RESULTAT 2006

Länkar till resultatlistor från 2006, med reservation för att länkarna slutat fungera.

10-11/12 lö-sö Julklappsjakten, arena inomhus Göteborgs KIK
17/12 Luciasprintern, D, inomhus IFK Växjö
17/12 Tomtespelen, arena inomhus KA 2 IF
     
JAN      
6 fr Trettondagsträffen, D, inomhus IK Hinden
7-8 lö-sö Växjö-spelen+Nyårskampen,D, inomh IFK Växjö
7-8 lö-sö IDM M/K, IJDM19, IDUM 17, 15, 14 i mångkamp inlagt i ovan
7-8 lö-sö IJDM19, IUDM17 inlagt i ovan
14-15 lö-sö Sunna Open, arena inomhus  lör  sön KA  IF
14-15 lö-sö IDM M/K inlagt i ovan
14-15 lö-sö Scandic Indoor Games, inomhus Huddige AIS
21 Ungdomstäv, D IFK Växjö
  + IUDM 15/14/13/12 800m, 1000m,  
  Stav, Tresteg  
21-22 lö-sö Adeccospelen, arena inomhus Malmö AI
22 IVDM Jkpg friidrottskrets
24 ti KRM Sen/13 Jkpg friidrottskrets
28-29 lö-sö Pallasspelen, arena inomhus IK Pallas
     
FEB      
2 to GE-galan, Int arena inomhus HässelbySK/Spårv.FK
4 ILM 11 o.y Jkpg friidrottskrets
4-5 lö-sö Atleticumspelen, arena inomhus Heleneholms IF
5 Göteborg inomhus, ungdom IK Vikingen(Utby IK
9 to Samsung Euro-jump, int täv inomh Göteborgs FIF
11 lö   Ungdomstävling, 11o.y, D, inomh. IFK Växjö
11-12 lö-sö KA2-spelen. Arena inomhus KA 2 IF
17-19 fr-sö IVSM KA 2 IF
17-19 fr-sö IVDM 800m, 3000m inlagt i ovan
18 Rödblå vinter, arena inomhus Örgryte IS
21 ti KRM 17/15 Jkpg friidrottskrets
25 IUDM 15,14,13,12 IFK Växjö
25-26 lö-sö STORA ISM Sthlm FIF
     
MAR      
1 on 1342 indoor race , D, inomhus 1342 RC
3-5 fr-sö IVNM Malmö AI
3-5 fr-sö STORA IJSM-IUSM Västerås FK
4 Mini-LM Ljungby FIK
5 EUROPACUPEN INOMHUS Lévin, FRA
10-12 fr-sö IVM Moskva, RUS
11-12 lö-sö ISM-IJSM-IUSM MÅNGKAMP Nyköpings BIS
11-12 lö-sö IGM 13-14 år IK Ymer (Borås)
12 Mini-LM Kalmar SK
15-20 on-må VVM INDOORS Linz, AUT
18 Halmstad indoor, arena inomhus IFK halmstad
18 lö    EUROPEAN VINT THROW CUP Tel Aviv, ISR
25 KRM 11/9 Jkpg friidrottskrets
26 Föreningssparbankspelen, D, inomh. Tranås AIF FI
     
APR      
1 Annelundsrundan , D, långlopp Ljungby FIK
1 Skälbyloppet , D, långlopp Högby IF
1-2 lö-sö VM-JVM TERRÄNG Fukuocka, JPN
15 EUROPEAN 10.000m CUP Antalya, TUR
17 Hallarydsloppet,  D, långlopp Hallaryds IF
17 LM (H) i terräng Länskretsen, Oskarshamn
20 to Vår 8-an, D, långlopp Britt.TK/Växjö AIS/Växjö Norr.
22 DM, JDM, UDM, VDM i terräng SK Graal (Strömsnäsbruk)
23 Djursdalaruset, D, långlopp Södra Vi IF
29 Vårstafetten, C, vägstafett Målilla-Mörlunda SK
30 Landsjön runt, D, långlopp IK Vista
     
