Resultat Karlskronaspelen 2 september 2017

 

Arrangör:

KA 2 IF, Arena: Västra Mark IP

 

 

 

 

 

Tävlingsledare:

Mikael Hofström

 

 

 

 

 

Teknisk ledare:

Joakim Mattison

 

 

 

 

 

Sekretariat:

Mikael Hofström, Lars Hafsbrandt

 

 

 

 

 

Eltid Finish Lynx:

Håkan Körling, Mats Olander

 

 

 

 

 

Starter:

Ola Karlsson, Joakim Mattison

 

 

 

 

 

Ledare, Löpningar:

Jim Kardell, Linda Lindell

 

 

 

 

 

Ledare, Längd/Tresteg:

Jens Mattisson

 

 

 

 

 

Ledare, Kula/Boll :

Joakim Mattison

 

 

 

 

 

Ledare, Spjut/Diskus:

Johan Swahn

 

 

 

 

 

Ledare, Stav:

Patrik Stenlund

 

 

 

 

 

Ledare, Höjd:

Ekstrand/Andersson

 

 

 

 

 

Speaker:

Roland Andersson

 

 

 

 

 

Väder:

Mycket omväxlande väder med både sol, regn och en rejäl hagelskur. Temp. runt 17 grader.

 

 

 

 

 

 

 

 

M 100m

 

Vind -1,5

 

2017-09-02

 

1

Joel Thölix -95

KA 2 IF

11,66

 

 

 

2

Emil Persson -95

KA 2 IF

12,41

 

 

 

3

KDN Krishna -95

Indien

13,22

 

 

 

4

Usha Kiran -96

Indien

14,12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M 200m

 

Vind -1,2

 

2017-09-02

 

1

Maximilian Lennartsson -03

FIF Gnistan

27,29

 

 

 

2

Usha Kiran -96

Indien

28,94

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M 400m

 

 

 

2017-09-02

 

1

Volume Kamara -94

Spårvägens FK

52,08

 

 

 

2

Carl Hedin -01

Eksjö Södra IK

54,62

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M 800m

 

 

 

2017-09-02

 

1

Daniel Malmquist -88

IF Udd

2.01,70

 

 

 

2

Olle Meijer -98

Malmö AI

2.03,78

 

 

 

3

Nicholas Odehammar -75

KA 2 IF

2.10,28

 

 

 

4

Abdi Gaab -00

KA 2 IF

2.11,66

 

 

 

5

Johan Porshult -67

Team Blekinge

2.15,30

 

 

 

6

Mohamed Mohamed -01

KA 2 IF

2.26,06

 

 

 

-

Emil Persson -95

KA 2 IF

ej start

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M Längd

 

 

 

2017-09-02

 

1

Oscar Hjerm -97

KA 2 IF

6,27

+1,5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M Tresteg

 

 

 

2017-09-02

 

1

Joel Thölix -95

KA 2 IF

13,79

+0,4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M Höjd

 

 

 

2017-09-02

 

1

Oscar Hjerm -97

KA 2 IF

1,87

 

 

 

2

Anton Olsson -99

FIK Färjestaden

1,76

 

 

 

3

Emil Persson -95

KA 2 IF

1,72

 

 

 

4

Carl Hedin -01

Eksjö Södra IK

1,64

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M Spjut

 

 

 

2017-09-02

 

1

Joel Thölix -95

KA 2 IF

57,01

 

 

 

2

Emil Persson -95

KA 2 IF

55,16

 

 

 

3

Georgios Oikonomoy -93

IF Udd

39,60

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P16 Spjut 700

 

 

 

2017-09-02

 

1

Emil Stenlund -01

KA 2 IF

48,61

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P15 Höjd

 

 

 

2017-09-02

 

1

Melvin Mathisson -03

KA 2 IF

1,38

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P15 Stav

 

 

 

2017-09-02

 

1

Maximilian Lennartsson -03

FIF Gnistan

2,84

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P15 Kula 4,0

 

 

 

2017-09-02

 

1

Maximilian Lennartsson -03

FIF Gnistan

11,72

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P15 Diskus 1,0

 

 

 

2017-09-02

 

1

Maximilian Lennartsson -03

FIF Gnistan

31,45

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P13 60m

 

Vind -2,0

 

2017-09-02

 

1

Sam Grimheden -04

Högby IF

9,67

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P13 60m Häck 76,2

 

Vind -2,5

 

