Resultat, Tomtespelen 10 december 2017

 

 

 

Sunnahallen Karlskrona Arrangör: KA 2 IF

 

 

 

 

 

Tävlingsledare: Mikael Hofström

 

 

 

 

 

 

Teknisk Ledare: Joakim Mattison

 

 

 

 

 

 

Sekretariat: Mikael Hofström

 

 

 

 

 

 

Eltid Finish Lynx: Håkan Körling, Mats Olander

 

 

 

 

Speaker: Roland Andersson

 

 

 

 

 

 

Löpledare: Jim Kardell, Binai Ahmad

 

 

 

 

 

 

Längd: Stefan Berglin

 

 

 

 

 

 

Höjd: Elin Delvéus

 

 

 

 

 

 

Stav: Patrik Stenlund

 

 

 

 

 

 

Kula: Thomas Karlsson, Daniel Blomgren

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M 60m

HEAT 1

 

 

2017-12-10

 

1

Chakkrit Chanprakhon -99

FIK Färjestaden

7,33

Final

 

 

2

Oskar Bengtsson -02

IF Udd

7,35

Final

 

 

3

Melvin Mathisson -03

KA 2 IF

7,81

Final

 

 

4

Ian Dahlqvist -01

Åhus FIK

7,93

Final

 

 

5

Krishna Kdn -95

KA 2 IF

8,09

Final

 

 

6

Erik Dahlin -76

IF Udd

8,15

Final

 

 

7

Zakaria Aatti -68

KA 2 IF

8,48

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M 60m

HEAT 2

 

 

 

 

1

Niklas Lundberg -84

KA 2 IF

7,65

Final

 

 

2

Simon Strand -00

Högby IF

7,80

Final

 

 

3

Oskar Bergh -02

Åhus FIK

8,22

 

 

 

4

Erik Lindberg -02

Åhus FIK

8,41

 

 

 

5

Usha Kiran -96

KA 2 IF

8,71

 

 

 

6

Folke Lindskog -37

Alvesta FI

18,71

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M 60 m

FINAL

 

 

2017-12-10

 

1

Chakkrit Chanprakhon -99

FIK Färjestaden

7,25

 

 

 

2

Oskar Bengtsson -02

IF Udd

7,42

 

 

 

3

Niklas Lundberg -84

KA 2 IF

7,62

 

 

 

4

Simon Strand -00

Högby IF

7,72

 

 

 

5

Ian Dahlqvist -01

Åhus FIK

7,95

 

 

 

6

Krishna Kdn -95

KA 2 IF

7,98

 

 

 

7

Erik Dahlin -76

IF Udd

8,32

 

 

 

-

Melvin Mathisson -03

KA 2 IF

ej start

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M 200m

HEAT 1

 

 

2017-12-10

 

1

Oskar Bengtsson -02

IF Udd

23,99

 

 

 

2

Erik Lindberg -02

Åhus FIK

27,09

 

 

 

3

Erik Dahlin -76

IF Udd

27,31

 

 

 

4

Folke Lindskog -37

Alvesta FI

1.30,09

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M 200m

HEAT 2

 

 

 

 

1

Simon Strand -00

Högby IF

24,58

 

 

 

2

Krishna Kdn -95

KA 2 IF

26,00

 

 

 

3

Usha Kiran -96

KA 2 IF

26,71

 

 

 

4

Oskar Bergh -02

Åhus FIK

27,29

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M 200m

SAMLAD LISTA

 

 

 

 

1

Oskar Bengtsson -02

IF Udd

23,99

 

 

 

2

Simon Strand -00

Högby IF

24,58

 

 

 

3

Krishna Kdn -95

KA 2 IF

26,00

 

 

 

4

Usha Kiran -96

KA 2 IF

26,71

 

 

 

5

Erik Lindberg -02

Åhus FIK

27,09

 

 

 

6

Oskar Bergh -02

Åhus FIK

27,29

 

 

 

7

Erik Dahlin -76

IF Udd

27,31

 

 

 

8

Folke Lindskog -37

Alvesta FI

1.30,09

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M 1500m

 

 

 

2017-12-10

 

1

Olle Meijer -98

Malmö AI

4.14,54

 

 

 

2

Abdi Khader -00

KA 2 IF

4.24,60

 

 

 

3

Hampus Börjesson -93

Åhus FIK

4.28,82

 

 

 

4

Albin Öberg -04

Björnstorps IF

4.34,34

 

 

 

5

Truls Månsson -02

Åhus FIK

4.34,71

 

 

 

6

Axel Vang Christensen -04

Denmark, DEN

4.38,29

 

