Jönköpings AIK 9/6-19 Jönköping
49.03 * Malcolm Svensson -18851025 Jönköpings AIK 6/8-22 Jönköping DM
49.11 gl Malcolm Svensson -18851025 Jönköpings AIK -24

49.30 x Horst Marchner -400821 Ljungby IF 10/10-68 Ljungby
49.68 x Horst Marchner -400821 Ljungby IF 26/10-69 Ljungby
51.20 x Horst Marchner -400821 Ljungby IF 6/6-71 Nybro
51.80 x Bertil Eriksson -540604 IK Hakarpspojkarna 25/5-76 Göteborg Nat.
54.08 x Bertil Eriksson -540604 IK Hakarpspojkarna 16/10-76 Göteborg Kastmångk
54.58 x Åke Nilsson -590413 Målilla GIF 3/9-80 Växjö DM
55.18 x Sven Broström -570501 IFK Växjö 3/9-80 Växjö DM
55.22 x Åke Nilsson -590413 Målilla GIF 21/9-84 Oskarshamn Breddt.
56.82 x Per Karlsson -670431 IFK Växjö 4/4-86 Split/JUG
58.54 x Per Karlsson -670431 IFK Vöxjö 22/6-86 Karlskrona Rosenbom
59.52 x Per Karlsson -670431 IFK Växjö 24/8-86 Kristiansand/NOR N.Jun Landsk.
62.18 x Per Karlsson -670431 IFK Växjö 1/8-87 Gävle SM
63.14 x Per Karlsson -670431 IFK Växjö 11/6-88 Tärnsjö Kastkarnev.
63.26 x Per Karlsson -670431 IFK Växjö 21/8-88 Malmö JSM
64.89 x Per Karlsson -670431 IFK Växjö 25/3-89 Tempe/USA
65.58 x Per Karlsson -670431 IFK Växjö 19/5-89 Algaqverguc/USA
65.72 x Per Karlsson -670431 IFK Växjö 3/6-89 Proto/UT
66.04 x Per Karlsson -670431 IFK Växjö 18/5-90 Colorado/USA
66.68 x Per Karlsson -670431 IFK Växjö 18/7-90 Växjö Breddt.
68.20 x Per Karlsson -670431 IFK Växjö 21/5-91 Proto/UT Resultatt.
70.48 x Per Karlsson -670431 IFK Växjö 13/3-92 San Diago/USA
71.72 x Per Karlsson -670431 IFK Växjö 10/4-93 San Diago/USA
73.36 x Per Karlsson -670431 IFK Växjö 17/4-93 Walnut/CA
74.18 x Per Karlsson -670431 IFK Växjö 23/5-94
PK-tävl.
74.54 x Per Karlsson -670431 IFK Växjö 25/6-94 Saarijävi/FIN Int.
75.22 x Per Karlsson -670431 IFK Växjö 25/6-95 Willeneuve/dAscg Landskamp
75.29 x Per Karlsson -670431 IFK Växjö 15/7-98 Tammerfors/FIN Int.
75.78 x Per Karlsson -670431 IFK Växjö 4/8-2000 Västerås Gurkspel.





















Anmärkningar: Resultat som av någon anledning ej godkänts





42.35
Gunnar Jonsson -11890703 Jönköpings IS -11

48.61
Malcolm Svensson -18851025 Jönköpings AIK 3/8-19 Kalmar DM
49.73
Malcolm Svensson -18851025 Jönköpings AIK 9/9-23 Norrköping





















Viktkastning





8.97 * Malcolm Svensson -18851025 Jönköpings AIK 8/8-15 Huskvarna DM
9.04 * Malcolm Svensson -18851025 Jönköpings AIK 22/7-17 Malmö
9.55 * Malcolm Svensson -18851025 Jonköpings AIK 9/9-17 Jönköping
9.73 * Robert Weilander -18950106 Jönköpings AIK 14/10-17 Jönköping
9.77 * Malcolm Svensson -18851025 Jönköpings AIK 9/6-18 Jönköping
10.35 gl Malcolm Svensson -18851025 Joököpings AIK 3/9-19 Kalmar DM
10.73 x Malcolm Svensson -18851025 Jönköpinga AIK 6/8-22 Jönköping DM







Anmärkningar: Resultat som av någon anledning ej godkänts





9.22
Malcolm Svensson-1885 Jönköpings AIK 13/8-16 Jönköping DM







Ny vikt





14.77 * Robert Weilander -18950106 IFK Sävsjö -32

14.98 * Malcolm Svensson -18851025 Jönköpings AIK 8-9/8-36 Västervik DM
15.05 * Seth Karlsson -090915 Eksjö GIK 30/7-38 Huskvarna







1946 är sista året man har noterat rekord i Vikt





Kom tillbaka 1970





15.65 x Horst Marchner -400821 Ljungby IF 17-10-70 Ljungby
15.76 x Horst Marchner -400821 Ljungby IF 13/10-73 Ljungby
16.91 x Bertil Eriksson -540604 IK Hakarpspojkarna 16/10-76 Göteborg Kastmångkamp
17.08 x Per Karlsson -670431 IFK Växjö 15/9-86 Mariestad
19.79 x Per Karlsson -670431 IFK Växjö 24/6-89 Järvsö Järvsö Sp
21.76 x Per Karlsson -670431 IFK Växjö 20/6-93 Västerås Kastkarnev.




























Femkamp
Längd, Spjut, 200 m, Diskus, 1500 m



3.601.790 * Karl-Axel Bruno -030913 Jönköpings IS 16/6-29 Växjö DM


6.7 2 - 49.90 - 23.6 - 34.29 - 4.37.2



Ny tabell





3.122 * Karl-Axel Bruno -030913 Jönköpings AIF 16/6-29 Växjö DM


6.72 - 49.90 - 23.6 - 34.29 - 4.37.2



3.333 * Bengt Tannfeldt -230505 Älmhults IF 30/6-46 Linköping SM


6.72 - 54.89 - 23.6 - 32.21 - 4.12.0



3.368 x Kenneth Nilsson -491215 IK Sisu 3/7-71 Karlskrona







3.445 x Kenneth Nilsson -491215 IK Sisu 29/5-72 Växjö


6.29 - 57.90 - 23.4 - 37.88 - 4.14.7


GD-tävling
3.349 # Fredrik Ahlström -640407 IFK Växjö 29/5-85 Växjö


6.81w - 46.38 - 23.34 - 37-98 - 4.34-17



3.436 x Göran Ivarsson -660814 IFK Växjö 13/6 -86 Värnamo DM


6.59 - 44.26 - 22.92 - 42.98 - 4.37.5



3.682 x Fredrik Ahlström -640407 IFK Växjö 31/9-86 Rimbo SM


6.85 - 58.64 - 22.94 - 42.12 - 4.38.82

















Tiokamp
100 m, Längd, Kula, Höjd, 300 m, 110 m Häck, Diskus, Stav, Spjut, 1500 m



7.250.33 * Helge Jansson -040601 Eksjö GIK 12/10-24 Eksjö


11.4 - 6.38 - 12.71 - 1.85 - 54.4 - 17.2 - 35.16 - 3.20 - 51.62 - 5.03.2



Ny tabell





6.358 * Helge Jansson -040601 Eksjö GIK 12/10-24 Eksjö


11.4 - 6.38 - 12.71 - 1.85 - 54.4 - 17.2 - 35.16 - 3.20 - 51.62 - 5.03.2



5.565 x Leif Andersson -370913 IK Hakarpspojkarna 26-27/7-58 Blomstermåla DM


12.0 - 6.13 - 13.28 - 1.60 - 55.1 - 16.7 - 37.77 - 3.80 - 49.76 - 4.37.4



5.783 x Leif Andersson -370913 IK Hakarpspojkarna 18-19/7-59 Malmö


12.1 - 6.09 - 13.02 - 1.70 - 53.9 - 16.9 - 35.42 - 4.00 - 55.48 - 3.28.2



5.906 x Leif Andersson -370913 IK Hakarpspojkarna 9-10/7-60 Borås SM


12.1 - 6.41 - 13.66 - 1.65 - 54.1 - 16.3 - 36.47 - 4.00 - 52.48 - 4.40.8



6.663 x Kenneth Nilsson -491215 IK Sisu 8-9/7-72 Stockholm


11.6 - 6.36 - 11.72 - 1.72 - 49.9 - 16.8 - 38.56 - 3.60 - 45.64 - 4.13.1



6.841 x Mikael Olander -630611 Hovslätts IK 12-12/9-81 Stockholm Landskamp


11.90 - 6.31 - 14.04 - 1.81 - 53.21 - 16.64 - 39.50 - 4.00 - 65.96 - 4.49.30


NM
6.985 x Fredrik Ahlström -640407 IFK Växjö 29-30/6-85 Mora SM


11.56 - 6.76 - 13.96 - 1.90 - 50.31 - 15.73 - 35.76 - 3.70 - 47.44 - 4.18.83



7.186 x Fredrik Ahlström -640407 IFK Växjö 24/5 -86 Uppsala Atletkarneval


11.2 - 7.04 - 14.55 - 1.91 - 50.56 - 15.70 - 39.80 - 3.70 - 52.28 - 4.30.72



7.342 x Fredrik Ahlström -640407 IFK Växjö 26-27/7-86 Huddinge SM


11.38 - 6.92 - 14.67 - 1.90 - 49.98 - 15.29 - 40.64 - 3.55 - 59.54 - 4.29.16



7.438 x Fredrik Ahlström -640407 IFK Växjö 26-27/7-88 Karlskrona


11.55 - 7.30 - 13.91 - 1.94 - 49.71 - 15.31 . 43.52 - 3.80 . 53.98 - 4.28.81



7.519e x Fredrik Ahlström -640407 IFK Växjö 23-24/6-90 TartusURS


11.36 - 7.41 - 14.81 - 1.91 - 50.08 - 15.37 - 42.30 - 3.60 - 60.34 - 4.30.10



7.883e
Nicklas Wiberg -850416 FI Kalmarsund 3-4/6-06 Rakvere/EST


10.77w - 7.30w- 14.25 - 2.09 – 48.65 - 15.17 - 34.36 - 3.75 - 65.55 – 4.17.97



7.917e
Nicklas Wiberg -850416 FI Kalmarsund 31/5-1/6 -08 Götzis/AUT


11.05 - 7.06 - 14.18 - 2.00 - 49.18 - 14.68 - 41.39 - 3.80 - 72.54 - 4.25.93



8.040e x Nicklas Wiberg -850416 FI Kalmarsund 28.29/6-08 Jyväskyllä/FIN


11.14 - 6.95 - 13.55 - 3.13 - 49.25 - 14.70 - 42.68 - 4.00 - 7.79 - 4.20.25



8.213e x Nicklas Wiberg -850416 FI Kalmarsund 30-31/5-09 Götzis/AUT


11.07 – 7.52 – 14.13 – 2.12 – 48.71– 14.65 – 41.90 – 4.20 – 65.67 – 4.20.16



8.408 x Nicklas Wiberg -850416 Fi Kalmarsund 19-20/8-09 Berlin VM


10.96 – 7.25 – 14.99 – 2.05 – 48.73 – 14.75 – 42.28 – 4.50 – 75.02 – 4.17.05



Anmärkningar: Resultat som av någon anledning ej godkänts





Evert Nilsson Oskarshamns SK var Sverigebäst 1920 med 7.621,805 poäng gjort i Oskarshamn den 19-20/6-20 DM














Rekorden i Tiokamp 1924 o 1958 verkar lite konstigt men det är tagit från gamla rekordnoteringar





1924 är det Smålands IF och 1958 är det Smålands FIF




Tabell 2: Juniorer


Män Juniorer














1933 började man föra rekord för Juniorer, tidigare resultat är retroaktivt godkända, då var det 20-års Juniorer






1941- i sambamd med att SM för Juniorer startade,ändrade man till högre häckar och det blev 7.26 kg Kula istället för 5.5 kg






1979 beslöts att endast godkänna rekord med El-tid, och en del äldre resultat letades fram.






1986 ändrade man till 22 års Juniorer






Resutat med * före resultatet är taget från gammal rekordtabell, antingen Smålands IF:s eller gammal handskriven






* efter resultat = Retroaktivt godkänt, X före resultatet = rekordanmälan finns.






# = Godkänt i Årsberättelse, men rekordanmälan saknas.














Löpning 100 m





* 11.7 Karl-Erik Rüdin Gislaveds IS 6/8-33
Nybro JDM
* 11.4 R Karlsson Nässjö IF 1-2/8-36
Kalmar JDM
* 11.0 Sten Olsson -220612 Mörbylånga GIF 19/6-38
Kalmar
x 10.8 Ove Jonsson -401123 IFK Växjö 5/7-57
Växjö Int.
x 10.7 Ove Jonsson -401123 IFK Växjö 2/7-58
Åtvidaberg Nat.
x 10.5 Ove Jonsson -401123 IFK Växjö 10/8-59
Skövde









11.10* Michael Johansson -610107 IK Hakarpspojkarna 15/9-79
Stockholm Skol-SM
x 10.87 Leif Jonsson -700715 Habo IF 4/6-86
Jönköping Råslättspelen
# 10.84 Stefan Bengtsson -640417 IFK Växjö 26/7-86
Eskilstuna
x 10.72 Leif Jonsson -700715 Habo IF 16/6-87
Kvarnsveden GP
x 10.63 Leif Jonsson -700715 Habo IF 22/8-87
Stockholm U-Landskamp
x 10.55 Michael Selander -69 IFK Växjö 23/5-91
Stephenville/TX.USA Universit-m
x 10.54 Christofer Olsson -780130 IFK Växjö 21/8-96
Sydney/AUS JVM
x 10.49 Christofer Olsson -780130 IFK Växjö 17/6 -99
Västerås Nat.
x 10.48 Christofer Olsson -780130 IFK Växjö 13/8-99
Sundsvall JSM









Löpning 200 m





x 21.4 Ove Jonsson -401123 IFK Växjö 27/9-59
Paris Landskamp









22.41* Lars Danielsson -600109 Wärnamo SK 21/7-78
Göteborg
x 22.40 Michael Johansson -610107 IK Hakarpspojkarna 10/8-80
Karlstad JSM
x 21.80 Jeff Yale -650108 IFK Växjö 15/9-84
Värnamo JGM
x 21.72 Leif Jonsson -700715 Habo IF 16/6-87
Kvarnsveden GP
x 21.26 Leif Jonsson -700715 Habo IF 8/8-87
Birmingham/GBR JEM









Löpning 400 m





* 54.2 Kasper Johansson -150423 Nässjö IF 6/8-33
Nybro JDM
* 53.8 Sven Strand -130608 IFK Växjö 29/7 -34
Vetlanda JDM

53.5 Sven Strand -130608 IFK Växjö 4-5/8-34
Ljungby
* 52.7 Nils Bjärle -150520 Eksjö GIK 1-2/8-36
Karlstad JDM
* 51.8 Harald Johansson -16 Nybro IF 1/8-37
Ljungby JDM
* 51.7 Jan Gustavsson -230130 Nässjö IF 1943


* 51.2 Börje Rudklint -350609 Oskarshamns SK 1954


x 50.7 Ronny Johansson-370525 Västerviks IF 4/9-55
Lidköping Distriktsmatch
x 50.5 Ronny Johansson-370525 Västerviks IF 19/9-56
Västervik Int.
x 50.3 Cege Johansson -371209 IFK Växjö 22/8-57
Lund Int.
x 49.8 Cege Johansson -371209 IFK Växjö 22/9-57
Göteborg Göteborgspelen
x 49.7 Ronny Johansson-370525 Västerviks IF 18/9-57
Västervik
x 49.6 Ove Jonsson -401123 IFK Växjö 28/8-60
Vimmerby Nat
x 49.5 Ulf Nilsson -461003 Kalmar SK 17/6-66
Jönköping JDM
x 49.4 Per Reinholtz -530219 IFK Växjö 3/10-71
Aarhus/DEN
x 49.0 Peter Löfstedt -551110 IFK Växjö 27/7-75
Malmö Götalandsm.









