Resultat Stora IDM-helgen 2018
 
Datum: 3-4 feb. Plats: Telekonsult Arena, Växjö.
Arrangör: SmFIFs tävlingskommitté med funktionärshjälp av Smålandsklubbarna.
Deltagare: 617 DM-starter (ifjol 683) + några utom DM. Tävlingsledare: Lasse Elfgaard
 
  Män            
               
M 60m försök 1 lördag          
1 Hannes Kvist Wirdmo-94 Athletics 24Seven SK 7,09 Fi      
2 Pär Karlberg-93 IFK Växjö 7,37 Fi      
3 Rasmus Elfgaard-94 Athletics 24Seven SK 7,42 Fi      
4 Ludvig Jönsson-00 IFK Växjö 7,48 Fi      
5 Ahmed Al Jolan-99 IK Hakarpspojkarna 7,62 Fi      
6 Anton Olsson-99 FIK Färjestaden 7,72        
               
M 60m försök 2 lördag          
1 Chakkrit Chanprakhon-99 FIK Färjestaden 7,22 Fi      
2 Dennis Melander-95 Athletics 24Seven SK 7,31 Fi      
3 Christer Nilsson-73 IK Sisu 7,60 Fi      
4 Jonathan Nyberg-85 IK Hakarpspojkarna 7,90        
5 Ken Slättengren-95 Högby IF 7,95        
               
M 60m final lördag          
1 Hannes Kvist Wirdmo-94 Athletics 24Seven SK 7,08 6p      
2 Chakkrit Chanprakhon-99 FIK Färjestaden 7,14 5p      
3 Dennis Melander-95 Athletics 24Seven SK 7,32 4p      
4 Pär Karlberg-93 IFK Växjö 7,33 3p      
5 Rasmus Elfgaard-94 Athletics 24Seven SK 7,38 2p      
6 Ludvig Jönsson-00 IFK Växjö 7,57 1p      
7 Christer Nilsson-73 IK Sisu 7,69        
8 Ahmed Al Jolan-99 IK Hakarpspojkarna 7,90        
               
M 200m söndag     VDM Heat  
1 Hampus Widlund-93 IFK Växjö 22,73 6p   1  
2 Anton Bertilsson-99 Habo FIF-04 23,07 5p   1  
3 Albin Månsson-99 IFK Växjö 23,62 4p   1  
4 Dennis Melander-95 Athletics 24Seven SK 23,68 3p   2  
5 Theodor Ahlström-98 IFK Växjö 24,36 2p   1  
6 Anton Olsson-99 FIK Färjestaden 24,86 1p   2  
7 Ken Slättengren-95 Högby IF 25,44     2  
8 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 25,96   M50: 1a 2  
9 Anders Håårdh-75 Södra Vi IF 25,43   M40: 1a 3  
10 David Peterson-82 Apladalens LK 26,18   M35: 1a 3  
11 Johan Bolmstam-88 Apladalens LK 26,85     2  
12 Anders Eckerström-75 Apladalens LK 27,98   M40: 2a 3  
13 Stefan Pettersson-66 Apladalens LK 28,09   M50: 2a 4  
14 Mattias Ekman-82 Apladalens LK 30,52   M35: 2a 3  
15 Morgan Svensson-69 SK Graal 31,67   M45: 1a 4  
16 Carl-Gustaf Nilsson-52 Högby IF 32,41   M65: 1a 4  
17 Leif Karlsson-43 Alvesta FI 33,08   M75: 1a 5 Sm-rek M75
18 Lennart Peterson-55 Wärnamo SK 33,21   M60: 1a 4  
19 Christer Svensson-69 Växjö AIS 38,11   M45: 2a 3  
20 Dan Rundqvist-67 Växjö Löparklubb 43,06   M50: 3a 4  
21 Ronny Krönvall-43 Wärnamo SK 49,39   M75: 2a 5  
22 Arne Lundblad-46 Växjö Löparklubb 49,65   M70: 1a 5  
23 Håkan Andersson-45 Skillingaryds FK 51,47   M70: 2a 5  
24 Folke Lindskog-37 Alvesta FI 1,28,64   M80: 1a 5  
               
M 400m lördag     Heat    
- Johan Claeson-01 Linköping GIF ej DM 49,96   1    
1 Hampus Widlund-93 IFK Växjö 49,99 6p 1    
2 Simon Strand-00 Högby IF 54,19 5p 2    
3 Viktor Kjellsson-98 IFK Växjö 54,19 4p 2    
4 Ken Slättengren-95 Högby IF 54,47 3p 1    
5 Jan Erlandsson-72 Villstad GIF 55,59 2p 2    
               
M 800m söndag     VDM Heat  
1 Andreas Davidsson-95 Högby IF 1,59,75 6p   1  
2 Simon Rohde-89 Högby IF 2,02,58 5p   1  
3 Simon Carrington-00 Högby IF 2,04,26 4p   1  
4 Bahta Tadese-98 Ljungby FIK 2,05,78 3p   1  
5 Oskar Karlsson-02 SK Graal 2,11,82 2p   1  
6 David Peterson-82 Apladalens LK 2,11,86 1p M35: 1a 1  
7 Klas Persson-81 SK Graal 2,14,44   M35: 2a 2  
8 Anders Eckerström-75 Apladalens LK 2,17,91   M40: 1a 2  
9 Johan Bolmstam-88 Apladalens LK 2,19,87     1  
10 Peter Össmar-79 Högby IF 2,23,27   M35: 3a 2  
11 Morgan Svensson-69 SK Graal 2,27,09   M45: 1a 2  
12 Tobias Johansson-81 Glasrikets RC Nybro 2,27,25   M35: 4a 2  
13 Stefan Pettersson-66 Apladalens LK 2,27,98   M50: 1a 2  
14 Mattias Ekman-82 Apladalens LK 2,28,73   M35: 5a 2  
15 Viktor Gustavsson-92 Glasrikets RC Nybro 2,37,44     2  
16 Peter Folkesson-63 OK Njudung 2,48,06   M55: 1a 3  
17 Christer Svensson-69 Växjö AIS 2,49,07   M45: 2a 3  
18 Lennart Peterson-55 Wärnamo SK 3,03,03   M60: 1a 3  
19 Folke Lindqvist-47 OK Njudung 3,26,12   M70: 1a 3  
20 Dan Rundqvist-67 Växjö Löparklubb 3,52,51   M50: 2a 3  
21 Arne Lundblad-46 Växjö Löparklubb 4,40,85   M70: 2a 3  
               
M 1500m lördag     Heat    
1 Omar Mohammed Ismail-00 Högby IF 3,56,81 6p 1    
2 Andreas Davidsson-95 Högby IF 4,06,32 5p 1    
- Björn Östenson-93 Ryssbergets IK ej DM 4,08,46   1    
3 Oliver Wykman-94 Högby IF 4,14,50 4p 1    
4 Love Carlsson-00 Högby IF 4,18,58 3p 1    
5 Simon Rohde-89 Högby IF 4,19,56 2p 1    
6 Bahta Tadese-98 Ljungby FIK 4,28,19 1p 2    
7 Simon Carrington-00 Högby IF 4,29,52   2    
8 Jonathan Persson-90 Högby IF 4,31,27   2    
9 Yvan Nitrandekura-97 Villstad GIF 4,33,47   2    
10 Abdinor Aden-00 IFK Växjö 4,38,74   2    
               