 

 

7

Josef Frank -97

FIK Färjestaden

4.44,48

 

 

 

8

Mohamed Mohamed -01

KA 2 IF

5.03,25

 

 

 

-

Zakaria Aatti -68

KA 2 IF

ej start

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M Höjd

 

 

 

2017-12-10

 

1

Joakim Wadstein -00

Tjalve IF Norrköping

1,90

 

 

 

2

Anton Olsson -99

FIK Färjestaden

1,79

 

 

 

3

Erik Dahlin -76

IF Udd

1,52

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M Stav

 

 

 

2017-12-10

 

1

Anton Olsson -99

FIK Färjestaden

4,20

 

 

 

2

Jesper Dreifaldt -02

Åhus FIK

2,60

 

 

 

3

Ian Dahlqvist -01

Åhus FIK

2,50

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

M Kula

 

 

 

2017-12-10

 

1

Danijel Milenkovic -01

FIF Gnistan

12,77

 

 

 

2

Mikael Persson -86

UF Contact

11,77

 

 

 

3

Erik Dahlin -76

IF Udd

8,86

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P15 60m

 

 

 

2017-12-10

 

1

Melvin Mathisson -03

KA 2 IF

7,94

 

 

 

2

Maximilian Lennartsson -03

FIF Gnistan

8,21

 

 

 

3

Love Björnsson -04

KA 2 IF

8,24

 

 

 

4

Lukas Lindbladh -04

Åhus FIK

8,77

 

 

 

5

Sam Grimheden -04

Högby IF

9,38

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P15 200m

 

 

 

2017-12-10

 

1

Melvin Mathisson -03

KA 2 IF

26,71

 

 

 

2

Love Björnson-04

KA 2 IF

27,68

 

 

 

3

Sam Grimheden -04

Högby IF

33,07

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P15 60m Häck 84,0

 

 

 

2017-12-10

 

1

Sam Grimheden -04

Högby IF

11,07

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P15 Höjd

 

 

 

2017-12-10

 

1

Lukas Lindbladh -04

Åhus FIK

1,55

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P15 Stav

 

 

 

2017-12-10

 

1

Maximilian Lennartsson -03

FIF Gnistan

3,10

 

 

 

2

Gustav Karlström -05

Åhus FIK

1,70

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P15 Kula 4,0

 

 

 

2017-12-10

 

1

Maximilian Lennartsson -03

FIF Gnistan

12,51

 

 

 

2

Love Björnson -04

KA 2 IF

10,30

 

 

 

3

Lukas Lindbladh -04

Åhus FIK

9,55

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P13 60m

HEAT 1

 

 

2017-12-10

 

1

Algot Hallberg -05

Hässleholms AIS

9,03

Final

 

 

2

Emil Aronsson -06

KA 2 IF

9,11

Final

 

 

3

Theo Widell -06

KA 2 IF

9,14

Final

 

 

4

Mio Hafsbrandt -06

KA 2 IF

9,59

Final

 

 

5

John Rudestig -06

FIK Färjestaden

9,66

 

 

 

6

Otto Eneroth -06

KA 2 IF

10,35

 

 

 

7

Fabian Lundgren -06

Skruvs IF

10,68

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P13 60m

HEAT 2

 

 

 

 

1

Gustav Arvidsson -05

FIK Färjestaden

8,97

Final

 

 

2

Erik Neander -06

FIF Gnistan

9,17

Final

 

 

3

Carl Svensson Harrsjö -05

IF Udd

9,21

Final

 

 

4

Malte Björnson -06

KA 2 IF

9,24

Final

 

 

5

Hugo Frisesdal -05

KA 2 IF

9,74

 

 

 

6

Gabriel Nelson -06

KA 2 IF

10,10

 

 

 

7

Gustav Eklund -06

KA 2 IF

10,31

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P13 60m

FINAL

 

 

2017-12-10

 

1

Gustav Arvidsson -05

FIK Färjestaden

8,92

 

 

 

2

Algot Hallberg -05

Hässleholms AIS

8,96

 

 

 

3

Emil Aronsson -06

KA 2 IF

9,06

 

 

 

4

Theo Widell -06

KA 2 IF

9,16

 

 

 

5

Erik Neander -06

FIF Gnistan

9,35

 

 

 

6

Carl Svensson Harrsjö -05

IF Udd

9,49

 

 

 

7

Malte Björnson -06

KA 2 IF

9,50

 

 

 

8

Mio Hafsbrandt -06

KA 2 IF

9,66

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P13 200m

HEAT 1

 

 

