Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

ÖSTSVENSKA FRIIDROTTSFÖRBUNDET

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


TÄVLINGSPROGRAM 2022   Till år: 22 | 21 | 20 | 19 | 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07

Östsvenska Friidrottsförbundets tävlingsprogram, kompletterat med det centrala och ytterligare aktuella tävlingar. Förkortningar längst ner på sidan.

För resultatlistor hänvisas numera till www.friidrottsstatistik.se | Info resultatmall excel

Sanktionsansökningar görs i FRIDA under maj-juni för inomhus 2022 och september för utomhus 2022. Utanför ordinarie ansökningsperioder mailar man till markus.andersson@smfif.se senast 8 dagar innan.

Senast uppdaterad 2021-11-24.


NOV-21      FRIDA Länk till ev. hemsida Inbj Res Arrangör
20   Vinterspelen, UT+, arena inomhus     Glanshammars IF
20-21 lö-sö   Första Chansen, UT, arena inomhus     Huddinge AIS
20-21 lö-sö   Adventsspelen, UT, arena inomhus     Utby IK
21   Klubbmästerskap, D, f.08-11, 60m, längd, kula     IFK Växjö
27 F Folkungaspelen, UT, arena inomhus     Linköpings GIF
27   Julbockspelen, UT+, arena inomhus     Varbergs GIF
             
DECEMBER          
4-5 lö-sö   Julklappsjakten, UT+, arena inomhus     Göteborgs KIK
4-5 lö-sö   SAYO Indoor, UT+, arena inomhus     Turebergs FK
12 F Tomtepelen, UT+, arena inomhus     KA 2 IF
14 ti F Luciasprintern, C, UT+, arena inomhus     IFK Växjö
             
JANUARI          
2   Nyårshoppet, UT+, arena inomhus     Falkenbergs IK
6 to F Surbulle Indoor, UT+, arena inomhus     Tjalve FI Norrköping
14-16 fr-sö   Täby Vinterspel, UT+, arena inomhus     Täby IS
15-16 lö-sö   Örebro Indoor Games, UT+, arena inomhus     KFUM Örebro
15-16 lö-sö F KA 2-spelen, NT+, arena inomhus     KA 2 IF
21-23 fr-sö F Quality Hotel Games, C, UT+, arena inne     IFK Växjö
28-30 fr-sö   Scandic Indoor Games, UT+, arena inomhus     Huddinge AIS
29-30 lö-sö   Pallasspelen, NT+, arena inomhus     Flera i Malmö
             
FEBRUARI          
5 F Wexio Indoor Games, C, UT+, arena inne     IFK Växjö
5-6 lö-sö   ISM-IJSM-IUSM MÅNGKAMP     KFUM Örebro
12-13 lö-sö F Växjö Inomhuskast, C, UT+, arena inne     IFK Växjö
13   SWE-FIN-NOR-DEN/ISL     Upsala IF
13 F Platen Indoor Games, UT+, arena inomhus     Motala AIF, Linköp.LK
19   Eskilstuna Spelen, UT+, arena inomhus     Eskilstuna FI
19   Lilla Hässelbyspelen, UT+, arena inomhus     Hässelby SK
19-20 lö-sö   VM-JVM TERRÄNG/UPPSKJUTET     Bathurst, AUS
21-1 må-ti   IVEM     Braga, POR
25-27 fr-sö   STORA ISM     IFK Växjö
25-27 fr-sö   STORA IVSM     Västerås FK
26   Tybblelundsspelen, UT+, arena inomhus     KFUM Örebro
26-27 lö-sö   MAIK Indoor, UT+, arena inomhus     Mölndals AIK
             
