Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

SMÅLANDS FRIIDROTTSFÖRBUND

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


TÄVLINGSPROGRAM 2020   Till program: 20 | 19 | 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07

Smålands Friidrottsförbunds tävlingsprogram, kompletterat med det centrala och regionala programmet samt ytterligare aktuella tävlingar. Mindre klubbtävlingar o liknande utan sanktion redovisas i separat tabell längre ner på sidan. Förkortningar längst ner på sidan.

För resultatlistor hänvisas numera till www.friidrottsstatistik.se

Sanktionsansökningar ska nu sommaren 2020 inte göras via FRIDA utan istället genom att fylla i denna nya blankett och maila till markus.andersson@smfif.se

Uppdateringar efter årsskiftet 2019/2020:
3 jan (datum Kalvinknatet Ljungby), 16 jan (Växjö kasttävlingar 31/1+2/2, Tour the run - final), 21 jan (datum Svartbäcksmåladagen), 23 jan (datum Marsträffen), 30 jan (datum & arr Terräng-DM, datum VSM kastmångkamp, strukit Lidingöloppet on Tour Jkpg), 5 feb (4 ÖM-tävlingar), 20 feb (Lag-UDM match 1 datum/arr), 4 mars (Älglöpet), 5 mars (datum Elmeloppet), 11-17 mars (ett antal inställda/flyttade arr i mars-april pga Corona-viruset), 14 mars (kasttävling Växjö 21 mars), 24 mars (Växjöloppet & Annelundsrundan flyttar till sep), 25 mars (Hallarydsloppet, Skälbyloppet, Vårstafetten Kyrkstafetten och Linnéalunken inställda/flyttar), 29 mars (Terräng-DM, Kalvinknat Ljungby+Kalmar flyttar), 2 april (fler inställda & flyttade arr), 4 april (kasttävling Växjö 10+25 apr), 5 april (Dymmelloppet inställt, Herrgårdsstafett, invigningsspel/DM 5000m, Sthlm Marathon flyttar, Lag-SM-kvalet körs på hemmaplan), 6 april (Habo Challenge inställt), 7 april (Smålandspelen & Wärnamo kvartsmara ändrat datum, Blodomloppet Växjö inställt), 9 april (Hindenspelen inställt), 11 april (kasttävling Växjö 18 apr), 13 april (Vårloppet & England Runt inställda, Blodomloppet K-krona flyttar), 21 april (kasttävling Växjö 18 apr, Junespelen, Götalands-seriematch 1 inställda, SM-JSM-VSM 10km landsväg flyttar till aug och delas upp på tre arr, EM 24h), 23 april (datum DM 5000m & VDM kastmångkamp), 25 april (Terräng-ÖM, Lagårdsrännet inställt), 28 april (Byrundan inställd), 29 april (Arrangörer Göt-serie match 2, inställda: EM, Stafett-SM och Svartbäcksmåladagen), 30 april (kasttävling Växjö 9 maj), 5 maj (Vätterspelen inställt), 6 maj (Möbelriket trailrun inställt), 9 maj (Kraftmätningskval Ljungby), 14 maj (datum stafett-SM & Lag-SM & VSM femkamp, inställt: Nord-Balt 22års & Nord. Juniorlandskamp & VVM, uppskjutet: VNM, VSM 100km), 17 maj (kasttävling Eksjö), 22 maj (inställda: Lag-SM-kval, VU-spelen, Rosenbomspelen, Öresundsspelen, Skomakareloppet, Nya: Sisu-tävling 13 maj, Skruv-tävling 23 maj, Kalmartävling 30+31 maj, ändrade datum: Mångkamps-DM & Öland Ultra), 27 maj (Ljungbytävling 3 juni), 28 maj (Hovslätt-tävling 28+30 maj, Eksjö-tävlingar 28 maj+4+7 juni), 2 juni (datum Ljungby Mångkamp), 6 juni (nya datum för Atea Kalmarmilen, Kalmar Malkars 21km, JL Bilar Skälbyloppet och Nattloppet), 8 juni (Hinden 31 maj), 12 juni (Sisu-tävling 17/6, Wärnamo-tävling 23/6, Micropower Power Tour 24/6), 14 juni (Resultattävling Eksjö Kastläger), 16 juni (Micropower Power Tour 8/7, JönköpingsHoppet), 19 juni (Växjö-längd 27/6, Skruv-KM), 22 juni (Växjö-stav 27/6, WSK-mini 30/6, EM Bergslöpning uppskjutet, Kustmaran&Kristianopel Runt inställt, Kalmar Sommarspel inställt, SM 100km inställt, Stora VSM inställt, VSM 10km inställt, Sthlm Marathon/½-mara inställt, dagar/arr Mångkamps-SM, dag/arr Lag-SM), 24 juni (Växjö stav 4/7), 26 juni (dagar/arr Stora JSM-USM, SM-JSM 10km väg uppskjutet, Lag-USM inställt, datum Jkpg mara+½-mara, Växjö-tävling 5/7, Tjejmilen virituellt), 30 juni (Kasttävling 12/7, Villstad-kastet), ...