2017-12-10

 

1

Carl Svensson Harrsjö -05

IF Udd

31,57

 

 

 

2

Erik Neander -06

FIF Gnistan

32,04

 

 

 

3

Linus Lindberg -06

Åhus FIK

33,47

 

 

 

4

Gustav Eklund -06

KA 2 IF

34,49

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P13 200m

HEAT 2

 

 

 

 

1

Emil Aronsson -06

KA 2 IF

30,13

 

 

 

2

Filip Lindbladh -07

Åhus FIK

30,99

 

 

 

3

John Rudestig -06

FIK Färjestaden

33,60

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P13 200m

HEAT 3

 

 

 

 

1

Malte Björnson -06

KA 2 IF

31,45

 

 

 

2

Mio Hafsbrandt -06

KA 2 IF

33,25

 

 

 

3

Erik Karlsson -06

Skruvs IF

34,61

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P13 200m

SAMLAD LISTA

 

 

 

 

1

Emil Aronsson -06

KA 2 IF

30,13

 

 

 

2

Filip Lindbladh -07

Åhus FIK

30,99

 

 

 

3

Malte Björnson -06

KA 2 IF

31,45

 

 

 

4

Carl Svensson Harrsjö -05

IF Udd

31,57

 

 

 

5

Erik Neander -06

FIF Gnistan

32,04

 

 

 

6

Mio Hafsbrandt -06

KA 2 IF

33,25

 

 

 

7

Linus Lindberg -06

Åhus FIK

33,47

 

 

 

8

John Rudestig -06

FIK Färjestaden

33,60

 

 

 

9

Gustav Eklund -06

KA 2 IF

34,49

 

 

 

10

Erik Karlsson -06

Skruvs IF

34,61

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P13 800m

 

 

 

2017-12-10

 

1

Algot Hallberg -05

Hässleholms AIS

2.44,49

 

 

 

2

Emil Aronsson -06

KA 2 IF

2.44,84

 

 

 

3

Viggo Öberg -06

Björnstorps IF

2.50,43

 

 

 

4

Gustav Eklund -06

KA 2 IF

3.04,45

 

 

 

5

Erik Karlsson -06

Skruvs IF

3.15,86

 

 

 

-

Malte Björnson -06

KA 2 IF

ej start

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P13 60m Häck 76,2

 

 

 

2017-12-10

 

1

Algot Hallberg -05

Hässleholms AIS

10,90

 

 

 

2

Gustav Arvidsson -05

FIK Färjestaden

11,06

 

 

 

3

Carl Svensson Harrsjö -05

IF Udd

11,96

 

 

 

4

Hugo Frisesdal -05

KA 2 IF

12,33

 

 

 

5

Linus Lindberg -06

Åhus FIK

13,08

 

 

 

6

John Rudestig -06

FIK Färjestaden

13,11

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P13 Höjd

 

 

 

2017-12-10

 

1

Carl Svensson Harrsjö -05

IF Udd

1,43

 

 

 

2

Fabian Lundgren -06

Skruvs IF

1,30

 

 

 

3

John Rudestig -06

FIK Färjestaden

1,30

 

 

 

4

Theo Widell -06

KA 2 IF

1,30

 

 

 

4

Gustav Arvidsson -05

FIK Färjestaden

1,30

 

 

 

6

Gustav Karlström -05

Åhus FIK

1,25

 

 

 

7

Hugo Frisesdal -05

KA 2 IF

1,25

 

 

 

8

Linus Lindberg -06

Åhus FIK

1,19

 

 

 

9

Erik Karlsson -06

Skruvs IF

1,19

 

 

 

10

Vigo Bernquist Nielsen -06

KA 2 IF

-

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P13 Kula 3,0

 

 

 

2017-12-10

 

1

Algot Hallberg -05

Hässleholms AIS

8,23

 

 

 

2

Carl Svensson Harrsjö -05

IF Udd

7,94

 

 

 

3

Gustav Karlström -05

Åhus FIK

7,72

 

 

 

4

Fabian Lundgren -06

Skruvs IF

7,44

 

 

 

5

Malte Björnson -06

KA 2 IF

7,37

 

 

 

6

Filip Karlsson -06

KA 2 IF

7,33

 

 

 

7

Theo Widell -06

KA 2 IF

7,24

 

 

 

8

Max Persson -05

FIF Gnistan

7,20

 

 

 

9

Linus Lindberg -06

Åhus FIK

6,71

 

 

 

10

John Rudestig -06

FIK Färjestaden

6,45

 

 

 

11

Otto Eneroth -06

KA 2 IF

5,83

 