      IVDM      
  lö-sö   IDM, IJDM 19, IUDM 17,15 mångkamp      
             
MARS            
5-6 lö-sö   STORA IJSM 19-22, IUSM 17     Skellefteå AIK
6 F Sunna Open, UT+, arena inomhus     KA 2 IF
12   Vintersportspelen, UT+, arena inomhus     Nyköpings BIS
12-13 lö-sö   STORA IUSM 15-16     Göteborg
12-13 lö-sö F Växjömångkampen, C, 7-14år, arena inomhus     IFK Växjö
12-13 lö-sö   IUDM 12,13,14 mångkamp     Inlagt ovan?
12-13 lö-sö   EUROPACUPEN KAST     Leiria, POR
18-20 fr-sö   IVM     Belgrad, SRB
19-20 lö-sö   GM 13-14 ÅR | Anm-formulär     IFK Göteborg
20   KRAFTMÄTNINGEN 17ÅR, INOMHUS     Turebergs FK
26 F Varvetmilen Mantorp Park, C, 10 km     IK Akele
26 F Annelundsrundan, C, asfalt-gata 10+5+1,1 km     FK Finn
26-27 lö-sö   Sista Chansen, UT, arena inomhus     Huddinge AIS
26-27 lö-sö   Marsspelen, UT+, arena inomhus     Åsbro, Stocksäter
27 F Vårcupen, D, UT, arena inomhus     Tranås AIF
             
  lö-sö   RM-JRM-URM VINTERKAST      
      IVNM     Hafnarfjordur ISL
    Vårcupen, C, UT, arena inomhus     Tranås AIF
             
APR            
2     Ungdomsspelen, UT, arena inomhus     Råby-Rekarne FIF
9 F Skälbyloppet, C, bland. u. 8+4+1,9+1,1+0,6 km     Högby IF
13 on F Dymmelloppet, D, terr, 7,2+4,8+2,4+1 km     Oskarshamns SK
18 F Hallarydsloppet, C, bl.u-lag, 21+9,8+6+3,2+1,2km     Hallaryds IF
23 F Kalmar Back Yard Ultra, grus/motionsspår 6,7 km     Högby IF
23-24 lö-sö   SM-VSM 24 TIMMAR + 100 km     Växjö LK
30   SM-VSM TRAILLÖPNING, ultradistans 73 km     Aktivitus SC
             
?     IVVM     Edmonton, CAN
             
MAJ            
1   SPRINT-OCR-RM     Göteborgs FIF
1 F Växjöloppet, C, bland u, 21+10+4,7 km     IFK Växjö
7 F Junespelen, C, UT+, arena     IKHP Huskvarna
7 F Värnamo-milen, C, bl.u, 10+5km     Wärnamo SK
7 F Ölands Kyrkstafett, C, asf-väg, 67/23 km, 11/6 str.     Högby IF / Öl.Idr.krets.
7-8 lö-sö   Backyard Ultra, D, grus varv 7,6km     Hultsfreds LK
10 ti F Vårruset Växjö, C, tjejlopp, bland u, 5 km     IFK Växjö
11 on F Vårruset Kalmar, C, tjejlopp, bland u, 5 km     Högby IF, FIK F-stad.
12 to F Vårruset Jönköping, C, tjejlopp, bl. u, 5+2,5 km     IKHP Huskvarna
13-29     WORLD MASTER GAMES     Kansai, JPN
14 F Skill Mjölby Stadslopp, C, 6 km     Norrköpings LK
15 F Platen Games, C, UT+, arena     Motala AIF
16 F Vårruset Norrköping, C, tjejlopp, 5+2,5 km     Tjalve OK
21   Göteborgsvarvet, halvmarathon     Göteborgs FIF
21   SM HALVMARATHON     Inlagt ovan
21 F Marknadsspelen, C, UT+, arena     Skruvs IF
21-22 lö-sö F Ljungby Mångkamp, C, UT+ arena     Ljungby FIK
22 F Majspelen, C, UT+, arena     Oskarshamns SK
25 on F OMT Finspångs Stadslopp, C, 5 km     Finspångs SOK
26 to F B-tex Cup, C, UT+, arena     Villstad GIF
26 to F Contactspelen, C, UT+, arena     UF Contact
27 fr F Eksjö Stadslopp, C, asf, 10+5+1+0,6 km     Eksjö Södra IK
28   EUROPACUPEN 10000M     Rennes, FRA
28-29 lö-sö   SM-JSM-USM-VSM STAFETT     Vikingen, ÖIS, SAIK
29   Grosvadskampen, C, UT+, arena     Finspångs AIK
             