NOV-19      FRIDA Länk till ev. hemsida Inbj Res Arrangör
23   Folkungaspelen, UT, arena inomhus   Res Linköpings GIF
30-1 lö-sö   Julklappsjakten, UT+, arena inomhus Inbj Res Göteborgs KIK
30-1 lö-sö   SAYO Indoor, UT+, arena inomhus   Res Turebergs FK
             
DECEMBER          
7   Julbockspelen, UT, arena inomhus Inbj Res Varbergs GIF
12 to F Luciasprintern, D, UT+, arena inomhus   Res IFK Växjö
14-15 lö-sö F Personliga Rekordens Tävling, C, 24+12+6h, inne     Växjö LK
15   Tomtespelen, UT+, arena inomhus   Res KA 2 IF
             
JANUARI          
11-12 lö-sö   KA2-spelen, NT+, arena inomhus   Res KA 2 IF
11-12 lö-sö   Örebro Indoor Games, UT+, arena inomhus   Res KFUM Örebro
12   Malmö Indoor Challenge, UT+, arena inomhus   Res Malmö AI
12   Ymerspelen, UT+, arena inomhus   Res IK Ymer, Borås
12   IVDM | Tidsprogram Inbj Res Jkpg Friidrottskrets
17-19 fr-sö F Quality Hotel Games, C, UT+, arena inne   Res IFK Växjö
24-26 fr-sö   Scandic Indoor Games, UT+, arena inomhus   Res Huddinge AIS
25   IVSM FEMKAMP Inbj Res Nyköpings BIS
25-26 lö-sö   Pallasspelen, NT+, arena inomhus   Res IK Pallas
31 fr F Kasttävling, D, NT, M/K slägga ute Inbj   IFK Växjö, Kastcentrum
             
FEBRUARI          
1 F Växjö Inomhuskast, C, UT 11-19 år, arena inne   Res IFK Växjö
1-2 lö-sö   Stora IDM-IJDM-IUDM, IVDM 200+800+3000m
Inbj | Startlista | Tidsprog | PM | Ansvar/funk-lista
Res SmFIF m. hjälp i Växjö
1-2 lö-sö   ISM-IJSM-IUSM MÅNGKAMP   Res Turebergs FK
1-2 lö-sö   IDM, IJDM 19, IUDM 17,15 mångkamp   Res Inlagt ovan
2 F Kasttävling, D, NT, M/K diskus inomhus Inbj   IFK Växjö, Kastcentrum
9   NOR-DEN/ISL-FIN-SWE   Res Helsinki, FIN
11 ti   Spåret 100 GP   Res Spårvägens FK
15   Sunna Open, UT+, arena inomhus   Res KA 2 IF
22-23 lö-sö   STORA ISM   Res IFK Växjö
28-1 fr-sö   STORA IVSM     Malmö AI
29-1 lö-sö   STORA IJSM 19-22, IUSM 17     Göteborg
             