50.11* Michael Johansson -710107 IK Hakarpspojkarna 16/9-79
Stockholm Skol-SM
x 49.75 Tomas Avebäck -601020 Kalmar SK 10/8-80
Karlstad JSM
x 49.42 Gert Jönsson -651201 IFK Växjö 19/9-81
Stockholm Skol-SM
x 49.30 Gert Jönsson -651201 IFK Växjö 4/6-82
Lille/FRA Int Skolm. (villeneu FRA)
x 48.42 Jeff Yale -650108 IFK Växjö 16/8-85
Västerås SM
x 47.93 Leif Jonsson -700715 Habo IF 5/9-87
Jönköping "Evas dag" Länsm.
x 47.72 Leif Jonsson -700715 Habo IF 19/9-87
Stockholm Skol-SM
x 47.40 Jeffrey Pedersen -761018 Eksjö Södra IK 18/8-95
Uppsala JSM































JUIORER

Löpning 800 m





* 2.00.2 Vincent Karlsson -270314 IK Hakarpspojkarna 30/6-45
Växjö JDM
x 1.59.2 Sten Björnsson -360407 Älmhults IF 8/9-56
Ljungby Kretsm.
x 1.58.5 Lennart Nilsson -390519 Västerviks IF 12/6-59
Västervik
x 1.58.1 Bertil Ström -401115 IK Vista 5/7-59
Nybro DM
x 1.56.2 Olle Hagberg -421029 Wärnamo SK 16/8-61
Värnamo Int.
x 1.55.3 Curt Thorén -421026 IFK Växjö 6/8-62
Malmö BSM
x 1.55.1 Curt Thorén -421026 IFK Växjö 25/8-62
Norrköping Jun-Landskamp
x 1.51.9 Ingemar Bergkvist -461004 Villstads GIF 19/8-65
Karlskrona Nat.








x 1.50.76 Stefan Pettersson -650324 IFK Växjö 1/8-87
Gävle SM
x 1.49.83 Patrik Johansson -720728 IFK Växjö 27/7-91
Karlskrona GP

1.48.75 Patrik Johansson -720728 IFK Växjö 4/7-92
Oslo/NOR

















Löpning 1000 m





x 2.32.6 Sten Björnsson -360407 Älmhults IF 18/9-56
Älmhult Klubbmatch
x 2.32.2 Olle Hagberg -421029 Wärnamo SK 13/8-61
Moheda Nat
x 2.29.0 Ingemar Bergkvist -461004 Villstads GIF 14/7-65
Falkenberg Västkustspelen,
x 2.27.9 Anders Ljungberg -480420 Eksjö GIK 15/8-66
Stockholm








x 2.26.93 Stefan Pettersson -650324 FIK Färjestaden 21/8-85
Karlskrona GD-tävling
x 2.21.35 Patrik Johansson -720728 IFK Växjö 28/6-92
Sördal/NOR Int.
x 2.20.98 Patrik Johansson -720728 IFK Växjö 10/7.93
Oslo/NOR Int. GP








Anmärkningar: Resultat som av någon anledning ej godkänts







2.27.2 Ingemar Bergkvist -461004 Villstads GIF 29/5-65
Borås







Juniorer

Löpning 1500 m





* 4.15.0 Seth Lindgren -131203 Vaggeryds IK 6/8-33
Nybro JDM
* 4.07.2 Karl-Erik Walett -220511 Eksjö GIK 5/7-42
Jönköping JDM
x 4.04.6 Valdemar Eriksson-350205 IK Hakarpspojkarna 30/6-55
Tranås Nat.
x 4.02.8 Kjell Johansson -370418 Oskarshamns SK 19/6-57
Orrefors Seriematch
x 4.01.0 Tord Carlberg -420425 Oskarshamns SK 11/6-61
Borås Nat Ungdomst.
x 4.00.7 Hans-Åke Christiansson-420705 Västerviks IF 13/8-61
Mjölby
X 4.00.0 Hans-Åke Christiansson-420705 Västerviks IF 6/8-62
Malmö BSM
x 3.58.9 Hans-Åke Christiansson-420705 Västerviks IF 25/8-62
Tranås Int.
x 3.54.9 Kurt Olausson -460227 Älmhults IF 22/9-63
Växjö Distriktsmatch
x 3.51.8 Ingemar Bergkvist -461004 Villstads GIF 27/6-65
Olofström Int.
x 3.45.2 Ingemar Bergkvist -461004 Villstads GIF 30/6-66
Växjö








x 3.45.02 Patrik Johansson -720728 IFK Växjö 3/7-91
Stockholm DN-Galan
x 3.42.77 Patrik Johansson -720728 IFK Växjö 18/7-92
Villeneuve /FRA Europacup
x 3.41.16 Patrik Johansson -720728 IFK Växjö 11/8-92
Växjö Smp Games
x 3.41.15 Patrik Johansson -720728 IFK Växjö 16/8-92
Umeå SM
x 3.40.91 Patrik Johansson -720728 IFK Växjö 28/7-93
Karlskrona GP

















Löpning 3000 m





* 9.09.4 Eric Cassel -220903 Kalmar SK 4/7-42
Jönköping JDM
* 9.05.8 Gösta Svensson -281103 Nässjö IF 10/7-48
Alvesta JDM
* 8.57.8 Boris Jönsson -330212 Eksjö GIK 1953


x 8.48.4 Valdemar Eriksson -350205 IK Hakarpspojkarna 31/7-55
Göteborg JSM
# 8.44.5 Kjell Mattsson -461028 IK Hakarpspojkarna 23/7-63
Karlsborg
x 8.36.2 Ingemar Bergkvist -461004 Villstads GIF 22/9-65
Lund Int.
x 8.27.1 Mats Erixon -580319 Stensjöns IF 14/8-77
Kil Int.
# 8.25.6 Mats Erixon -580319 Stensjöns IF 20/6-78
Oskarshamn
x 8.21.3 Kent Claesson -710729 Skillingaryds FK 25/7-89
Norrköping Nat
x 8.12.18 Kent Claesson -710729 Skillingaryds FK 12/6-90
Eskilstuna Kuriren Galan
x 2.09.62 8.09.62 Kent Claesson -710729 Skillingaryds FK 26/6.91
Borlänge GP
x 8.07.7 Kent Claesson -710729 Skillingaryds FK 13/8-91
Stockholm Stockholm Games
x 8.03.12 Kent Claesson -710729 Skillingaryds FK 21/6-93
Tampere/FIN Int
x 8.02.12 Henrik Skoog -790417 Villstads GIF 8/6-00
Florö NOR Friidrottsfestival























JUNIORER









Löpning 5000 m





* 15.57.4 Seth Lindgren -131201 Vaggeryds IK 5/8-33
Nybro JDM
* 15.47.7 Gunnar Karlsson -190419 Nybro IF 1-2/8-36
Kalmar JDM
x 14.57.4 Ingemar Bergkvist -461004 Villstads GIF 2/7-66
Oskarshamn JDM
x 14.52.4 Klaes-Håkan Beimer -540106 IK Hakarpspojkarna 4/8-73
Växjö GM
x 14.30.4 Klaes-Håkan Beimer -540106 IK Hakarpspojkarna 4/8-74
Malmö JSM
# 14.26.19 Peter Fallenius -640703 IFK Växjö 2/6-86
Malmö GP
x 14.22.13 Kent Claesson -710729 Skillingaryds FK 4/7-89
Nyköping Int.
x 14.20.30 Kent Claesson -710729 Skillingaryds FK 3/7-90
Nyköping Int.
x 13.52.94 Kent Claesson -710729 Skillingaryds FK 13/6-91
Nyköping GP
x 13.45.23 Henrik Ahmström -810701 Brittatorps TK 26/4 -03
Eugene/USA Int.









Häcklöpning 110 m





* 16.5 Sven Cederblad -140601 Eksjö GIK 6/8-33
Nybro JDM
* 16.0 Lars-Erik Karlsson Jönköpings AIF 1936


* 15.9 Torsten Karlsson -230222 Wärnamo SK 7/6-41
Växjö JDM

Häcklöpning 110 m Höga Häckar





* 16.6 Torsten Karlsson -230222 Wärnamo SK 4/5-42
Jönköping JDM
* 15.8 Ivar Krantz -250605 Hvetlanda GIF 1/7-45
Växjö JDM
* 15.4 Bernt Gustavsson -330331 Jönköpings AIF 26/6-53
Jönköping
x 15.3 Lennart Modén-410608 Wärnamo SK 11/9-60
Nässjö Distriktsmatch
x 15.1 Sture Fröberg -430907 Vimmerby IF 13/7-63
Uppsala JSM
x 14.8 Sten-Åke Sandström -451227 IFK Växjö 27/8-65
Helsingborg
x 14.7 Percy Pettersson -580613 Nybro IF 8/8-76
Helsingborg JSM









15.03* Percy Pettersson -580613 Nybro IF 8/8-76
Helsingborg JSM
x 14.92 Ulf Johansson -630318 IK Hakarpspojkarna 29/8-81
Stockholm Finnkampen
x 14.83 Ulf Johansson -630318 IK Hakarpspojkarna 25/5-82
Göteborg Nat.
x 14.69 Ulf Johansson -630318 IK Hakarpspojkarna 9/6-82
Jönköping Råslättspelen
x 14.62 Ulf Johansson -630318 IK Hakarpspojkarna 23/6-82
Jönköping Huskvarnaspelen
x 14.41 Ulf Söderman -630318 IK Hakarpspojkarna 3/9-83
Stockholm Finnkampen
x 14.11 Ulf Söderman -630318 IK Hakarpspojkarna 16/8-85
Västerås SM

























Häcklöpning 400 m






55.5 Mats Fagher -440321 Wärnamo SK 29/6-64
Visby
x 55.3 Joel Svensson -500120 IFK Växjö 13/6-69
Växjö

57.00 * Paul Lundberg -600216 IFK Växjö 27/5-78
Uddevalla
x 54.99 Roger Ellström -610524 Jönköpings AIF 8/8.80
Karlstad JSM
x 54.74 Mathias Jörgensson -620106 Villstads GIF 1/8-81
Norrköping Distriktsmatch
x 52.54 Frans Hällqvist -720724 Skruvs IF 29/6-91
Västerås GP
x 52.44 Frans Hällqvist -720724 Skruvs IF 18/8-91
Växjö JSM

















Hinder 1500 m





* 4.33.2 Bertil Lund -301119 IK Hakarpspojkarna 1950


* 4.29.8 Boris Jönsson -330212 Eksjö GIK 1953


x 4.26.6 Ove Goldmar-400313 Stensjöns IF 16/7-60
Stockholm
x 4.24.4 Bengt G Olsson -440309 IFK Växjö 21/7-62
Skellefteå JSM
x 4.23.3 Hans-Åke Christiansson -420705 Västerviks IF 16/9-62
Karlskrona
x 4.20.4 Ingemar Bergkvist -461004 Villstads GIF 19/6-65
Värnamo WSK-Spelen
x 4.10.2 Ingemar Bergkvist -461004 Villstads GIF 1/8-65
Gimo Nord. Jun, Landskamp

















Hinder 2000 m





x 5.46.4 Ingemar Bergkvist -461004 Villstads GIF 9/7-66
Jönköping
# 5.41.2 Klaes-Håkan Beimer -540106 IK Hakarpspojkarna 25/8-74
Täby
x 5.33.00 Henrik Skoog -790417 Villstads GIF 3/8-00
Göteborg GP































JUNIORER









Höjdhopp





* 1.75 Per-Erik Thelin -090916 IFK Växjö 18/8-29
Eksjö JDM
* 1.76 Sven Cederblad -140601 Eksjö GIK 29/7-34
Vetlanda JDM
* 1.80 Ragnar Björk -211122 Bodafors IF 27/7-41
Tranås DM
* 1.82 Åke Nordin -230512 Eksjö GIK 4/7-43
Vetlanda JDM
* 1.86 Berny Johansson -310302 Oskarshamns SK 1951


x 1.87 Hans Albertsson -400305 Tranås AIF 22/9-57
Nässjö Kretsmäst.
x 1.91 Hans Albertsson -400305 Tranås AIF 11/6-58
Tranås Seriematch
x 1.92 Hans Albertsson -400305 Tranås AIF 27/6-58
Jönköping Int.
x 1.96 Douglas Olsson -400210 Ljungby IF 31/8-58
Karlshamn Distriktsmatch
x 1.97 Hans Albertsson -400305 Tranås AIF 11/6-59
Nässjö Seriematch
x 1.99 Hans Albertsson -400305 Tranås AIF 2/8-59
Göteborg JSM
x 2.00 Bo Jonsson -470117 IK Vista 3/6-63
Värnamo Seriematch
x 2.07 Bo Jonsson -470117 IK Vista 22/8-64
Malmö UP-Final
# 2.10 Stefan Carlsson -581216 IK Sisu 6/8-78
Stockholm SM
x 2.11 Jan-Erin Wanhainen -710308 Tranås AIF 12/8-90
Tranås
x 2.14 Tommy Nygren-690202 IFK Växjö 7/7-91
Borås Knallespelen
x 2.14 Jan-Erin Wanhainen -710308 Tranås AIF 24/8-91
Tranås Juniorlandskamp









2.20 Stefan Carlsson -581216 IK Sisu 8/7-80
Stockholm Int


Stefan hoppade 2.20 som 22-åring och borde fått rekordet retroaktivt då man övergick till 22 år 1986






detta upptäcktes vid genomgång av rekorden 2003.













Stavhopp
+



* 3.20 Per-Erik Thelin -090916 IFK Växjö 17/8-29
Eksjö JDM
* 3.21 Torsten Andersson Kalmar SK 29/7-34
Vetlanda JDM
* 3.30 Lennart Ljungskog -181002 Gislaveds IS 31/7-37
Ljungby JDM
* 3.35 Birger Hultqvist -200606 Eksjö GIK 16/7-39
Eksjö JDM
* 3.45 Bernt Rostedt -230908 IFK Sävsjö 5/7-45
Jönköping JDM
* 3.60 Gösta Svahn -290517 IFK Växjö 31/7-48
Gävle JSM
x 3.70 Leif Andersson -371015 IK Hakarpspojkarna 11/9-55
Huskvarna Nat.
x 3.75 Leif Andersson -371015 IK Hakarpspojkarna 8/7-56
Vetlanda JDM
x 3.80 Leif Andersson -371015 IK Hakarpspojkarna 29/7-56
Älmhult JDM
x 3.90 Leif Andersson -371015 IK Hakarpspojkarna 18/8-57
Stockholm SM
x 3.94 Hans Bergqvist -430202 IFK Växjö 7/7-62
Ljungby JDM
x 4.00 Hans Bergqvist -430202 IFK Växjö 23/5-63
Växjö Smål. Ungdomsspel
x 4.05 Hans Bergqvist -430202 IFK Växjö 14/7-63
Uppsala JSM
# 4.06 John-Erik Blomkvist -450517 Kalmar SK 28/9-63
Stockholm Skol-SM
x 4.30 John-Erik Blomkvist -450517 Kalmar SK 19/7-64
Karlshamn JSM
x 4.40 John-Erik Blomkvist -450517 Kalmar SK 19/9-64
Warszava/POL EM 19-år
x 4.50 John-Erik Blomkvist -450517 Kalmar SK 18/7-65
Nyköping
x 4.55 John-Erik Blomkvist -450517 Kalmar SK 15/8-65
Svängsta Distriktsmatch
x 4.70 Gunnar Ageskär -630409 Nybro IF 12/7-80
Helsingborg Öresundspelen
x 4.71 Gunnar Ageskär -630409 Nybro IF 26/7-80
Nybro DM
x 4.91 Gunnar Ageskär -630409 Nybro IF 2/9-81
Växjö Växjöspelen
x 5.00 Gunnar Ageskär -630409 Nybro IF 13/7-82
Visby Visbyspelen
x 5.18 Gunnar Ageskär -630409 Nybro IF 22/8-83
Handen Nat.
x 5.31 Peter Widen -670702 IFK Växjö 19/8-87
Växjö GP
x 5.40 Peter Widen -670702 IFK Växjö 25/8-88
Växjö GP
x 5.51 Peter Widen -670702 IFK Växjö 29/6-89
Västerås GP
x 5.60 Peter Widen -670702 IFK Växjö 3/7-89
Stockholm DN-Galan































































































JUNIORER

Längdhopp





* 6.52 Sven Cederblad -140601 Eksjö GIK 5/8-33
Nybro JDM
* 6.65 Gösta Risberg -190521 Jönköpings AIF 17/7-38
Oskarshamn JDM
* 6.68 Ove Olsson -260123 Mörbylånga GIF 30/6-46
Ljungby JDM
* 6.93 Sven Melin -280407 Alvesta FI 1948


x 6.99 Ulf Ekedahl -390424 Ljungby IF 31/8-58
Karlshamn Distriktsmatch
x 7.00 Ulf Ekedahl -390424 Ljungby IF 14/9-58
Alingsås Distriktsmatch
x 7.28 Christer Jonsson -480122 IFK Växjö 15/6-68
Värnamo
x 7.33 Christer Jonsson -480122 IFK Växjö 20/7-68
Östersund JSM
x 7.46 Kent Nygren -640414 IK Hakarpspojkarna 22/5-82
Varberg Seriematch
x 7.62 Peter Widen -670702 IFK Växjö 2/8-87
Gävle SM










Resultat som av någon anledning ej med bland rekorden.






