Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

SMÅLANDS FRIIDROTTSFÖRBUND

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


TÄVLINGSPROGRAM 2021   Till år: 21 | 20 | 19 | 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07

Smålands Friidrottsförbunds tävlingsprogram, kompletterat med det centrala och regionala programmet samt ytterligare aktuella tävlingar. Förkortningar längst ner på sidan.

För resultatlistor hänvisas numera till www.friidrottsstatistik.se | Info resultatmall excel

Sanktionsansökningar ska för vintern 20/21 göras genom att fylla i denna nya blankett och maila till markus.andersson@smfif.se. För utomhus 2021 gäller ansökan i FRIDA.

Senast uppdaterad 2021-01-23.
Saknas i det centrala programmet: IVSM, Vinterkast


NOV-20      FRIDA Länk till ev. hemsida Inbj Res Arrangör
14   Vinterspelen, UT+, arena inomhus     Glanshammars IF
21-22 lö-sö   Göteborgs Adventspel, UT+, arena inomhus     Utby IK
22   KM 60m-längd-kula 12-17år, D, UT, arena inne     IFK Växjö
28   Julbockspelen, UT, arena inomhus / INSTÄLLT     Varbergs GIF
28   Triumfglasspelen, UT+, arena inomhus / INSTÄLLT     Stocksäters IF
             
DECEMBER          
5-6 lö-sö   RödBlå Vinter ungdom, UT+, arena inne / INSTÄLLT     ÖIS Friidrott
5-6 lö-sö   SAYO Indoor, UT+, arena inomhus / INSTÄLLT     Turebergs FK
12-13 lö-sö F Pers. Reks Tävling, C, 24+12+6h, inne / INSTÄLLT     Växjö LK
15 ti F Luciasprintern, D, UT+, arena inomhus / INSTÄLLT     IFK Växjö
             
JANUARI          
16-17 lö-sö   Örebro Indoor Games, Elit, arena inomhus     KFUM Örebro
17   IVDM / INSTÄLLT     Jkpg Friidrottskrets
22-24 fr-sö F Quality Hotel Games, C, Elit, arena inne     IFK Växjö
30-31 lö-sö   ISM-IJSM-IUSM 17 MÅNGKAMP / INSTÄLLT     KFUM Örebro
30-31 lö-sö   IDM, IJDM 19, IUDM 17 / INSTÄLLT     Inlagt ovan?
30-31 lö-sö   IUSM 15-16 MÅNGKAMP / INSTÄLLT     KFUM Örebro
30-31 lö-sö   IUDM 17,15 mångkamp / INSTÄLLT     Inlagt ovan?
30-31 lö-sö   Pallasspelen, NT+, arena inomhus / INSTÄLLT     IK Pallas
30-31 lö-sö   Scandic Indoor Games, UT+, arena inne / INSTÄLLT     Huddinge AIS
             
FEBRUARI          
1   Kultävling/Elit, C, NT, arena inne     IFK Växjö
6   Stavhoppstouren #3/Elittävling     Kalmar SK, Örgryte IS
6 F Växjö Inomhuskast, C, 11-15år / UPPSKJUTET     IFK Växjö
6-7 F Växjöspelen, C, NT+, arena inne / UPPSKJUTET     IFK Växjö
6-7 lö-sö   Stora IDM-IJDM-IUDM 17, IVDM löp / INSTÄLLT Inlagt ovan
7   Diskustävling/Elit, C, NT, arena inne     IFK Växjö
13   IVSM FEMKAMP     Nyköpings BIS
13 F Växjö Inomhuskast, C, 17år-sen / UPPSKJUTET     IFK Växjö
13-14 lö-sö   Wexio Indoor, C, Elit, arena inne     IFK Växjö
13-14 lö-sö   Stora IUDM 15, 14, 13, 12 / UPPSKJUTET Inlagt ovan
14   NOR-DEN/ISL-FIN-SWE / INSTÄLLT     Upsala IF
20   Ymerspelen, UT+, arena inomhus     IK Ymer, Borås
19-21 fr-sö   STORA ISM     Malmö AI
27-28 lö-sö   STORA IJSM 19-22 / INSTÄLLT     Skellefteå AIK
27-28 lö-sö   STORA IUSM 17 / INSTÄLLT     IFK Växjö
             
