Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

 

SMÅLANDS

FRIIDROTTSFÖRBUND 

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


I BLÅGUL DRÄKT

Aktiva från Småland som av Svenska Friidrottsförbundet blivit uttagna att representera Sverige i mästerskap och landskamper med notering om resultat och placering. Självanmälan/veteraner längre ner på sidan.

Gå till år: 21 20 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 09 08 07 06 05 04

2021

Lag-EM First League, 19-20 juni i Cluj-Napoca, ROU
M 100m B-3 Thomas Jones-01 IFK Växjö 10,53
  4x100m B-3 Thomas Jones-01 IFK Växjö 40,23
  Spjut 5 Matilda Elfgaard-92 IFK Växjö 52,74
  4x400m B-3 Vendela Rydbäck-97 IFK Växjö 3:35,77
           
Junior-EM 22 år, 8-11 juli i Tallinn, EST
M22 3000mH fö-7 Omar Nuur-01 IFK Växjö 9:08,46
  400mH se-8 Johan Claeson-01 IFK Växjö 51,74
K22 3000mH 10 Julia Samuelsson-99 Högby IF 10:19,76
  100mH fö-8 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 14,23
           
Junior-EM 19 år, 15-18 juli i Tampere, FIN
P19 Diskus kv-12 Leo Janén-02 Kalmar SK 50,09
  Tiokamp 7 Jacob Thelander-03 Ljungby FIK 7.398p
      (11,09 - 7,04 - 12,48 - 1,97 - 49,21
15,12 - 44,20 - 4,30 - 49,19 - 4:51,90)
 
           
Finnkampen 4-5 sep i Stockholm
M 100m 4 Thomas Jones-01 IFK Växjö 10,64
  5000m 5 Omar Ismail-00 Högby IF 14:37,89
  400mH 3 Johan Claeson-01 IFK Växjö 50,91
  Stav 5 Micael Fagö-94 IFK Växjö 4,88
  Spjut 6 Sebastian Thörngren-93 IFK Växjö 70,62
  Trekamp 3 Rasmus Elfgaard-94 Högby IF 2.224p
      (höjd 1,83 - kula 13,36 - 110m häck 14,73)
  4x100m (2) Thomas Jones-01 IFK Växjö (39,99)
K Spjut 5 Matilda Elfgaard-92 IFK Växjö 50,38
P17 100m 4 Isak Hughes-05 IFK Växjö 24,67
F17 400m 3 Elin Joabsson-04 IFK Växjö 57,88
  800m 1 Ebba Cronholm-05 Ljungby FIK 2:16,32
  Kula 1 Jonna Lundgren-04 Skruvs IF 15,63
  Trekamp 1 Linnea Svanhall-04 Högby IF 2.452p
      (höjd 1,71 - kula 11,83 - 100m häck 14,31)
           
NM-JNM Terräng, 7 nov i Huddinge
M 9km 1 David Nilsson-87 Högby IF 29:11
  Lag (1) David Nilsson-87 Högby IF (1+3+4)
P19 6km 10 Benjamin Classon-02 IKHP Huskvarna 20:46
  Lag (3) Benjamin Classon-02 IKHP Huskvarna (6+10+11)
           
EM-JEM Terräng, 12 dec i Dublin, IRL
M22 8km 17 Omar Ismail-00 Högby IF 25:15
  Lag (4) Omar Ismail-00 Högby IF (40)

Veteraner, självanmälan.

Inget pga Covid-19.