Ove Olsson hoppade 6.86 i Nybro 8/9 1946






Sven Melin hoppade 7.23 i 15/9-48 i Karlskrona













Trestegshopp





* 13.38 Berndt Carlén -120116 Jönköpings AIF 26/7-31
Nässjö JDM
* 13.52 Ivar Krantz -250605 Hvetlanda GIF 30/6-45
Växjö JDM
* 14.01 Sven Melin -280407 Alvesta GIF 31/7-48
Gävle JSM
x 14.05 John-Erik Blomkvist -450517 Nybro IF 23/6-63
Nybro Seriematch
x 14.14 John-Erik Blomkvist -450517 Nybro IF 10/8-63
Eskilstuna UP-Final
x 14.15 John-Erik Blomkvist -450517 Nybro IF 5/10-63
Nybro Seriematch
x 15.11 John-Erik Blomkvist -450517 Nybro IF 19/7-64
Karlshamn JSM
x 15.15 Urban Håkansson -690307 IFK Växjö 9/7-88
Sollentuna Lag-SM

15.34 Daniel Linnartsson -880212 IFK Växjö 30-31/5-09
Sävedalen Sävedalsspelen

15.71 Daniel Linnartsson -880212 IFK Växjö 28/6-09
Göteborg Världsungdomsspelen









Kulstötning 5.5 kg





* 14.78 Nils Strömgren -090830 Eksjö GIK 17/8-29
Eksjö JDM
* 15.46 Arne Romare -211102 Mariannelunds AIS 1940



Kulstötning 7.26 kg





* 13.73 Arne Romare -211102 Mariannelunds AIS 1941


x 14.10 Ingemar Svensson -410627 Skillingaryds FK 3/7-60
Ljungby DM
x 14.37 Bengt Olsson -440503 (Bendeus) IFK Växjö 28/7-61
Oskarshamn Int
x 15.02 Bengt Olsson -440503 (Bendeus) IFK Växjö 17/6-62
Växjö Seriematch
x 15.37 Bengt Olsson -440503 (Bendeus) IFK Växjö 18/5-63
Moheda Nat.
x 15.76 Bengt Olsson -440503 (Bendeus) IFK Växjö 17/8-63
Aten/GRE Juniorlandskamp
x 16.53 Bengt Olsson -440503 (Bendeus) IFK Växjö 9/764
Växjö Resultattäving
x 16.70 Håkan Karlberg -670218 IK Hakarpspojkarna 8/8-89
Jönköping Breddtävling
x 16.83 Håkan Karlberg -670218 IK Hakarpspojkarna 12/8-89
Gävle JSM
x 17.30 Kristian Pettersson -711005 IFK Växjö 10/7-72
Helsingborg Nat.
x 17.51 Kristian Pettersson -711005 IFK Växjö 6/6-93
Partille GP
x 17.67 Kristian Pettersson -711005 IFK Växjö 3/8-93
Stockholm GP
x 18.03 Kristian Pettersson -711005 IFK Växjö 7/8-93
Karlskrona JSM

















14.34 Arne Romare -211102 Eksjö GIK
Vimmerby

15.18 Arne Romare -211102 Eksjö GIK 17/7-43
Köpenhamn/DEN


Ej godkänt troligen för att det gjorts utanför Småland













18.69 Bengt Bendeus -440503 IFK Växjö 15/8-66
Stockholm Int


Bengt stötte 18.69 som 22-åring och borde fått rekordet retroaktivt då man övergick till 22 år 1986






detta upptäcktes vid genomgång av rekorden 2003.



















































































































JUNIORER

Diskuskastning 2.0 kg





* 35.04 K O Jonsson Kalmar SK 6/8-33
Nybro JDM
* 36.54 Allan Carlsson -160315 Eksjö GIK 29/7-34
Vetlanda JDM
* 39.96** Helge Lundegård -160707 Alvesta GIF 1/8-37
Ljungby JDM
x 40.04 Olle Winroth -381219 Eksjö Södra IK 30/5-57
Vimmerby Nat.
x 40.38 Jan Melén -401106 Nässjö IF 29/8-59
Vimmerby Nat.
x 40.66 Ingemar Svensson -410627 Skillingaryds FK 18/6-60
Värnamo Nat.
x 41.07 Uno Almqvist -431221 Eksjö GIK 5/8-61
Eksjö Seriematch
x 42.40 Uno Almqvist -431221 Eksjö GIK 9/9-61
Eksjö Seriematch
x 42.78 Uno Almqvist -431221 Eksjö GIK 30/6-63
Västervik DM
x 44.04 Bengt Norling -550303 Ljungby IF 1/9-74
Ljungby Kvaltävling
x 48.30 Pär Örtman -550331 Nybro IF 24/8-75
Oskarshamn DM
x 50.40 Håkan Karlberg -670218 IK Hakarpspojkarna 5/9-87
Jönköping "Evas dag" Länsmatch
x 51.66 Håkan Karlberg -670218 IK Hakarpspojkarna 17/9-88
Nyköping Nat.
x 54.24 Kristian Pettersson -711005 IFK Växjö 11/7-92
Helsingborg Öresundspelen
x 55.98 Kristian Pettersson -711005 IFK Växjö 8/5-93
Flagstad/USA Skoltävling
x 56.44 Kristian Pettersson -711005 IFK Växjö 7/8-93
Karlskrona JSM









36.67 K O Jonsson Kalmar SK 13/8-33
Eksjö


Av någon anledning ej godkänt














** Helge Lundegård var 21 år 1937 men fick ändå rekordet













Släggkastning 5.5 kg













* 38.77 Bertil Wielander -260611 IFK Sävsjö (37.81) 29/8-46
Ljungby
* 44.35 Lars Rocksen -291230 Vimmerby IF 11/7-48
Alvesta JDM
* 46.23 Lars Rocksen -291230 Vimmerby IF 1949


x 49.11 Stig Bengtsson -350524 Gislaveds IS 22/10-55
Gislaved Klubbtävling

















Släggkastning 7.26 kg





x 41.83 Bengt Olsson -440503 IFK Växjö 25/5-63
Växjö Seriematch
x 44.21 Ambjörn Martinsson -450914 Stensjöns IF 13/6-64
Stensjön Rikspropaganda
x 44.93 Bengt Olsson -440503 IFK Växjö 4/7-64
Ljungby JDM
x 45.94 Ambjörn Martinsson -450914 Stensjöns IF 11/8-64
Stensjön Resultat tävling
x 46.08 Ambjörn Martinsson -450914 Stensjöns IF 12/9-65
Stensjön Distriktstävling
x 48.38 Sven Broström -570501 Grimslövs AIF 2/6-76
Växjö JDM
x 48.60 Sven Broström -570501 Grimslövs AIF 17/7-76
Göteborg GM Jun.
x 49.10 Sven Broström -570501 Grimslövs AIF 27/7-76
Malmö Nat.
x 49.38 Sven Broström -570501 Grimslövs AIF 22/8.76
Nybro Länsmatch
x 50.96 Sven Broström -570501 Grimslövs AIF 5/9-76
Nybro GD-tävling
x 51.32 Sven Broström -570501 Grimslövs AIF 4/9-77
Nybro Glasbruksträffen
# 52.14 Åke Nilsson -590413 Målilla GIF 20/8-78
Värnamo DM
x 53.04 Åke Nilsson -590413 Målilla GIF 5/8-79
Oskarshamn DM
x 53.08 Åke Nilsson -590413 Målilla GIF 26/8-79
Nybro GD-tävling
x 55.00 Per Karlsson -670431 IFK Växjö 8/9-85
Skövde GM Jun
x 56.82 Per Karlsson -670431 IFK Växjö 4/4-86
Split/Jugoslavien GD-tävling
x 58.54 Per Karlsson -670431 IFK Växjö 22/6-86
Karlskrona Rosenbomspelen
x 59.52 Per Karlsson -670431 IFK Växjö 24/8-86
Kristiansand Nord-Jun. Landskamp

62.16 Per Karlsson -670431 IFK Växjö 18/6-86
Jönköping Huskvarnaspelen
x 62.18 Per Karlsson -670431 IFK Växjö 1/8-87
Gävle SM
x 63.14 Per Karlsson -670431 IFK Växjö 11/6-88
Tärnsjö Kastkarneval
x 63.26 Per Karlsson -670431 IFK Växjö 21/8-88
Malmö JSM
x 65.72 Per Karlsson -670431 IFK Växjö 3/6-89
Rrovo/UT































































JUNIORER

Spjutkastning 800 gr





* 53.14 Evert Claesson -150726 Huskvarna IF 6/8-33
Nybro JDM
* 58.34 Sture Andersson -150112 Huskvarna IF 28/7-34
Växjö JDM
* 63.62 Göran Svanström -340716 IFK Växjö 13/6-53
Nybro DM
x 66.40 Carl-Wilhelm Ros -411005 IFK Växjö 9/10-60
Växjö Växjö-Mästerskap
x 67.54 Carl-Wilhelm Ros -411005 IFK Växjö 22/5-61
Lund Nat Ungdomstävling
x 68.40 Jan-Olof Damgren -510402 Jönköpings AIF 13/7-68
Kalmar GM Jun.
x 69.78 Jan-Olof Damgren -510402 Jönköpings AIF 11/7-69
Jönköping Int UP-tävling
x 74.30 Jan-Olof Damgren -510402 Jönköpings AIF 19/8-70
Malmö MAI-Galan
x 76.10 Stefan Petersson -670128 Oskarshamns SK 11/8-85
Ylivieska/FIN Landskamp

Spjutkastning 800 gr Nytt Spjut





x 67.22 Stefan Petersson -670128 Oskarshamns SK 8/6-85
Karlstad Lemmingeaden
x 67.70 Andreas Wulff -800328 IFK Växjö 10/7-99
Helsingborg Öresundspelen
x 70.05 Andreas Wulff -800328 IFK Växjö 28/5-00
Växjö Smål. Ungdomsspel
x 70.66 Andreas Wulff -800328 IFK Växjö 8/7-00
Helsingborg Öresundspelen
x 70.95 Andreas Wulff -800328 IFK Växjö 9/12-00
Växjö Distriktstävling
x 70.96 Andreas Wulff -800328 IFK Växjö 24/5-01
Florö/NOR
x 74.41 Nicklas Wiberg .850416 FI Kalmarsund 27/5-07
Götzis/GBR Mångkamp









Femkamp Längd, Spjut, 200 m, Diskus, 1500 m





3.035 x Kenneth Nilsson -491215 IK Sisu 25-26/7-69
Nybro DM


6.01 - 47.88 - 24.4 - 35.94 - 4.26.6




x 3.099e Göran Ivarsson -660814 IFK Växjö 28/6-84
Växjö DM


6.54 - 47.16 - 23.27 - 38.26 - 4.59.15




# 3.398e Fredrik Ahlström -640407 IFK Växjö 27/5-85
Nässjö JSM


6.81w - 46.38 - 23.34 - 37.98 - 4.34.17




x 3.436b Göran Ivarsson -660814 IFK Växjö 13/6-86
Värnamo DM


6.59 - 44.26 - 22.92 - 42.98 - 4.37.5




x 3.682e Fredrik Ahlström -640407 IFK Växjö 21/9-86
Norrtälje SM


6.85 - 58,64 - 22.94 - 42.12 - 4.38.82













Tiokamp 100 m, Längd, Kula, Höjd, 300 m, 110 m Häck, Diskus, Stav, Spjut, 1500 m




x 6.841 Mikael Olander -630611 Hovslätts IK 12-13/9-81
Stockholm Landskamp


11.90 - 6.31 - 14.04 - 1.81 - 53.21 - 16.64 - 39.50 - 4.00 - 65.96 - 4.49.30




x 6.985 Fredrik Ahlström -640407 IFK Växjö 29-29/6-85
Mora SM


11.56 - 6.76 - 13.96 - 1.90 - 50.31 - 15.73 - 35.76 - 3.70 - 47.44 - 4.18.83




x 7.186 Fredrik Ahlström -64 IFK Växjö 24/5 -86
Uppsala Mångkampskarneval








x 7.342 Fredrik Ahlström -640407 IFK Växjö 26-27/7-86
Huddinge Landskamp


11.38 - 6.92 - 14.67 - 1.90 - 49.98 - 15.29 - 40.64 - 3.55 - 59.54 - 4.29.16




x 7.363 Nicklas Wiberg -850416 FI Kalmarsund 27-28/8-05
Woerden/Holland, Int. Mångkamp


11.03 - 6.86 - 12.99 - 1.96 - 49.01 - 15.32 - 40.81 - 3.30 - 67.68 - 4.43.91





7.883e Nicklas Wiberg -850416 FI Kalmarsund 3-4/6 -06
Rakvere/EST


10.77w - 7.30w - 14.25 - 2.09 - 48.65 - 15.17 - 34.64 - - 3.75 - 65.55 - 5.17.97













Stafett 4 x 100






45.1 IFK Växjö
1964


x 44.5 Wärnamo SK
2/8-67
Värnamo Nat

43.8 IFK Växjö
1977


x 43.81 IFK Växjö
11/6-77
Göteborg UP Final


Martin Wallertz -59, Jerry Okema -59, Tomas Johansson -59, Paul Lundberg -60




# 43.57 Alvesta FI
1984




Magnus Karlsson -65, Krister Lundgren -64, Per-Olof Danielsson -64, Stefan Bengtsson -64




x 43.56 Alvesta FI
10/6-84
Huddinge Stafett-SM


Magnus Karlsson -65, Krister Lundgren -64, Per-Olof Danielsson -64, Stefan Bengtsson -64




# 42.76 IFK Växjö
25/5-85
Malmö


Agne Bergvall -63. Fredrik Ahlström -64, Jeff Yale -65, Stefan Bengtsson -64




x 42.69 IFK Växjö
8/6-86
Nyköping Stafett-SM


Jörgen Gunnarsson -66, Fredrik Ahlström -64, Peter Widen -67. Stefan Bengtsson -64




x 42.33 IFK Växjö
25/8-88
Göteborg Friidrottscupen


Göran Ivarsson -66, David Nillnor -69, Daniel Gyuricsko -68, Joakim Larsson -69.




x 42.01 IFK Växjö
8/8-88
Malmö GP


Björn Gunnarsson -70, David Nillnor -69, Daniel Gyuricsko -68, Joakim Larsson -69.




x 41.36 IFK Växjö
10/6-90
Gävle SM


Daniel Gyuricsko -68, Björn Gunnarsson -70, Joakim Larsson -69, David Nillnor -69.



































JUNIORER

Stafett 4 x 400 m






3.24.12 x IFK Växjö
7/6-80
Eskilstuna SM


Gert Jönsson -65, Paul Lundberg -60, Ingmar Johnsson -61, Micael Ericsson -62





3.17.95 IFK Växjö
6/6-81
Sollentuna JSM


Gert Jönsson -65. Micael Ericsson -62, Paul Lundberg -60, Michael Johansson -61













Stafett 4 x 800 m






8.04.6 Villstads GIF
12/6-83
Värnamo


Mathias Jörgensson -62, Kari Kilpiö - , Magnus Andersson - , Michael Wernersson -61




x 7.49.51 IFK Växjö
24/5-86
Växjö DM


Mats Fredriksson -68, Peter Fallenius -64, Tomas Karlsson -64, Stefan Pettersson -65




x 7.35.54 IFK Växjö
14/6-92
Karlshamn Stafett-SM


Anders Johansson -73, Patrik Johansson -72, Alex Johansson -73, Jerker Asplund -73.













Stafett 3 x 800 m





x 5.40.97 Eksjö Södra IK
13/6-99
Värnamo SM


Anders Johansson -77, Björn Ahlepil -80, Jacob Cedertun -82.





Tabell 3: P 19


Pojkar 18-19 år














1950 började man notera ungdomrekord , då hette det Pojkar 17-18 år och Pojkar 15-16 år






1951 blev det Pojkar 17-18 år och Pojkar 14-16 år






1953 blev det Pojkar 17-18 år och Pojkar 16 år och yngre






1979 beslöts att endast godkänna rekord med El-tid, och en del äldre resultat letades fram.






Resutat med * före resultatet är taget från gammal rekordtabell






* efter resultat = Retroaktivt godkänt, X före resultatet = rekordanmälan finns.