MARS            
5-7 fr-sö   IEM     Torun, POL
12-14 fr-sö   IVNM (beslut 10 jan)     Hafnarfjordur, ISL
13-14 lö-sö   STORA IUSM 16 / INSTÄLLT     Göteborg
13-14 lö-sö   STORA IUSM 15 / INSTÄLLT     Varbergs GIF
13-14 lö-sö   EUROPACUPEN KAST     Leiria, POR
13-14 lö-sö F Växjömångkampen, C, UT 12-14år, arena inne     IFK Växjö
13-14 lö-sö   IUDM 12,13,14 mångkamp     Inlagt ovan
19-21 fr-sö   IVM / FLYTTAT TILL 2023     Nanjing, CHN
20-21 lö-sö   GM 13-14 ÅR | Anm-formulär / INSTÄLLT     IFK Göteborg
27 F Vår-cupen, C, UT, arena inomhus / INSTÄLLT     Tranås AIF
27 F Annelundsrundan, C, asfalt-gata, 10+5+1,1km     FK Finn
28   Marsträffen, D, UT+, arena inomhus     IK Hinden
31 on F Dymmelloppet, D, terräng, 6+4+2+1 km     Oskarshamns SK
             
APR            
5 F Hallarydsloppet, C, bl.u-lag, 21+9,8+6+3,2+1,2km     Hallaryds IF
10   Kalmar Backyard Ultra, C, grus, varv 6.706m     Högby IF
17 F JB Bilar Skälbyloppet, C, grus, 8+4+1,9+1,1+0,6km     Högby IF
18   DM, JDM, UDM, VDM Terräng     Wärnamo SK
24   RM (eller SM) TRAILLÖPNING     Aktivitus SC Gtbg
25 F Landsjön Runt, D, asf, 12,5+5,5+2km     IK Vista
             
MAJ            
1 F Växjöloppet, C, bland u, 21+10+4,7 km     IFK Växjö
2   Vårloppet, D, terräng 10+5+1 km     FIK Färjestaden
8 F Junespelen, C, UT+, arena     IK Hakarpspojkarna
8 F Wärnamo Kvartsmarathon, C, bl.u, 10549m+5+1km     Wärnamo SK
8 F Ölands Kyrkstafett, C, asf-väg, 67/23 km, 11/6 str.     Högby IF / Öl.Idr.krets.
13 to F B-tex Cup, C, UT+, arena     Villstad GIF
14-30 fr-sö   WORLD MASTER GAMES     Kansai, JPN
15 F Marknadsspelen, C, UT+, arena     Skruvs IF
16   LAG-SM KVAL     Tjalve IF Norrköping
16   GÖTALANDS-SERIEN, MATCH 1      
17 F Vårruset Kalmar, C, tjejlopp, bland u, 5 km   - Högby IF, FIK F-stad.
18 ti F Vårruset Växjö, C, tjejlopp, bland u, 5 km   - IFK Växjö
19 on F Vårruset Jönköping, C, tjejlopp, bland u, 5 km   - IK Hakarpspojkarna
22   ALK trail, D, terräng 30+15 km + knattelopp 800m     Apladalens LK
22-23 lö-sö F Ljungby Mångkamp, C, UT+, 11år - senior     Ljungby FIK
22-23 lö-sö   DM, JDM, UDM Mångkamp     Inlagt ovan
24 F Kalvinknatet, C, knatte, gräs/grus, 1,4+1,0+0,6km   - Högby IF / Malmö AI
28 fr F Eksjö Stadslopp, C, asf, 10+5+1+0,6 km     Eksjö Södra IK
28-30 fr-sö   VEM BERGSLÖPNING     Val Tramontino, ITA
29 F England Runt, C, bland u, 10+5+1,7 km     Markaryds FK
29 F Hindenspelen, C, UT+ arena     IK Hinden
29-30 lö-sö   SM-JSM-USM-VSM STAFETT     Södertälje IF
?     VDM kastmångkamp     Oskarshamns SK
             
JUNI            
5   EUROPACUPEN 10.000M     London, GBR
5   ASICS Stockholm Marathon     Hässelby SK / Spårv.FK
5   SM I MARATHON     Inlagt ovan
5?   Stora DM-JDM-UDM     Arr sökes
5?   Lag-DM     Arr sökes
6   Möbelriket Trailrun, D, terräng-stig, 10+5+2+0,2 km     OK Norrvirdarna
10 to   SM-JSM22-VSM 10 KM LANDSVÄG     Hässelby SK / Spårv.FK
12 F Habo Challenge, C, NT+, arena     Habo FIF-04
12-13 lö-sö   NM-JNM-UNM MÅNGKAMP     Seinäjoki, FIN
19 F Öland Ultra, C, 50+25 km     Högby IF
19-20 lö-sö   LAG-EM FIRST LEAGUE     Cluj-Napoca, ROU
23 on F Vätterspelen, C, NT+, arena     Hovslätts IK, Habo FIF
30 on F Böda Beach Run, C, 10+5+2,5+0,5 km     Högby IF
             