 

 

12

David Åkesson -05

KA 2 IF

5,37

 

 

 

13

Erik Karlsson -06

Skruvs IF

5,02

 

 

 

14

Gabriel Nelson -06

KA 2 IF

4,85

 

 

 

,

 

 

 

 

 

 

 

P13 4x200 M

 

 

 

2017-12-10

 

1

FIK Färjestaden

 

2.09,21

 

 

 

 

Erik Petersson-07, Otto Ejderstedt-07, John Rudstig-06, Gustav Arvidsson-05

 

 

 

 

2

Åhus FIK

 

2.10,44

 

 

 

 

Linus Lindberg -06, Mikel Månsson-07, Gustav Karlström-05, Filip Lindblad-07

 

 

 

 

3

KA 2 IF

 

2.12,31

 

 

 

 

Mio Hafsbrandt-06, Gustav Eklund-06, Gabriel Nelson-06, Malte Björnson-06

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P11 60m

HEAT 1

 

 

2017-12-10

 

1

Erik Sethsson -07

IK Sisu

9,15

Final

 

 

2

Mikel Månsson -07

Åhus FIK

9,61

Final

 

 

3

Arvid Bergdén -08

IF Udd

9,85

 

 

 

4

Elias Häll -08

KFUM Kristianstad

9,99

 

 

 

5

Otto Ejderstedt -07

FIK Färjestaden

10,10

 

 

 

6

Max Ebenhart -08

KA 2 IF

10,93

 

 

 

7

Rasmus Johansson -08

IF Udd

11,75

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P11 60m

HEAT 2

 

 

 

 

 

Filip Lindbladh -07

Åhus FIK

9,14

Final

 

 

 

Erik Petersson -07

FIK Färjestaden

9,32

Final

 

 

 

Hugo Olofsson -08

KA 2 IF

9,83

Final

 

 

 

Simon Johansson -07

KA 2 IF

9,86

 

 

 

 

Hilding Peterström -07

IK Hinden

10,11

 

 

 

 

Max Petersson -08

FIF Gnistan

10,25

 

 

 

 

Emile Silander -08

KA 2 IF

10,40

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P11 60m

HEAT 3

 

 

 

 

1

Eric Noghi -07

Heleneholms IF

9,33

Final

 

 

2

Uno Stål -08

KA 2 IF

9,33

Final

 

 

3

Vilmer Vik -07

FIF Gnistan

9,78

Final

 

 

4

Edvin Myrefält -08

Skruvs IF

9,84

 

 

 

5

Noah Thunell -08

IK Hinden

10,19

 

 

 

6

Albin Möhlnhoff -07

KA 2 IF

10,35

 

 

 

7

David Eklund -08

KA 2 IF

10,87

 

 

 

8

Oscar Gustafsson -07

FIF Gnistan

11,34

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P11 60m

FINAL

 

 

2017-12-10

 

1

Filip Lindbladh -07

Åhus FIK

9,12

 

 

 

2

Erik Sethsson -07

IK Sisu

9,21

 

 

 

3

Erik Petersson -07

FIK Färjestaden

9,22

 

 

 

4

Uno Ståhl -08

KA 2 IF

9,29

 

 

 

5

Erik Noghi -07

Heleneholms IF

9,42

 

 

 

6

Mikel Månsson-07

Åhus FIK

9,59

 

 

 

7

Vilmer Vik -07

FIF Gnistan

9,66

 

 

 

8

Hugo Olofsson-08

KA 2 IF

9,96

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P11 800m

 

 

 

2017-12-10

 

1

Mikel Månsson -07

Åhus FIK

2.41,33

 

 

 

2

Erik Sethsson -07

IK Sisu

2.44,93

 

 

 

3

Eric Noghi -07

Heleneholms IF

2.56,95

 

 

 

4

Emil Jacobsson -07

KA 2 IF

2.59,75

 

 

 

5

Max Ebenhart -08

KA 2 IF

3.07,34

 

 

 

6

David Eklund -08

KA 2 IF

3.11,45

 

 

 

7

Max Petersson -08

FIF Gnistan

3.21,62

 

 

 

8

Hilding Peterström -07

IK Hinden

3.25,26

 

 

 

-

Uno Stål -08

KA 2 IF

ej start

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P11 Längd zon

 

 

 

2017-12-10

 

1

Erik Sethsson -07

IK Sisu

3,97

3,89

 

 

2

Filip Lindbladh -07

Åhus FIK

3,97

3,84

 

 

3

Erik Petersson -07

FIK Färjestaden

3,89

 

 

 