2002 Ändrades klasserna till P19 - P17 - P15 de yngre klasserna som tidigare.






det blev även en ändringar i grenvalet














Löpning 100 m





x 10.54* Christofer Olsson -780130 IFK Växjö 21/8-96
Sydney/AUS JVM

















Löpning 200 m





x 21.26* Leif Jonsson -700715 Habo IF 8/8-87
Birmingham/GBR JEM

















Löpning 400 m





x 47.40* Jeffrey Pedersen -761018 Eksjö Södra IK 18/8-95
Uppsala JSM

















Löpning 800 m





x 1.49.83* Patrik Johansson -720728 IFK Växjö 27/7-91
Karlskrona GP

1.49.48 Johan Svensson -890516 FI Kalmarsund 8/6-08
Mannheim/GER









Löpning 1500 m





x 3.45.02* Patrik Johansson -720728 IFK Växjö 3/7-91
Stockholm DN-Galan

















Löpning 5000 m





x 14.20.30* Kent Claesson -710729 Skillingaryds FK 3/7-90
Nyköping Int.







































Pojkar 19

Häcklöpning 110 m (100 cm)





x 14.46* Ulf Johansson -630318 IK Hakarpspojkarna 19/9-81
Stockholm Skol-SM

























Häcklöpning 300 m (100 cm)





x 36.89* Frans Hällqvist -720724 Skruvs IF 26/8-90
Örebro JSM

















Hinderlöpning 2000 m






5.45.41* Johan Swärd -721009 Eksjö Södra IK 24/8-91
Tranås U-Landskamp

















Höjdhopp





x 2.11* Jan-Erin Wanhainen -710308 Tranås AIF 12/8-90
Tranås
x 2.12 Björn Pettersson -850828 Oskarshamns SK 14/8-04
Kvarnsveden JSM
x 2.14 Emil Svensson -89 IFK Växjö 3/6-07
Sävedalen Sävedalsspelen

Stavhopp






5.10* Peter Widen -670702 IFK Växjö 2/8-86
Karlskrona SM
x 5.10 Gustaf Hultgren -830818 Kalmar SK 30/6-02
Karlskrona Rosenbomspelen
x 5.15 Gustaf Hultgren -830818 Kalmar SK 19/7-02
Kingston/JAM JVM

















Längdhopp





x 7.46* Kent Nygren -640414 IK Hakarpspojkarna 22/5-82
Varberg Seriematch

















Trestegshopp





x 15.15* Urban Håkansson -690307 IFK Växjö 9/7-88
Sollentuna Lag-SM
















Kulstötning 6.0 kg





x 16.04* 6.25 Mikael Olander -630611 Hovslätts IK 19/9-81
Stockholm Skol-SM
x 16.80 Per Rosell -870103 FIK Kalmarsund 9/7-05
Helsingborg Öresundspelen
x 17.43 Per Rosell -870103 FIK Kalmarsund 11/7-05
Karlskrona Kasttävling















Pojkar 19

Diskuskastning 1.75 kg





x 53.54* Tobias Melin-780409 Bottnaryds IF 13/7-96
Helsingborg Öresundspelen

56.39 Per Rosell -870103 FI Kalmarsund 26/7-06
Helsingborg

Släggkastning 6.0 kg






60.03* 6.26 Anton Leion -830211 IFK Växjö 16/9-00
Enskede Skol-SM
x 62.63 Anton Leion -830211 IFK Växjö 25/5-02
Växjö Smål. Ungdomsspel
x 62.94 Anton Leion -830211 IFK Växjö 3/8-02
Sollentuna JSM
x 65.16 Anton Leion -830211 IFK Växjö 18/9-02
Växjö Klubbtävling
x 66.19 Stefan Kvist -870723 Alvesta FI 28/5-05
Växjö Smål. Ungdomsspel
x 68.40 Stefan Kvist -870723 Alvesta FI 5/6-05
Nyköping Int. Kasttävling

68.80 Stefan Kvist -870723 Alvesta FI 5/8-08
Huddinge

Spjutkastning 800 gr






67.22* Stefan Petersson -670128 Oskarshamns SK 8/6-85
Karlstad

68.39 Nicklas Wiberg -850416 FIK Färjestaden 2/6-04
Kalmar Triaden Skolmatch

69.38 Nicklas Wiberg -850416 FIK Färjestaden 21/8-04
Leppåvaara/FIN









Tiokamp 100m, Längd, Kula, Höjd, 400 m, Häck 110m, Diskus, Stav. Spjut, 1500 m.




x 6.890e Lars Håkansson -730315 Nybro IF 29/30/6-91
Kristiansand


11.44 - 6.86 - 12.06 - 1.90 - 51.43 - 15.21 - 36.56 - 4.10 - 47.44 - 4.44.06





7.604e Nicklas Wiberg -850416 FIK Färjestaden 24-25/7-03
Tempere/FIN JEM
x
11.68 - 6.85 - 14.51 - 2.05 - 49.58 - 15.89 - 38.58 - 4.00 - 65.38 - 4.14.38









Stafett 4 x 100 m





x 43.00* IFK Växjö
19/6-94
Uddevalla SM


Olle Svensson -76, Christofer Olsson-78, Niklas Hansson -77, Riccard Svensson -76













Stafett 4 x 400 m





x 3.21.69* IFK Växjö
8/6-91
Rånäs SM


Tobias Karlsson -74, Alex Johansson -73, Anders Lennartsson -73, Jerker Asplund -73













Stafett 3 x 800 m





x 5.48.66* IFK Växjö
9/6-91
Rånäs SM


Anders Lennartsson -73, Alex Johansson -73, Jerker Asplund -73.













Stafett 1000 m Distriktslag






1.59.72*

1-2/8-92
Göteborg Distriktsmatch


Daniel Krösner -75 IFK Växjö, Tobias Karlsson -74 IFK Växjö,






Jan-Åke Karlsson -74 Villstads GIF, Martin Joabsson -74 Skruvs IF.





Tabell 4: P 18


Pojkar 17-18 år












1950 började man notera ungdomrekord , då hette det Pojkar 17-18 år och Pojkar 15-16 år





1951 blev det Pojkar 17-18 år och Pojkar 14-16 år





1953 blev det Pojkar 17-18 år och Pojkar 16 år och yngre





1979 beslöts att endast godkänna rekord med El-tid, och en del äldre resultat letades fram.





1982 bestämdes att man fick slå rekord, inte bara i den egna klassen, utan även i äldre klasser





Resutat med * före resultatet är taget från gammal rekordtabell





* efter resultat = Retroaktivt godkänt, X före resultatet = rekordanmälan finns.












Löpning 100 m




* 10.8 Leif Christersson -320122 Eksjö Södra IK 4/9-50 Norrköping
x 10.7 Ove Jonsson -401123 IFK Växjö 2/7-58 Åtvidaberg Nat.








11.10 Michael Johansson -610107 IFK Växjö 15/9-79 Stockholm Skol-SM
x 10.87 Leif Jonsson -700715 Habo IF 4/6-86 Jönköping Råslättspelen
x 10.72 Leif Jonsson -700715 Habo IF 17/6-87 Kvarsnveden GP
x 10.63 Leif Jonsson -700715 Habo IF 22/8-87 Stockholm Finnkamp Ungdom
x 10.54 Christofer Olsson -780130 IFK Växjö 21/8-96 Sydney/AUS JVM








Löpning 200 m




x 22.86 Stefan Bengtsson -640414 Alvesta FI 15/8-81 Helsingborg JSM
x 21.95 Leif Jonsson -700715 Habo IF 18/6-86 Jönköping Huskvarnaspelen
x 21.72 Leif Jonsson -700715 Habo IF 16/6-87 Kvarnsveden GP
x 21.26 Leif Jonsson -700715 Habo IF 8/8-87 Birmingham/GBR JEM








Löpning 300 m




* 36.5 Leif Christersson -320122 Eksö Södra IK 1950
DM
x 36.1 Ronny Johansson -370525 Västerviks IF 11/8-55 Lidingö Ungd. Bosöspel
x 36.0 Ove Jonsson -401123 IFK Växjö 6/10-57 Malmö Skånska Ungd.Spelen

34.9 Ove Jonsson -401123 IFK Växjö 1958 Lidingö








Löpning 400 m





50.0 Helge Helmersson -420713 Markaryds IF 18/9-60 Värnamo
x 49.9 Rune Hallgren -470514 Västerviks IF 18/8-64 Växjö Int.

49.4 Per Reinholtz -530219 IFK Växjö 3/10-71 Aarhus/DEN








50.11 Michael Johansson -610107 IFK Växjö 16/9-79 Stockholm Skol-SM
x 49.30 Gert Jönsson -651201 IFK Växjö 4/6-82 Villeneuve/FRA Skolmästerskap
x 49.12 Leif Jonsson -700715 Habo IF 4/6-86 Jönköping Råslättspelen
x 47.93 Leif Jonsson -700715 Habo IF 5/9-87 Jönköping Evas Dag kretskamp
x 47.92 Leif Jonsson -700715 Habo IF 19/9-87 Stockholm Skol-SM




















Pojkar 18

Löpning 800 m




x 1.57.0 Jan-Erik Johansson -430716 IK Hakarpspojkarna 31/7-61 Jönköping UP-Tävling
x 1.54.8 Kjell Andersson -520323 Nybro IF 17/7-70 Sollentuna JSM
x 1.54.7 Håkan Arin -570211 IK Sisu 18/9-74 Stockholm Int, UP-tävling
x 1.53.8 Håkan Arin -570211 IK Sisu 18/7-75 Sollentuna JSM
x 1.53.63 Patrik Johansson -720728 Brittatorps TK 11/8-90 Björknäs Distriktsmatch
x 1.52.6 Jerker Asplund -730315 IFK Växjö 6/7-91 Borås Knallespelen
x 1.52.35 Martin Svensson -810916 Högby IF 30/7-99 Stockholm DN-Galan
x 1.52.20 Jacob Cedertun -820522 Eksjö Södra IK 10/6-00 Sollentuna
x 1.52.12 Jacob Cedertun -820522 Eksjö Södra IK 1/8-00 Stockholm DN-Galan








Löpning 1000 m




* 2.41.4 Gösta Wallin -320503 Eksjö Södra IK 1950

* 2.40.6 Sven-Erik Axelsson340714 IFK Växjö 1952

x 2.40.4 Bengt Lagesson -371001 Eksjö Södra IK 16/6-55 Nässjö Nat.
x 2.39.4 Göran Björnhag -390331 Bredaryds IK 30/5-57 Växjö Smål.Ungdomsspel

2.37.5 Bertil Ström -401115 IK Vista 7/9-58 Värnamo Distriktsmatch
x 2.37.0 Tord Carlberg -420425 Oskarshamns SK 16/8-59 Blomstermåla UDM
x 2.34.0 Tord Carlberg -420425 Oskarshamns SK 2/8-60 Mjölby
x 2.33.2 Ingemar Bergkvist -461004 Villstads GIF 6/9-64 Göteborg Västsvenska Ungdomss.
x 2.32.8 Anders Ljungberg -480420 Eksjö GIK 13/8-65 Eksjö Nat.

2.27.9 Anders Ljungberg -480420 Eksjö GIK 15/8-66 Stockholm















Löpning 1500 m




x 4.04.5 Tord Carlberg -420425 Oskarshamns SK 17/8-60 Falun
x 4.02.7 Bengt -Göran Olsson -440309 IFK Växjö 19/8-62 Växjö Int.

3.54.9 Kurt Olausson -460227 Älmhults IF 22/9-63 Växjö Distriktsmatch
x 3.54.03 Patrik Johansson -720728 Brittatorps TK 22/9-89 Västerås Skol-SM
x 3.52.38 Patrik Johansson -720728 Brittatorps TK 30/5-90 Jönköping Arenatävling
x 3.50.33 Patrik Johansson -720728 Brittatorps TK 27/6-90 Helsingfors/FIN Int.








Löpning 3000 m




x 8.51.8 Bengt -Göran Olsson -440309 IFK Växjö 12/7-61 Värnamo Nat.
x 8.49.8 Bengt -Göran Olsson -440309 IFK Växjö 7/7-62 Ljungby JDM
x 8.44.5 Kjell Mattsson -461028 IK Hakarpspojkarna 23/7-63 Karlsborg Nat.
x 8.38.6 Stefan Johannesson -500314 Villstads GIF 7/8-68 Värnamo Int











































Löpning 5000 m



POJKAR 18
x 15.38.6 Claes-Håkan Beimer -540106 IK Hakarpspojkarna 12/9-71 Växjö JDM
x 15.16.6 Claes-Håkan Beimer -540106 IK Hakarpspojkarna 11/6-72 Huskvarna Kretsmatch
x 15.15.8 Karl-Johan Olofsgård -541007 Södra Vi IF 16/9-72 Eksjö Distriktsmatch
x 14.58.24 Benny Nilsson -640225 Högby IF 13/9-81 Norrköping GM Juniorer
x 14.45.3 Benny Nilsson -640225 Högby IF 25/7-82 Göteborg GM
x 14.37.66 Kent Claesson -710729 Skillingaryds FK 20/7-88 Oskarshamn FD, Kronanspelen

14.22.13 Kent Claesson -710729 Skillingaryds FK 4/7-89 Nyköping Int








Häcklöpning 110 m (100 cm)




* 16.8 Erik Josefsson KFUM Jönköping 1944

* 15.5 Bernt Gustavsson -330331 Jönköpings AIF 1951

x 15.2 Lennart Modén -410608 Hestare SSK 7/6-59 Norrköping Ungdomstävling
x 15.1 Lars Jonsson -560810 Nybro IF 31/8-1/9-74 Göteborg UP-Final
x 14.6 Percy Pettersson -580613 Nybro IF 5/9-76 Länderant/FIN U-Landskamp Fi-Sv








15.03 x Percy Pettersson -580613 Nybro IF 8/8-76 Helsingborg
x 14.98 Ulf Johansson -630318 IK Hakarpspojkarna 31/8-80 Helsingfors Landskamp
x 14.46 Ulf Johansson -630318 IK Hakarpspojkarna 19/9-81 Stockholm Skol-SM








Häcklöpning 300 m (100 cm)





40.0 Joel Svensson -500120 Oskarshamns SK 24/8-68 Malmö UP-Final
x 39.8 Håkan Widlund -590620 Skruvs IF 4/9-76 Esbo/FIN U-Finnkampen
x 39.6 Håkan Widlund -590620 Skruvs IF 31/7-77 Hässleholm HAIS-Spelen







x 39.17 Paul Lundberg -600316 IFK Växjö 16/9-78 Göteborg UP-Final
x 38.87 Klas Liljegren -630520 IFK Växjö 20/9-81 Stockholm Skol-SM
x 38.53 Mikael Åberg -670217 IFK Växjö 22/9-85 Stockholm Skol-SM
x 36.89 Frans Hällqvist -720724 Skruvs IF 26/8-90 Örebro USM








Hinderlöpning 1500 m




x 4.35.5 Björn Johansson -490702 IK Sisu 6/8-67 Nässjö Stjärn-UP
x 4.33.7 Lennart Nilsson -511211 IK Sisu 12/8-69 Växjö UP-tävling
x 4.27.6 Bo-Gunnar Josefsson -530422 IK Sisu 22/8-70 Timrå UP-tävling
x 4.26.1 Bo-Gunnar Josefsson -530422 IK Sisu 20/5-71 Nässjö Seriematch
































































Hinderlöpning 2000 m



POJKAR 18
x 6.14.8 Leif Asplund -540325 Hovslätts IK 5/8-71 Växjö UP-tävling
x 6.06.1 Klaes-Håkan Beimer-540106 IK Hakarpspojkarna 9/7-72 Jönköping June-Spelen
x 6.05.4 Peter Karlsson -550218 IK Hakarpspojkarna 12/8-73 Malmö UP-Final
x 6.01.6 Östen Karlsson -570515 Ljungby IF 18/7-85 Sollentuna JSM
x 5.59.26 Per Stjernberg -681002 Höby IF 20/9-86 Stockholm Skol-SM
x 5.58.04 Patrik Sundvisson -720217 Eksjö Södra IK 12/6-90 Eskilstuna Nat
x 5.56.92 Patrik Sundvisson -720217 Eksjö Södra IK 6/7-90 Helsingborg Ungdomstävling
x 5.53.09 Patrik Sundvisson -720217 Eksjö Södra IK 24/8-90 Örebro JSM
x 5.52.62 Henrik Skoog -790417 Villstads GIF 29/8-97 Stockholm U-Finnkamp
x 5.51.04 Henrik Ahnström -810701 Skruvs IF 14/8-98 Karlskrona JSM
x 5.47.76 Jacob Cedertun -820522 Eksjö Södra IK 20/6-99 Göteborg Världsungdomspelen
x 5.47.31 Henrik Ahnström -810701 Brittatorps TK 9/7-99 Helsingborg Öresundspelen








Höjdhopp




* 1.75 Berny Johansson -310302 Oskarshamns SK 1948

* 1.76 Bengt Adolfsson -370610 Hvetlanda GIF 1954

x 1.77 Johnny Johansson -371010 IK Hakarpspojkarna 4/9-55 Vetlanda UDM
x 1.85 Hans Albertsson -400305 Tranås AIF 20/6-57 Tranås Seriematch

1.87 Hans Albertsson -400305 Tranås AIF 22/9-57 Nässjö Seriematch

1.88 Hans Albertsson -400305 Tranås AIF 15/5-58 Växjö Smål. Ungdomsspel

1.96 Douglas Olsson -400210 Ljungby IF 31/8-58 Karlshamn Distriktsmatch
x 2.07 Bo Jonsson -470117 IK Vista 22/8-64 Malmö UP-Final
x 2.07 Jan-Erik Wanhainen -710308 Tranås AIF 1/7-89 Karlskrona Rosenbomspelen








Stavhopp




* 3.39 Anders Wennlo -270423 Kalmar SK 1945

* 3.55 Bertil Forsström -370503 Jönköpings AIF 1954

* 3.70 Leif Andersson -370913 IK Hakarpspojkarna 11/9-55 Huskvarna Nat.
x 3.85 Hans Bergqvist -430202 IFK Växjö 23/7-61 Avesta JSM

4.03 John-Erik Blomkvist -450517 Nybro IF 18/6-63

x 4.30 Gunnar Ageskär -630409 Nybro IF 15/5-80 Växjö Smål.Ungd-Spel
x 4.40 Gunnar Ageskär -630409 Nybro IF 17/6-80 Oskarshamn Mångkamps-UP
x 4.71 Gunnar Ageskär -630409 Nybro IF 26/7-80 Nybro UDM
x 4.91 Gunnar Ageskär -630409 Nybro IF 2/9-81 Växjö Växjöspelen

4.95 Gustaf Hultgren -830818 Kalmar SK 1/7-01 Göteborg Världsungdomsspelen








Längdhopp




* 6.86 Sven Melin -280407 Alvesta GIF 1946

x 6.87 Willy Andersson -430604 IFK Växjö 7/7-61 Vimmerby JDM
x 6.89 Aron Hultin -530328 Skruvs IF 12/9-71 Växjö JDM
x 7.12 Kent Nygren -640414 IK Hakarpspojkarna 28/6-81 Växjö JDM
x 7.33 Kent Nygren -640414 IK Hakarpspojkarna 3/6-82 Malmö Nat,
x 7.46 Kent Nygren -640414 IK Hakarpspojkarna 22/5-82 Varberg Seriematch








Trestegshopp



POJKAR 18

14.15 John-Erik Blomkvist -450517 Nybro IF 5/10-63 Nybro Seriematch
x 14.21 Patrik Drebin -670519 Wärnamo SK 27/7-85 Eskilstuna JSM
x 14.29 Fredrik Joabsson -720414 Skruvs IF 29/9-90 Karlskrona Arenatävling
x 14.42 Martin Joabsson -741108 Skruvs IF 30/5-92 Tranås DM
x 14.48 Martin Joabsson -741108 Skruvs IF 8/8-92 Mora JSM








Kulstötning 5.5 kg




* 14.85 Sven Ahlberg -311001 Gamleby IF 1949

x 15.95 Mats Jakobsson -420804 Eksjö GIK 16/8-60 Falun UP-Final
x 16.46 Bengt Olsson -440503 IFK Växjö 12/7-61 Värnamo Nat. Ungdomst.
x 16.95 Bengt Olsson -440503 IFK Växjö 14/10-62 Växjö Växjömästerskap
x 17.40 Lars Håkansson -590430 IK Hakarpspojkarna 16/5-77 Huskvarna Kommunmäst.