2017-09-02

 

1

Sam Grimheden -04

Högby IF

12,44

 

 

 

2

Hugo Frisesdal -05

KA 2 IF

12,99

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P13 200m Häck 68,6

 

Vind:+0,5 

 

2017-09-02

 

1

Sam Grimheden -04

Högby IF

37,53

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P13 Längd zon

 

 

 

2017-09-02

 

1

Simon Holmgren -04

Kalmar SK

4,32

-1,7

 

 

2

Erik Neander -06

FIF Gnistan

4,21

-1,5

 

 

3

Sam Grimheden -04

Högby IF

4,07

-0,7

 

 

4

Hugo Frisesdal -05

KA 2 IF

3,81

-2,0

 

 

5

Erik Petersson -07

FIK Färjestaden

3,75

-1,2

 

 

6

David Åkesson -05

KA 2 IF

3,19

-1,5

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P13 Spjut 400

 

 

 

2017-09-02

 

1

Simon Holmgren -04

Kalmar SK

30,60

 

 

 

2

Lucas Persson -05

Kyrkhults SK

22,64

 

 

 

3

Hugo Frisesdal -05

KA 2 IF

19,03

 

 

 

4

David Åkesson -05

KA 2 IF

16,99

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P11 60m

 

Vind -2,7

 

2017-09-02

 

1

Erik Neander -06

FIF Gnistan

9,47

 

 

 

2

Ture Lindell -06

KA 2 IF

9,93

 

 

 

3

Mikel Månsson -07

Åhus FIK

9,96

 

 

 

4

Erik Petersson -07

FIK Färjestaden

10,04

 

 

 

5

Nemo Nerg -07

KA 2 IF

11,53

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P11 200m

 

Vind -2,2

 

2017-09-02

 

1

Malte Björnson -06

KA 2 IF

33,09

 

 

 

2

Ture Lindell -06

KA 2 IF

33,15

 

 

 

3

Linus Lindberg -06

Åhus FIK

34,39

 

 

 

4

Erik Petersson -07

FIK Färjestaden

34,50

 

 

 

5

Otto Eneroth -06

KA 2 IF

37,18

 

 

 

6

Hugo Alstad -07

KA 2 IF

37,77

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P11 600m

 

 

 

2017-09-02

 

1

Mikel Månsson -07

Åhus FIK

1.53,46

 

 

 

2

Malte Björnson -06

KA 2 IF

1.58,62

 

 

 

3

Emil Jacobsson -07

KA 2 IF

2.20,60

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P11 60m Häck 76,2

 

Vind -1,4

 

2017-09-02

 

1

Ture Lindell -06

KA 2 IF

13,10

 

 

 

2

Erik Petersson -07

FIK Färjestaden

13,31

 

 

 

3

Linus Lindberg -06

Åhus FIK

13,44

 

 

 

4

Emil Drottman -08

Ruda IF

13,58

 

 

 

5

Mikel Månsson -07

Åhus FIK

13,76

 

 

 

6

Nemo Nerg -07

KA 2 IF

14,82

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P11 Tresteg zon

 

 

 

2017-09-02

 

1

Ture Lindell -06

KA 2 IF

8,39

-0,5

 

 

2

Malte Björnson -06

KA 2 IF

8,28

-0,4

 

 

3

Linus Lindberg -06

Åhus FIK

8,21

+0,1

 

 

4

Mikel Månsson -07

Åhus FIK

7,64

-0,7

 

 

5

Emil Jacobsson -07

KA 2 IF

6,65

-0,6

 

 

6

Malte Jacobsson -09

KA 2 IF

6,13

+0,8

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P11 Kula 2,0

 

 

 

2017-09-02

 

1

Filip Karlsson -06

KA 2 IF

8,74

 

 

 

2

Linus Lindberg -06

Åhus FIK

8,68

 

 

 

3

Malte Björnson -06

KA 2 IF

8,50

 

 

 

4

Erik Petersson -07

FIK Färjestaden

6,81

 

 

 

5

Otto Eneroth -06

KA 2 IF

6,41

 

 

 

6

Emil Jacobsson -07

KA 2 IF

5,12

 

 

 

7

Nemo Nerg -07

KA 2 IF

5,11

 

 

 

8

Hugo Alstad -07

KA 2 IF

4,51

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P11 Diskus 0,6

 

 

 

2017-09-02

 

1

Filip Karlsson -06

KA 2 IF

22,05

 