JULI            
1 to   LAG-SM FINAL     IFK Halmstad
2-4 fr-sö   Öresundsspelen, UT+ arena     IFK Helsingborg
2-10 fr-sö   VVM (beslut 15 jan)     Tampere, FIN
3   EM BERGSLÖPNING     Cinfaes, POR
3 F Kalmar Malkars 21 KM, C, 21,1+5 km, asf-gata     Högby IF
3   DM, VDM halvmarathon     Inlagt ovan
3-4 lö-sö   RM HINDERBANELÖPNING (OCR)     Eskilstuna Friidrott
4   SM 100KM     IFK Halmstad
8-11 to-sö   JEM 22 ÅR     Bergen, NOR
9 fr F Böda Sandsloppet, C, 6,5+4+1,8+1 km     Högby IF
9 fr F Byrundan, C, asf-väg-gata, 8+4+1,2 km     Gamleby OK
9-11 fr-sö   Världsungdomsspelen, UT+ arena     Göteborgs FIF
10-11 lö-sö F Bottnarydskastet, C, IT, arena     Bottnaryds IF
13/20 ti F Anderstorp Halfmarathon, C, racebana, 21+10km     Hälle IF, Villstad GIF
15 to F Victorialoppet, C, asf,grus väg-gata, 9+4+2+1,5 km     IFK Borgholm
15-18 to-sö   JEM 19 ÅR     Tallinn, EST
17 F Ölandsspelen, C, UT+, arena     Högby IF
17   DM 5000m, m.m.     Inlagt ovan
17-18 lö-sö   Sommarspelen, UT+, arena     Åhus FK
18 F Jubileumsspelen, C, UT+, arena     Oskarshamns SK
20 ti F Löttorpsvarvet, C, 6,2+1,4+0,8 km     Högby IF
22 to   Mörbylångadalen Upp och Ner, D, asf/grus/trail, 14km Inbj   Mörbylånga GoIF
24 F Hornsjön Runt, C, terr stig, 11+5,5+2,9+1,5+0,8 km     Högby IF
24/25 lö/sö F Kalmar Sommarspel, C, UT+, arena     Kalmar SK
24-25 lö-sö   RM (eller SM) 24 H     Team Ultrasweden LK
28 on F ATEA Kalmarmilen, C, asf-gata 10+1,2+0,4 km     Högby IF
30-8 fr-sö   OS     Tokyo, JPN
31 /7 F Sisu-spelen, C, UT+, arena     IK Sisu, Nässjö
             
AUG            
1 F Hultanäsloppet, D, bland u, 13,4+6,7+3,5+1,2 km     Hultanäs SoFK
7 F Personliga rekordens backyard, C, asf/stig varv 6,7km     Växjö LK
7 F Ölands Marathon, C, asf-väg, 42.195m, inkl ÖM-VÖM     Högby IF
7-8 lö-sö   SM-JSM-USM MÅNGKAMP     Ljungby FIK
13-15 fr-sö   USM 16-17     Tjalve IF Norrköping
14   Jönköping Marathon & Half Marathon, C     Team Runnershigh
14   DM, VDM marathon     Inlagt ovan
14/21 F Kräftspelen, C, UT+, arena     Villstad GIF
15/22 F WSK-spelen, C, UT+, arena     Wärnamo SK
17 ti F Smålandspelen, D, UT+, arena     IFK Växjö
17 ti F Blodomloppet Jönköping, C, asf/grus, 10+5 km     Hovslätts IK
17-22 ti-sö   JVM     Nairobi, KEN
20 fr F VP Citylopp, C, asf väg-gata, 10+5+1,7+1+0,4 km     OK Njudung
20-22 fr-sö   JSM 19-22, USM 15     Linköpings GIF
20-22 fr-sö   STORA VSM     Turebergs FK
26-29 to-sö   UEM     Rieti, ITA
27 fr F Nattloppet Kalmar, C, asf.gata-väg, 4,9 km     Högby IF
27-29 fr-sö   FRIIDROTTS-SM     IK Ymer, Borås
28 F Blomsterloppet, D, grusväg, 11,7+5,7+1,6+0,8 km     Ålems OK
28 F Festilvalloppet, C, 21+10+4,8 km   - SK Graal
             