M 3000m söndag     VDM Heat  
1 Omar Mohammed Ismail-00 Högby IF 8,36,80 6p   1  
2 Omar Nuur-01 IFK Växjö 8,38,93 5p   1  
- Björn Östenson-93 Ryssbergets IK 8,44,34   Ej DM 1  
3 Love Carlsson-00 Högby IF 9,09,51 4p   1  
4 Oliver Wykman-94 Högby IF 9,10,48 3p   1  
5 Mikael Bäcklund-84 Högby IF 9,12,63 2p   1  
6 Nils Hammaräng Grip-98 Högby IF 9,16,50 1p   1  
7 Tomas Olsson-77 Högby IF 9,17,30   M40: 1a 1  
8 Fredrik Bolmstam-82 Apladalens LK 9,34,23   M35: 1a 1  
9 Anders Nilsson-79 338 Småland ToMSF 9,53,82   M35: 2a 2  
10 Markus Andersson-85 Högby IF 9,57,72     1  
11 Abdinor Aden-00 IFK Växjö 10,11,28     2  
12 Linus Alburg-89 338 Småland ToMSF 10,11,34     2  
13 Sonny Karlsson-67 Högby IF 10,11,84   M50: 1a 2  
14 Klas Persson-81 SK Graal 10,17,99   M35: 3a 2  
15 Johan Bolmstam-88 Apladalens LK 10,18,28     3  
16 David Peterson-82 Apladalens LK 10,22,13   M35: 4a 1  
17 Micael Lindqvist-72 Apladalens LK 10,22,34   M45: 1a 2  
18 Mattias Ekman-82 Apladalens LK 10,33,50   M35: 5a 2  
19 Tobias Johansson-81 Glasrikets RC Nybro 10,35,74   M35: 6a 2  
20 Anders Rehn-66 Högby IF 10,44,12   M50: 2a 2  
21 Morgan Svensson-69 SK Graal 10,45,27   M45: 2a 3  
22 Fredrik Casserstål-90 Högby IF 10,51,20     2  
23 Christer Svensson-69 Växjö AIS 11,23,06   M45: 3a 3  
24 Stefan Pettersson-66 Apladalens LK 11,23,93   M50: 3a 3  
25 Stefan Andersson-67 Apladalens LK 11,28,20   M50: 4a 3  
- Sten Östenson-64 Ryssbergets IK 11,42,47   Ej DM 3  
26 Viktor Gustavsson-92 Glasrikets RC Nybro 11,59,09     3  
27 Hans Eriksson-48 Eksjö Södra IK 12,19,51   M70: 1a 4  
28 Lennart Peterson-55 Wärnamo SK 14,01,16   M60: 1a 4  
29 Bengt Sjöholm-48 Hillerstorps GoIF 14,21,34   M70: 2a 4  
30 Leif Brandstedt-43 Björkshults IF 14,24,15   M75: 1a 4  
31 Thage Davidsson-47 Brittatorps TK 14,57,93   M70: 3a 4  
32 Dan Rundqvist-67 Växjö Löparklubb 16,49,58   M50: 5a 4  
33 Arne Lundblad-46 Växjö Löparklubb 21,04,53   M70: 4a 4  
  Peter Folkesson-63 OK Njudung Bröt   M55 3  
  Folke Lindqvist-47 OK Njudung Bröt   M70 4  
               
M 60m häck lördag          
1 Alexander Brorsson-90 Athletics 24Seven SK 7,96 6p      
2 Hannes Kvist Wirdmo-94 Athletics 24Seven SK 8,13 5p      
3 Marcus Nilsson-91 Högby IF 8,28 4p      
4 Theodor Ahlström-98 IFK Växjö 9,40 3p      
               
M Höjd söndag          
1 Yuan Wu-91 IFK Växjö 2,00 3p      
               
M Stav lördag          
1 Marcus Nilsson-91 Högby IF 5,00 6p      
2 Rasmus Elfgaard-94 Athletics 24Seven SK 4,50 5p      
3 Emil Östergren-98 IFK Växjö 4,50 4p      
4 Anton Olsson-99 FIK Färjestaden 4,20 3p      
5 Chakkrit Chanprakhon-99 FIK Färjestaden 4,10 2p      
6 Jonathan Åkesson-99 IK Hinden 3,80 1p      
               
M Längd lördag          
1 Marcus Nilsson-91 Högby IF 6,96 6p      
2 Albin Månsson-99 IFK Växjö 6,77 5p      
3 Rasmus Elfgaard-94 Athletics 24Seven SK 6,46 4p      
4 Tobias Lundqvist-80 IK Sisu 6,25 3p      
5 Theodor Ahlström-98 IFK Växjö 6,23 2p      
6 Ludvig Jönsson-00 IFK Växjö 6,10 1p      
7 Emil Quick-95 Kalmar SK 6,03        
               
M Tresteg söndag          
1 Chakkrit Chanprakhon-99 FIK Färjestaden 13,03 6p      
2 Emil Quick-95 Kalmar SK 12,64 5p      
3 Simon Strand-00 Högby IF 12,07 4p      
4 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 11,05 3p Sm-rek M50
               
M Kula söndag          
1 Marcus Nilsson-91 Högby IF 15,64 6p      
2 Rasmus Elfgaard-94 Athletics 24Seven SK 12,09 5p      
3 Peter Fritz-74 IK Sisu 11,28 4p      
4 Anton Olsson-99 FIK Färjestaden 11,07 3p      
5 Emil Quick-95 Kalmar SK 7,08 2p      
               
  P19            
               
P19 60m försök 1 lördag          
1 Ludvig Jönsson-00 IFK Växjö 7,48 Fi      
2 Ahmed Al Jolan-99 IK Hakarpspojkarna 7,62 Fi      
3 Anton Olsson-99 FIK Färjestaden 7,72        
               
P19 60m försök 2 lördag          
1 Chakkrit Chanprakhon-99 FIK Färjestaden 7,22 Fi      
               
P19 60m final lördag          
1 Chakkrit Chanprakhon-99 FIK Färjestaden 7,14 5p      
2 Ludvig Jönsson-00 IFK Växjö 7,57 4p      
3 Ahmed Al Jolan-99 IK Hakarpspojkarna 7,90 3p      
               
  Placering på försökstid            
4 Anton Olsson-99 FIK Färjestaden 7,72 2p      
               
P19 400m lördag          
1 Simon Strand-00 Högby IF 54,19 2,5p      
               
P19 1500m lördag          
1 Omar Mohammed Ismail-00 Högby IF 3,56,81 5p      
2 Love Carlsson-00 Högby IF 4,18,58 4p      
3 Simon Carrington-00 Högby IF 4,29,52 3p      
4 Abdinor Aden-00 IFK Växjö 4,38,74 2p      
               
P19 60m häck lördag          
1 Anton Bertilsson-99 Habo FIF-04 8,22 2,5p      
             
P19 Höjd söndag          
               
P19 Stav lördag          
1 Anton Olsson-99 FIK Färjestaden 4,20 5p      
2 Chakkrit Chanprakhon-99 FIK Färjestaden 4,10 4p      
3 Jonathan Åkesson-99 IK Hinden 3,80 3p      
               
P19 Längd lördag          
1 Albin Månsson-99 IFK Växjö 6,77 5p      
2 Ludvig Jönsson-00 IFK Växjö 6,10 4p      
               
P19 Tresteg söndag          
1 Chakkrit Chanprakhon-99 FIK Färjestaden 13,03 5p      
2 Simon Strand-00 Högby IF 12,07 4p      
               