MARS            
7-8 lö-sö   STORA IUSM 15-16     KFUM Örebro
13-15 fr-sö   IVM / UPPSKJUTET TILL 2021     Nanjing, CHN
14-15 lö-sö   GM 13-14 ÅR | Anm-formulär / INSTÄLLT Inbj   IFK Göteborg
14-15 lö-sö   RM-JRM-URM VINTERKAST / INSTÄLLT     MAI,Heleneholms IF
15   KRAFTMÄTNINGEN 17ÅR, INOMHUS / INSTÄLLT     Turebergs FK
15-21 sö-lö   IVEM / INSTÄLLT Inbj   Braga, POR
21   Kasttävling M/K diskus, D, NT, arena Inbj Res Athletics 24Seven SK
21-22 lö-sö   EUROPACUPEN KAST / INSTÄLLT     Leiria, POR
27-29 fr-sö   VEM BERGSLÖPNING / INSTÄLLT     Porto Moniz, POR
28 F Vårcupen, C, UT, arena inomhus / INSTÄLLT Inbj   Tranås AIF
28-29 lö-sö F Växjömångkampen, D, 12-14år, inne / INSTÄLLT     IFK Växjö
28-29 lö-sö   IUDM 12,13,14 mångkamp / INSTÄLLT     Inlagt ovan
29   VM HALVMARATHON / FLYTTAR TILL 17 OKT     Gdynia, POL
             
APRIL            
2-5 to-sö   VEM NON STADIA / INSTÄLLT     Funchal, POR
4 F Tjust Trail Run, C, terr, 20+10+5+2 km / FLYTTAR     Tjust Bike & RC
5 F Marsträffen, D, UT+, arena inomhus / INSTÄLLT Inbj   IK Hinden
5 F Varvetmilen Växjö, C, 10 km / INSTÄLLT     Växjö LK
5   Uddloppet, halvmara+10+3,5 km / INSTÄLLT     IF Udd
8 on F Dymmelloppet, D, terr, 7,5+5+2,5+1km / INSTÄLLT     Oskarshamns SK
10 fr   Kasttävling M/K diskus, D, NT, arena Inbj Res Athletics 24Seven SK
13 F Varvetmilen Jönköping, C, 10 km / FLYTT 19 SEP     IK Hakarpspojkarna
13 F Hallarydsloppet, C, bl.u, 21+10+6+3+1k / INSTÄLLT     Hallaryds IF
14 ti   Avloppet, D, stafett 6x1km / INSTÄLLT Inbj   Ålems OK
18   Kasttävling M/K diskus, D, NT, arena / INSTÄLLT Inbj   Athletics 24Seven SK
18 F Skälbyloppet, C, grus, 8+4+2+1+0,6k / FLYTTAR     Högby IF
19   DM, JDM, UDM, VDM Terräng / FLYTTAR TILL 4 OKT     IK Sisu Nässjö
25   Kasttävling diskus+slägga, D, UT, arena Inbj   SmFIF med PC kast
25   RM ULTRATRAIL / INSTÄLLT     Aktivitus SC
25 F Vårstafetten, C, bl.u, 42+35km, 8 str. / INSTÄLLT     Målilla-Mörlunda SKI
25 F Varvetmilen Västervik, C, 10 km / INSTÄLLT     Tjust Bike & RC
26 F Landsjön Runt, D, asf, 12,5+5,5+2+1km / FLYTTAR     IK Vista
26   Älglöpet, kuperad terräng, 10+5+0,4 km Inbj   Rydö ASK
             