4

Mikel Månsson -07

Åhus FIK

3,77

3,72

3,58

 

5

Uno Stål -08

KA 2 IF

3,77

3,72

-

 

6

Otto Ejderstedt -07

FIK Färjestaden

3,66

 

 

 

7

Elias Häll -08

KFUM Kristianstad

3,52

3,46

 

 

8

Edvin Myrefält -08

Skruvs IF

3,52

3,44

 

 

9

Arvid Bergdén -08

IF Udd

3,50

 

 

 

10

Eric Noghi -07

Heleneholms IF

3,42

 

 

 

11

Hilding Peterström -07

IK Hinden

3,31

 

 

 

12

Simon Johansson -07

KA 2 IF

3,24

 

 

 

13

Noah Thunell -08

IK Hinden

3,21

 

 

 

14

Albin Möhlnhoff -07

KA 2 IF

3,17

 

 

 

15

Emile Silander -08

KA 2 IF

3,15

 

 

 

16

Max Petersson -08

FIF Gnistan

3,01

 

 

 

17

David Eklund -08

KA 2 IF

2,99

 

 

 

18

Max Ebenhart -08

KA 2 IF

2,83

 

 

 

19

Oscar Gustafsson -07

FIF Gnistan

2,82

 

 

 

20

Emil Jacobsson -07

KA 2 IF

2,80

 

 

 

21

Viggo Svensson -08

KA 2 IF

2,75

 

 

 

22

Rasmus Johansson -08

IF Udd

2,67

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P11 Kula 2,0

 

 

 

2017-12-10

 

1

Otto Ejderstedt -07

FIK Färjestaden

9,41

 

 

 

2

Filip Lindbladh -07

Åhus FIK

9,17

 

 

 

3

Erik Petersson -07

FIK Färjestaden

7,57

 

 

 

4

Arvid Bergdén -08

IF Udd

7,28

 

 

 

5

Uno Stål -08

KA 2 IF

6,79

 

 

 

6

Emile Silander -08

KA 2 IF

6,63

 

 

 

7

Edvin Myrefält -08

Skruvs IF

6,61

 

 

 

8

Eric Noghi -07

Heleneholms IF

6,48

 

 

 

9

Emil Jacobsson -07

KA 2 IF

6,13

 

 

 

10

Erik Sethsson -07

IK Sisu

6,12

 

 

 

11

Oscar Gustafsson -07

FIF Gnistan

5,97

 

 

 

12

Hugo Olofsson -08

KA 2 IF

5,77

 

 

 

13

Max Ebenhart -08

KA 2 IF

5,60

 

 

 

14

Elias Häll -08

KFUM Kristianstad

5,54

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P11 4x200 M

 

 

 

2017-12-10

 

1

KA 2 IF P07 Lag 1

 

2.25,34

 

 

 

 

Albin Möhlnhoff-07, David Ekelund-08, Emil Jacobsson-07, Elis Löfdahl-07

 

 

 

 

2

KA 2 IF Lag 2

 

2.27,56

 

 

 

 

Emile Silander-08, Gunnar Åkesson-08, Malte Jacobsson-09, Max Ebenhart-08

 

 

 

 

3

IF Udd

 

2.47,81

 

 

 

 

Oscar Molin-09, Rasmus Johansson-08, Albin Malmros-09, Arvid Borgdén-08

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P9 60m

HEAT 1

 

 

2017-12-10

 

1

Benjamin Högelius -09

KA 2 IF

10,43

Final

 

 

2

Felix Wiklund -09

KA 2 IF

10,54

Final

 

 

3

Malte Jacobsson -09

KA 2 IF

10,80

Final

 

 

4

Anton Poussette -09

FIF Gnistan

10,81

Final

 

 

5

Abbe Wägbo -09

KFUM Kristianstad

11,41

 

 

 

6

Samuel Sandquist -10

KFUM Kristianstad

11,94

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P9 60m

HEAT 2

 

 

 

 

1

Charlie Sellberg -09

IF Udd

10,52

Final

 

 

2

Valter Krantz -10

KA 2 IF

11,07

 

 

 

3

Filip Lejhall -10

KA 2 IF

11,34

 

 

 

4

Ebbe Eneroth -10

KA 2 IF

11,80

 

 

 

5

Rasmus Löveborn -09

KA 2 IF

12,15

 

 

 

6

Isak Nyblom -10

KA 2 IF

12,51

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P9 60m

HEAT 3

 

 

 

 

1

Oscar Molin -09

IF Udd

10,00

Final

 

 

2

Sigge Strandberg -09

KA 2 IF

10,07

Final

 