P19 Kula söndag          
1 Alexander Sjögren-99 Kalmar SK 14,40 5p      
2 Anton Olsson-99 FIK Färjestaden 12,69 4p      
3 Simon Strand-00 Högby IF 10,75 3p      
               
  P17            
               
P17 60m lördag          
1 Lukas Nilsson-01 IK Hakarpspojkarna 7,27 4p      
2 Otto Nilsson-01 IK Sisu 7,42 3p      
3 Victor Akande-02 Hovslätts IK 7,51 2p      
4 Carl Hedin-01 Eksjö Södra IK 7,54 1p      
5 Teodor Sobczyk-01 Hovslätts IK 7,69        
6 Max Bruel-01 Villstad GIF 7,78        
7 Filip Lindh-01 IFK Växjö 8,02        
               
P17 400m lördag          
               
P17 1500m lördag     Heat    
1 Omar Nuur-01 IFK Växjö 4,02,45 4p 1    
2 Oskar Karlsson-02 SK Graal 4,43,45 3p 2    
3 Melwin Strömqvist-02 Högby IF 4,58,89 2p 2    
               
P17 60m häck lördag          
- Thomas Jones-01 Kyrkhults SK 8,12   Ej DM    
1 Carl Hedin-01 Eksjö Södra IK 8,77 4p      
2 Anton Hermansson-02 Högby IF 8,86 3p      
3 Jacob Seitl-02 Habo FIF-04 9,42 2p      
               
P17 Höjd söndag          
1 Otto Nilsson-01 IK Sisu 1,73 4p      
2 Hugo Schoug-02 Wärnamo SK 1,53 3p      
               
P17 Stav lördag          
1 Milton Danielsson-01 Kalmar SK 3,20 2p      
               
P17 Längd lördag          
- Thomas Jones-01 Kyrkhults SK 6,95   Ej DM    
1 Otto Nilsson-01 IK Sisu 6,39 4p      
2 Teodor Sobczyk-01 Hovslätts IK 6,38 3p      
3 Jacob Seitl-02 Habo FIF-04 5,55 2p      
4 Milton Danielsson-01 Kalmar SK 5,38 1p      
5 Hugo Schoug-02 Wärnamo SK 5,15        
- Filip Lindh-01 IFK Växjö Ej res        
               
P17 Tresteg söndag          
- Thomas Jones-01 Kyrkhults SK 12,93   Ej DM    
1 Teodor Sobczyk-01 Hovslätts IK 12,69 4p      
2 Filip Lindh-01 IFK Växjö 11,58 3p      
3 Ansgar Stephan-02 Habo FIF-04 11,14 2p      
               
P17 Kula söndag          
1 Leo Janén-02 IFK Växjö 14,51 4p      
2 Hampus Wallin-02 Hovslätts IK 13,20 3p      
3 Otto Nilsson-01 IK Sisu 12,41 2p      
4 Milton Danielsson-01 Kalmar SK 11,43 1p      
5 Carl Hedin-01 Eksjö Södra IK 10,70        
               
P15          
               
P15 60m lördag          
1 Olof Freij-03 IK Sisu 7,88 2p      
               
P15 200m söndag          
               
P15 1000m söndag          
               
P15 60m häck lördag          
1 Jacob Thelander-03 Ljungby FIK 9,96 2p      
               
P15 Höjd söndag          
1 Jacob Thelander-03 Ljungby FIK 1,71 4p      
2 Filip Aasa-03 Habo FIF-04 1,62 3p      
3 Svante Leijon-03 IFK Växjö 1,48 2p      
               
P15 Stav lördag          
1 Svante Leijon-03 IFK Växjö 3,10 4p      
2 Jacob Thelander-03 Ljungby FIK 2,70 3p      
3 Olof Freij-03 IK Sisu 2,60 2p      
               
P15 Längd lördag          
1 Olof Freij-03 IK Sisu 5,20 4p      
2 Jacob Thelander-03 Ljungby FIK 5,10 3p      
               
P15 Tresteg söndag          
               
P15 Kula lördag          
1 Filip Aasa-03 Habo FIF-04 12,19 4p      
2 Svante Leijon-03 IFK Växjö 10,43 3p      
               
P14          
               
P14 60m lördag          
1 Måns Sjödell-04 IK Hakarpspojkarna 8,57 3p      
2 Leon Eriksson-04 IFK Växjö 8,78 2p      
3 Alexander Karlsson-04 Skruvs IF 8,81 1p      
4 Hannes Hertzman-04 IFK Växjö 8,88        
               
P14 200m söndag          
1 Gustav Brasch-04 Wärnamo SK 25,84 3p      
2 Leon Eriksson-04 IFK Växjö 29,09 2p      
               
P14 1000m söndag          
               
P14 60m häck lördag          
1 Johan Kenneryd-04 Ljungby FIK 10,35 3p      
2 Isak Gylling-04 IFK Växjö 11,27 2p      
               
P14 Höjd söndag          
1 Gustav Brasch-04 Wärnamo SK 1,59 3p      
2 Hannes Hertzman-04 IFK Växjö 1,43 2p      
               
P14 Stav lördag          
1 Sebastian Braunias-04 IFK Växjö 2,60 1,5p      
               
P14 Längd lördag          
1 Johan Kenneryd-04 Ljungby FIK 5,31 3p      
2 Hannes Hertzman-04 IFK Växjö 4,59 2p      
3 Isak Gylling-04 IFK Växjö 4,13 1p      
4 Måns Sjödell-04 IK Hakarpspojkarna 4,10        
               
P14 Tresteg söndag          
1 Hannes Hertzman-04 IFK Växjö 9,98 1,5p      
               
P14 Kula lördag          
1 Alexander Karlsson-04 Skruvs IF 10,31 3p      
2 Hugo Karsamo-04 Skruvs IF 10,02 2p      
3 Måns Sjödell-04 IK Hakarpspojkarna 9,93 1p      
4 Johan Kenneryd-04 Ljungby FIK 9,10        
5 Ted Lennartsson-04 FIK Färjestaden 8,89        
               
P13          
               
P13 60m lördag          
1 Sebastian Håårdh-05 Södra Vi IF 8,45 3p      
2 Oscar Emanuelsson-05 Villstad GIF 8,98 2p      
3 Gustav Arvidsson-05 FIK Färjestaden 9,04 1p      
4 Melker Bernhardsson-05 IFK Växjö 9,69        
               
P13 200m söndag          
1 Sebastian Håårdh-05 Södra Vi IF 27,78 3p      
2 Gustav Arvidsson-05 FIK Färjestaden 29,54 2p      
3 Melker Bernhardsson-05 IFK Växjö 30,86 1p      
             
P13 800m söndag          
1 Melker Bernhardsson-05 IFK Växjö 2,33,00 3p      
2 Anton Karlsson-05 SK Graal 2,36,92 2p      
             
P13 1500m lördag          
               
P13 60m häck lördag          
1 Gustav Arvidsson-05 FIK Färjestaden 10,94 1,5p      
               
P13 Höjd söndag          
1 Sebastian Håårdh-05 Södra Vi IF 1,36 3p      
2 Gustav Arvidsson-05 FIK Färjestaden 1,33 2p      
               
P13 Stav lördag          
1 Melker Bernhardsson-05 IFK Växjö 1,80 1,5p      
               
P13 Längd lördag          
1 Sebastian Håårdh-05 Södra Vi IF 4,84 3p      
2 Gustav Arvidsson-05 FIK Färjestaden 4,64 2p      
               