Kulstötning 6.25 kg





12.86 Kjell Stångberg -610716 Wärnamo SK 15/5-78 Värnamo
x 13.45 Peter Grahn -610209 Alvesta FI 5/8-79 Hässleholm
x 14.30 Bengt Lind -620502 Södra Vi IF 15/5-80 Växjö UP-tävling
x 16.04 Mikael Olander -630611 Hovslätts IK 19/9-81 Stockholm Skol-SM








Diskuskastning 1.5 kg




* 42.49 Göran Lindahl KFUM Jönköping 1946

x 43.86 Stig Hörnstein -380420 Hvetlanda GIF 2/10-55 Malmö Skånska Ungdoms.
x 44.07 Stig Hörnstein -380420 Hvetlanda GIF 29/8-56 Vetlanda Seriematch
x 45.47 Lars Göran Frisk -380420 Waggeryds IF 23/9-56 Värnamo Finnvedsm
x 46.80 Mats Jakobsson -420804 Eksjö GIK 15/5-60 Växjö Smål. Ungdomspel
x 50.16 Uno Almqvist -431221 Eksjö GIK 10/8-61 Lidingö UP-Final
x 51.50 Bengt Norling -550303 Ljungby 14/9-73 Ljungby Distriktstävling
x 52.16 Stefan Fredriksson -580126 Södra Vi IF 15/8-76 Vimmerby UDM








Diskuskastning 1.75 kg





41.46 Peter Grahn -610209 Alvesta FI 23/8-78 Alvesta
x 41.52 Peter Grahn -610209 Alvesta FI 23/9-78 Stockholm Skol-SM
x 44.56 Peter Grahn -610209 Alvesta FI 25/8-79 Rättvik USM
x 49.22 Mikael Olander -630611 Hovslätts IK 20/9-81 Stockholm Skol-SM
x 49.74 Per Karlsson -670431 IFK Växjö 22/9-85 Stockholm Skol-SM
x 51.34 Kristian Pettersson -710105 FIK Färjestaden 18/9-88 Stockholm Skol-SM
x 52.42 Kristian Pettersson -710105 FIK Färjestaden 24/9-89 Västerås Skol-SM
x 53.54 Tobias Melin-780409 Bottnaryds IF 13/7-96 Helsingborg Öresundspelen









































POJKAR 18

Släggkastning 6.0 kg




x 40.54 Tommy Bystedt -500504 Villstads GIF 8/8-68 Gislaved
x 44.70 Tomas Gunnarsson -560627 Södra Vi IF 1/8-73 Södra Vi UP-tävling
x 45.08 Tomas Gunnarsson -560627 Södra Vi IF 7/8-74 Södra Vi Topp-UP
x 50.84 Sven Broström -570501 Grimslövs AIF 6/8-75 Malmö Stjärn-UP
x 53.20 Åke Nilsson -590413 Målilla GIF 18/9-77 Sollentuna UP-Final








Släggkastning 6.25





43.96 Håkan Emsgård -610105 Nybro IF 17/9-78 Göteborg
x 45.12 Håkan Emsgård -610105 Nybro IF 11/8-79 Huskvarna UDM
x 50.64 Per Karlsson -670421 IFK Växjö 12/5-84 Växjö Smål. Ungdomspel
x 50.84 Per Karlsson -670421 IFK Växjö 28/7-84 Nässjö Sisuspelen
x 51.90 Per Karlsson -670421 IFK Växjö 8/9-84 Sundsvall USM
x 54.74 Per Karlsson -670421 IFK Växjö 22/12-84 Växjö
x 57.80 Per Karlsson -670421 IFK Växjö 9/7-85 Nybro NIF-Spelen
x 58.90 Per Karlsson -670421 IFK Växjö 12/7-85 Helsingborg Öresundsspelen
x 59.40 Johan Pyrell -750224 IFK Växjö 28/8-93 Stockholm Finnkampen Ungdom
x 60.03 Anton Leion -830211 IFK Växjö 16/9-00 Enskede Skol-SM
x 61.83 Anton Leion -830211 IFK Växjö 3/7-01 Växjö
x 62.60 Anton Leion -830211 IFK Växjö 29/7-01 Oskarshamn DM
x 63.32 Anton Leion -830211 IFK Växjö 11/8-01 Borås JSM








Spjutkastning 800 gr




* 51.70 Gilbert Ek -300609 Virserums SGF 1948

* 55.35 Göran Svanström -340716 IFK Växjö 1951

* 57.75 Göran Svanström -340716 IFK Växjö 1952

x 58.84 Carl Vilhelm Ros -411005 IFK Växjö 2/9-58 Växjö Växjömästerskapen
x 59.63 Carl Vilhelm Ros -411005 IFK Växjö 22/5-59 Hohultslätt

62.51 Björn Nilsson -460403 IK Sisu 22/8-64 Malmö UP-Final

68.40 Jan-Olof Damgren -510402 Jönköpings AIF 13/6-68 Kalmar GM Jun

69.78 Jan-Olof Damgren -510402 Jönköpings AIF 11/7-69 Jönköping Int Ungdomstävling
x 71.56 Bernt-Olof Olofsson -540929 Jönköpings AIF 11/6-72 Huskvarna Kretsmatch

76.10 Stefan Petersson -670128 Oskarshamns SK 11/8-85 Yliviesko/FIN Finnkampen Ungdom








Spjutkastning 800 gr nytt Spjut 1986





67.22 Stefan Petersson -670128 Oskarshamns SK 8/6-85 Karlstad


















































Tiokamp 100 m, Längd, Kula, Höjd, 300 m, 110 m Häck, Diskus, Stav, Spjut, 1000 m


POJKAR 18

6.242 Ingmar Jonsson -610213 IFK Växjö 8-9/9-79 Hallunda
x 6.503m Agne Bergvall -621013 IFK Växjö 16-17/6-80 Oskarshamn UP-tävling


11.6 - 6.56 - 12.91 - 1.88 - 39.3 - 15.9 - 34.72 - 3.80 - 47.38 - 3.07.1



x 7.289e Mikael Olander -630611 Hovslätts IK 5-6/9-81 Stockholm UP-Final


11.89 - 6.12 - 15.79 - 1.87 - 37.51 - 15.75 - 48.98 - 4.00 - 62.52 - 2.32.13











Ny poängtabell 1984






100 m, Längd, Kula, Höjd, 300 m, 110 m Häck, Diskus, Stav, Spjut, 1500 m



x 6.409b Göran Ivarsson -660814 IFK Växjö 26-27/5-84 Värnamo DM
x 6.533 Göran Ivarsson -660814 IFK Växjö 15-16/6 -84 Norrköping NM Test


11.3 - 6.50 - 12.26 - 1.69 - 51.5 - 16.7 - 38.96 - 4.00 - 44.24 - 4.56.6



x 6.541 Göran Ivarsson -660814 IFK Växjö 16-17/9-84 Växjö

Sen-red 11.2 - 6.64 - 10.28 - 1.77 - 51.7 - 16.3 - 37.62 - 4.10 - 44.58 - 4.56.5



x 6.505 Peter Widen -670702 IFK Växjö 14-15/9-85 Malmö USM


11.44 - 6.74 - 9.93 - 1.86 - 52.60 - 15.14 - 29.34 - 4.50 - 40.86 - 4.56.5



x 5.289m Christer Nilsson -680620 Nybro IF 13-14/6-86 Nybro Glaskampen


12.5 - 5.79 - 10.38 - 1.79 - 40.7 - 19.1 - 32.64 - 3.00 - 45.32 - 4.57.1



x 5.699m Fredrik Joabsson -720414 Skruvs IF 9.10/9-89 Skruv Mångkampstävling


11.6 - 6.66 - 11.84 - 1.87 - 39.8 - 19.2 - 33.64 - 2.65 - 45.14 - 5.48.7



x 5.944 Marcus Fransson -711216 IFK Växjö 9-10/9-89 Värnamo USM


11.81- 6.02 - 10.60 - 1.81 - 39.23 - 17.03 - 30.64 - 4.60 - 41.52 - 5.20.04



x 6.136 Lars Håkansson -730315 Nybro IF 26-27/5-90 Stenungsund


11.83 - 6.69 - 10.73 - 1.81 - 38.0 - 15.62 - 31.42 - 3.62 - 47.44 - 5.00.5



x 6.139 Lars Håkansson -730315 Nybro IF 8-9/9-90 Södertälje JSM


11.56 - 6.08 - 10.22 - 1.81 - 37.37 - 15.38 - 33.30 - 3.90 - 45.02 - 5.07.6



x 6.171 Fredrik Joabsson -720414 Skruvs IF 15-16/9-90 Skruv Klubbmatch


11.5 - 7.16 - 12.39 - 2.00 - 38.2 - 15.9 - 34.24 - 3.00 - 47.12 - 5.31.5



x 6.414 Lars Håkansson -730315 Nybro IF 15-16/6-91 Södertörn Int Mångkamp


11.54 - 6.53 - 11.00 - 1.86 - 38.07 - 15.39 - 35.42 - 3.70 - 47.12 - 4.49.59



x 6.639 Lars Håkansson -730315 Nybro IF 7-8/9-91 Malmö JSM


11.38w - 6.50 - 11.39 - 1.87 - 36.06 - 15.32 - 32.10 - 4.05 - 45.54 - 4.43.68
























































































Stafett 4 x 100 m



POJKAR 18
* 48.1 Nybro IF
1950








* 48.1 Västerviks IF
1953








* 47.6 Vimmerby IF
1954








x 46.2 Ljungby IF
29/8-54 Växjö Sen DM


Ulf Ekedahl -39, Erland Arvidsson -36, Lars Holmberg -36, Nils Holmberg -36




44.8 x IFK Växjö
28/5-71



Berndt Widroth -53, Per Reinhorlz -53, Stefan Carlsson -54, Lars-Olof Segerberg -54




43.8 IFK Växjö
11/6-77 Göteborg UP-Final


Thomas Johansson -59, Paul Lundberg -60, Martin Wallertz -59, Jerry Okema -59.



x 43.1e IFK Växjö
14/6-92 Karlshamn Safett-SM


Andreas Johansson -75, Frederick M´Foutiga -74, Daniel Krösner -75, Tobias Karlsson -74.



x 43.61 IFK Växjö
14/6-92 Karlshamn Safett-SM


Andreas Johansson -75, Frederick M´Foutiga -74, Daniel Krösner -75, Tobias Karlsson -74.



x 43.28 IFK Växjö
3/6-92 Jönköping Nat.


Daniel Bergqvist -75, Frederich M´Foutiga -74, Daniel Krösner -75, Tobias Karlsson -74



x 43.00 IFK Växjö
19/6-94 Uddevalla Stafett-SM


Olle Svensson -76, Christoffer Olsson-78, Niklas Hansson -77, Riccard Svensson -76











Stafett 4 x 400 m





3.30.18 x IFK Växjö
10/6-79 Hässleholm


Jerker Nirbrandt -61, Agne Bergvall -62, Max Malmström -63, Mikael Ericsson -62



x 3.26.46 IFK Växjö
9/6-81 Huddinge Stafett-SM


Mikael Åberg -67, Jörgen Gunnarsson -66, Göran Ivarsson -66, Peter Widen -67.



x 3.21.69 IFK Växjö
8/6.91 Rånäs Stafett-SM


Tobias Karlsson -74, Alex Johansson -73, Anders Lennartsson -73, Jerker Asplund -73











Stafett 3 x 1000 m





8.03.3 x IK Sisu
1973



Bengt Axelsson -56, Håkan Josefsson -57, Håkan Arin -57



x 7.55.1 Wärnamo SK
30/9-84 Värnamo Breddtävling


Henrik Johansson -67, Fredrik Johansson -66, Fredrik Mai -66.











Stafett 3 x 800 m




x 5.48.66 IFK Växjö
9/6-91 Rånäs Stafett-SM


Anders Lennartsson -73, Alex Johansson -73, Jerker Asplund -73.



x 5.58.01 IFK Växjö
10/6-90 Gävle Stafett-SM


Yesab Kidane -73, Alex Johansson -73, Jerker Asplund -73.











Stafett 1000 m




x 2.02.02 Distriktslag
24/8-91 Villstad Distriktsmatch


Christer Nilsson -73 IK Sisu, Fredericc M´Foutiga -74 Tranås AIF,





Lars Håkansson -73 Nybro IF, Alex Johansson -73 IFK Växjö.




Tabell 5: P17


Pojkar 16-17 år
F.o.m. 2008 har 16 åringarna en egen klass












1950 började man notera ungdomrekord , då hette det Pojkar 17-18 år och Pojkar 15-16 år






1951 blev det Pojkar 17-18 år och Pojkar 14-16 år






1953 blev det Pojkar 17-18 år och Pojkar 16 år och yngre






1965 hade man för första gången resultat för 14 år -yngre






1974 hade man för första gången resultat för 12 år -yngre






1979 beslöts att endast godkänna rekord med El-tid, och en del äldre resultat letades fram.






1982 bestämdes att man fick slå rekord, inte bara i den egna klassen, utan även i äldre klasser






Resutat med * före resultatet är taget från gammal rekordtabell






* efter resultat = Retroaktivt godkänt, X före resultatet = rekordanmälan finns.