MAJ            
1 F Växjöloppet, C, / FLYTTAR TILL 19 SEP     IFK Växjö
2 F Ölands Kyrkstafett, C, väg, 67/23km / INSTÄLLT     Högby IF / Öl.Idr.krets.
2 F Wärnamo Kvartsmara, C, bl.u, / FLYTT TILL 24 OKT Inbj   Wärnamo SK
3   Vårloppet, D, terräng 10+5+1 km / INSTÄLLT     FIK Färjestaden
4 F Vårruset Växjö, C, tjejlopp, bland u, 5km / INSTÄLLT     IFK Växjö
5 ti F Vårruset Jönköping, C, tjej, bl.u, 5+2,5k / INSTÄLLT Inbj   IKHP Huskvarna
9   Kasttävling diskus+slägga, D, UT, arena Inbj   SmFIF med PC kast
9 F Junespelen, C, UT+, arena / INSTÄLLT     IKHP Huskvarna
10   Terräng-ÖM / INSTÄLLT     FIK Färjestaden
11 F Vårruset Kalmar, C, tjejlopp, bland u, 5 k / INSTÄLLT     Högby IF, FIK F-stad.
13 on   Träningstävling, D, UT, arena     IK Sisu, Nässjö
13 on F Herrgårdsstafetten, D, / FLYTTAR TILL 26 AUG     Oskarshamns SK
16   Göteborgsvarvet, Halvmarathon / INSTÄLLT     Göteborgs FIF
16   SM HALVMARATHON / UPPSKJUTET     Inlagt ovan
16 F Marknadsspelen, C, UT+, arena / INSTÄLLT     Skruvs IF
16   Kasttävling diskus-spjut, D, UT, arena   Res Eksjö Södra IK
16-17 lö-sö F Ljungby Mångkamp, C, UT+, 9år - sen / 13-14 juni Inbj   Ljungby FIK
16-17 lö-sö   DM, JDM, UDM Mångkamp / FLYTTAR TILL 13-14/6     Inlagt ovan
17   Kraftmätningskval m.m. D, UT, arena Inbj Res Ljungby FIK
19 ti   Linnéalunken, C, asf/grus, 5+1,5+0,8 km / INSTÄLLT     Glasrikets RC Nybro
21 to   LAG-SM KVAL, grupp B / INSTÄLLT     Hemmaplan
21 to   GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 1 / INSTÄLLT     Arr sökes
21 to   GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 2 / INSTÄLLT     Arr sökes
21 to   GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 3 / INSTÄLLT     Arr sökes
21 to F B-tex Cup, C, UT+, arena     Villstad GIF
22 fr   Lagårdsrännet, D, terr.stig, 9+5+2 km / INSTÄLLT     Skullaryds SK
23 - 7 juni   Lag-UDM, match 1 | PM Inbj Res Hemmaplan
23   Lag-UDM + klubbtävling Inbj   Skruvs IF
24   BAUHAUS-galan, IAAF / SKJUTS UPP     Spårvägens FK
28 to   Lag-UDM + 15år, del 1 av 2, D, UT, arena   Res Eksjö Södra IK
28 to   Resultattävling kast 15-18år, D, arena     Hovslätts IK
29 fr F Eksjö Stadslopp, C, asf, 10+5+1+0,6 km / INSTÄLLT Inbj   Eksjö Södra IK
30   Stora DM-JDM-UDM / INSTÄLLT - SENARE I ÅR?     Jönköp. Friidr.krets
30   ASICS Stockholm Marathon / FLYTTAR TILL 5 SEP     Hässelby SK / Spårv.FK
30   SM I MARATHON / FLYTTAR TILL 5 SEP     Inlagt ovan
30 F England Runt, C, bland u, 10+5+1,7 km / INSTÄLLT     Markaryds FK
30 F Scaniamilen, C, mot-spår, 10+5+2+1 km / FLYTTAR     Oskarshamns SK
30   Lag-UDM + 800m, D, UT, arena     Hovslätts IK
30   Kasttävling spjut-diskus, D, UT, arena     Kalmar SK
31   Kasttävling kula-slägga, D, UT, arena     Kalmar SK
31 F Hindenspelen, C, UT+ arena / INSTÄLLT     IK Hinden
31   Klubbtävling, D, UT, arena     IK Hinden
31   Lag-UDM+ klubbtävling 200m, längd, spjut, D, UT Inbj   Tranås AIF
             