P13 Tresteg söndag          
1 Gustav Arvidsson-05 FIK Färjestaden 9,13 1,5p      
               
P13 Kula lördag          
1 Sebastian Håårdh-05 Södra Vi IF 8,02 1,5p      
               
P12          
               
P12 60m lördag          
1 Lukas Tallefors-06 Wärnamo SK 8,96 3p      
2 Philip Lööw-06 Ljungby FIK 9,15 2p      
3 Elias Andersson-06 Hovslätts IK 9,49 1p      
               
P12 200m söndag          
1 Isak Bergström-06 IFK Växjö 29,23 3p      
2 Viggo Bergström-06 IFK Växjö 29,85 2p      
3 Lukas Tallefors-06 Wärnamo SK 30,02 1p      
4 Philip Lööw-06 Ljungby FIK 30,60        
               
P12 800m söndag          
1 Gabriel Hanfler-06 Wärnamo SK 2,33,52 3p      
2 Hjalmar Bengtsson-06 Högby IF 2,35,02 2p      
3 Isak Bergström-06 IFK Växjö 2,44,09 1p      
4 Lukas Tallefors-06 Wärnamo SK 2,45,51        
5 Viggo Bergström-06 IFK Växjö 2,49,56        
               
P12 1500m lördag          
1 Erik Freij-06 IK Sisu 5,16,46 3p      
2 Gabriel Hanfler-06 Wärnamo SK 5,21,49 2p      
3 Isak Bergström-06 IFK Växjö 5,40,12 1p      
               
P12 60m häck lördag          
1 Isak Bergström-06 IFK Växjö 11,03 3p      
2 Elias Andersson-06 Hovslätts IK 12,13 2p      
3 Philip Lööw-06 Ljungby FIK 12,48 1p      
4 Lukas Tallefors-06 Wärnamo SK 12,49        
5 Gabriel Hanfler-06 Wärnamo SK 13,99        
             
P12 Höjd söndag          
1 Isak Bergström-06 IFK Växjö 1,42 3p      
2 Philip Lööw-06 Ljungby FIK 1,42 2p      
3 Viggo Bergström-06 IFK Växjö 1,36 1p      
4 Fabian Lundgren-06 Skruvs IF 1,33        
5 Lukas Tallefors-06 Wärnamo SK 1,23        
6 Gabriel Hanfler-06 Wärnamo SK 1,23        
7 Elias Andersson-06 Hovslätts IK 1,18        
8 Sebastian Rudmo-06 Wärnamo SK 1,18        
             
P12 Stav lördag          
               
P12 Längd lördag          
1 Erik Freij-06 IK Sisu 4,50 3p      
2 Isak Bergström-06 IFK Växjö 4,29 2p      
3 Philip Lööw-06 Ljungby FIK 4,24 1p      
4 Lukas Eriksson-06 IFK Växjö 4,14        
5 Elias Andersson-06 Hovslätts IK 4,13        
6 Gabriel Hanfler-06 Wärnamo SK 3,85 3,80      
7 Lukas Tallefors-06 Wärnamo SK 3,85 3,78      
8 Fabian Lundgren-06 Skruvs IF 3,40        
               
P12 Tresteg söndag          
1 Elias Andersson-06 Hovslätts IK 8,72 3p      
2 Philip Lööw-06 Ljungby FIK 8,70 2p      
3 Gabriel Hanfler-06 Wärnamo SK 8,17 1p      
               
P12 Kula lördag          
1 Hugo Thunborg-06 Kalmar SK 8,53 3p      
2 Viggo Bergström-06 IFK Växjö 7,33 2p      
3 Fabian Lundgren-06 Skruvs IF 7,09 1p      
4 Dante Lennartsson-06 FIK Färjestaden 6,56        
               
Kvinnor          
               
K 60m försök 1 lördag          
1 Moa Ullgren-96 Athletics 24Seven SK 7,80 Fi      
2 Nikki Berglund-94 FIK Färjestaden 7,96 Fi      
3 Maja Almgren-98 VIF Gute friidrott 8,09   Ej DM    
4 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 8,24 Fi      
5 Linnea Volmerdal-99 Hovslätts IK 8,35 Fi      
6 Hanna Jonsson-00 Kalmar SK 8,70        
               
K 60m försök 2 lördag          
1 Julia Frisk-99 IFK Växjö 7,99 Fi      
2 Thilda Särnevång-96 IFK Växjö 8,02 Fi      
3 Maja Pettersson-02 FIF Gnistan 8,15   Ej DM    
4 Filippa Miller-99 Hovslätts IK 8,23 Fi      
5 Linnea Lindh-99 Hovslätts IK 8,65 Fi      
               
K 60m final lördag          
1 Moa Ullgren-96 Athletics 24Seven SK 7,77 6p      
2 Julia Frisk-99 IFK Växjö 7,92 5p      
3 Thilda Särnevång-96 IFK Växjö 7,99 4p      
4 Nikki Berglund-94 FIK Färjestaden 8,01 3p      
5 Filippa Miller-99 Hovslätts IK 8,06 2p      
6 Linnea Volmerdal-99 Hovslätts IK 8,27 1p      
7 Linnea Lindh-99 Hovslätts IK 8,72        
  Lovisa Karlsson-00 Högby IF Ej start        
               
K 200m söndag     VDM Heat  
1 Moa Ullgren-96 Athletics 24Seven SK 25,78 6p   1  
2 Nikki Berglund-94 FIK Färjestaden 26,68 5p   1  
3 Hanna Westhoff-99 IFK Växjö 27,31 4p   1  
4 Tilde Bengtsson-02 IFK Växjö 27,49 3p   2  
5 Frida Bergvall-99 IFK Växjö 27,73 2p   1  
6 Hanna Jonsson-00 Kalmar SK 27,75 1p   2  
7 Alea Gunnarsson-01 Ljungby FIK 28,37     3  
8 Karolin Kärrå-86 Apladalens LK 28,70     2  
9 Alva Sundström-02 Ljungby FIK 28,96     2  
10 Frida Össmar-77 Högby IF 29,80   K40: 1a 3  
11 Helena Andrén-83 Apladalens LK 30,88   K35: 1a 3  
12 Satu Nyberg Schoug-68 Wärnamo SK 34,57   K50: 1a 4  
- Sima Zahrai-63 IFK Lund 34,58   Ej DM 3  
13 Anna-Stina Wanby-64 Högby IF 36,62   K50: 2a 4  
               
K 400m lördag          
1 Elin Tornhed-95 IFK Växjö 58,27 6p      
2 Linnea Volmerdal-99 Hovslätts IK 61,54 5p      
3 Mimmi Andersson-00 Högby IF 62,68 4p      
4 Nelly Össmar-03 Högby IF 63,39 3p      
5 Hanna Jonsson-00 Kalmar SK 63,59 2p      
               