 

 

2

Malte Björnsson -06

KA 2 IF

18,57

 

 

 

3

Linus Lindberg -06

Åhus FIK

17,35

 

 

 

4

Ture Lindell -06

KA 2 IF

15,58

 

 

 

5

Otto Eneroth -06

KA 2 IF

14,71

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P9 60m

HEAT 1

Vind -1,7

 

2017-09-02

 

1

Oscar Molin -09

IF Udd

10,32

Final

 

 

2

Max Petersson -08

FIF Gnistan

10,49

Final

 

 

3

Benjamin Högelius -09

KA 2 IF

10,88

Final

 

 

4

Noah Samuelsson -09

KA 2 IF

10,88

Final

 

 

5

Felix Wiklund -09

KA 2 IF

11,05

Final

 

 

6

Oscar Hertzberg -09

KA 2 IF

11,32

 

 

 

7

Mattis Ardegård -09

FIF Gnistan

12,25

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P9 60m

HEAT 2

Vind -2,6

 

 

 

1

Emil Drottman -08

Ruda IF

10,34

Final

 

 

2

Hugo Olofsson -08

KA 2 IF

10,59

Final

 

 

3

Boubacar ( Bo) Keita -09

KA 2 IF

11,11

Final

 

 

4

Malte Jacobsson -09

KA 2 IF

11,26

 

 

 

5

Zackarias Kakoulidis -09

Kalmar SK

11,45

 

 

 

6

Folke Tyrberg -09

KA 2 IF

11,60

 

 

 

7

Albin Malmros -09

IF Udd

14,89

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P9 60m

FINAL

Vind -0,5

 

2017-09-02

 

1

Hugo Olofsson -08

KA 2 IF

10,18

 

 

 

2

Emil Drottman -08

Ruda IF

10,21

 

 

 

3

Oscar Molin -09

IF Udd

10,26

 

 

 

4

Max Petersson -08

FIF Gnistan

10,39

 

 

 

5

Felix Wiklund -09

KA 2 IF

10,88

 

 

 

6

Noah Samuelsson -09

KA 2 IF

10,99

 

 

 

7

Boubacar ( Bo) Keita -09

KA 2 IF

11,15

 

 

 

8

Benjamin Högelius -09

KA 2 IF

12,91

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P9 400m

 

 

 

2017-09-02

 

1

Emil Drottman -08

Ruda IF

1.17,52

 

 

 

2

Fritz Andersson -08

Åhus FIK

1.20,03

 

 

 

3

Max Petersson -08

FIF Gnistan

1.21,02

 

 

 

4

William Holmgren -08

Kalmar SK

1.22,79

 

 

 

5

Max Ebenhardt -08

KA 2 IF

1.23,86

 

 

 

6

Hannes Eriksson -08

Kalmar SK

1.24,37

 

 

 

7

Malte Jacobsson -09

KA 2 IF

1.26,58

 

 

 

8

Gunnar Åkesson -08

KA 2 IF

1.32,72

 

 

 

9

Noah Samuelsson -09

KA 2 IF

1.34,50

 

 

 

10

Hugo Olofsson -08

KA 2 IF

1.35,18

 

 

 

11

Boubacar ( Bo) Keita -09

KA 2 IF

1.36,38

 

 

 

12

Felix Wiklund -09

KA 2 IF

1.38,80

 

 

 

13

Zackarias Kakoulidis -09

Kalmar SK

1.41,38

 

 

 

14

Mattis Ardegård -09

FIF Gnistan

1.44,88

 

 

 

15

Johannes Persson -11

KA 2 IF

1.44,96

 

 

 

16

Albin Malmros -09

IF Udd

1.48,20

 

 

 

-

Benjamin Högelius -09

KA 2 IF

Bröt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P9 Längd zon

 

 

 

2017-09-02

 

1

Emil Drottman -08

Ruda IF

3,64

-2,2

 

 

2

Fritz Andersson -08

Åhus FIK

3,37

-1,6

 

 

3

Oscar Molin -09

IF Udd

3,26

-1,2

 

 

4

Gunnar Åkesson -08

KA 2 IF

3,12

-0,7

 

 

5

Hugo Olofsson -08

KA 2 IF

3,07

-1,9

 

 

6

Max Petersson -08

FIF Gnistan

3,06

-0,9

 

 

7

William Holmgren -08

Kalmar SK

2,98

-1,6

 

 