JUNI            
2 ti   Blodomloppet Karlskrona, C, 10+5k / FLYTTAR 14 sep     KA 2 IF
3 on   Lag-UDM+ veckans grenar + 200m, höjd, kula,spjut     Ljungby FIK
4 to   Lag-UDM + 15år, del 2 av 2, D, UT, arena   Res Eksjö Södra IK
5 fr F Vimmerbyloppet, C, bl.u., 10+5+1,8+1+0,5 km     Vimmerby SK
6   EUROPACUPEN 10.000M / INSTÄLLT     London, GBR
6 F Skomakareloppet, D, bl.u, 9+4,5+1+0,3k / INSTÄLLT     Misterhults AIS
6   Möbelriket Trailrun, D, terr, 10+5+2+0,2k / INSTÄLLT Inbj   OK Norrvirdarna
7   Contactspelen, UT+, arena / KLUBBTÄVL ISTÄLLET     UF Contact
7   Kraftmätningen 15år + 13-18år, D, UT, arena   Res Eksjö Södra IK
13 F Habo Challenge, C, NT+, arena / INSTÄLLT     Habo FIF-04
13 F Florhultsloppet, D, bl. underlag 5,7 km / VIRITUELLT     Glasrikets RC Nybro
13 F Öland Ultra, C, 50+25 km/ FLYTT 8 aug     Högby IF
13-15 lö-må F Ljungby Mångkamp, C, UT+, 9år - senior Inbj   Ljungby FIK
13-14 lö-sö   DM, JDM, UDM Mångkamp / FLYTT 1-2 aug     Inlagt ovan
13-14 lö-sö   SWE-FIN-EST MÅNGK. + JNM-UNM MÅNGK / INSTÄLLT     Seinäjoki, FIN
13-14 lö-sö   Rosenbomspelen, UT+ arena / INSTÄLLT     KA 2 IF
16 ti   Sollentuna GP / UPPSKJUTET     Hässelby SK / Spårv.FK
17 on F Vätterspelen, C, NT+, arena / INSTÄLLT     Hovslätts IK, Habo FIF
17 on   Kasttävling kula, D, NT, arena Inbj Res SmFIF med PC kast
17 on   Träningstävling, D, UT, arena   Res IK Sisu, Nässjö
20   Resultattävling kast, D, UT+, arena   Res Eksjö Södra IK
23 ti   Kastmångkamp, D, alla åldrar, arena     Wärnamo SK
24 on   Micropower Power Tour, D, NT+, arena Inbj   IFK Växjö
24 on F Böda Beach Run, C, 10+5+2,5+0,5 km     Högby IF
26-28 fr-sö   Öresundsspelen, UT+ arena / INSTÄLLT     IFK Helsingborg
27   Längdhoppardag i Växjö, D, NT, arena   Res IFK Växjö
27   Pinnagängens Summer Tour (stav), D, NT+, arena     IFK Växjö
27   KM, D, UT, arena     Skruvs IF
27 F Kalmar Malkars 21 KM, C, 21,1+5km / FLYTT 19 SEP     Högby IF
27   DM, VDM Halvmarathon / FLYTT 19 SEP     Inlagt ovan
27-28 lö-sö F Bottnarydskastet, C, IT, arena Inbj   Bottnaryds IF
27-28 lö-sö   SM-JSM-USM-VSM STAFETT / FLYTT SEP     Vallenklubbarna, Gtbg
28 F Ränneborgsmångkampen, C, UT 7-15år, arena   Res Eksjö Södra IK
28   JönköpingsHoppet, D, NT+, arena     IKHP Huskvarna
28 F Grevskapsloppet, D, bl.u., 10+5+3+1k / VIRITUELLT     Visingsö AIS
30 ti   Veteran-ÖM     Högby IF
30 ti   WSK-mini, D, UT, arena     Wärnamo SK
             
JULI            
1 on   Resultattävling Eksjö Kastläger, D, UT, arena     Eksjö Södra IK
2 to F Oskarshamns Stadslopp, C, asf-väg-gata, 6+3 km     Oskarshamns SK
3 fr F Byrundan, C, asf-väg-gata, 8+4+1,2 km / INSTÄLLT     Gamleby OK
3 fr F Böda Sandsloppet, C, 6,5+4+1,8+1 km     Högby IF
3-5 fr-sö   Världsungdomsspelen, UT+ arena / INSTÄLLT     Göteborgs FIF
3-5 fr-sö   VNM / UPPSKJUTET TILL 2021     Lohja, FIN
4   EM BERGSLÖPNING / UPPSKJUTET     Cinfaes, POR
4   Pinnagängens Summer Tour (stav), D, NT+, arena     IFK Växjö
5   Resultattävling kula, slägga, D, UT, arena     IFK Växjö
7-12 ti-sö   JUNIOR-VM 19 ÅR / UPPSKJUTET     Nairobi, KEN
8 on   Karlstad GP     IF Göta Karlstad
8 on   Micropower Power Tour, D, NT+, arena Inbj   IFK Växjö
11 F Ölandsspelen, C, UT+, arena (13år - senior)     Högby IF
11   Kustmaran & Kristianopel runt / INSTÄLLT     Team Blekinge LF
11   VSM MARATHON / INSTÄLLT     Inlagt ovan
12   Kasttävling kula, diskus, D, NT, arena Inbj   SmFIF med PC kast
15 on F Victorialoppet, C, 9+4+2+1,5 km / VIRITUELLT     IFK Borgholm
16-19 to-sö   UNGDOMS-EM 17 ÅR / UPPSKJUTET TILL 2021     Rieti, ITA
18 F Kalmar Sommarspel, C, UT+, arena / INSTÄLLT     Kalmar SK
18   Säsongsmångkamp 12-15 år / INSTÄLLT     Inlagt ovan
18 F Hornsjön Runt, C, terr stig, 11+5,5+2,9+1,5+0,8 km     Högby IF
19   ÖM UÖM 17, 15, 13, 11, 9 år     Högby IF, FIK F-staden
20-1 må-sö   VVM / INSTÄLLT     Toronto, CAN
21 ti F Löttorpsvarvet, C, 6,2+1,4+0,8 km     Högby IF
25   RM 24H     Team Ultrasweden LK
25 F Ölands Marathon, C, asf-väg, M+15km, inkl ÖM-VÖM     Högby IF
25   Ölandsjoggen, C, 10+4+2,5+1,5 km / INSTÄLLT     Persnäs AIF
26   Villstad-kastet, D, NT, arena     Villstad GIF
29 on F ATEA Kalmarmilen, C, asf-gata / FLYTT 5 SEP     Högby IF
31-1 fr-lö   USM 16-17 MÅNGKAMP     Ljungby FIK
31-1 fr-lö   UDM 16-17 Mångkamp     Inlagt ovan
31-9 fr-sö   OS / UPPSKJUTET TILL 2021     Tokyo, JPN
             