K 800m söndag     VDM Heat  
1 Nadja Rugland-01 Kalmar SK 2,20,93 6p   1  
2 Sara Dädeby-99 Hovslätts IK 2,25,00 5p   1  
3 Mimmi Andersson-00 Högby IF 2,26,28 4p   1  
4 Frida Össmar-77 Högby IF 2,26,96 3p K40: 1a 1  
5 Lisa Wilhelmsson-00 IFK Växjö 2,27,72 2p   1  
6 Karolin Kärrå-86 Apladalens LK 2,38,44 1p   1  
7 Helena Andrén-83 Apladalens LK 2,54,71   K35: 1a 2  
8 Linda Persson-83 SK Graal 2,55,37   K35: 2a 2  
9 Anna-Stina Wanby-64 Högby IF 3,00,18   K50: 1a 2  
- Sima Zahrai-63 IFK Lund 3,21,00   Ej DM 2  
10 Git Karlsson-68 Högby IF 3,30,44   K50: 2a 2  
11 Camilla Lindström-71 Högby IF 3,31,44   K45: 1a 2  
12 Ing-Britt Lindqvist-47 OK Njudung 4,32,00   K70: 1a 2  
               
K 1500m lördag          
1 Lisa Wilhelmsson-00 IFK Växjö 5,18,46 6p      
2 Emma Höglund-99 Apladalens LK 5,26,16 5p      
               
K 3000m söndag     VDM Heat  
1 Ellen Persson-97 Högby IF 10,18,58 6p   K  
2 Emma Ahlstrand-82 IFK Växjö 10,49,74 5p K35: 1a K  
3 Evelina Ljung-94 IFK Växjö 10,50,82 4p   K  
4 Erika Lindeblad-93 Kalmar SK 11,04,58 3p   K  
5 Rebecca Arnesson-92 IFK Växjö 11,04,96 2p   K  
6 Lovisa Nilsson-00 Apladalens LK 11,24,34 1p   K  
7 Helena Andrén-83 Apladalens LK 12,25,45   K35: 2a K  
8 Linda Persson-83 SK Graal 12,26,11   K35: 3a K  
9 Lisa Folkesson-00 Oskarshamns SK 12,36,73     K  
10 Melinda Prick-01 IFK Växjö 13,26,06     K  
11 Anna-Stina Wanby-64 Högby IF 13,53,14   K50: 1a M4  
12 Katarina Nilsson-56 Högby IF 14,34,15   K60: 1a M4  
13 Lilian Brorsson-47 Högby IF 18,19,82   K70: 1a M4  
14 Ing-Britt Lindqvist-47 OK Njudung 20,23,19   K70: 2a M4  
               
K 60m häck lördag          
1 Elin Lindeblad-95 Kalmar SK 9,04 6p      
2 Moa Ullgren-96 Athletics 24Seven SK 9,34 5p      
3 Moa Sjödell-99 IK Hakarpspojkarna 9,41 4p      
4 Frida Bergvall-99 IFK Växjö 9,44 3p      
5 Linnea Lindh-99 Hovslätts IK 10,38 2p      
               
K Höjd lördag          
1 Moa Sjödell-99 IK Hakarpspojkarna 1,63 6p      
2 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 1,60 5p      
3 Frida Bergvall-99 IFK Växjö 1,60 4p      
               
K Stav söndag          
1 Ellen Olsson-97 Wärnamo SK 3,70 6p      
2 Filippa Miller-99 Hovslätts IK 3,60 5p      
- Sophie Ohlsson-99 Luleå friidrott 3,50   Ej DM    
               
K Längd söndag          
1 Thilda Särnevång-96 IFK Växjö 5,65 6p      
2 Moa Ullgren-96 Athletics 24Seven SK 5,64 5p      
3 Nadja Casadei-83 Athletics 24Seven SK 5,45 4p      
4 Elin Lindeblad-95 Kalmar SK 5,26 3p      
5 Frida Bergvall-99 IFK Växjö 5,12 2p      
6 Hanna Jonsson-00 Kalmar SK 4,35 1p      
               
K Tresteg lördag          
1 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 11,60 6p      
2 Hanna Jonsson-00 Kalmar SK 10,04 5p      
               
K Kula söndag          
1 Fanny Roos-95 Athletics 24Seven SK 17,88 6p IDM-rek! 17,00 17,82 17,32 17,88 17,82 16,83
2 Axelina Johansson-00 Hovslätts IK 14,28 5p      
3 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 13,54 4p      
4 Frida Bergvall-99 IFK Växjö 12,57 3p      
5 Lisa Linnell-91 Athletics 24Seven SK 12,48 2p      
6 Nadja Casadei-83 Athletics 24Seven SK 12,18 1p      
7 Elin Lindeblad-95 Kalmar SK 10,59        
8 Jonna Lindéen-96 Kalmar SK 8,44        
9 Nadja Lennartsson-01 FIK Färjestaden 7,83        
10 Hanna Jonsson-00 Kalmar SK 7,27        
               
F19          
               
F19 60m försök 1 lördag          
1 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 8,24 Fi      
2 Linnea Volmerdal-99 Hovslätts IK 8,35 Fi      
3 Hanna Jonsson-00 Kalmar SK 8,70        
               
F19 60m försök 2 lördag          
1 Julia Frisk-99 IFK Växjö 7,99 Fi      
2 Filippa Miller-99 Hovslätts IK 8,23 Fi      
3 Linnea Lindh-99 Hovslätts IK 8,65 Fi      
               
F19 60m final lördag          
1 Julia Frisk-99 IFK Växjö 7,92 5p      
2 Filippa Miller-99 Hovslätts IK 8,06 4p      
3 Linnea Volmerdal-99 Hovslätts IK 8,27 3p      
4 Linnea Lindh-99 Hovslätts IK 8,72 2p      
  Lovisa Karlsson-00 Högby IF Ej start        
               
  F19-placering på försökstid            
6 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 8,24 1p      
7 Hanna Jonsson-00 Kalmar SK 8,70        
               
F19 400m lördag          
1 Linnea Volmerdal-99 Hovslätts IK 61,54 5p      
2 Mimmi Andersson-00 Högby IF 62,68 4p      
3 Hanna Jonsson-00 Kalmar SK 63,59 3p      
             
F19 1500m lördag          
1 Lisa Wilhelmsson-00 IFK Växjö 5,18,46 5p      
2 Emma Höglund-99 Apladalens LK 5,26,16 4p      
               
F19 60m häck lördag          
1 Moa Sjödell-99 IK Hakarpspojkarna 9,41 5p      
2 Frida Bergvall-99 IFK Växjö 9,44 4p      
3 Linnea Lindh-99 Hovslätts IK 10,38 3p      
               
F19 Höjd lördag          
1 Moa Sjödell-99 IK Hakarpspojkarna 1,63 5p      
2 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 1,60 4p      
3 Frida Bergvall-99 IFK Växjö 1,60 3p      
               
F19 Stav söndag          
1 Filippa Miller-99 Hovslätts IK 3,60 2,5p      
               
F19 Längd söndag          
1 Frida Bergvall-99 IFK Växjö 5,12 5p      
2 Hanna Jonsson-00 Kalmar SK 4,35 4p      
               
F19 Tresteg lördag          
1 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 11,60 5p      
2 Hanna Jonsson-00 Kalmar SK 10,04 4p      
               
F19 Kula söndag          
1 Axelina Johansson-00 Hovslätts IK 14,28 5p      
2 Frida Bergvall-99 IFK Växjö 12,57 4p      
3 Hanna Jonsson-00 Kalmar SK 7,27 3p      
               
  F17            
               
F17 60m lördag          
1 Stina Östklint-01 Hovslätts IK 8,21 4p      
2 Laura Iversen-02 IFK Växjö 8,29 3p      
3 Linnea Wikström-01 IK Hakarpspojkarna 8,47 2p      
4 Alva Sundström-02 Ljungby FIK 8,60 1p      
5 Alea Gunnarsson-01 Ljungby FIK 8,68        
6 Lina Alvreten-02 Hovslätts IK 8,74        
7 Julia Almén-01 Ljungby FIK 9,04        
               