2002 Ändrades klasserna till P19 - P17 - P15 de yngre klasserna som tidigare.






det blev även en ändringar i grenvalet






















Löpning 100 m





x 10.63* Leif Jonsson -700715 Habo IF 22/8-87
Stockholm Finnkamp Ungdom

















Löpning 200 m





x 21.26* Leif Jonsson -700715 Habo IF 8/8-87
Birmingham/GBR JEM

















Löpning 400 m





x 47.92* Leif Jonsson -700715 Habo IF 19/9-87
Stockholm Skol-SM

















Löpning 800 m






1.53.95* Jacob Cedertun -820522 Eksjö Södra IK 14/7-99
Esbjerg/DEN
x 1.53.16 Johan Svensson -890516 FI Kalmarsund 1/7-06
Helsingborg
x 1.53.08 Johan Svensson -890516 FI Kalmarsund 26/8-06
Läppevaara/FIN

Löpning 1500 m





x 3.54.03* Patrik Johansson -720728 Brittatorps TK 22/9-89
Västerås Skol-SM

















































Löpning 3000 m




POJKAR 17

8.31.30* Kent Claesson -710728 Skillingaryds FK 30/6-88
Västerås VIK-Spelen









Häcklöpning 110 m 91.4 cm





x 14.73* David Johansson -820106 Ljungby FIK 12/9-98
Stockholm Skol-SM
x 14.72 Anton Barck -870124 IFK Växjö 18/9-04
Gävle Skol-SM
x 14.72 Marcus Nilsson -910503 Högby IF 13/9-08
Sollentuna Skol SM

Häcklöpning 300 m (76,2 cm)





x 39.04* Frans Hällqvist -720724 Skruvs IF 7/7-89
Helsingborg Öresundspelen
x 38.42 Erik Lundvik -850312 IFK Växjö 2/8-02
Huddinge JSM









Hinder 2000 m





x 5.47.76 Jacob Cedertun -820522 Eksjö Södra IK 20/6-99
Göteborg Världsungdomspelen









Höjdhopp





x 2.04* Mikael Kronqvist -641002 Tranås AIF 16/8-80
Piteå UP-Final

2.04* Johnny Granat -650321 Hovslätts IK 29/8-82
Finland U-Finnkamp









Stavhopp





x 4.82* Marcus Fransson -711216 IFK Växjö 2/8-88
Växjö DM









Längdhopp





x 7.39* Fredrik Joabsson -720414 Skruvs IF 23/9-99
Västerås Skol SM









Trestegshopp






14.11* Martin Joabsson -741108 Skruvs IF 24/8-91
Villstad Distriktsmatch
x 14.11 Mattias Olander -921013 Högby IF 29/6-08
Göteborg Världsungdomspelen
x 14.71 Mattias Olander -921013 Högby IF 28/6-09
Göteborg Världsungdomspelen









































































































































Kulstötning (5.0 kg)




POJKAR 17

15.86* 5.5 Thomas Petersson -550724 Kalmar SK 1971


x 15.91 Per Rosell -870103 FIK Färjestaden 31/5-04
Värnamo WSK-Spelen
x 16.01 Per Rosell -870103 FIK Färjestaden 13/6-04
Nyköping Mästarmöte Kast
x 16.13 Per Rosell -870103 FIK Färjestaden 3/7-04
Göteborg Världsungdomsspelen
x 16.45 Per Rosell -870103 FIK Färjestaden 13/7-04
Högby Ölandsspelen
x 16.46 Per Rosell -870103 FIK Färjestaden 15/8-04
Falun USM
x 16.49 Per Rosell -870103 FIK Färjestaden 5/9-04
Göteborg Finnkampen Ungdon
x 16.57 Emil Svensson -890502 IFK Växjö 14/8-05
Hudiksvall JSM
x 17.00 Emil Svensson -890502 IFK Växjö 11/9-05
Gävle Skol SM
x 17.05 Emil Svensson -890502 IFK Växjö 21/5 -08
Halle/GER
x 17.44 Emil Svensson -890502 IFK Växjö 25/5-06
Värnamo
x 17.97 Emil Svensson -890502 IFK Växjö 26/8-06
Läppevaara/FIN









Diskuskastning 1.5 kg






51.34* 1.75 Kristian Pettersson -711005 FIK Färjestaden 18/9-88
Stockholm Skol-SM
x 54.66 Erik Romberg -900812 Högby IF 2/6-07
Nyköping Kasttävling
x 55.83 Erik Romberg -900812 Högby IF 26/8-07
Uddevalla JSM









Släggkastning 5.0 kg





x 60.03 Anton Leion -830211 IFK Växjö 16/9-00
Enskede Skol-SM
x 62.29 Stefan Kvist -870723 Alvesta FI 29/5-03
Växjö Smålands Ungdomsspel
x 62.91 Stefan Kvist -870723 Alvesta FI 11/7-03
Sherborke/CAN UVM 17 år
x 64.83 Stefan Kvist -870723 Alvesta FI 16/8-03
Malmö USM
x 65.53 Stefan Kvist -870723 Alvesta FI 6/9-03
Läppevaara/FIN Finnkampen ungdom
x 66.42 Stefan Kvist -870723 Alvesta FI 23/5-04
Alvesta Virdaspelen
x 67.32 Stefan Kvist -870723 Alvesta FI 5/6-04
Växjö Smål. Ungdomsspel
x 68.08 Stefan Kvist -870723 Alvesta FI 4/7-04
Bottnaryd Bottnarydskastet Int.









Spjutkastning (700 gr)






64.04* 800 Niklas Jutterdahl -720102 Södra Vi IF 22/9-89
Västerås Skol-SM









Tiokamp 110 m Häck, Diskus, Stav, Spjut, 100m, Höjd, Kula, Längd, 800 m




x 8.686e Nicklas Wiberg -850416 FIK Färjestaden 7-8/9-02
Karlskrona SM


15.23- 38.92 - 3.70 - 61.37 - 36.47 - 11.86 - 6.19 - 15.25 - 1.90 - 2.38.19





























Stafett 4 x 100




POJKAR 17

45.16* IFK Växjö
9/6-91
Norrtälje


Daniel Bergqvist -75, Andreas Johansson -75, Daniel Krösner -75, Stefan Högberg -76




x 44.80 IFK Växjö
26/6-02
Kalmar DM


Erik Karlsson -85, Anton Barck -87, Erik Karlsson -87, Erik Lundvik -85




x 43.95 IFK Växjö
1/9-02
Karlstad Lag-USM


Odd Wiking -86, Anton Barck -87, Erik Karlsson -87, Erik Lundvik -85













Stafett 4 x 100 m





x 44.23* Distriktslag
15/9 -90
Jönköping


Jan-Åke Karlsson -74 Villstads GIF, Tony Gustavsson -74, Södra Vi IF






Robert Widetoft -74 Wärnamo SK, Fredrik M¨Foutiga -74 Tranås AIF.




x 43.41 Distriktslag
24/6-07
Holbaek/DEN Distriktsmatch


Mikael Storm -91 Eksjö Södra IK, Didrik Andersson -90 Lekeryd-Svarttorp SK






Johan Lindh -90 Hovslätts IK, Dennis Carlsson -90 Alvesta FI





















Stafett 1000 m





x 2.06.79* IFK Växjö
10/6-84
Huddinge Stafett-SM


Robert Sumberac -69, David Nillnor -69, Magnus Averin -68, Mats Fredriksson -68.




x 2.01.68 IFK Växjö
15/6-02
Vellinge Stafett-SM


Erik Karlsson -85, Erik Karlsson -87, Anton Barck -87, Erik Lundvik -85




x 2.01.47 FI Kalmarsund
9/9-06
Uppsala


Camilo Karlström -89, Adam Björling -90, Anders Nihlstedt -89, Johan Svensson -89













Stafett 3 x 800 m





x 6.08.38* IFK Växjö
10/6-89
Malmö Stafett-SM


Alex Johansson -73, Jerker Asplund -73, Mikael Johansson -73.




x 6.01.58 FI Kalmarsund
10/9-06
Uppsala


Camilo Karlström -89, Anders Nihlstedt -89, Johan Svensson -89





Tabell 6: P16


Pojkar 16 år






2002 ändrades klasserna istället föt P 15-16 år blev det 16-17 år och 15 år för sig själva






2008 delar man på klassen 16-17 år varje ålder får sina rekord






Här finns rekorden som gäller från 2008.














Löpning 100 m






10.97 Leif Jonsson -700715 Habo IF 4/6-86
Jönköping Råslättsspelen

















Löpning 200 m






21.95 Leif Jonsson -700715 Habo IF 18/6-86
Jönköping Huskvarnaspelen

















Löpning 400 m






49.12 Leif Jonsson -700715 Habo IF 4/6-86
Jönköping Råslättsspelen

















Löpning 800 m






1.55.46 Martin Svensson -810916 Glasrikets RC 14/9-97
Stockholm Skol-SM

















Löpning 1500 m






4.02.76 Jesper Skantz -720922 Vaggeryds SOK 31/7-88
Hässleholm Ungdomstävling

















Löpning 3000 m






8.35.45 Kent Claesson -710729 Skillingaryds FK 22/7-87
Norrköping Nat

















Häcklöpning 110 m 91.4 cm






14.75 David Johansson -820106 Ljungby FIK 12/9-98
Stockholm Skol-SM

















Häcklöpning 300 m (84,0 cm)






39.21 Adam Björling -900212 FI Kalmarsund 6/8-06
Nyköping

















Hinder 2000 m






5.59.96 Jacob Cedertun -820522 Eksjö Södra IK 10/7-98
Helsingborg Öresundsspelen

















Höjdhopp






2.04 Mikael Kronqvist -64 Tranås AIF 16/8-80
Piteå UP-Final

















Stavhopp






4.40 Petter Edfeldt -730926 IFK Växjö 5/8-89
Västerås Ungdomstävling

Längdhopp






















6.83 Fredrik Joabsson -720414 Skruvs IF 24/9-88
Oskarshamn Klubblags DM

















Trestegshopp






14.05 Peter Fredriksson -830110 Wärnamo SK 18/9-99
Stockholm Skol-SM
x 14.11 Mattias Olander -921013 Högby IF 29/6-08
Göteborg Världsungdomsspelen































Pojkar 15

Kulstötning (5.5 kg)






17.00 Emil Svensson -890205 IFK Växjö 11/9-05
Gävle Skol-SM

















Diskuskastning 1.5 kg






51.14 Tobias Melin -780409 Bottnaryds IF 24/9-94
Bottnaryd Klubbmästerskap

















Släggkastning 5.5 kg






65.53 Stefan Kvist -870723 Alvesta FI 6/9-03
Läppevaara/FIN Finnkampen ungdom

















Spjutkastning (700 gr)7






62.16 Johan Melin -910125 Habo FIF-04 26/8-07
Stenungsund USM

















Stafett 4 x 100 m






45.16* IFK Växjö
9/6-91
Norrtälje
Daniel Bergqvist -75, Andreas Johansson -75, Daniel Krösner -75, Stefan Högberg -76

















Stafett 3 x 800 m






6.08.38* IFK Växjö
10/6-89
Malmö Stafett-SM


Alex Johansson -73, Jerker Asplund -73, Mikael Johansson -73.





















Stafett 1000 m






2.06.79* IFK Växjö
10/6-84
Huddinge Stafett-SM


Robert Sumberac -69, David Nillnor -69, Magnus Averin -68, Mats Fredriksson -68.





















Tiokamp 110 m Häck, Diskus, Stav, Spjut, 300m, 100m, Längd, Kula, Höjd, 800 m

7.928e Marcus Nilsson -910503 Högby IF 26-27/5-07
Lerum Lerumkampen


16.03 - 39.00 - 3.64 - 52.41 - 37.46 - 12.35 - 5.89 - 13.44 - 1.83 - 2.41.48





Tabell 7: P 15-16


Pojkar 15-16 år














1950 började man notera ungdomrekord , då hette det Pojkar 17-18 år och Pojkar 15-16 år






1951 blev det Pojkar 17-18 år och Pojkar 14-16 år






1953 blev det Pojkar 17-18 år och Pojkar 16 år och yngre






1965 hade man för första gången resultat för 14 år -yngre






1974 hade man för första gången resultat för 12 år -yngre






1982 bestämdes att man fick slå rekord, inte bara i den egna klassen, utan även i äldre klasser






1993 delade man de yngsta i 14 år, 13 år och 12 år -yngre






1979 beslöts att endast godkänna rekord med El-tid, och en del äldre resultat letades fram.






Resutat med * före resultatet är taget från gammal rekordtabell






* efter resultat = Retroaktivt godkänt, X före resultatet = rekordanmälan finns.














Löpning 80 m





* 9.2 Leif Christersson -320122 Eksjö Södra IK 1948











Löpning 100 m













x 11.3 Jack Sjöberg -440122 IFK Växjö 2/10-60
Malmö Skånska Ungd. Spelen
x 11.2 Aron Hultin -530328 Skruvs IF 15/6-69
Skruv UP-tävling
x 11.1 Mats Olsson -580420 IFK Växjö 23/5-74
Växjö Nat
x 11.1 Anders Larsson -580208 IK Sisu 18/9-74
Stockholm Stjärn-UP








x 11.56 Stefan Bengtsson -640414 Alvesta FI 14/9-80
Stockholm Skol-SM
x 11.23 Gert Jönsson -651201 IFK Växjö 27/6-81
Växjö JDM
x 11.18 Tuomo Niemelä -680306 Villstads GIF 30/9-84
Växjö Lag-DM

10.87 Leif Jonsson -700715 Habo IF 4/6-86
Jönköping Roslättspelen









Löpning 200 m






23.8 Bertil Wester -420531 Ljungby IF 1958


x 23.2 Aron Hultin -530328 Skruvs IF 15/5-69
Växjö Smål. Ungdomsspel
x 22.50 Gert Jönsson -651201 IFK Växjö 28/6-81
Växjö JDM
x 21.95 Leif Jonsson -700715 Habo IF 18/6-86
Jönköping Huskvarnaspelen









Löpning 300 m






35.60 x Gert Jönsson -651201 IFK Växjö 2/9-81
Växjö Växjöspelen









Löpning 400 m





x 54.9 Ulf Johansson -450821 IK Vista 1/10-60
Jönköping Klubbmatch
x 52.8 Ulf Johansson -450821 IK Vista 31/7-61
Jönköping UP-Tävling
x 51.9 Kjell Andersson -520323 Nybro IF 28/7-68
Jönköping Stjärn-UP
x 51.6 Terho Ilkko -570121 Wärnamo SK 31/7-73
Mölndal
x 50.5 Fredrik Gyllenram -580126 Oskarshamns SK 31/8-74
Göteborg UP-Final








x 50.51 Gert Jönsson -651201 IFK Växjö 17/8-80
Piteå UP-Final

49.42 Gert Jönsson -651201 IFK Växjö 19/9-81
Stockholm Skol-SM
x 49.12 Leif Jonsson -700715 Habo IF 4/6-86
Jönköping Råslättspelen































































































Pojkar 16

Löpning 800 m





x 2.03.5 Mats Erixon -580319 Stensjöns IF 21/7-74
Göteborg GM
x 2.02.14 Stefan Petersson -650324 FIK Färjestaden 16/8-80
Piteå UP-Final
x 2.01.6 Nils Bjelm -650731 Hovslätts IK 30/5-81
Oskarshamn Seriematch
x 1.59.25 Stefan Petersson -650324 FIK Färjestaden 19/9-81
Stockholm Skol-SM
x 1.58.68 Arnold Johansson -710325 Kalmar SK 19/9-87
Stockholm Skol-SM
x 1.58.61 Jerker Asplund -730315 IFK Växjö 13/6-89
Växjö UDM
x 1.57.82 Jerker Asplund -730315 IFK Växjö 23/9-89
Västerås Skol-SM
x 1.56.67 Jerker Asplund -730315 IFK Växjö 30/9-89
Kalmar Ungdomstävling
x 1.55.46 Martin Svensson -810916 Glasrikets RC 14/9-97
Stockholm Skol-SM









Löpning 1000 m





x 2.41.4 Bengt Olsson -440309 IFK Växjö 13/8-60
Hässleholm
x 2.37.7 Kurt Olausson -460227 Älmhults IF 11/8-61
Stockholm UP-Final
x 2.33.9 Kurt Olausson -460227 Älmhults IF 16/8-62
Stockholm UP-Final

















Löpning 1500 m





x 4.17.0 Bengt Axelsson -560318 Eksjö GIK 26/8-72
Västervik Distriktsmatch
x 4.12.6 Stefan Jakobsson -580509 Hovslätts IK 15/6-73
Nässjö DM
x 4.06.5 Håkan Arin -570211 IK Sisu 1/8-73
Nässjö Topp-UP
x 4.03.7 Mats Erixon -580319 Stensjöns IF 20/7-74
Göteborg GM
x 4.03.1 Benny Nilsson -640225 Högby IF 19/7-80
Oskarshamn Länsmatch
x 4.02.76 Jesper Skantz -720922 Vaggeryds SOK 31/7-88
Hässleholm Ungdomdtävling









Löpning 2000 m





x 6.21.76 Henrik Ahnström -810701 Skruvs IF 8/7-94
Helsingborg Öresundspelen









Löpning 3000 m





x 9.25.0 Bengt Axelsson -560318 Eksjö GIK 2/6-72
Stensjön
x 9.21.6 Stefan Bergman -580906 Skillingaryds FK 18/8-73
Villstad Länsmästerskap
x 8.58.6 Mats Erixon -580319 Stensjöns IF 20/6-74
Huskvarna Nat
x 8.57.38 Benny Nilsson -640225 Högby IF 2/9-80
Stockholm Skol-SM
x 8.52.78 Manuel Larsson -660414 Wärnamo SK 22/8-82
Sollentuna USM
x 8.48.75 Manuel Larsson -660414 Wärnamo SK 19/9-82
Stockholm Skol-SM
x 8.35.45 Kent Claesson -710729 Skillingaryds FK 22/7-87
Norrköping Nat.









