Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

 

SMÅLANDS

FRIIDROTTSFÖRBUND 

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


I BLÅGUL DRÄKT

Aktiva från Småland som av Svenska Friidrottsförbundet blivit uttagna att representera Sverige i mästerskap och landskamper med notering om resultat och placering. Självanmälan/veteraner längre ner på sidan.

Gå till år: 18 17 16 15 14 13 12 11 10 09 08 07 06 05 04

2016

Nordenkampen SWE-NOR-FIN, 13 feb i Växjö
M 200m 5 Alexander Brorsson-90 Atleticum Växjö SK 21,59
  60mH 1 Alexander Brorsson-90 Atleticum Växjö SK 7,75
K Kula 1 Fanny Roos-95 Atleticum Växjö SK 16,81
           
Europacup i kast, 12-13 mars i Arad, ROU
K Spjut 5 Anna Wessman-89 IFK Växjö 58,55
K22 Kula 1 Fanny Roos-95 Atleticum Växjö SK 16,08
           
VM halvmarathon, 26 mars i Cardiff, GBR
M Halvmara - David Nilsson-87 Högby IF Bröt
           
Nordic Challenge 10.000m, 14 maj i Allerød, DEN
M 10.000m 1 David Nilsson-87 Högby IF 29:32,92
           
SWE-FIN-EST + JNM-UNM mångkamp 11-12 juni i Huddinge
M Tiokamp 1 Marcus Nilsson-91 Högby IF 7.845p
K22 Sjukamp - Elin Lindeblad-95 Kalmar SK Bröt
F17 Sjukamp 5 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 5.202p
           
EM 6-10 juli i Amsterdam, NED
M Halvmara 23 David Nilsson-87 Högby IF 1:05:16
  Tiokamp 8 Marcus Nilsson-91 Högby IF 7.942p
K Kula kv-20 Fanny Roos-95 Atleticum Växjö SK 16,11
  Spjut kv-24 Anna Wessman-89 IFK Växjö 54,02
           
Ungdoms-EM 17år 14-17 juli i Tbilisi, TUR
F17 Längd 5 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 6,06
  Kula kv Axelina Johansson-00 Hovslätts IK Ej res
           
Nordiska Juniorlandskampen 13-14 aug i Hafnarfjördur, ISL
P19 Stav 6 Emil Östergren-98 IFK Växjö 4,40
F19 Tresteg 4 Amanda Hjalmarsson-97 Hovslätts IK 12,29
           
Finnkampen 3-4 sep i Tammefors, FIN
M 10.000m 1 David Nilsson-87 Högby IF 29:37,03
  110mH 4 Alexander Brorsson-90 Athletics 24Seven SK 14,21
  Stav 5 Marcus Nilsson-91 Högby IF 4,85
K Kula 1 Fanny Roos-95 Athletics 24Seven SK 16,59
  Diskus 6 Fanny Roos-95 Athletics 24Seven SK 45,54
  Spjut 1 Anna Wessman-89 IFK Växjö 61,42
P17 2000mH 3 Ludvig Bjurelid-00 Högby IF 6:16,85
  400mH 1 Anton Bertilsson-99 Habo FIF-04 55,00
  Tresteg 3 Chakkrit Chanprakhon-99 FIK Färjestaden 13,74
  Kula 4 Emil Nilsson-99 Habo FIF-04 14,90
  Diskus 1 Alexander Sjögren-99 Kalmar SK 56,61
F17 400m 4 Julia Frisk-99 IFK Växjö 57,89
  800m 4 Sara Dädeby-99 Hovslätts IK 2:22,44
  2000mH 4 Julia Samuelsson-99 Högby IF 7:35,36
  Längd 2 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 5,96
  Kula 2 Frida Bergvall-99 IFK Växjö 14,53
  Diskus 2 Axelina Johansson-00 Hovslätts IK 41,11
  Slägga 2 Cecilia Larsson-99 IFK Växjö 56,14
  4x400m (2) Julia Frisk-99 IFK Växjö (3:51,59)
           
NM-JNM terräng 12 nov i Kristiansand, NOR
M 9km 2 David Nilsson-87 Högby IF 29:57,7
  Lag (2) David Nilsson-87 Högby IF (32p)
           
EM-JEM terräng 11 dec i Chia, ITA
M 9km - David Nilsson-87 Högby IF Bröt
           

Veteraner, självanmälan.

IVEM, 29 mars - 3 april i Ancona, ITA
M40 4x200m (3) Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK (1:36,66)
M45 Längd 7 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 6,04
M50 60m se-7 Peter Rosén-65 Hovslätts IK 7,94
  200m se-6 Peter Rosén-65 Hovslätts IK 26,49
M70 Slägga 3 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 46,24
  Vikt 4 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 17,14
K40 Diskus 7 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 33,13
  Slägga 6 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 39,07
  Vikt 5 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 12,62
K50 60m se-8 Carina Palmquist-62 Villstads GIF 9,09
  Längd 5 Carina Palmquist-62 Villstads GIF 4,50
           
VEM Non Stadia 22 maj i Algarve, POR
K70 Halvmara 3 Måd Thorssell-45 Växjö AIS 1:59:24
           
VNM, 1-3 juli i Odense, DEN
M50 100mH 3 Svante Edvardsson-64 Villstad GIF 16,86
  400mH 5 Svante Edvardsson-64 Villstad GIF 1:12,16
M55 100m 2 Ingemar Pilgard-60 Lekeryd-Svarttorp SK 12,82
  200m 3 Ingemar Pilgard-60 Lekeryd-Svarttorp SK 26,60
  Längd 3 Ingemar Pilgard-60 Lekeryd-Svarttorp SK 5,24
M60 Slägga 3 Evert Kvist-56 Alvesta FI 35,71
M65 Diskus 6 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 35,23
  Slägga 5 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 38,02
  Spjut 4 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 33,95
  Vikt 5 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 14,10
  Kastfemk 4 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 3,444p
M70 100m 3 Leif Karlsson-43 Alvesta FI 15,47
  200m 5 Leif Karlsson-43 Alvesta FI 32,04
  Slägga 1 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 41,97
  Vikt 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 17,45
    4 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 15,58
    8 Harald Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 13,42
  Kastfemk 3 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 3,165p
K65 200m 3 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 44,81w
  Stav 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 1,50
  Längd 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 2,82
  Spjut 2 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 17,81
K70 Slägga 4 Majken Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 20,42
           
VVM, 26 okt - 6 nov i Perth, AUS
M45 5000m 25 Christer Svensson-69 Växjö AIS 19:55,87
M65 Diskus kval Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 30,00
  Slägga 9 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 34,49
  Spjut 10 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 33,67
  Vikt 10 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 12,65
M70 Slägga 4 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 45,90
  Vikt 9 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 15,43
  Kastfemk 6 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 3.279p
      (kula 10,02 - diskus 21,91 - slägga 41,21 - spjut 23,85 - vikt 15,88)
K40 Diskus 8 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 30,31
  Slägga 6 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 40,52
  Vikt 7 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 12,58
  Kastfemk 5 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 3.220p
      (kula 10,06 - diskus 30,70 - slägga 37,95 - spjut 26,56 - vikt 12,26)
  4x400m (4) Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna (4:45,90)
K65 Stav 2 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 1,70
  Sjukamp 7 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 2.742p
      (80mH 22,42 +1,8 - höjd 1,00 - kula 6,30 - 200m 43,14 +2,0 /
      längd 2,53w +3,4 - spjut 16,36 - 800m 4:27,86)