F17 400m lördag          
1 Johanna Bülow-02 Hovslätts IK 61,56 4p      
2 Tilde Bengtsson-02 IFK Växjö 63,51 3p      
3 Lina Alvreten-02 Hovslätts IK 63,86 2p      
               
F17 1500m lördag          
1 Klara Öberg-02 Högby IF 5,36,63 4p      
2 Elin Frisk-02 IFK Växjö 5,42,31 3p      
3 Tilda Strömqvist-02 Högby IF 5,44,00 2p      
               
F17 60m häck lördag          
1 Tilde Gudmundsson-02 IFK Växjö 9,20 4p      
- Maja Pettersson-02 FIF Gnistan 9,36   Ej DM    
2 Stina Östklint-01 Hovslätts IK 9,58 3p      
3 Towa Korsell-02 Eksjö Södra IK 9,82 2p      
4 Nova Brideau-02 Kalmar SK 10,34 1p      
5 Selma Lundin-02 Högby IF 11,19        
             
F17 Höjd lördag          
1 Tilde Gudmundsson-02 IFK Växjö 1,66 4p      
2 Vendela Oltmans-01 Hovslätts IK 1,57 3p      
3 Selma Lundin-02 Högby IF 1,54 2p      
4 Nova Brideau-02 Kalmar SK 1,43 1p      
5 Tova Lindahl-02 Kalmar SK 1,43        
- Maja Pettersson-02 FIF Gnistan 1,38   Ej DM    
               
F17 Stav söndag          
1 Tilda Fischer-02 Habo FIF-04 3,20 4p      
2 Matilda Honeth-02 IFK Växjö 3,10 3p      
3 Towa Korsell-02 Eksjö Södra IK 2,60 2p      
               
F17 Längd söndag          
1 Tilde Gudmundsson-02 IFK Växjö 5,41 4p      
2 Laura Iversen-02 IFK Växjö 4,98 3p      
3 Tove Larsson-02 IFK Växjö 4,88 2p      
4 Vendela Oltmans-01 Hovslätts IK 4,83 1p      
5 Moa Sandstedt-02 IK Sisu 4,62        
6 Nova Brideau-02 Kalmar SK 4,41        
               
F17 Tresteg lördag          
1 Tilde Gudmundsson-02 IFK Växjö 11,32 4p      
2 Stina Östklint-01 Hovslätts IK 10,66 3p      
3 Alea Gunnarsson-01 Ljungby FIK 9,83 2p      
               
F17 Kula söndag          
1 Alva Sundström-02 Ljungby FIK 12,55 4p      
2 Tilde Gudmundsson-02 IFK Växjö 11,84 3p      
3 Nova Brideau-02 Kalmar SK 10,44 2p      
4 Julia Almén-01 Ljungby FIK 8,83 1p      
5 Nadja Lennartsson-01 FIK Färjestaden 8,67        
6 Tove Larsson-02 IFK Växjö 8,11        
               
F15          
               
F15 60m lördag          
1 Thea Hammarström-03 Villstad GIF 8,08 4p      
2 Felicia Åberg-03 Villstad GIF 8,10 3p      
3 Alice Wallesjö-03 Villstad GIF 8,62 2p      
4 Natalie Ekelund-03 IK Hakarpspojkarna 8,78 1p      
5 Emilia Neuhaus-03 IFK Växjö 9,01        
6 Kyra Gunnarsson-03 Ljungby FIK 9,16        
               
F15 200m söndag          
1 Thea Hammarström-03 Villstad GIF 27,30 4p      
2 Alice Wallesjö-03 Villstad GIF 28,86 3p      
3 Kerstin Siwertsson-03 IFK Växjö 29,66 2p      
4 Jenny Urberg-03 Lekeryd-Svarttorps SK 32,27 1p      
               
F15 1000m söndag          
1 Juni Rugland-03 Kalmar SK 3,08,13 4p      
2 Nelly Össmar-03 Högby IF 3,16,69 3p      
3 Kyra Gunnarsson-03 Ljungby FIK 3,35,53 2p      
4 Amina Poljak-03 Tranås AIF 3,35,61 1p      
               
F15 60m häck lördag          
1 Siri Elofsson-03 IFK Växjö 9,67 4p      
2 Amina Fältmars-03 IK Sisu 10,27 3p      
3 Jenny Urberg-03 Lekeryd-Svarttorps SK 10,55 2p      
4 Kerstin Siwertsson-03 IFK Växjö 10,56 1p      
5 Lova Nilsson-03 IFK Växjö 10,77        
6 Tove Andersson-03 IFK Växjö 11,03        
7 Lova Axelsson-03 IFK Växjö 12,29        
               
F15 Höjd lördag          
1 Amina Fältmars-03 IK Sisu 1,50 4p      
2 Alice Wallesjö-03 Villstad GIF 1,47 3p      
3 Siri Elofsson-03 IFK Växjö 1,47 2p      
4 Emilia Neuhaus-03 IFK Växjö 1,44 1p      
5 Kerstin Siwertsson-03 IFK Växjö 1,44        
6 Mira Thegelström-03 Ljungby FIK 1,41        
7 Maja Rosén-03 Ljungby FIK 1,33        
8 Lova Axelsson-03 IFK Växjö 1,33        
               
F15 Stav söndag          
1 Lova Nilsson-03 IFK Växjö 2,90 4p      
2 Amina Fältmars-03 IK Sisu 2,60 3p      
3 Felicia Åberg-03 Villstad GIF 2,40 2p      
4 Tove Andersson-03 IFK Växjö 2,20 1p      
               
F15 Längd söndag          
1 Ellen Pettersson-03 IFK Växjö 4,73 4p      
2 Emilia Neuhaus-03 IFK Växjö 4,63 3p      
3 Lova Nilsson-03 IFK Växjö 4,60 2p 4,55    
4 Felicia Åberg-03 Villstad GIF 4,60 1p 4,40    
5 Thea Hammarström-03 Villstad GIF 4,57        
6 Amanda Thunholm-03 IFK Växjö 4,37        
7 Alice Wallesjö-03 Villstad GIF 4,33        
8 Kerstin Siwertsson-03 IFK Växjö 4,16        
9 Jenny Urberg-03 Lekeryd-Svarttorps SK 3,99        
               
F15 Tresteg lördag          
1 Amanda Thunholm-03 IFK Växjö 8,67 2p      
               
F15 Kula lördag          
1 Emilia Neuhaus-03 IFK Växjö 11,90 4p      
2 Agnes Claesson-03 Hovslätts IK 10,88 3p      
3 Johanna Emanuelsson-03 Villstad GIF 10,84 2p      
4 Natalie Ekelund-03 IK Hakarpspojkarna 8,04 1p      
               
F14          
               
F14 60m lördag          
1 Ida Cedvik-04 Ljungby FIK 8,51 3p      
2 Ella Hübinette-04 IK Hinden 8,75 2p      
3 Hanna Joabsson-04 IFK Växjö 8,82 1p      
4 Maja Westhoff-04 IFK Växjö 8,83        
5 Linn Johansson-04 Ljungby FIK 8,95        
6 Molly Liabäck-04 IK Hakarpspojkarna 9,04        
7 Linnea Lind-04 IFK Växjö 9,57        
               