 

3

Konstanty Piontek -09

KA 2 IF

10,26

Final

 

 

4

Valter Hovold -09

KFUM Kristianstad

11,25

 

 

 

5

Albin Malmros -09

IF Udd

12,28

 

 

 

6

Arvid Johansson -10

Skruvs IF

13,55

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P9 60m

FINAL

 

 

2017-12-10

 

1

Oscar Molin -09

IF Udd

9,94

 

 

 

2

Sigge Strandberg -09

KA 2 IF

9,96

 

 

 

3

Konstanty Piontek -09

KA 2 IF

10,08

 

 

 

4

Charlie Sellberg -09

IF Udd

10,42

 

 

 

5

Felix Wiklund -09

KA 2 IF

10,48

 

 

 

6

Benjamin Högelius -09

KA 2 IF

10,52

 

 

 

7

Anton Poussette -09

FIF Gnistan

10,61

 

 

 

8

Malte Jacobsson -09

KA 2 IF

10,64

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P9 600m

 

 

 

2017-12-10

 

1

Malte Jacobsson -09

KA 2 IF

2.20,46

 

 

 

2

Abbe Wägbo -09

KFUM Kristianstad

2.30,78

 

 

 

3

Filip Lejhall -10

KA 2 IF

2.34,76

 

 

 

4

Folke Tyrberg

KA 2 IF

2.40,10

 

 

 

5

Samuel Sandquist -10

KFUM Kristianstad

2.57,09

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P9 Längd zon

 

 

 

2017-12-10

 

1

Oscar Molin -09

IF Udd

3,44

 

 

 

2

Konstanty Piontek -09

KA 2 IF

3,31

 

 

 

3

Benjamin Högelius -09

KA 2 IF

3,24

 

 

 

4

Charlie Sellberg -09

IF Udd

3,19

 

 

 

5

Felix Wiklund -09

KA 2 IF

3,09

 

 

 

6

Malte Jacobsson -09

KA 2 IF

3,04

 

 

 

7

Valter Hovold -09

KFUM Kristianstad

2,87

 

 

 

8

Filip Lejhall -10

KA 2 IF

2,77

 

 

 

9

Abbe Wägbo -09

KFUM Kristianstad

2,65

 

 

 

10

Folke Tyrberg -09

KA 2 IF

2,65

 

 

 

11

Albin Malmros -09

IF Udd

2,61

 

 

 

12

Ebbe Eneroth -10

KA 2 IF

2,56

 

 

 

13

Rasmus Löveborn -09

KA 2 IF

2,38

 

 

 

14

Samuel Sandquist -10

KFUM Kristianstad

2,33

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P9 Kula 2,0

 

 

 

2017-12-10

 

1

Konstanty Piontek -09

KA 2 IF

5,53

 

 

 

2

Felix Wiklund -09

KA 2 IF

5,30

 

 

 

3

Charlie Sellberg -09

IF Udd

5,10

 

 

 

4

Oscar Hertzberg -09

KA 2 IF

5,09

 

 

 

5

Valter Hovold -09

KFUM Kristianstad

4,88

 

 

 

6

Malte Jacobsson -09

KA 2 IF

4,58

 

 

 

7

Rasmus Löveborn -09

KA 2 IF

4,40

 

 

 

8

Isak Nyblom -10

KA 2 IF

3,95

 

 

 

9

Benjamin Högelius -09

KA 2 IF

3,87

 

 

 

10

Valter Krantz -10

KA 2 IF

3,83

 

 

 

11

Abbe Wägbo -09

KFUM Kristianstad

3,78

 

 

 

12

Arvid Johansson -10

Skruvs IF

3,77

3,48

 

 

13

Ebbe Eneroth -10

KA 2 IF

3,77

3,14

 

 

14

Samuel Sandquist -10

KFUM Kristianstad

3,45

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P9 4x200 M

 

 

 

2017-12-10

 

1

KA 2 IF

 

2.40,57

 

 

 

 

Folke Tyrberg-09, Felix Wiklund-09, Rasmus Löveborn-09, Konstanty Piontek-09

 

 

 

2

KFUM Kristianstad

 

2.52,62

 

 

 

 

Valter Hovold-09, Samuel Sandkvist-10, Malte Olsson-11, Abbe Wägbo-09

 

 

 

 

3

IF Udd

 

2.59,73

 

 

 

 

Charlie Sellberg-09, Albin Malmros-09, Oscar Björnsson-12, Oscar Molin-09

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P7 60m

 

 

 

2017-12-10

 