?     VEM NON STADIA     Grosseto, ITA
             
JUNI            
1 on F Sandbäckens Norrköpingsstafetten, C 4 str x 4km     Norrköpings LK
2 to F Blodomloppet Linköping, C, 10+5+1,6+0,6 km     IK Akele
4   Stockholm Marathon     Hässelby, Spårv.
4   SM MARATHON     Inlagt ovan
4 F Västerviksmilen, C, asfalt 10+5+1 km     Västerviks OK
5 F Surbullespelen, C, UT+, arena     Tjalve FI Norrköping
7 ti F Blodomloppet Karlskrona, C, 10+5 km     KA 2 IF, Team Blek.
9-12 to-sö   EM OCR (hinderbanelöpning)     Val di Fiemme, ITA
11 F Habo Challenge, C, NT+, arena     Habo FIF-04
11-12 lö-sö   NM-JNM-UNM MÅNGKAMP     Seinäjoki, FIN
12   SM-VSM TRAILLÖPNING, 40 km     Genarps IF
16 to   SM-JSM22-VSM 10 KM VÄG     Hässelby, Spårv.
17-19 fr-sö   Världsungdomsspelen, UT+ arena     Göteborgs FIF
18 F Öland Ultra, C, 50+25 km     Högby IF
18-19 lö-sö F Bottnarydskastet, C, IT, arena     Bottnaryds IF
21 ti F ED Söderköpings Stadslopp, C, 5 km     Norrköpings LK
22 on F Vätterspelen, C, NT+, arena     Hovslätts IK, Habo FIF
28 ti   LAG-SM FINAL     Linköpings GIF?
29 on F Böda Beach Run, C, 10+5+2,5+0,5 km     Högby IF
29-10 on-sö   VVM     Tammerfors, FIN
             
JULI            
1 fr   EM TRAIL/BERGSLÖPNING     El Paso, ESP
1-2 fr-lö   JSM 19 MÅNGKAMP     Sollentuna
2 F Kalmar Malkars 21 KM, C, 21,1+5 km, asf-gata     Högby IF
4-7 må-to   UEM     Jerusalem, ISR
8 fr F Tjalves friidrottskväll, C, UT+, arena     Tjalve FI Norrköping
8 fr F Böda Sandsloppet, C, 6,5+4+1,8+1 km     Högby IF
8 fr F Byrundan, C, asf-väg-gata, 8+4+1,2km     Gamleby OK
12 ti F Veckans grenar (öppet KM), D, UT+, arena     Oskarshamns SK
15 fr F Victorialoppet, C, asf,grus väg-gata, 9+2 km     IFK Borgholm
15-17 fr-sö   OCR-RM     Eskilstuna FI
15-24     VM     Eugene, OR
16-17 lö-sö   NORDISK-BALTISKA 22 ÅRS MÄSTERSKAPEN     Malmö AI
16-17 lö-sö   NORDISKA JUNIORLANDSKAMPEN 19 ÅR     Malmö AI
16-17 lö-sö F Ölandsspelen, C, UT+, arena     Högby IF
19 ti F Löttorpsvarvet, C, 6,2+1,4+0,8 km     Högby IF
23 F Hornsjön Runt, C, terr stig, 11+5,5+2,9+1,5+0,8 km     Högby IF
23-24 lö-sö   SM-JSM22-USM MÅNGKAMP     Västerås FK
23-24 lö-sö F Kalmar Sommarspel, C, UT+, arena     Kalmar SK
23-24 lö-sö F Säsongs Mångkampen, C, UT, arena     Kalmar SK
24-30 sö-lö   EYOF     Banská Bystrica,SVK
27 on F ATEA Kalmarmilen, C, asf-gata 10+1,2+0,4 km     Högby IF
             
AUG            
2-7 ti-sö   JVM     Cali, COL
5-7 fr-sö   FRIIDROTTS-SM     Tjalve FI Norrköping
6 F Ölands Marathon, C, asf-väg, inkl ÖM-VÖM     Högby IF
11 to F Veckans grenar 2 (öppet KM), D, UT+, arena     Oskarshamns SK
13 F Sisu-spelen, C, UT+, arena     IK Sisu, Nässjö
14 F WSK-spelen, C, UT+, arena     Wärnamo SK
15-21     EM     München, GER
16 ti F Blodomloppet Jönköping, C, asf/grus, 10+5 km     Hovslätts IK
19 fr F VP Citylopp, C, asf väg-gata, 10+5+1,7+1+0,4 km     OK Njudung
20 F Kräftspelen, C, UT+, arena     Villstad GIF
20 F Jönköping Marathon & Half Marathon, C     Team Runnershigh
23 ti F Smålandspelen, D, UT+, arena     IFK Växjö
24 on F Norrköpings Stadslopp, C, 10+5 km     Tjalve FI N-köp. m.f.
25 to F Mjölbyfemman, C, 5+0,6 km     IK Akele, m.f.
26 fr F Nattloppet Kalmar, C, asf.gata-väg, 4,9 km     Högby IF
26-28 fr-sö   USM 15-16     Upsala IF
26-28 fr-sö   JSM-USM 17     Turebergs FK
27   Kraftloppet, C, stafett 10 sträckor 2,3-9,3km     Finspångs AIK
             