F14 200m söndag     Heat    
1 Maja Westhoff-04 IFK Växjö 27,93 3p 2    
2 Ida Cedvik-04 Ljungby FIK 28,52 2p 1    
3 Ida Nilsson-04 Habo FIF-04 28,78 1p 1    
4 Ella Hübinette-04 IK Hinden 29,17   2    
5 Maja Milleback-04 FIK Färjestaden 29,47   1    
6 Moa Lundström-04 IK Hakarpspojkarna 29,52   2    
7 Naemi Matocka-04 IK Hinden 30,39   1    
8 Linnea Lind-04 IFK Växjö 31,61   2    
               
F14 1000m söndag          
1 Hanna Joabsson-04 IFK Växjö 3,17,04 3p      
2 Elin Joabsson-04 IFK Växjö 3,27,69 2p      
3 Linnea Lind-04 IFK Växjö 3,59,44 1p      
             
F14 60m häck lördag          
1 Linnéa Svanhall-04 FIK Färjestaden 9,22 3p      
2 Hanna Joabsson-04 IFK Växjö 9,95 2p      
3 Maja Milleback-04 FIK Färjestaden 9,96 1p      
- Maja Westhoff-04 IFK Växjö Bröt        
               
F14 Höjd lördag          
1 Linnéa Svanhall-04 FIK Färjestaden 1,59 3p      
2 Jonna Lundgren-04 Skruvs IF 1,50 2p      
3 Ida Cedvik-04 Ljungby FIK 1,47 1p      
4 Elin Joabsson-04 IFK Växjö 1,44        
5 Ellen Ohlsson-04 Högby IF 1,41        
6 Maja Westhoff-04 IFK Växjö 1,38        
7 Linnea Lind-04 IFK Växjö 1,28        
8 Tyra Erlandsson-04 IFK Växjö 1,18        
               
F14 Stav söndag          
1 Naemi Matocka-04 IK Hinden 2,40 3p      
2 Hannah Löfqvist-04 IFK Växjö 2,00 1,5p      
2 Smilla Bengtsson-04 IFK Växjö 2,00 1,5p      
4 Linn Johansson-04 Ljungby FIK 1,90        
               
F14 Längd söndag          
1 Linnéa Svanhall-04 FIK Färjestaden 4,83 3p      
2 Jonna Lundgren-04 Skruvs IF 4,80 2p      
3 Ida Cedvik-04 Ljungby FIK 4,71 1p      
4 Maja Milleback-04 FIK Färjestaden 4,60        
5 Elin Joabsson-04 IFK Växjö 4,59        
6 Ella Hübinette-04 IK Hinden 4,46        
7 Hanna Joabsson-04 IFK Växjö 4,43        
8 Ida Nilsson-04 Habo FIF-04 4,35        
9 Vendela Mörstam-04 IFK Växjö 4,17        
10 Linnea Lind-04 IFK Växjö 4,00        
11 Moa Lundström-04 IK Hakarpspojkarna 3,95        
               
F14 Tresteg lördag          
1 Jonna Lundgren-04 Skruvs IF 10,68 3p      
2 Elin Joabsson-04 IFK Växjö 10,52 2p      
3 Ella Hübinette-04 IK Hinden 9,67 1p      
4 Maja Milleback-04 FIK Färjestaden 9,53        
               
F14 Kula lördag          
1 Jonna Lundgren-04 Skruvs IF 11,60 3p      
2 Stella Gudmundsson-04 IFK Växjö 9,59 2p      
3 Vendela Mörstam-04 IFK Växjö 9,36 1p      
4 Ellen Ohlsson-04 Högby IF 8,43        
5 Linn Johansson-04 Ljungby FIK 8,38        
               
F13          
               
F13 60m lördag          
1 Amanda Lennartsson-05 IFK Växjö 8,34 3p      
2 Linnéa Hermansson-05 Högby IF 8,59 2p      
3 Emma Sandin-05 IK Hakarpspojkarna 8,76 1p      
4 Elenie Carlsson-05 IFK Växjö 8,78        
5 Tess Widov-05 IFK Växjö 8,98        
6 Emilia Thunholm-05 IFK Växjö 8,99        
7 Tilda Eriksson-05 IK Sisu 9,16        
8 Malin Jansson-05 IK Hinden 9,39        
               
F13 200m söndag          
1 Amanda Lennartsson-05 IFK Växjö 27,26 3p      
2 Elenie Carlsson-05 IFK Växjö 29,01 2p      
3 Tilda Eriksson-05 IK Sisu 30,78 1p      
               
F13 800m söndag          
1 Ebba Cronholm-05 Ljungby FIK 2,42,51 3p      
2 Elenie Carlsson-05 IFK Växjö 2,46,09 2p      
3 Linnea Lind-05 Södra Vi IF 2,47,52 1p      
               
F13 1500m lördag          
1 Ebba Cronholm-05 Ljungby FIK 5,53,15 3p      
2 Linnea Lind-05 Södra Vi IF 5,56,76 2p      
               
F13 60m häck lördag          
1 Linnéa Hermansson-05 Högby IF 9,76 3p      
2 Elenie Carlsson-05 IFK Växjö 10,29 2p      
3 Emma Sandin-05 IK Hakarpspojkarna 10,32 1p      
4 Tess Widov-05 IFK Växjö 11,01        
5 Freja Winberg Johansson-05 Ljungby FIK 11,78        
6 Tova Nihl-05 Wärnamo SK 11,94        
7 Olivia Bernstig-05 Wärnamo SK 12,92        
               
F13 Höjd lördag          
1 Emma Sandin-05 IK Hakarpspojkarna 1,58 3p      
2 Tess Widov-05 IFK Växjö 1,45 2p      
3 Ebba Cronholm-05 Ljungby FIK 1,36 1p      
4 Emma Östklint-05 Hovslätts IK 1,33        
5 Linnea Lind-05 Södra Vi IF 1,33        
6 Freja Winberg Johansson-05 Ljungby FIK 1,28        
7 Tova Nihl-05 Wärnamo SK 1,18        
8 Olivia Bernstig-05 Wärnamo SK 1,18        
               
F13 Stav söndag          
1 Emma Östklint-05 Hovslätts IK 1,90 3p      
2 Emma Kirsten-05 IFK Växjö 1,80 2p      
               
F13 Längd söndag          
1 Amanda Lennartsson-05 IFK Växjö 4,68 3p      
2 Elenie Carlsson-05 IFK Växjö 4,56 2p      
3 Ella Ejermark-05 IFK Växjö 4,28 1p      
4 Tess Widov-05 IFK Växjö 4,25        
5 Linnea Lind-05 Södra Vi IF 4,19        
6 Ebba Cronholm-05 Ljungby FIK 4,17        
7 Tilda Eriksson-05 IK Sisu 4,12        
8 Malin Jansson-05 IK Hinden 4,02        
9 Vera Pernu Andersson-05 Ljungby FIK 3,91        
10 Thilda Johansson-05 Ljungby FIK 3,71        
11 Clara Urberg-05 Lekeryd-Svarttorps SK 3,26        
               
F13 Tresteg lördag          
1 Ella Ejermark-05 IFK Växjö 9,31 3p      
2 Linnea Lind-05 Södra Vi IF 8,90 2p      
3 Emma Östklint-05 Hovslätts IK 8,83 1p      
4 Emma Kirsten-05 IFK Växjö 8,79        
5 Ebba Cronholm-05 Ljungby FIK 8,74        
6 Tilda Eriksson-05 IK Sisu 8,59        
               