1

Ander Månsson -11

Åhus FIK

10,39

 

 

 

2

Malte Olsson -11

KFUM Kristianstad

11,76

 

 

 

3

Adrian Modig -11

IK Hinden

11,86

 

 

 

4

Olle Söderqvist -11

KA 2 IF

12,37

 

 

 

5

Carl Leo Wennerlund -11

KA 2 IF

12,94

 

 

 

6

Sigge Ekstrand -12

KA 2 IF

14,39

 

 

 

7

Oscar Björnsson -12

IF Udd

14,93

 

 

 

8

Noel Simonsson -12

Skruvs IF

16,22

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P7 Längd zon

 

 

 

2017-12-10

 

1

Ander Månsson -11

Åhus FIK

3,16

 

 

 

2

Adrian Modig -11

IK Hinden

2,64

 

 

 

3

Olle Söderqvist -11

KA 2 IF

2,62

 

 

 

4

Malte Olsson -11

KFUM Kristianstad

2,37

 

 

 

5

Sigge Ekstrand -12

KA 2 IF

2,00

 

 

 

6

Carl Leo Wennerlund -11

KA 2 IF

1,87

 

 

 

7

Oscar Björnsson -12

IF Udd

1,86

 

 

 

8

Noel Simonsson -12

Skruvs IF

1,60

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

P7 Kula 2,0

 

 

 

2017-12-10

 

1

Ander Månsson -11

Åhus FIK

4,84

 

 

 

2

Malte Olsson -11

KFUM Kristianstad

4,51

 

 

 

3

Olle Söderqvist -11

KA 2 IF

3,34

 

 

 

4

Carl Leo Wennerlund -11

KA 2 IF

3,19

 

 

 

5

Noel Simonsson -12

Skruvs IF

2,50

 

 

 

6

Sigge Ekstrand -12

KA 2 IF

2,32

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K 60m

HEAT 1

 

 

2017-12-10

 

1

Hanna Falck -01

KA 2 IF

8,38

Final

 

 

2

Hanna Johansson -01

KA 2 IF

8,40

Final

 

 

3

Lina Öhman -91

UF Contact

8,63

 

 

 

4

Hilma Hofström -00

KA 2 IF

8,80

 

 

 

5

Evelina Sjöstrand -02

Hässleholms AIS

8,84

 

 

 

6

Boel Palm -01

IF Udd

8,94

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K 60 m

HEAT 2

 

 

 

 

1

Selma Jönsson -02

Åhus FIK

8,01

Final

 

 

2

Nikki Berglund -94

FIK Färjestaden

8,07

Final

 

 

3

Maja Pettersson -02

FIF Gnistan

8,15

Final

 

 

4

Hannah Hansson -00

Åhus FIK

8,25

Final

 

 

5

Clara Johansson -02

KA 2 IF

8,34

Final

 

 

6

Tova Wickell -02

KA 2 IF

8,43

Final

 

 

7

Lisa Pålsson -02

KA 2 IF

8,92

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K 60m

FINAL

 

 

2017-12-10

 

1

Selma Jönsson -02

Åhus FIK

8,00

 

 

 

2

Nikki Berglund -94

FIK Färjestaden

8,01

 

 

 

3

Maja Pettersson -02

FIF Gnistan

8,14

 

 

 

4

Hannah Hansson -00

Åhus FIK

8,24

 

 

 

5

Clara Johansson -02

KA 2 IF

8,31

 

 

 

6

Hanna Falck -01

KA 2 IF

8,36

 

 

 

7

Hanna Johansson -01

KA 2 IF

8,41

 

 

 

8

Tova Wickell -02

KA 2 IF

8,47

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K 200m

HEAT 1

 

 

2017-12-10

 

1

Maja Pettersson -02

FIF Gnistan

27,48

 

 

 

2

Tova Wickell -02

KA 2 IF

28,08

 

 

 

3

Evelina Dahlberg -95

Högby IF

28,27

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K 200m

HEAT 2

 

 

 

 

1

Hanna Falck -01

KA 2 IF

27,46

 

 

 

2

Lina Öhman -91

UF Contact

29,21

 

 

 

3

Lisa Pålsson -02

KA 2 IF

29,58

 

 

 

4

Boel Palm -01

IF Udd

31,16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K 200m

HEAT 3

 

 

 

 

1

Clara Johansson -02

KA 2 IF

27,77

 

 

 

2

Nikki Berglund -94

FIK Färjestaden

28,14

 

 

 

3

Hilma Hofström -00

KA 2 IF

28,57

 

 

 

4

Nathalie Nilsson -89

Åhus FIK

29,16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K 200m

HEAT 4

 