SEP            
3-5 fr-sö   VEM BERGSLÖPNING     Österrike
4 F Mullsjö x-trail ½ marathon, C     Mullsjö SOK
4-5 lö-sö   FINNKAMPEN     Stockholm/S
4-5 lö-sö   FINNKAMPEN 17 ÅR     Stockholm/S
5 F HIK-kampen, C, UT+, arena     Hovslätts IK
5   Visans Skeppsloppet, D, bland u. 8+2,5+1+0,5 km     Storebro SC
8 on F Blodomloppet Växjö, C, bland u, 10+5 km     IFK Växjö
11   GÖTALANDS-SERIEN, MATCH 2      
11   Göteborgsvarvet, Halvmarathon     Göteborgs FIF
11   SM HALVMARATHON     Inlagt ovan
11-12 lö-sö   Stora VDM     Wärnamo SK
12   LAG-USM     Gefle IF
12 F Ränneborgskastet, C, UT+, arena     Eksjö Södra IK
12   DM, VDM 10.000m     Inlagt ovan
12 F LöpRallarn, D, 15+7,5+5+2+1 km     IF Hallby, Bottn.IF
18/19 lö/sö F Kalmarspelen Ingvar Thomssons minne, C, UT+     Kalmar SK
18-19 lö-sö   GM 13-14 ÅR     Malmö AI
19/12 F Ulfveloppet, D, terrst, grusv, 10+5+2,5+1 km     Södra Vi IF
19   DM lång terräng, M/K 10 km   Inlagt ovan
24 fr F Hillerstorps Adventure Race, C, asf/grus, 10,4+5,2+1,5+0,4     Hillerstorps GoIF
24-26 fr-sö   TCS Lidingöloppet     IFK Lidingö, Sthlm FIF
26/25 sö/lö F TAIF-spelen, C, UT+, arena     Tranås AIF
             
OKT            
2 F Äppleloppet, D, kup terräng, 5 km     IK Vista
9 F Ekerumsloppet, C, terr-stig, 10+1,6 km     Högby IF
10 F Elmeloppet, D, mot-spår, 10+5+3,8 km     Elmhults SC
16 F Växjö Marathon, C, asf-väg, hel+halvmara     Växjö LK
16 F John Bauer Trail Run, C, kup. terr. 18+10+4+2 km     IK Hakarpspojkarna
23-24 lö-sö   SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG     Höganäs FI, IS Göta
24 F Havslättsmarodören, D, terräng 6,5 km     Oskarshamns SK
28/8-24/10   DM Castorama     Hemmabanor
             
NOV            
7   NM-JNM TERRÄNG     Tullinge FI, Hudd. AIS
             
DEC            
12   EM TERRÄNG     Turin, ITA
31 fr F Sylvesterloppet Anderstorp, C, asf/väg, 10+5+1,5 km     Anderstorps OK
31 fr F Sylvesterloppet Kalmar, C, asf, 10+5+2,4+1,2+0,7km     Högby IF

FÖRKORTNINGAR I TÄVLINGSPROGRAMMET

VM Världsmästerskap U Ungdom
EM Europamästerskap UT Ungdomstävling uteslutande avsedd för juniorer/ungdomar
NM Nordiskt mästerskap UT+ Ungdomstävling med vissa seniorgrenar
SM Svenskt mästerskap VT Veterantävling
JSM Svenskt juniormästerskap FGP Folksam Grand Prix
USM Svenskt ungdomsmästerskap V Vägtävling
VSM Svenskt veteranmästerskap T Terrängtävling
DM, JDM, UDM, VDM Distriktsmästerskap efter samma princip som ovan. (C) Centralt sanktionerad tävling
Ett "I" Före anger inomhus (D) Distriktssanktionerad tävling
LM Länsmästerskap V-T Väg- och/eller terrängtävling
KRM Kretsmästerskap M Män, Seniorer
IT Internationell tävling K Kvinnor, Seniorer
NT Nationell tävling med uteslutande seniorgrenar J Juniorer, Män och Kvinnor
NT+ Nationell seniortävling med vissa grenar också för juniorer/ungdomar och/eller veteraner P Pojkar
SEN Seniorer F Flickor