F13 Kula lördag          
1 Linnéa Hermansson-05 Högby IF 10,99 3p      
2 Ella Ejermark-05 IFK Växjö 10,32 2p      
3 Nora Larsson-05 Ljungby FIK 8,77 1p      
4 Freja Winberg Johansson-05 Ljungby FIK 8,25        
5 Tova Nihl-05 Wärnamo SK 8,09        
6 Amanda Lennartsson-05 IFK Växjö 7,85        
7 Emma Kirsten-05 IFK Växjö 7,72        
8 Hilma Gof-05 Wärnamo SK 7,36        
9 Olivia Bernstig-05 Wärnamo SK 6,31        
10 Alva Bernstig-05 Wärnamo SK 5,96        
               
F12          
               
F12 60m försök 1 lördag          
1 Isa Persson-06 Kalmar SK 8,92 Fi      
2 Linnea Algotsson-06 IFK Växjö 8,99 Fi      
3 Tuva Persson-06 Ljungby FIK 9,03 Fi      
4 Nea Tysper-06 Kalmar SK 9,08 Fi      
5 Juni Johansson-06 Skruvs IF 9,19 Fi      
6 Elina Norell-06 Habo FIF-04 9,29        
7 Lovisa Frisk-06 IFK Växjö 9,57        
8 Elise Hagelberg-06 IFK Växjö 9,80        
               
F12 60m försök 2 lördag          
1 Nellie Lindblad-06 IFK Växjö 8,88 Fi      
2 Tilda Holgersson-06 IFK Växjö 8,94 Fi      
3 Sigrid Sundström-06 Ljungby FIK 9,28 Fi      
4 Olivia Stridh-06 Högby IF 9,41        
5 Tilde Persson-06 IFK Växjö 9,43        
6 Lisa Renemark-06 IFK Växjö 9,76        
               
F12 60m final lördag          
1 Nellie Lindblad-06 IFK Växjö 8,81 3p      
2 Linnea Algotsson-06 IFK Växjö 8,83 2p      
3 Tilda Holgersson-06 IFK Växjö 8,84 1p      
4 Isa Persson-06 Kalmar SK 8,97        
5 Tuva Persson-06 Ljungby FIK 9,08        
6 Sigrid Sundström-06 Ljungby FIK 9,18        
7 Nea Tysper-06 Kalmar SK 9,19        
8 Juni Johansson-06 Skruvs IF 9,45        
               
F12 200m söndag     Heat    
1 Linnea Algotsson-06 IFK Växjö 29,43 3p 2    
2 Tilda Holgersson-06 IFK Växjö 29,50 2p 2    
3 Nellie Lindblad-06 IFK Växjö 29,67 1p 2    
4 Isa Persson-06 Kalmar SK 30,02   1    
5 Sigrid Sundström-06 Ljungby FIK 30,38   2    
6 Juni Johansson-06 Skruvs IF 30,46   1    
7 Elina Norell-06 Habo FIF-04 31,51   1    
8 Elise Hagelberg-06 IFK Växjö 32,63   1    
9 Julia Karlsson-06 Södra Vi IF 32,79   2    
10 Elin Dahlén-06 Eksjö Södra IK 35,83   1    
               
F12 800m söndag          
1 Juni Johansson-06 Skruvs IF 3,09,64 3p      
2 Leonie Mörstam-06 IFK Växjö 3,10,89 2p      
3 Julia Karlsson-06 Södra Vi IF 3,12,85 1p      
           
F12 1500m lördag          
1 Ellen Adolfsson-06 IK Sisu 6,16,16 3p      
2 Julia Karlsson-06 Södra Vi IF 6,30,72 2p      
               
F12 60m häck lördag          
1 Linnea Algotsson-06 IFK Växjö 11,29 3p      
2 Lovisa Frisk-06 IFK Växjö 12,30 2p      
3 Tilde Persson-06 IFK Växjö 12,31 1p      
4 Leonie Mörstam-06 IFK Växjö 12,38        
5 Julia Karlsson-06 Södra Vi IF 13,24        
               
F12 Höjd lördag          
1 Tilde Persson-06 IFK Växjö 1,39 3p      
2 Ellen Adolfsson-06 IK Sisu 1,36 2p      
3 Juni Johansson-06 Skruvs IF 1,36 1p      
4 Isa Persson-06 Kalmar SK 1,33        
5 Leonie Mörstam-06 IFK Växjö 1,33        
6 Elise Hagelberg-06 IFK Växjö 1,33        
7 Olivia Stridh-06 Högby IF 1,28        
8 Tuva Persson-06 Ljungby FIK 1,23        
9 Julia Karlsson-06 Södra Vi IF 1,23        
10 Sigrid Sundström-06 Ljungby FIK 1,23        
11 Elina Norell-06 Habo FIF-04 1,18        
11 Elin Dahlén-06 Eksjö Södra IK 1,18        
               
F12 Stav söndag          
1 Leonie Mörstam-06 IFK Växjö 2,00 1,5p      
               
F12 Längd söndag          
1 Nellie Lindblad-06 IFK Växjö 4,54 3p      
2 Nea Tysper-06 Kalmar SK 4,52 2p      
3 Tilda Holgersson-06 IFK Växjö 4,49 1p      
4 Linnea Algotsson-06 IFK Växjö 4,47        
5 Juni Johansson-06 Skruvs IF 4,43        
6 Isa Persson-06 Kalmar SK 4,38        
7 Sigrid Sundström-06 Ljungby FIK 4,06        
8 Elina Norell-06 Habo FIF-04 3,97        
9 Leonie Mörstam-06 IFK Växjö 3,88        
10 Elise Hagelberg-06 IFK Växjö 3,82        
11 Lisa Renemark-06 IFK Växjö 3,77        
12 Elin Dahlén-06 Eksjö Södra IK 3,36        
               
F12 Tresteg lördag          
1 Tilda Holgersson-06 IFK Växjö 9,59 3p      
2 Juni Johansson-06 Skruvs IF 9,21 2p      
3 Isa Persson-06 Kalmar SK 8,97 1p      
4 Ellen Adolfsson-06 IK Sisu 8,70        
               
F12 Kula lördag          
1 Nellie Lindblad-06 IFK Växjö 9,41 3p      
2 Tilde Persson-06 IFK Växjö 9,27 2p      
3 Leonie Mörstam-06 IFK Växjö 8,63 1p      
4 Tuva Persson-06 Ljungby FIK 8,50        
5 Elina Norell-06 Habo FIF-04 8,27        
6 Elise Hagelberg-06 IFK Växjö 7,78        
7 Elin Dahlén-06 Eksjö Södra IK 5,21        
               
  Poäng till Eric Walls vandringspris        
  IFK Växjö 363,0p          
  Högby IF 177,5p          
  Hovslätts IK 94,5p          
  Athletics 24Seven SK 75,0p          
  FIK Färjestaden 73,0p          
  Kalmar SK 71,0p          
  Ljungby FIK 55,0p          
  IK Sisu 50,0p          
  IK Hakarpspojkarna 40,0p          
  Villstad GIF 28,0p          
  Habo FIF-04 25,5p          
  Wärnamo SK 25,0p          
  Skruvs IF 23,0p          
  Södra Vi IF 21,5p          
  Apladalens LK 12,0p          
  IK Hinden 10,0p          
  Eksjö Södra IK 9,0p          
  SK Graal 7,0p          
  Lekeryd-Svarttorps SK 3,0p          
  Oskarshamns SK 3,0p          
  Tranås AIF 1,0p