8

Noah Samuelsson -09

KA 2 IF

2,91

-2,0

 

 

9

Max Ebenhart -08

KA 2 IF

2,90

-2,4

 

 

10

Malte Jacobsson -09

KA 2 IF

2,82

-2,7

 

 

11

Benjamin Högelius -09

KA 2 IF

2,77

-1,6

 

 

12

Folke Tyrberg -09

KA 2 IF

2,72

-2,6

 

 

13

Felix Wiklund -09

KA 2 IF

2,71

-2,3

 

 

14

Zackarias Kakoulidis -09

Kalmar SK

2,70

-1,8

 

 

15

Albin Malmros -09

IF Udd

2,63

-1,3

 

 

16

Mattis Ardegård -09

FIF Gnistan

2,27

-2,3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P9 Kula 2,0

 

 

 

2017-09-02

 

1

William Holmgren -08

Kalmar SK

7,48

 

 

 

2

Fritz Andersson -08

Åhus FIK

6,76

 

 

 

3

Emil Drottman -08

Ruda IF

6,07

 

 

 

4

Hugo Olofsson -08

KA 2 IF

5,64

 

 

 

5

Noah Samuelsson -09

KA 2 IF

5,27

 

 

 

6

Max Ebenhart -08

KA 2 IF

5,12

 

 

 

7

Felix Wiklund -09

KA 2 IF

4,92

 

 

 

8

Oscar Hertzberg -09

KA 2 IF

4,70

 

 

 

9

Hannes Eriksson -08

Kalmar SK

4,19

 

 

 

10

Oscar Molin -09

IF Udd

4,03

 

 

 

11

Mattis Ardegård -09

FIF Gnistan

3,89

 

 

 

12

Benjamin Högelius -09

KA 2 IF

3,43

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P9 Boll 300g

 

 

 

2017-09-02

 

1

Fritz Andersson -08

Åhus FIK

31,20

 

 

 

2

Emil Drottman -08

Ruda IF

23,98

 

 

 

3

William Holmgren -08

Kalmar SK

23,52

 

 

 

4

Max Ebenhart -08

KA 2 IF

20,66

 

 

 

5

Noah Samuelsson -09

KA 2 IF

16,32

 

 

 

6

Felix Wiklund -09

KA 2 IF

16,24

 

 

 

7

Malte Jacobsson -09

KA 2 IF

14,12

 

 

 

8

Boubacar ( Bo) Keita -09

KA 2 IF

13,43

 

 

 

9

Oscar Molin -09

IF Udd

12,55

 

 

 

10

Mattis Ardegård -09

FIF Gnistan

11,39

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P7 60m

 

Vind -2,2

 

2017-09-02

 

1

Ander Månsson -11

Åhus FIK

10,68

 

 

 

2

Svante Hjalmarsson -10

KA 2 IF

11,57

 

 

 

3

Johannes Persson -11

KA 2 IF

11,63

 

 

 

4

Jonathan Gransing -10

Tranås AIF

11,80

 

 

 

5

Theo Samuelsson -10

KA 2 IF

12,55

 

 

 

6

Valter Söderlund -10

KA 2 IF

13,56

 

 

 

7

Neo Olofsson -11

KA 2 IF

13,64

 

 

 

8

Isak Nyblom -10

KA 2 IF

13,64

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P7 Längd zon

 

 

 

2017-09-02

 

1

Ander Månsson -10

Åhus FIK

3,11

-2,3

 

 

2

Johannes Persson -11

KA 2 IF

2,70

-0,9

 

 

3

Svante Hjalmarsson -10

KA 2 IF

2,64

-2,4

 

 

4

Jonathan Gransing -10

Tranås AIF

2,59

-1,5

 

 

5

Isak Nyblom -10

KA 2 IF

2,44

-1,6

 

 

6

Theo Samuelsson -10

KA 2 IF

2,24

-1,4

 

 

7

Valter Söderlund -10

KA 2 IF

1,85

-2,2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P7 Boll 200

 

 

 

2017-09-02

 

1

Ander Månsson -10

Åhus FIK

23,89

 

 

 

2

Theo Samuelsson -10

KA 2 IF

16,45

 

 

 

3

Svante Hjalmarsson -10

KA 2 IF

14,35

 

 

 

4

Johannes Persson -11

KA 2 IF

14,04

12,88

 

 

5

Isak Nyblom -10

KA 2 IF

14,04

12,18

 