AUGUSTI          
1 F Sisu-spelen, D, UT+, arena     IK Sisu, Nässjö
1-2 lö-sö   SM-JSM MÅNGKAMP     Ljungby FIK
1-2 lö-sö   DM-JDM Mångkamp     Inlagt ovan
1-2 lö-sö   USM 15 MÅNGKAMP     Huddinge AIS
1-2 lö-sö   NORD-BALT 22 ÅRS MÄSTERSKAPEN / INSTÄLLT     Ålborg, DEN
2 F Invigningsspelen, C, UT+, arena     Oskarshamns SK
2   DM, JDM, UDM, VDM 5-3-2000m     Inlagt ovan
2 F Hultanäsloppet, D, bland u, 13,4+6,7+3,5+1,2 km     Hultanäs SoFK
6 to   LAG-SM     Örgryte IS
8   SM 100 KM / INSTÄLLT     IFK Halmstad
8   GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 1     Malmö AI
8   GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 2     Trollhättan FIK
8   GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 3     UF Contact
8 F Öland Ultra, C, 50+25 km     Högby IF
8-9 lö-sö   NORDISKA JUNIORLANDSKAMPEN / INSTÄLLT     Söderhamns IF
9   LAG USM / INSTÄLLT     Boh.-Dals FIF, IK Orient
11 ti F Blodomloppet Jönköping, C, asf, grus, 10+5 km     Hovslätts IK
14-16 fr-sö   FRIIDROTTS-SM     Upsala IF
15 F Kräftspelen, C, UT+, arena     Villstad GIF
16 F WSK-spelen, C, UT+, arena     Wärnamo SK
18 ti F Smålandspelen, D, UT+, arena     IFK Växjö
19 on   Göteborgs GP     Göteborgs FIF
21 fr F VP Citylopp, C, asf väg-gata, 10+5+1,7+1+0,4 km     OK Njudung
21 fr F Nattloppet Kalmar, C, asf.gata-väg, / FLYTT 30 OKT     Högby IF
21-23 fr-sö   STORA JSM 19-22, USM 15-17 KASTGRENAR     Tjalve IF Norrköping
22-23 lö-sö   USM 15-16 HOPPGRENAR     Turebergs FK
22-23 lö-sö   STORA JSM 19-22, USM 17 LÖPGRENAR     Linköpings GIF
22   VSM 10KM LANDSVÄG / INSTÄLLT     Linköpings LK
22   Sävsjö-Spelen, D, UT+, arena     IFK Sävsjö
22   Östersjöspelen, UT+, arena     IF Udd
23   VDM kastmångkamp     Oskarshamns SK
25-30 ti-sö   EM / INSTÄLLT     Paris, FRA
26 on F Herrgårdsstafetten, D, asf-väg-gata, 4,4 km, 5 str.     Oskarshamns SK
28-30 fr-sö   STORA VSM / INSTÄLLT     Turebergs FK
29   Tjejmilen / VIRITUELLT     Hässelby SK / Spårv.FK
29   SM, JSM 22 10 KM LANDSVÄG, kvinnor /UPPSKJUTET     Inlagt ovan
29 F Festilvalloppet, C, bland u, 21+10+4,8 km     SK Graal
29 F Blomsterloppet, D, grusväg, 11,7+5,7+1,6+0,8 km Inbj   Ålems OK
29   Mullsjö x-trail ½ marathon, C     Mullsjö SOK
29-30 lö-sö   STORA USM 15-16 LÖPGRENAR     Tjalve IF Norrköping
29-30 lö-sö   STORA JSM 19-22, USM 17 HOPPGRENAR      
30   SM, JSM 22 10 KM LANDSVÄG, män / UPPSKJUTET     Hässelby SK / Spårv.FK
31 F Blodomloppet Växjö, C, bl. u, 10+5km / INSTÄLLT     IFK Växjö
31 F Kalvinknatet, C, knatte, gräs/grus, 1,4+1,0+0,6km     Högby IF / Malmö AI
             