SEP            
3 F Blomsterloppet, D, grusväg, 11,4+5,7+1,6+0,6 km     Ålems OK
3 F Mullsjö x-trail ½ marathon, C     Mullsjö SOK
3-4 lö-sö   FINNKAMPEN     Helsinki, FIN
3-4 lö-sö   KRAFTMÄTNINGEN 15 ÅR FINAL     Arr sökes
4 F HIK-kampen, C, UT+, arena     Hovslätts IK
7 on F Blodomloppet Växjö, C, bland u, 10+5 km     IFK Växjö
8 to F Mjärdevistafetten, C, 4 sträckor á 3km     IK Akele
10 F Kalmarspelen Ingvar Thomssons minne, C, UT+     Kalmar SK
10 F Bysjöloppet, C, 18+11+5+1,3 km     Åtvidabergs IF
11   Lag-USM     Huddinge AIS
11 F Elmeloppet, C, mot-spår, 18+10+6+4+1 km     Elmhults SC
18 F Ulfveloppet, D, terr/grus, 10+5+2,5+1km     Södra Vi IF
18 F Castorama (öppet KM), D, NT, arena     Oskarshamns SK
25 F TAIF-spelen, C, UT+, arena     Tranås AIF
             
OKT            
1 F Yxbacken Extreme Challenge, C, backe     Norrköpings LK
2   Visans Skeppsloppet, D, bland u. 8+3+1+0,5 km     Storebro SC
8 F Ekerumsloppet, C, terr-stig, 10+1,3 km     Högby IF
15 F John Bauer Trail Run, C, kup. terr. 18+10+4+2 km     IK Hakarpspojkarna
16 F Höstmilen, C, grusväg/stig 10,6+5,2+2+1,4 km     OK Kolmården
22 F Havslättsmarodören, D, terräng 6,5 km     Oskarshamns SK
22-23 lö-sö   SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG     Hässelby SK
             
NOV            
6   NM-JNM-VNM TERRÄNG     Norge
13   VM HALVMARATHON     Yangzhou, CHN
  fr-sö   VM TRAILLÖPNING & BERGSLÖPNING     Chiang Mai, THA
             
DEC            
31   Sylvesterloppet Anderstorp, C, asf/väg, 10+5+1,5 km     Anderstorps OK
31 F Sylvesterloppet Kalmar, C, asf, 10+5+1,2+0,4 km     Högby IF
31 F Sylvesterloppet Olofström, C, kvartsmara     UF Contact

FÖRKORTNINGAR I TÄVLINGSPROGRAMMET

VM Världsmästerskap U Ungdom
EM Europamästerskap UT Ungdomstävling uteslutande avsedd för juniorer/ungdomar
NM Nordiskt mästerskap UT+ Ungdomstävling med vissa seniorgrenar
SM Svenskt mästerskap VT Veterantävling
JSM Svenskt juniormästerskap FGP Folksam Grand Prix
USM Svenskt ungdomsmästerskap V Vägtävling
VSM Svenskt veteranmästerskap T Terrängtävling
DM, JDM, UDM, VDM Distriktsmästerskap efter samma princip som ovan. (C) Centralt sanktionerad tävling
Ett "I" Före anger inomhus (D) Distriktssanktionerad tävling
LM Länsmästerskap V-T Väg- och/eller terrängtävling
KRM Kretsmästerskap M Män, Seniorer
IT Internationell tävling K Kvinnor, Seniorer
NT Nationell tävling med uteslutande seniorgrenar J Juniorer, Män och Kvinnor
NT+ Nationell seniortävling med vissa grenar också för juniorer/ungdomar och/eller veteraner P Pojkar
SEN Seniorer F Flickor