 

6

Jonathan Gransing -10

Tranås AIF

11,52

 

 

 

7

Valter Söderlund -10

KA 2 IF

9,74

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K50 Kula 3,0

 

 

 

2017-09-02

 

1

Marie Grahn -67

KA 2 IF

9,37

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K 100m

 

Vind -1,3

 

2017-09-02

 

1

Maja Pettersson -02

FIF Gnistan

13,23

 

 

 

2

Josefine Olsson -98

Hässleholms AIS

13,48

 

 

 

3

Hanna Johansson -01

KA 2 IF

13,49

 

 

 

4

Hanna Falck -01

KA 2 IF

13,50

 

 

 

5

Tova Wickell -02

KA 2 IF

13,83

 

 

 

6

Boel Palm -01

IF Udd

14,96

 

 

 

-

Binai Ahmad -97

KA 2 IF

ej start

 

 

 

-

Ellen Karlsson -03

KA 2 IF

ej start

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K 200m

 

Vind -0,8

 

2017-09-02

 

1

Ellen Karlsson -03

KA 2 IF

29,98

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K 800m

 

 

 

2017-09-02

 

1

Hilma Hofström -00

KA 2 IF

2.33,88

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K Längd

 

 

 

2017-09-02

 

1

Julia Olander -99

KA 2 IF

5,13

+1,1

 

 

2

Tova Wickell -02

KA 2 IF

4,99

+1,1

 

 

3

Binai Ahmad -97

KA 2 IF

4,76w

+2,6

4,62 +0,4

 

4

Hanna Falck -01

KA 2 IF

4,73

+1,2

 

 

5

Clara Johansson -02

KA 2 IF

4,49

+0,6

 

 

6

Lova Nilsson -03

IFK Växjö

4,48w

+2,2

4,40 +1,7

 

7

Linnea Sevestedt -00

IF Udd

4,40w

+2,1

4,29 +2.0

 

8

Lisa Stenlund -99

KA 2 IF

4,34

+2,0

 

 

9

Boel Palm -01

IF Udd

3,89

+1,7

 

 

10

Hanna Johansson -01

KA 2 IF

0,00

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K Tresteg  

 

 

 

2017-09-02

 

1

Amanda Hjalmarsson -97

IFK Växjö

12,24

+0,9

 

 

2

Hanna Johansson -01

KA 2 IF

10,84

+0,7

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K Diskus 1,0

 

 

 

2017-09-02

 

1

Sara Lundkvist -95

IFK Växjö

32,61

 

 

 

2

Freja Olofsson -02

UF Contact

27,77

 

 

 

3

Marie Grahn -67

KA 2 IF

21,64

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

F18 Spjut 600

 

 

 

 

 

1

Julia Olander -99

KA 2 IF

16,80

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

F17 Spjut 500

 

 

 

 

 

1

Hilma Hofström -00

KA 2 IF

19,18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

F15 80m

 

Vind -1,1

 

2017-09-02

 

1

Maja Pettersson -02

FIF Gnistan

10,83

 

 

 

2

Alicia Hägglund -03

Kalmar SK

11,12

 

 

 

3

Ellen Karlsson -03

KA 2 IF

11,36

 

 

 

4

Agnes Norman -03

Hässleholms AIS

11,81

 

 

 

5

Elsa Carlevad -03

Kalmar SK

11,93

 

 

 

6

Frida Andersson -03

KA 2 IF

12,29

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

F15 80m Häck 76,2

 

Vind -0,3

 

2017-09-02

 

1

Maja Pettersson -02

FIF Gnistan

12,68

 

 

 

2

Tova Wickell -02

KA 2 IF

13,21

 

 

 

3

Clara Johansson -02

KA 2 IF

13,46

 

 

 

4

Frida Andersson -03

KA 2 IF

14,51

 

 

 

5

Lova Nilsson -03

IFK Växjö

14,83

 

 

 

6

Emma Svensson -03

KA 2 IF

16,30

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

F15 300m Häck 76,2

 

 

 

2017-09-02

 

1

Tova Wickell -02

KA 2 IF

50,57

 

 

 

2

Alma Dahlberg -02

Hässleholms AIS

52,93

 

 

 

3

Alicia Hägglund -03

Kalmar SK

53,40

 

 

 

4

Alva Zenkert -03

IF Udd

53,69

 

 

 

5

Emma Svensson -03

KA 2 IF

62,13