MAJ      
1 Växjöloppet, C, långlopp IFK Växjö
4 to Vårruset, C, tjejlopp IK Hakarpspojkarna
6 lö   Wärnamo Kvartsmarathon, C Wärnamo SK
6-7 lö-sö SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG Alingsås IF
8 Vårruset, C, tjejlopp IFK Växjö
9 ti Grabbhalvan, C, grabblopp IF Hallby SOK
10 On Herrgårdsstafetten, D, vägstafett Oskarshamns SK
13 Junespelen, C. arena IK Hakarpspojkarna
13-14 lö-sö Lag-DM, M/K, Kvalomgång  
14 ÖM i terräng Högby IF
18 to Råskinnet, D, långlopp Anderstorps Ok
19 fr Strandmilen, D, långlopp Hultsfreds LK
19 fr Lagårdsrännet, D, långlopp Skullaryds SK
20 VSM i halvmarathon IF Studenterna, Stockholm
20 Marknadsspelen, C, arena Skruvs IF
20 England runt, C, långlopp Markaryds FK
20 Ölands kyrkstafett, C, Asf-väg, 62km, 11 str Högby IF/Ölands Idrottskrets
21 Dowin Cup, C, arena Villstads GIF
25 to Svenska friidrottscupen  
25 to .NORDIC 10.000m CHALLENGE ISL
25 to GÖTALANDSCUPEN, omg 1  
25 to Vimmerbyloppet, D Storebro SC
25 to DM/VDM i halvmarathon inlagt i ovan
26 fr Eksjö Stadslopp, C, långlopp Eksjö Södra IK
27-28 lö-sö Smålands Ungdomsspel, C, arena IFK Växjö
27 Distriktskval ENERGIKAMPEN 14-15 år inlagt i ovan
28 DM/UDM 17, 15, 13 i stafett inlagt i ovan
29 Kalvinknatet, D, knattelopp Ljungby FIK
30 ti Råslättspelen, C, arena Jönköp. Friidrkr
30 ti DM M/K, Dag 1: 100m, 400m, 1500m, 110/100m häck, Höjd, Längd, Diskus, Spjut inlagt i ovan
31 on Drottning Margareta-loppet, C, tjejlopp Kalmar SK
     
JUN      
3 Lag-UDM 15/13//11, Kvalomgång 1  
3 Stockholm Marathon Hässleby/Spårvägen
3 SM marathon Häss.-Spårv.
3 Skomakareloppet, D, långlopp Misterhults AIS
3-4 lö-sö SWE-FIN-EST MÅNGKAMP Rakvere/EST
4 WSK-spelen, C Wärnamo SK
4 Pingststafetten, C, Vägstaf  
7 on Tjejlunken, C, tjejlopp OK Njudung
8 to Ljungby brostafett, C, vägstaf Ljungby FIK/Ljungp.
11 Virdaspelen, D, arena Alvesta FI
11 JDM, UDM Dag 1: Kula, Diskus, Slägga, Spjut inlagt i ovan
11 VDM Dag 1: 800m, Kula, Diskus, Slägga, Spjut inlagt i ovan
12 FOLKSAM GP 1 KA 2 IF, Karlskrona
13 ti Linnéalunken, C, långlopp Glasrikets RC
14 on Eksjö -06, C, arena Eksjö Södra IK
14 on DM M/K, Dag 2: 200m, 800m, Stav, Tresteg, Kula, Slägga inlagt i ovan
17 LM (F-län) 11/10 Tranås AIF
17 Brostafetten (C) asf-väg-gata, 2km, 3str IK Hakarpspojkarna
17-18 lö-sö EUROPACUPEN FIRST L (M) Praha, CZE
17-18 lö-sö JNM-UNM mångkamp NOR
17-18 lö-sö GM I STAFETTER, 14 år IF Udd
21 on LAG-SM IF Göta, Karlstad
21 on Vätterspelen, C, arena Bottn.IF/Habo/Hovsl IK
25 Distriktsmatch 17år Smål-Skåne-Sjelland Wärnamo SK
28-29 on-to EUROPACUPEN SUPER L (K) Mālaga, ESP
30-2/7 fr-sö Öresundsspelen  IFK Helsingborg
30-2/7 fr-sö GYMNASIADEN (17år) Thessaloniki/GRE
     
JUL      
1-2 lö-sö EUROPACUPEN 7-KAMP (D) Arles, FRA
1-2 lö-sö EUROPACUPEN 10-KANP (M) Monzon, ESP
1-2 lö-sö Bottnarydskastet, C, arena Bottnaryds IF
4 ti Kroppskaklunken, D, långlopp FIK Färjestaden
7 fr    Byrundan,  C, långlopp Gamleby OK
7-9 fr-sö Världsungdomsspelen Göteborg
8 Grevskapsloppet, D, långlopp Visingsö AIS
11 ti Ölandsspelen, C, arena Högby IF
14-16 fr-sö STORA SM Turebergs FK
15 Victorialoppet, C, långlopp IFK Borgholm
19-30 on-sö VEM Pozman, POL
20 to FOLKSAM GP 3 IF Göta, Karlstad
21-23 fr-lö Laxaspelen IFK Halmstad
22 Hornsjön runt, C, långlopp Högby IF
29 Ölands marathon, C  Högby IF
29 DM M/K, VDM i marathon inlagt i ovan
29 Ölandsjoggen, D, långlopp Persnäs AIF
29 Hamninloppet, D, långlopp Oskarshamns SK 
29-30 lö-sö Kräftspelen, C, arena Villstads GIF
29-30 lö-sö JDM, UDM, VDM Dag 2: 400m, 1500m, kort häck, hinder, stav, tresteg + DM 3000m hi Kvinnor inlagt i ovan
29-30 lö-sö HAISspelen Hässleholm
     
