Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

 

SMÅLANDS

FRIIDROTTSFÖRBUND 

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


I BLÅGUL DRÄKT

Aktiva från Småland som av Svenska Friidrottsförbundet blivit uttagna att representera Sverige i mästerskap och landskamper med notering om resultat och placering. Självanmälan/veteraner längre ner på sidan.

Gå till år: 16 15 14 13 12 11 10 09 08 07 06 05 04

2017

Nordenkampen SWE-NOR-FIN, 11 feb i Tammefors, FIN
M 60mH 2 Alexander Brorsson-90 Athletics 24Seven 7,79
  Höjd 4 Yuan-Zhong Wu-91 IFK Växjö 2,05
K Kula 1 Fanny Roos-95 Athletics 24Seven 16,78
           
IEM, 4-6 mars i Belgrad, SRB
M 60mH Alexander Brorsson-90 Athletics 24Seven 7,78
K Kula 4 Fanny Roos-95 Athletics 24Seven 18,13
           
Europacup i kast, 11-12 mars i Las Palmas, ESP
K Spjut 7 Anna Wessman-89 IFK Växjö 57,40
K22 Kula 1 Fanny Roos-95 Athletics 24Seven 17,53
           
SWE-FIN-EST och JNM-UNM mångkamp 10-11 juni i Kuortane, FIN
M Tiokamp - Rasmus Elfgaard-94 Habo FIF-04 Bröt
K Sjukamp 2 Lisa Linnell-91 Athletics 24Seven 5.890p
    10 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 5.276p
F19 Sjukamp 4 Frida Bergvall-99 IFK Växjö 4.815p
    7 Alma Kilpeläinen-99 Ljungby FIK 4.620p
F17 Sjukamp 3 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 5.321p
           
Lag-EM 24-25 juni i Vaasa, FIN
K Kula 3 Fanny Roos-95 Athletics 24Seven 17,45
           
Lag-EM mångkamp 1-2 juli i Monzon, ESP
M Tiokamp 2 Marcus Nilsson-91 Högby IF 7.987p
K Sjukamp 15 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 5.353p
    - Lisa Linnell-91 Athletics 24Seven Ej start
           
Junior-EM 22år 13-16 juli i Bydgoszcz, POL
K22 Kula 1 Fanny Roos-95 Athletics 24Seven 18,14
           
Junior-EM 19år 20-23 juli i Grosseto, ITA
P19 400mH semi Anton Bertilsson-99 Habo FIF-04 53,57
F19 Längd kval Lovisa Karlsson-00 Högby IF 6,00
           
VM, 4-13 aug i London, GBR
M Marathon 52 David Nilsson-87 Högby IF 2:22:53
K Kula kval Fanny Roos-95 Athletics 24Seven 17,31
           
Nordiska Juniorlandskampen 19-20 aug i Umeå
F19 1500m 4 Julia Samuelsson-99 Högby IF 4:36,69
  3000mH 4 Julia Samuelsson-99 Högby IF 10:44,75
           
Finnkampen 2-3 sep i Stockholm
M          
           
K          
           
P17 3000m   Omar Nuur-01 IFK Växjö  
  2000mH   Ludvig Bjurelid-00 Högby IF  
  300mH   Johan Claesson-01 Tranås AIF  
  4x400m   Johan Claesson-01 Tranås AIF  
F17 Längd   Lovisa Karlsson-00 Högby IF  
  Kula   Axelina Johansson-00 Hovslätts IK  
  Diskus   Ida Wåhlstrand-00 IFK Växjö  
           
NM-JNM terräng 11 nov i Middelfart, DEN
           
           
           
EM-JEM terräng 10 dec i Šamorín, SVK
           
           

Veteraner, självanmälan.

IVNM, 10-12 mars i Huddinge
M35 3000m 2 Claes Hydvall-79 Ocab RC 9:43,73
  Tresteg 1 Tobias Lundqvist-80 IK Sisu 13,17
M40 3000m 1 Tomas Olsson-77 Högby IF 9:31,82
  4x200m (2) Jan Erlandsson-72 Villstads GIF (1:36,17)
M45 200m 5 Jan Erlandsson-72 Villstads GIF 24,50
M50 60mH 4 Jan-Olof Åkesson-67 Lekeryd-Svarttorp SK 10,26
  Längd 3 Jan-Olof Åkesson-67 Lekeryd-Svarttorp SK 4,96
M60 60m 3 Bengt Aikdahl-56 Alvesta FI 8,55
  400m 3 Lars Lundqvist-55 IK Sisu 67,20
  800m 4 Lars Lundqvist-55 IK Sisu 2:33,12
  3000m 3 Lars Lundqvist-55 IK Sisu 11:32,79
  60mH 2 Peter Danneman-55 Stensjöns IF 11,33
  Tresteg 1 Bengt Aikdahl-56 Alvesta FI 10,33
M70 200m 6 Leif Karlsson-43 Alvesta FI 32,99
  Höjd 5 Harald Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 1,20
  Stav 1 Arne Svensson-46 FIK Färjestaden 2,40
  Tresteg 2 Harald Henriksson-45 Lekeryd-Svarttorp SK 8,05
  Kula 4 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 9,57
  Vikt 2 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 17,32
    3 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 16,89
K45 60mH 3 Ingela Carlsson-69 Tranås AIF 11,16
  Höjd 1 Ingela Carlsson-69 Tranås AIF 1,37
K50 4x200m (2) Carina Palmquist-62 Villstads GIF (2:09,49)
  Längd 1 Carina Palmquist-62 Villstads GIF 4,11
  Kula 5 Ann-Christin Olsson-64 IK Hakarpspojkarna 6,17
  Vikt 5 Ann-Christin Olsson-64 IK Hakarpspojkarna 9,22
K55 Kula 3 Siv Tornegård-60 Högby IF 7,62
K65 Stav 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 1,70
  Längd 2 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 2,82
           
IVVM 19-25 mars i Daegu, Sydkorea
M45 Halvmara 11 Christer Svensson-69 Växjö AIS 1:27:43
           
VEM stadia, 27 juli - 6 aug i Århus, DEN
M60 5000m 12 Lars Lundqvist-55 IK Sisu Nässjö 19:15,74
  Halvmara   Lars Lundqvist-55 IK Sisu Nässjö sön
  100mH 6 Peter Danneman-55 Stensjöns IF 19,29
  Slägga 9 Evert Kvist-56 Alvesta FI 36,95
M70 Slägga 6 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 41,71
  Vikt 5 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 15,77
  Kastfemk 13 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 2.341p
K40 Kula 6 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 10,01
  Diskus 8 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 32,07
  Slägga 6 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 38,54
  Vikt 4 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 12,01
  Kastfemk   Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna lör
K55 Längd 5 Carina Palmquist-62 Villstads GIF 4,53
K60 Halvmara   Ann-Katrin Lundqvist-54 IK Sisu Nässjö sön
K65 Stav 3 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 1,50
  Längd 10 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 2,96
  Spjut 9 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 15,74