Häcklöpning 80 m 91.4 cm





* 11.9 Gillis Pettersson -320106 Eksjö Södra IK 1948



11.4 Bertil Wester -420531 Ljungby IF 1958


x 10.9 Roger Svenningsson -560103 Skillingaryds FK 13/8-72
Örebro UP-Final









Häcklöpning 110 m 91.4 cm






14.8 Percy Pettersson -580613 Nybro IF 1/9-74
Göteborg UP-Final

15.63 Ulf Johansson -630318 IK Hakarpspojkarna 30/6-79
Varberg Getabockspelen
x 15.18 Tuomo Niemelä -680306 Villstads GIF 17/6-84
Villstad JDM
x 15.11 Tuomo Niemelä -680306 Villstads GIF 22/9-84
Stockholm Skol-SM
x 15.03 Robert Widetoft -740201 Wärnamo SK 22/9-89
Västerås Skol-SM
x 15.00 Robert Widetoft -740201 Wärnamo SK 27/6-90
Karlskrona DM
x 14.80 David Johansson -820106 Ljungby FIK 19/7-98
Halmstad Nat
x 14.75 David Johansson -820106 Ljungby FIK 12/9-98
Stockholm Skol-SM























































Pojkar 16

Häcklöpning 200 m





x 25.9 Percy Pettersson -580613 Nybro IF 1/9-74
Göreborg UP-Final









Häcklöpning 300 m (76,2 cm)





c 41.0 Christer Johansson -630624 IFK Växjö 18/9-77
Sollentuna UP-Final
x 41.0 Jerker Nibrant -610121 Nybro IF 18/9-77
Sollentuna UP-Final

41.24 Ulf Johansson -630318 IK Hakarpspojkarna 1/7-79
Varberg Getabockspelen
x 41.20 Per-Olof Johansson -640626 Alvesta FI 20/7-80
Halmstad UP-Tävling
x 40.67 Per-Olof Johansson -640626 Alvesta FI 15/8-80
Piteå UP-Final
x 39.82 Per-Olof Johansson -640626 Alvesta FI 14/9-80
Stockholm Skol-SM
x 39.26 Erik Kjellgren -681203 Jönköpings AIF 23/9-84
Stockholm Skol-SM
x 37.92 Leif Jonsson -700715 Habo IF 20/9-84
Stockholm Skol-SM









Hinder 1500 m





x 5.32.2 Christer Eriksson -570912 Södra Vi IF 6/8-72
Ljungby UDM
x 4.35.8 Christer Eriksson -570912 Södra Vi IF 13/6-73
Nyköping
x 4.28.22 Jesper Skantz -720922 Vaggeryds SOK 16/8-87
Huddinge USM
x 4.27.41 Jimmy Björk -740219 Vaggeryds SOK 26/8-90
Karlskoga USM
x 4.25.53 Henrik Ahnström -810701 Skruvs IF 12/9-97
Stockholm Skol-SM
x 4.25.31 Jacob Cedertun -820522 Eksjö Södra IK 12/9-97
Stockholm Skol-SM
x 4.20.79 Jacob Cedertun -820522 Eksjö Södra IK 16/8-98
Kalmar USM
x 4.18.00 Jacob Cedertun -820522 Eksjö Södra IK 12/9-98
Stockholm Skol-SM









Hinder 2000 m





x 6.11.2 Mats Erixon -580319 Stensjöns IF 25/8-74
Nybro JDM
x 6.05.18 Jesper Skantz -720922 Vaggeryds SOK 30/7-88
Hässleholm Ungdomstävling
x 5.59.96 Jacob Cedertun -820522 Eksjö Södra IK 10/7-98
Helsingborg Öresundspelen









Höjdhopp





* 1.65 Tage Karlsson Nässjö IF 1947


* 1.70 Lennart Johansson Eksjö Södra IK 1951


* 1.70 Gilbert Svensson Gislaveds IS 1953


x 1.79 Douglas Ohlsson -400210 SK Graal 26/8-56
Ljungby UDM
x 1.80 Bo Jonsson -470117 IK Vista 17/9-61
Nässjö Nat. Ungdomst.
x 1.86 Bo Jonsson -470117 IK Vista 15/8-62
Lidingö UP-Tävlingar

2.00 Bo Jonsson -470117 IK Vista 3/6-63
Värnamo Seriematch
x 2.04 Mikael Kronqvist -641002 Tranås AIF 16/8-80
Piteå UP-Final









Stavhopp





* 3.10 Hans Jönsson Kalmar SK 1948


* 3.30 Bertil Forsström -370503 Jönköpings AIF 1953


x 3.31 Per-Olof Jonsson -430116 Moheda IF 30/5-59
Åstorp Klubbmatch
x 3.36 Per-Olof Jonsson -430116 Moheda IF 23/8-59
Moheda Klubbmatch
x 3.45 Göran Hultqvist -461226 IFK Växjö 16/8-62
Stockholm UP-Final
x 3.60 Jan-Olof Damgren -510402 IK Vista 18/6-67
Västervik Stjärn-UP
x 3.61 Anders Jönsson -590127 Jönköpings AIF 13/9-76
Borås Distriktsmatch

4.05 Gunnar Ageskär -630409 Nybro IF 12/8-78
Oskarshamn UDM
x 4.06 Gunnar Ageskär -630409 Nybro IF 23/5-79
Oskarshamn Klubblag DM
x 4.20 Gunnar Ageskär -630409 Nybro IF 8/7-79
Helsingborg Öresundspelen
x 4.25 Petter Edfeldt -730926 IFK Växjö 10/8-88
Växjö Buster-Cup Final
x 4.35 Petter Edfeldt -730926 IFK Växjö 9/7-89
Helsingborg Öresundspelen
x 4.40 Petter Edfeldt -730926 IFK Växjö 5/8-89
Västerås Ungdomstävling















































Pojkar 16

Längdhopp





* 6.41 Jan Carlsson -340121 Eksjö Södra IK 1950


x 6.62 Hans Svensson -450415 Nässjö IF 22/7-61
Stensjön UP-tävling
x 6.69 Kent Nygren -640414 IK Hakarpspojkarna 21/9-80
Stockholm Skol-SM
x 6.70 Fredrik Joabsson -720414 Skruvs IF 20/8-88
Malmö USM
x 6.74 Fredrik Joabsson -720414 Skruvs IF 16/9-88
Stockholm Skol-SM
x 6.83 Fredrik Joabsson -720414 Skruvs IF 24/9-88
Oskarshamn Klubblag DM









Trestegshopp





x 12.95 Anders Carlsson -540417 Tranås AIF 7/5-70
Växjö Smål. Ungdomsspel
x 13.02 Peter Löfstedt -551110 IFK Växjö 12/9-71
Växjö JDM
x 13.24 Evert Kvist -560314 Nybro IF 17/9-72
Nybro Länsmatch
x 13.44 Harald Hamacher -580612 IFK Växjö 31/7-73
Växjö Nat.
x 13.89 Harald Hamacher -580612 IFK Växjö 3/8-74
Malmö Nat.
x 14.05 Peter Fredriksson -830110 Wärnamo SK 18/9-99
Stockholm Skol-SM









Kulstötning (4.5 kg)





* 15.78 Lennart Johansson -321128 KFUM Jönköping 1948


x 16.01 Ove Gustavsson -410710 Västerviks IF 15/9-57
Falköping Distriktsmatch

















Kulstötning (4.0 kg)






15.87 Mats Jakobsson -420804 Eksjö GIK 1958



17.02 Bengt Olsson -440503 IFK Växjö 1960


x 17.73 Stig Ehnström -490127 Kalmar SK 19/9-65
Sävsjö Distriktsmatch
x 18.61 Roger Bälter-Olsson -510519 Vimmerby IF 10/9-67
Nässjö Distriktsmatch
x 18.73 Tomas Pettersson -550407 Kalmar SK 8/8-71
Oskarshamn UDM









Kulstötning (5.5 kg)





x 13.76 Peter Höög -630213 Villstads GIF 13/7-78
Göteborg
x 14.81 Mikael Olander -630611 Hovslätts IK 24/5-79
Växjö UP-Tävling
x 15.46 Mikael Olander -630611 Hovslätts IK 4/6-79
Värnamo UP-Tävling
x 15.47 Gyula Szabo -690630 IFK Växjö 21/8-85
Växjö Klubblag UDM









Diskuskastning 1.5 kg





* 38.24 Ernst-Erik Platzack -330718 Växjö AIS 1949


* 42.70 Stig Hörnstein380420 Hvetlanda GIF 1954


x 42.83 Bengt Olsson -440503 IFK Växjö 13/8-60
Hässleholm
x 43.92 Bengt Norling -550303 Ljungby IF 13/6-71
Ljungby
x 46.16 Stefan Fredriksson -580126 Västerviks IF 29/5-74
Västervik UP-tävling
x 46.18 Håkan Norebäck -610926 Södra Vi IF 4/9-77
Norrköping Distriktsmatch
x 47.14 Gyula Szabo -690630 IFK Växjö 20/9-85
Stockholm Skol-SM
x 49.56 Kristian Pettersson -711005 FIK Färjestaden 22/8-87
Kalmar Länsmästerskap
x 49.78 Tobias Melin -780409 Bottnaryds IF 13/8-94
Villstad Kast-DM
x 50.32 Tobias Melin -780409 Bottnaryds IF 21/8-94
Norrköping SAIS-Spelen
x 51.14 Tobias Melin -780409 Bottnaryds IF 24/9-94
Bottnaryd Klubbmästerskap







































































































Pojkar 16

Släggkastning 5.5 kg





x 38.60 Sen Tomas Gunnarsson -560627 Södra Vi IF 17/9-72
Nybro Länsmatch
x 40.00 Åke Nilsson -590413 Målilla GIF 10/8-75
Ljungby UDM
x 44.45 Roger Axelsson -670418 Grimslövs AIF 23/5-83
Växjö Ungdomstävlingar

47.72 Roger Axelsson -670418 Grimslövs AIF 26/6-83
Visby
x 51.12 Per Karlsson -76421 IFK Växjö 31/7-83
Göteborg USM
x 51.62 Mikael Holst -780919 Bottnaryds IF 14/9-94
Växjö Resultattävling
x 53.58 Anton Leion -830211 IFK Växjö 26/4-99
Moheda Resultattävling
x 55.02 Anton Leion -830211 IFK Växjö 5/6-99
Växjö Smål. Ungdomspel
x 56.76 Anton Leion -830211 IFK Växjö 8/7-99
Växjö Distriktstävling
x 57.50 Anton Leion -830211 IFK Växjö 19/11-99
Växjö Resultattävling

Spjutkastning (600 gr)





* 51.20 Göthe Erlandsson -340428 Målerås IF 1950


x 51.35 Bengt Jaensson -410228 Kalmar SK 10/8-57
Bosön Bosöspelen
x 58.34 Bengt Jaensson -410228 Kalmar SK 15/9-57
Falköping Distriktsmatch
x 61.63 Björn Nilsson -460403 Nässjö IF 9/9-62
Sävsjö Distriktsmatch

62.25 Bertil Thuvesson -481225 IK Hakarpspojkarna 1964


x 64.46 Jan-Olof Damgren -510402 IK Vista 11/9 -66
Huskvarna Distriktsmatch
x 72.78 Jan-Olof Damgren -510402 IK Vista 29/5-67
Kaxholmen UP-tävling









Spjutkastning (600 gr) Nytt Spjut





x 54.06 Fredrik Beckius -841029 Eksjö Södra IK 26/9-99
Tranås TAIF-Spelen
x 58.08 Fredrik Beckius -841029 Eksjö Södra IK 7/5-00
Alvesta Virdaspelen
x 60.76 Nicklas Wiberg -850416 FIK Färjestaden 30/6-01
Göteborg Inbjund. tävling









Åttakamp






5.091 Mikael Olander -630611 Hovslätts IK 8-9/9-79
Hallunda USM


16.6 - 44.22 - 3.10 - 59.32 - 5.23 -14.30 - 1.67 - 2.0.2













Niokamp 110 m Häck, Diskus, Stav, Spjut, 100m, Höjd, Kula, Längd, 800 m




x 4.803 Leif Jonsson -700715 Habo IF 5-6/7-86
Villstad UDM


16.9 - 31.38 - 2.20 - 35.38- 11.30 - 5.59 - 11.04 - 1.68 - 2.08.2




x 5.109 Fredrik Joabsson -720414 Skruvs IF 4-5/6-88
Kalmar UDM


16.91 - 32.96 - 2.30 - 44.74 - 11.83 - 6.11 - 12.35 - 1.89 - 2.23.16




x 6.403e Lars Håkansson 730315 Nybro IF 20-21/5-89
Stenungsund


15.60 - 33.36 - 3.01 - 43.50 - 12.19 - 1.88 - 10,29 - 5.96 - 2.24.4




x 6.628 Linus Lindroth -75 IFK Växjö 7-8/9-91
Norrköping USM


16.13 - 33.72 - 4.30 - 53.86 - 12.94 - 1.72 - 12.06 - 5.88 - 2.13.89.




x 7.214 Erik Olofsson -760519 FIK Färjestaden 21-22/7-92
Karlskrona Mångkamps-DM


15.49 - 41.46 - 3.50 - 46.54 - 11.95 - 1.79 - 14.51 - 6.15 - 2.06.50.




x 7.261 Erik Olofsson -760519 FIK Färjestaden 5-6/9-92
Huddinge Mångkamps-SM


15.74 - 42.36 - 3.76. - 49.52 - 11.94 - 1.76 - 14.18 - 6.18 - 2.06.86





















Stafett 4 x 80 m





* 38.8 Kalmar SK
1950



























































































Stafett 4 x 100 m




Pojkar 16
x 44.9 IFK Växjö
16/5-74
Örebro UP-Final


Lars-Henrik Fransson -59, Mats Nilsson -58, Martin Wallertz -59, Mats Olsson -58




x 44.6 IFK Växjö
6/8-74

UP-Final


Lars-Henrik Fransson -59, Martin Wallertz -59, Andreas Szemlar -58, Mats Olsson -58





46.16 IK Hakarpspojkarna
9/6-79
Hässleholm Stafett-SM


Peter Böhme -65, Måns Åberg -65, Ulf Johansson -63, Kent Nygren -64




x 46.00 IFK Växjö
19/5-84
Oskarshamn Stafett-DM


Johan Alpman -69, Magnus Averin -68, Daniel Gyuricsko -68, David Nillnor -69




x 45.80 IFK Växjö
9/6-84
Huddinge USM-Stafett


Robert Sumberac -69, Magnus Averin -68, David Nillnor -69, Daniel Gyuricsko -68




x 45.60 IFK Växjö
9/6-85
Stockholm USM Stafett


Gyula Szabo -69, Johan Alpman -69, Mathias Persson -69, David Nillnor -69.




x 45.26 Habo IF
24/5-86
Växjö Stafett-DM


Marcus Östklint -71, Fredrik Löwenborg -71, Magnus Larsson -70, Leif Jonsson -70.




x 45.16 IFK Växjö
9/6 -91
Rånäs Stafett-SM


Daniel Bergqvist -75, Andreas Johansson -75, Daniel Krösner -75, Stefan Högberg -76.





























Stafett 4 x 100






46.26 x Distriktslag
27/9-80
Villstad


Johan Thuresson -64 Nybro IF, Peter Böhme -65,IK Hakarpspojkarna,






Gert Jönsson -65 IFK Växjö, Stefan Bengtsson -64, Alvesta FI.





45.93 Distriktslag
25/9-82
Jönköping


Göran Ivarsson -66 IFK Växjö, Mikael Åberg -67 IFK Växjö,






Johan Nilsson -66 FIK Färjestaden , Anders Myhren -67 Oskarshamn.





45.24 Distriktslag
4/9-88
Värnamo


Frans Hällqvist -7 Skruvs IF, Erik Dahlberg Kalmar -72 Kalmar SK,






Tomas Karlsson -73 Södra Vi IF, Christer Nilsson -73 IK Sisu.




x 44.23 Distriktslag
15/9 -90
Jönköping


Jan-Åke Karlsson -74 Villstads GIF, Tony Gustavsson -74, Södra Vi IF






Robert Widetoft -74 Wärnam SK, , Fredrik M¨Foutiga -74 Tranås AIF.













Stafett 3 x 1000 m






8.43.3 x IFK Växjö
31/5-71




Sven-Åke Gustavsson -56, Anders Fransson - , Ronny Willenheimer -56




x 8.36.2 Stensjöns IF
23/5-75
Växjö Stafett-DM


Roland Fridh -59, Gunnar Björkman -59, Kenth Strandberg -60.




x 8.23.0 IK Hakarpspojkarna
9/6-79
Hässleholm Srafett-SM


Ulf Carlsson -63, Magnus Alvtegen -63, Christer Carlsson -63.




x 8.20.45 Hovslätts IK
7-8/6 -80
Eskilstuna UP-Stafett


Nils Bjelm -65, Johnny Thiman -64, Juha Riikola -64.













Stafett 1000 m






2.06.8 x IK Hakarpspojkarna
10/6-79
Hässleholm Stafett-SM


Peter Böhme -65, Kent Nygren -64, Magnus Alvtegen -63, Ulf Johansson -63




x 2.06.79 IFK Växjö
10/6-84
Huddinge Stafett-SM


Robert Sumberac -69, David Nillnor -69, Magnus Averin -68, Mats Fredriksson -68.













Stafett 3 x 800 m





x 6.47.3 Villstads GIF
25/5-86
Växjö Stafett-DM


Nicolaus Tzempreslidis-71, Fredrik Johansson -71. Jörgen Blomqvist -70.




x 6.32.62 SK Graal
15/5-88
Oskarshamn Stafett-DM


Johnny Jönsson -73, Henrik Pettersson -73, Mathias Johannesson -73.




x 6.08.38 IFK Växjö
10/6-89
Malmö Stafett-SM


Alex Johansson -73, Jerker Asplund -73, Mikael Johansson -73.





Tabell 8: P 15


Pojkar 15 år












1950 började man notera ungdomrekord , då hette det Pojkar 17-18 år och Pojkar 15-16 år





1951 blev det Pojkar 17-18 år och Pojkar 14-16 år





1953 blev det Pojkar 17-18 år och Pojkar 16 år och yngre





1965 hade man för första gången resultat för 14 år -yngre





1974 hade man för första gången resultat för 12 år -yngre





1982 bestämdes att man fick slå rekord, inte bara i den egna klassen, utan även i äldre klasser





1993 delade man de yngsta i 14 år, 13 år och 12 år -yngre





1979 beslöts att endast godkänna rekord med El-tid, och en del äldre resultat letades fram.