SEPTEMBER          
      Lag-DM     Arr sökes
2 on F Landsjön Runt, D, asf, 12,5+5,5+2+1km     IK Vista
5   Lag-UDM, match 2     Ljungby FIK
5   SM I MARATHON / UPPSKJUTET     Hässelby SK / Spårv.FK
5   ASICS Stockholm Marathon / INSTÄLLT     Hässelby SK / Spårv.FK
5   Ramboll Stockholm Halvmarathon / INSTÄLLT     Inlagt ovan
5   ATEA Kalmarmilen, C, asf-gata 10+1,2+0,4 km     Högby IF
5   Svartbäcksmåladag, D, hinderbana ~1km / INSTÄLLT     Glasrikets RC Nybro
5-6 lö-sö   FINNKAMPEN     Tampere, FIN
6 F Ränneborgskastet, C, UT+, arena     Eksjö Södra IK
6   DM o VDM 10.000m     Eksjö Södra IK
6 F HIK-kampen, C, UT+, arena     Hovslätts IK
6   Karlskronaspelen, UT+ arena     KA 2 IF
6   Visans Skeppsloppet, D, bland u. 8+2,5+1+0,5 km     Storebro SC
?     Örsjösjön runt, D, grus/skogsstig/asfalt, 5,6 km     Örsjö IF
10 to   Kalvinknatet, D, knattelopp, bland u, 1,3+0,8 km     Ljungby FIK / Malmö AI
12   VSM HALVMARATHON     IFK Nora
12   VSM FEMKAMP     Västerås FK
12 F Annelundsrundan, C, asf-gata,10+5+1,1 km Inbj   FK Finn
12-13 lö-sö   GM 13-14 ÅR     Malmö AI
12-13 lö-sö   Stora VDM     Wärnamo SK
13 F LöpRallarn, D, 15+7,5+5+2+1 km     IF Hallby, Bottn.IF
14   Blodomloppet Karlskrona, C, asf, grus, 10+5 km     KA 2 IF
18 fr F Hillerstorps Adventure Race, C, asf/grus, 10,4+5,2+1,5+0,4     Hillerstorps GoIF
19 F Kalmarspelen Ingvar Thomssons minne, C, UT+     Kalmar SK
19 F Växjöloppet, C, bland u, 21+10+4,7 km     IFK Växjö
19 F Kalmar Malkars 21 KM, C, 21,1+5 km, asf-gata     Högby IF
19   DM, VDM Halvmarathon     Inlagt ovan
19-20 lö-sö   EM 24 TIMMAR     Verona, ITA
20   VSM KASTMÅNGKAMP     Huddinge AIS
20 F Ulfveloppet, D, terrst, grusv, 10+5+2,5+1+0,3 km     Södra Vi IF
20   DM lång terräng 10 km     Inlagt ovan
26   TCS Lidingöloppet     IFK Lidingö, Sthlm FIF
27 F TAIF-spelen, C, UT+, arena     Tranås AIF
             