AUG      
1 ti    Pers. rekordens kväll, D, arena Växjö LK
4-6 fr-sö STORA JSM Huddinge AIS
4-6 fr-sö STORA USM Nyköping BIS
5 Sisuspelen, C, arena IK Sisu
5 UDM 14, 13, 12. Dag 1 inlagt i ovan
6 Ränneborgsspelen, C, arena Eksjö Södra IK
6 UDM 14, 13, 12. Dag 2 inlagt i ovan
6 Hultanäsloppet, D, långlopp Hultanäs SoFK
7-13 må-sö EM Göteborg  / U
12 Blomsterloppet, D, långlopp Ålems OK
15 ti KRM Sen/Vet Jkpg friidrottskrets
15-20 ti-sö JVM 19 Beijing, CHN
18 fr VP-milen, C, långlopp OK Njudung
18-20 fr-sö STORA VSM Söderhamns IF
19 Lag-UDM 15/13//11, Kvalomgång 2  
19 LAG-USM Gefle IF
19 Festivalloppet, D, långlopp SK Graal
19-20 lö-sö JNM 22 Århus/DEN
20 GÖTALANDSCUPEN, omg 2  
20 Beväringstrampen, D, långlopp Hultsfreds LK
22 ti FOLKSAM GP 4 Malmö AI
23 on Blodomloppet, C, långlopp Hovslätts IK
25 fr Sävsjö stadslopp, D, långlopp IFK Sävsjö
25-26 fr-lö SWE-FIN Helsinki, FIN
25-26 fr-lö SWE-FIN 17 ÅR Helsinki, FIN
26 DM, VDM 10000m + JDM, UDM, VDM Dag 3: 100m, 200m, 800m, lång häck, Höjd, Längd Oskarshamns SK
27 Väckelsångsloppet, C, långlopp Väckelsångs IK
     
SEP      
1 fr    Pangloppet, D, långlopp Skilinnagryds FK
2 lö  SM HALVMARATHON Hässelby/Tureberg
2 Lindåsloppet, D, Långlopp Emmaboda-VerdaOK
2 Samarkands brolopp, D, långlopp 1342 RC
2 GM Marathon Ryssbergets IK, Bromölla
2-3 lö-sö SM-JSM-USM MÅNGKAMP Falu IK
2-3 lö-sö NORDISKA JUN.KAMPEN 19 ÅR Råby-Rekarnes FI
2-3 lö-sö GM 13-14 år Villstads GIF
3 Ostkakeloppet, D, långlopp Fröd-Brantestads SK
3 Tråddragarrundan,  D, långlopp Gnosjö FK
2 LM (H) Arena, alla klasser Länskretsen, Oskarshamn
3 LM (G-län) 11/10, Arena Alvesta FI
9 HIK-kampen, C, arena Hovslätts IK
9 DM/VDM/JDM19 5000m inlagt i ovan
9 VNM I KASTMÅNGKAMP Huddinge AIS
9-10 lö-sö SM-JSM-USM STAFETT Upsala IF
9-10 lö-sö DM M/K, UDM i mångkamp Skruvs IF
10 Bredarydsloppet, D, långlopp Bredaryds SOK
10 Måleråsloppet, D, långlopp Målerås IF
15-17 fr-sö SKOL-SM SFIF /Stockholm
16-17 lö-sö VÄRLDSCUPEN Athina, GRE
17 Sunnerboloppet, C, långlopp Ljungby FIK/FK Finn
17 Ulfveloppet, D, långlopp Södra Vi IF
19 ti MFK-stafetten, C, vägstafett Markaryds FK
23 Lag-DM, Final, DM M/K 400m hä, 3000m hi FIK Kalmarsund
23-24 lö-sö Lidingöloppen IFK Lidingö
24 TAIF-spelen, C, arena Tranås AIF FI
30 Sollidenloppet, C, långlopp IFK Borgholm
30 Kalmarspelen, C, arena Kalmar SK
30-1 lö-sö DM i Castorama Hemmabanor
     
OKT      
1 Lag-UDM, Final Eksjö Södra IK
7 lö-sö Gummiloppet, D, långlopp Rydaholms GIF
7 VSM i Marathon Solvikingarna, Göteborg
7-8 lö-sö VM LANDSVÄG Debrecen, HUN
8 Visans skeppsloppet, D, långlopp Storebro SC
8 LM (H) i Castorama Länskretsen, Nybro
14 lö-sö Växjö marathon, C  Växjö LK
15 Höglandsloppet, D , långlopp IK Sisu
     
NOV      
11 NM-JNM TERRÄNG NOR
     
DEC      
9 Lucialöpet, D, asf-väg, 3,8km Oskarshamns SK
10 EM-JEM TERRÄNG San Giorgio Su Legnano,ITA
31 Anderstorps sylves.lopp, D) långl Anderstorps OK
31 Kalmar sylvesterlopp, D, långlopp Högby IF