Resutat med * före resultatet är taget från gammal rekordtabell





* efter resultat = Retroaktivt godkänt, X före resultatet = rekordanmälan finns.












2002 Ändrades klasserna till P19 - P17 - P15 de yngre klasserna som tidigare.





men det blev även en ändringar i grenvalet



















Löpning 100 m





11.26* Leif Jonsson -700715 Habo IF 2/6-85 Skövde Ica Ungdomsspel















Löpning 300 m





37.34* Erik Lundvik -850312 IFK Växjö 26/8-00 Malmö
x 36.58 Anton Barck -870124 IFK Växjö 13/7-02 Helsingborg Öresunspelen















Löpning 800 m





1.57.54* Carl-Johan Hermansson -790404 FIK Färjestaden 17/9-94 Stockholm Skol-SM















Löpning 2000 m





5.49.94* Jacob Cedertun -820522 Eksjö Södra IK 2/7-97 Oskarshamn Pers.Rek. Kväll
x 5.48.57 David Nilsson -870416 Högby IF 2/8-02 Huddinge USM















Häcklöpning 100 m




x 13.59 Anton Barck -870124 IFK Växjö 13/9-02 Stockholm Skol-SM















Häcklöpning 300 m





38.21* Robert Widetoft -740201 Wärnamo SK 24/9-89 Västerås Skol-SM





























Hinder 1500 m



Pojkar 15

4.25.31* Jacob Cedertun -820522 Eksjö Södra IK 12/9-97 Stockholm Skol-SM















Höjdhopp





1.97* Adam Peterson -850321 Wärnamo SK 4/6-00 Värnamo WSK-Spelen








Stavhopp




x 4.25* Petter Edfeldt -730926 IFK Växjö 10/8-88 Växjö Buster-Cup Final








Längdhopp





6.59* Hans Svensson 840315 IFK Växjö 17/9-99 Stockholm Skol-SM








Tresteg




x 13.44* Harald Hamacher -580612 IFK Växjö 31/7-73 Växjö Nat.
x 13.52 Mattias Olander -921013 Högby IF 16/9-07 Gävle Skol-SM








Kulstötning ( 4.0 )





16.62* Gunnar Petersson -580614 IFK Stockaryd 2/7-73 Stockholm








Diskuskastning 1.0 kg





45.54* Tobias Melin -780409 Bottnaryds IF 3/10-93 Lekeryd
x 48.42 Stefan Kvist -870723 Alvesta FI 21/7-02 Halmstad Laxadpelen
x 49.29 Stefan Kvist -870723 Alvesta FI 13/9-02 Stockholm Skol-SM
x 50.09 Stefan Kvist -870723 Alvesta FI 28/9-02 Kalmar Kalmarspelen








Släggkastning 4.0





50.73* Anton Leion -830211 IFK Växjö 15/8-98 Kalmar USM
x 62.23 Stefan Kvist -870723 Alvesta FI 5/5.02 Alvesta FI Virdaspelen
x 62.60 Stefan Kvist -870723 Alvesta FI 9/6 -02 Klippan Duni-Spelen
x 65.45 Stefan Kvist -870723 Alvesta FI 30/6-02 Karlskrona Rosenbomspelen
x 67.55 Stefan Kvist -870723 Alvesta FI 27/7-02 Hässleholm HAIS-Spelen
x 67.65 Stefan Kvist -870723 Alvesta FI 18/8-02 Växjö UDM








Spjutkastning 600 gr





52.07* Nicklas Wiberg -850416 FIK Färjestaden 17/9-00 Stockholm Skol-SM
x 54.07 Olof Hjertman -880104 IFK Växjö 17/8-03 Malmö USM
x 54.68 Pontus Bjärkvik -900703 Hovslätts IK 4/9-05 Jönköping Int, tävling

56.04 Marcus Nilsson -910503 Högby IF 17/9-06 Stockholm Skol-SM
















































Pojkar 15








Åttakamp




x 4.199e Jonas Mårtensson -880614 Villstads GIF 5-6/10-02 Kalmar DM


16.89w- 30.35 - 2.25 - 34.25 - 4.94 - 10.83 - 1.53 - 2.57.39



x 5.205e Jonas Mårtensson -880614 Villstads GIF 4-5/10-03 Villstad UDM


15.76 - 29.90 - 2.11 - 42.99 - 5.81 - 12.39 - 1.53 - 2.28.38



x 5.513e Anders Nihlstedt FIK Färjestaden 29-30/5-04 Lerum Lerumskampen


15.84 - 28.67 - 2.93 - 37.63 - 5.00 - 10.13 - 1.70 - 2.11.16



x 5.954e Anders Nihlstedt FIK Färjestaden 28-29/8-04 Nyköping USM Mångkamp


15.83 - 28.72 - 280 - 41.61 - 5.87 - 11.10 - 1.71 - 2.08.26



x 7.070e Adam Björling -900212 FIK Kalmarsund 30.31/7-05 Huddinge USM Mångkamp


14.62 - 43.14 - 3.62 - 53.94 - 6.12 - 14.83 - 1.60 - 2.13.95




7.384e Marcus Nilsson -910503 Högby IF 2-3/9-06 Falun USM Mångkamp


14.56 - 48.0´99 - 3.44 - 49.25 - 5.96 - 15.15 - 1.77 - 2.05.96











Stafett 4 x 100 m




x 46.93 IFK Växjö
22/9-02 Villstad Lag-DM


Olof Hjertman -88, Erik Svensson -87, Erik Karlsson -87, Anton Barck -88




45.40 IFK Växjö
24/5-09 Karlstad Stafett-SM


Pontus Johansson, Max lexert, Victor Ivarsson, Hannes Kvist-Wirdmo











Stafett 3 x 800 m





6.32.62 Sk Graal
15/5-88 Oskarshamn


Johnny Jönsson -73, Henrik Pettersson -73, Mattias Johansson -73

x 6.25.98 Högby IF
28/5-06 Växjö UDM


Oskar Thor -91, Marcus Nilsson -91, Markus Johansson -91



x 6.23.24 Högby IF
17/9-06 Stockholm USM


Markus Johansson -91, Oskar Thor -91, Marcus Nilsson -91,


















Stafett 4 x 800 m




x 7.35.56 IFK Växjö
26/5-02 Kalmar DM


Axel Granström -88, Erik Karlsson -87, Linus Harrysson -88




Tabell 9: P 14


Pojkar 14 år












1950 började man notera ungdomrekord , då hette det Pojkar 17-18 år och Pojkar 15-16 år





1951 blev det Pojkar 17-18 år och Pojkar 14-16 år





1953 blev det Pojkar 17-18 år och Pojkar 16 år och yngre





1965 hade man för första gången resultat för 14 år -yngre





1974 hade man för första gången resultat för 12 år -yngre





1982 bestämdes att man fick slå rekord, inte bara i den egna klassen, utan även i äldre klasser





1993 delade man de yngsta i 14 år, 13 år och 12 år -yngre





1979 beslöts att endast godkänna rekord med El-tid, och en del äldre resultat letades fram.





Resutat med * före resultatet är taget från gammal rekordtabell





* efter resultat = Retroaktivt godkänt, X före resultatet = rekordanmälan finns.












Löpning 80 m





9.51 Toumo Niemelä -680306 Villstads GIF 12/9-82 Karlstad Kalle Anka Final
x 9.51 Freddrik Löwenborg -710119 Habo IF 7/9-85 Borås Götalandsmästerskap.
x 9.50 Christer Nilsson -730115 IK Sisu 12/9-87 Malmö Götalandsmästerskap.















Löpning 100 m





12.1 Jan Johansson Jönköpings AIF 1965

x 11.9 Tomas Liljenberg -520704 Tranås AIF 18/9-66 Mjölby Distriktsmatch
x 11.8 Tony Boklund -560110 Ölands Smedby IK 29/8-70 Norrköping Distriktsmatch
x 11.7 Lars-Henrik Fransson -591011 IFK Växjö 15/9-73 Karlstad Kalle Anka Final








11.92 Måns Åberg -650225 IK Hakarpspojkarna 8/9-79 Karlstad Kalle Anka Final
x 11.85 Anders Myhrén -670222 Oskarshamns SK 12/9-81 Karlstad Kalle Anka Final

11.83 Daniel Berggren -790101 Bottnaryds IF 23/6-93 Jönköping Vätterspelen

11.76 Mattias Olander -92 Högby IF 14/6-06 Eksjö Eksjö-06 nat tävling
x 11.62 Mattias Olander -92 Högby IF 8/7-06 Göteborg Världsungdomsspelen






















Löpning 200 m




x 24.27 * Daniel Berggren -790101 Hovslätts IK 31/7-93 Nässjö Sisuspelen
x 24.22 Anton Barck -870124 IFK Växjö 15/7-01 Halmstad Laxaspelen
x 23.64 Anton Barck -870124 IFK Växjö 15/7-01 Halmstad Laxaspelen


































POJKAR 14

Löpning 300 m





47.48* Fredrik Beckius -841029 Eksjö Södra IK 2676-98 Jönköping
x 42.03 Ted Engstrand -880504 Wärnamo SK 15/6 -02 Karlshamn Östersjöspelen
x 41.92 Ted Engstrand -880504 Wärnamo SK 13/7-02 Helsingborg Öresundspelen
x 40.67 Olof Hjertman -880104 IFK Växjö 24/7-02 Kalmar Kalmar Sommarspel
x 40.64 Simon Enocsson -880602 Villstads GIF 18/8-02 Växjö UDM
x 39.38 Olof Hjertman -880104 IFK Växjö 7/9-02 Norrköping Götalandsmästerskapen
x 39.24 Olof Hjertman -880104 IFK Växjö 7/9-02 Norrköping Götalandsmästerskapen
x 38.47 Camilo Karlström -890329 Högby IF 9/8-03 Villstad UDM
x 38.23 Anton Persson -940528 Högby IF 22/8-08 Växjö UDM Lag
x 38.16 Anton Persson -940528 Högby IF 14/9-08 Lidköping Götalandsfinal








Löpning 400 m





58.0 Ulf Lekman -510806 Gislaveds IS 1965

x 57.2 Perry Lindström -56 Kalmar SK 9/9-69 Kalmar Kretsmäst.
x 57.2 Tony Boklund -560110 Ölands Smedby IK 25/7-70 Färjestaden Ölands Ungdomsspel
x 56.5 Tony Boklund -560110 Ölands Smedby IK 20/8-70 Norrköping Distriktsmatch
x 53.7 Mikael Ekström -580109 IFK Växjö 6/8-72 Ljungby UDM
x 53.1 Mikael Ekström -580109 IFK Växjö 23/9-72 Växjö GD-Tävling















Löpning 800 m




x 2.08.23 Fredrik Hulth -741213 Gnosjö FK 11/9-88 Karlskrona Riksiaden

2.07.98 Håkan Thörnert - Eksjö Södra IK 3/9-89 Mjölby Distriktsmatch
x 2.07.68 Henrik Skoog -790417 Villstads GIF 2/5-93 Villstad Gieleiaden
x 2.05.78 Henrik Skoog -790417 Villstads GIF 31/5-93 Skruv Marknadsspelen
x 2.05.31 Carl-Johan Hermansson -790404 FIK Färjestaden 29/6-93 Oskarshamn Nat.
x 2.03.98 Henrik Skoog -790417 Villstads GIF 4/9-93 Stenungsund Götalandsmästerskap.















Löpning 1000 m




x 2.44.8 Uno Magnusson -540810 Hovslätts IK 24/8-68 Malmö UP-Final
x 2.42.4 Mikael Ekström -580109 IFK Växjö 9/8-72 Växjö
x 2.40.84 Jesper Skantz -720922 Vaggeryds SOK 14/9-86 Värnamo Götalandsmästerskap.















Löpning 2000 m




x 6.15.73 Peter Johansson -751006 Brittatorps TK 9/9-89 Linköping Götalandsmästerskap.
x 6.11.07 Jon Sjölander -760408 Västerviks OK 8/9-90 Göteborg Götalandsmästerskap.
x 5.57.68 Henrik Skoog -790417 Villstads GIF 5/9-93 Stenungsund Götalandsmästerskap.




















POJKAR 14

Löpning 3000 m





9.43.6 x Mikael Magito -630612 Villstads GIF 9/7-77 Villstad
x 9.42.18 Fredrik Johansson -660213 Wärnamo SK 20/7-80 Villstad Gieleiaden
x 9.21.30 Jesper Skantz -720922 Vahheryds SOK 3/8-86 Nässjö UDM
x 9.16.83 David Nilsson -870416 Högby IF 25/7-01 Kalmar Intersportspelen















Häcklöpning 80 m





15.2 Jan-Olof Damgren -510402 IK Vista 1965

x 15.1 Lars Petersson -520113 Ljungby IF 18/9-66 Mjölby Distriktsmatch
x 12.9 Hans Ring -530129 Ljungby IF 2/12-67 Ljungby
x 12.2 Leif Asplund -540325 Hovslätts IK 1968 Hovslätt
x 11.6 Thomas Pettersson -550724 Kalmar SK 30/8-69 Stockholm UP-Final
x 11.5 Mats Olsson -580420 IFK Växjö 3/9-72 Södra Vi Smål. Kalle Anka Final
x 11.1 Mats Olsson -580420 IFK Växjö 30/9-72 Växjö GD-Tävling
x 11.0 Mats Olsson -580420 IFK Växjö 7/10-72 Karlskrona GD-Tävling







x 12.22 Tuomo Niemelä 680306 Villstads GIF 4-5/-82 Visby Götalandsmästerskap.
x 12.12 Mats Svensson -710712 IFK Växjö 8/9-85 Borås Götalandsmästerskap.
x 11.38 Magnus Hammarstedt -730626 Nybro IF 13/9-87 Malmö Götalandsmästerskap.















Häcklöpning 100 m 84.0 cm




x 14.8 Urban Olsson -600212 Nybro IF 9/8-74 Växjö UP-Mångkamp








15.19 Måns Åberg -650225 IK Hakarpspojkarna 30/6-79 Varberg
x 15.08 Göran Ivarsson -660814 IFK Växjö 27/9-80 Villstad Distriktsmatch

14.78 Adam Björling -900212 Kalmar SK 1/7-04 Kalmar
x 14.68 Arvid Berglund -910419 Tranås AIF 4/6-05 Jönköping Lagmatch UDM
x 14.19 Alexander Augustsson -910325 Villstads GIF 10/9-05 Lidköping Götalandsfinal








Häcklöpning 300 m 76.2 cm





43.04* Anton Barck -870124 IFK Växjö 4/6-01 Värnamo WSK-Spelen
X 41.84 Jesper Lundberg –94 Alvesta FI 6/9-08 Lidköping Götalandsfinal








Hinderlöpning 1500 m 76.2 cm





4.57.66* David Nilsson -870416 Högby IF 3/8-01 Karlskrona Rosenbomspelen
x 4.51.63 Marcus Nilsson -910503 Högby IF 15/6-05 Eksjö UDM
X 4.46.12 Ken Slättengren -950512 Högby IF 07-08-09 Huddinge






POJKAR 14

Höjdhopp





1.70 Jan-Olof Damgren -510402 IK Vista 1965

x 1.75 Anders Bengtsson -530314 Älmhults IF 10/9-67 Nässjö
x 1.76 Gunnar Ageskär -630409 Nybro IF 11/6-77 Växjö GD Tävling
x 1.83 Gunnar Ageskär -630409 Nybro IF 18/9-77 Karlstad Kalle Anka Final

1.86 Mikael Kronqvist -641002 Tranås AIF 17/9-78 Karlstad Kalle Anka Final
x 1.88 Edvard Carp -780531 Villstads GIF 19/7-92 Halmstad Laxaspelen















Stavhopp





2.60 Jonny Granath -650321 Hovslätts IK 25/8-79 Skruv Smål Kalle Anka Final
x 2.80 Olof Svanberg -660108 Oskarshamns SK 28/8-80 Oskarshamn Distriktstävling
x 3.10 Stefan Johansson -670424 Ljungby IF 29/8-81 Villstad UDM Kalle Anka
x 3.15 Magnus Fransson -711216 IFK Växjö 7-8/9-85 Borås Götalandsmästerskap.
x 3.86 Petter Edfetdt -730926 IFK Växjö 8/9-87 Växjö Distriktstävling















1974 började man använda hoppzon för längd och tresteg, 2002 tog man bort hoppzonen för F 14












Längdhopp





5.44 Sven-Gunnar Fager Mönstrås GIF 1965

x 5.77 Tomas Liljenberg -520704 Tranås AIF 18/9-66 Mjölby Distriktsmatch
x 5.85 Dan Gustavsson -570518 Vaggeryds Skol-IF 13/6-71 Växjö
x 5.86 Anders Nykvist -580205 Tranås AIF 17/7-72 Linköping