 

 

 

1

Selma Jönsson -02

Åhus FIK

27,02

 

 

 

2

Nellie Bjerstedt -00

Åhus FIK

29,21

 

 

 

3

Evelina Sjöstrand -02

Hässleholms AIS

30,84

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K 200m

SAMLAD LISTA

 

 

2017-12-10

 

1

Selma Jönsson -02

Åhus FIK

27,02

 

 

 

2

Hanna Falck -01

KA 2 IF

27,46

 

 

 

3

Maja Pettersson -02

FIF Gnistan

27,48

 

 

 

4

Clara Johansson -02

KA 2 IF

27,77

 

 

 

5

Tova Wickell -02

KA 2 IF

28,08

 

 

 

6

Nikki Berglund -94

FIK Färjestaden

28,14

 

 

 

7

Evelina Dahlberg -95

Högby IF

28,27

 

 

 

8

Hilma Hofström -00

KA 2 IF

28,57

 

 

 

9

Nathalie Nilsson -89

Åhus FIK

29,16

 

 

 

10

Lina Öhman -91

UF Contact

29,21

 

 

 

11

Nellie Bjerstedt -00

Åhus FIK

29,21

 

 

 

12

Lisa Pålsson -02

KA 2 IF

29,58

 

 

 

13

Evelina Sjöstrand -02

Hässleholms AIS

30,84

 

 

 

14

Boel Palm -01

IF Udd

31,16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K 1500m

 

 

 

2017-12-10

 

1

Ebba Berglin -01

KA 2 IF

4.51,98

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K 60m Häck 84,0

 

 

 

2017-12-10

 

1

Evelina Sjöstrand -02

Hässleholms AIS

11,34

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K Höjd

 

 

 

2017-12-10

 

1

Ellen Blomgren -01

KA 2 IF

1,50

 

 

 

2

Evelina Sjöstrand -02

Hässleholms AIS

1,45

 

 

 

3

Kajsa Andersson -02

Åhus FIK

1,39

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K Stav

 

 

 

2017-12-10

 

1

Lisa Pålsson -02

KA 2 IF

1,90

 

 

 

2

Julia Algotsson-Basic -02

KA 2 IF

1,80

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

K Kula 4,0

 

 

 

2017-12-10

 

1

Tilda Petersson -01

FIF Gnistan

9,35

 

 

 

2

Maja Pettersson -02

FIF Gnistan

8,41

 

 

 

3

Kajsa Andersson -02

Åhus FIK

7,89

 

 

 

 

Tilda Petersson -01

FIF Gnistan

10,81

 

F17 U tävl 3kg

 

 

Maja Pettersson -02

FIF Gnistan

10,78

 

F17 U tävl 3kg

 

 

Kajsa Andersson -02

Åhus FIK

10,29

 

F17 U tävl 3kg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

F15 60m

HEAT 1

 

 

2017-12-10

 

1

Elsa Hjelm -04

Åhus FIK

8,47

Final

 

 

2

Filippa Svensson -03

Åhus FIK

8,55

Final

 

 

3

Lovisa Darin -03

IF Udd

8,81

Final

 

 

4

Frida Andersson -03

KA 2 IF

8,91

Final

 

 

5

Maja Milleback -04

FIK Färjestaden

8,93

Final

 

 

6

Julia Nilsson -03

KA 2 IF

9,32

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

F15 60m

HEAT 2

 

 

 

 

1

Lovis Mathisson -04

KA 2 IF

8,26

Final

 

 

2

Ellen Karlsson -03

KA 2 IF

8,54

Final

 

 

3

Elli Johansson -04

KA 2 IF

8,59

Final

 

 

4

Naemi Matocka -04

IK Hinden

9,00

 

 

 

5

Jonna Lundgren -04

Skruvs IF

9,08

 

 

 

6

Emma Karlsson -03

KA 2 IF

9,10

 

 

 

7

Saga Plessen -04

KA 2 IF

9,12

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

F15 60m

FINAL

 

 

2017-12-10

 

1

Lovis Mathisson -04

KA 2 IF

8,23

 

 

 

2

Ellen Karlsson -03

KA 2 IF

8,44

 

 

 

3

Elsa Hjelm -04

Åhus FIK

8,51

 

 

 

4

Filippa Svensson -03

Åhus FIK

8,54

 

 

 

5

Elli Johansson -04

KA 2 IF

8,63

 

 

 

6

Lovisa Darin -03

IF Udd

8,84

 

 

 

7

Maja Milleback -04

FIK Färjestaden

8,93