OKTOBER          
3   Gummiloppet, D, asf väg gata, 8+3,7 km     Rydaholms GoIF
3 F Tour the run - final, C, 3 km     Blackstad, G.OK, S:a Vi
4 F Höglandsloppet, D, terr-stig, 10+5+2+1 km     IK Sisu, Nässjö
4   DM, JDM, UDM, VDM Terräng     Inlagt ovan
10 F Jönköping Marathon & Half Marathon, C     Team Runnershigh
10   DM, VDM Marathon     Inlagt ovan
10   ÖIS-loppet, D, terräng 13+5+1,5+0,4 km     Ölmstads IS
10 F Elmeloppet, D, mot-spår, 10+5+3,8 km     Elmhults SC
11 F Ekerumsloppet, C, terr-stig, 10+1,6 km     Högby IF
17   VM HALVMARATHON     Gdynia, POL
17 F Växjö Marathon, C, asf-väg, hel+halvmara     Växjö LK
17 F Havslättsmarodören, D, terräng 6,5 km     Oskarshamns SK
17 F John Bauer Trail Run, C, kup. terr. 18+10+4+2 km     IK Hakarpspojkarna
17 F Skälbyloppet, C, grus, 8+4+2+1+0,6 km     Högby IF
24 F Wärnamo Kvartsmarathon, C, bl.u, 10549m+5+1km Inbj   Wärnamo SK
24-25 lö-sö   SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG     Hässelby SK
30 fr F Nattloppet Kalmar, C, asf.gata-väg, 4,9 km     Högby IF
29/8-25/10   DM Castorama     Hemmabanor
             
NOVEMBER          
7   Jämjöhalvan, C, halvmarathon, 10+5 km     Team Blekinge LF
8   NM-JNM-VNM TERRÄNG     Tullinge FI, Hudd. AIS
28 F Äspöloppet, D, 3,6km upp 14° genom tunnel     Oskarshamns SK
             
DECEMBER          
13   EM-JEM TERRÄNG     Dublin, IRL
31 to F Sylvesterloppet Anderstorp, C, asf/väg, 10+5+1,5 km     Anderstorps OK
31 to F Sylvesterloppet Kalmar, C, asf, 10+5+2,4+1,2+0,7km     Högby IF
             

Resultat från alla andra resultattävlingar och liknande inom Småland

Som är inskickade till markus.andersson@smfif.se

NOV-19     Arrangör
         
DECEMBER        
31 ti Nyårskastet Res Villstad GIF
JANUARI        
         
FEBRUARI        
4 ti Jkpg Kretsmästerskap sen/ungd Res Jönköp. Friidr.krets
         
MARS        
15 Mini-LM 10-11år inomhus   Jönköp. Friidr.krets
APRIL        
         
MAJ        
17 Veckans grenar Res Ljungby FIK
21 to Veckans grenar Res Villstad GIF
JUNI        
1 Klubbtävling 3000+10.000m Res Högby IF
15 Öppet KM 5000m Res Apladalens LK
29 Öppet KM 100m, 200m Res Kalmar SK
JULI        
         
         
AUGUSTI      
         
SEPTEMBER      
         
         
OKTOBER      
         
NOVEMBER      
         
DECEMBER      
         

FÖRKORTNINGAR I TÄVLINGSPROGRAMMET

VM Världsmästerskap U Ungdom
EM Europamästerskap UT Ungdomstävling uteslutande avsedd för juniorer/ungdomar
NM Nordiskt mästerskap UT+ Ungdomstävling med vissa seniorgrenar
SM Svenskt mästerskap VT Veterantävling
JSM Svenskt juniormästerskap FGP Folksam Grand Prix
USM Svenskt ungdomsmästerskap V Vägtävling
VSM Svenskt veteranmästerskap T Terrängtävling
DM, JDM, UDM, VDM Distriktsmästerskap efter samma princip som ovan. (C) Centralt sanktionerad tävling
Ett "I" Före anger inomhus (D) Distriktssanktionerad tävling
LM Länsmästerskap V-T Väg- och/eller terrängtävling
KRM Kretsmästerskap M Män, Seniorer
IT Internationell tävling K Kvinnor, Seniorer
NT Nationell tävling med uteslutande seniorgrenar J Juniorer, Män och Kvinnor
NT+ Nationell seniortävling med vissa grenar också för juniorer/ungdomar och/eller veteraner P Pojkar
SEN Seniorer F Flickor