Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

SMÅLANDS FRIIDROTTSFÖRBUND

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


TÄVLINGSPROGRAM 2011   Till program: 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07

Smålands Friidrottsförbunds tävlingsprogram, kompletterat med det centrala och regionala programmet samt ytterligare aktuella tävlingar. Förkortningar längst ner på sidan.


NOV-10 FRIDA Inbjudan/Hemsida Res Arrangör
20 F Folkungaspelen, UT, arena inomhus Res Linköpings GIF
           
DEC-10        
4-5 lö-sö F Julklappsjakten, NT+, arena inomhus Res Göteborgs KIK
16 to F Luciasprintern, D, arena inomhus Res IFK Växjö
18 F Tomtespelen, NT+, arena inomhus Res KA 2 IF
           
JANUARI        
6 to F Trettondagsträffen, D, UT+, arena inomhus Res IK Hinden
6 to F Mini-LM 10-11år, Kronoberg Res Ljungby FIK
15-16 lö-sö F Sunna Open, UT+, arena inomhus Res KA 2 IF
15-16 lö-sö   Stora IDM + långlopp för ungd, jun & vet Res Inlagt ovan
18 ti   Kretsmästerskap seniorer, Jönköping Res Jönköp friidrottskrets
22 F Resultattävling kula, D, arena inomhus Res IFK Växjö
22-23 lö-sö F Växjömångkampen, UT+, C, arena inomhus Res IFK Växjö
22-23 lö-sö   IDM, IJDM 19, IUDM 17,16,15,14,13,12 mångkamp Res Inlagt ovan
23   IVDM Res Jönköp friidrottskrets
29-30 lö-sö   Pallasspelen, NT+, arena inomhus Res IK Pallas
29-30 lö-sö F Norrköping Indoor Games, UT+, arena inomhus Res GoIF Tjalve
           
FEBRUARI        
5   FIN-NOR-SWE Res Tampere, FIN
5-6 lö-sö F IJDM 19, IUDM 12-17, allt utom långlopp Res IFK Växjö
9 on   Kretsmästerskap 13-17år, Jönköping Res Jönköp friidrottskrets
12 F Lilla XL-galan, IAAF, arena inomhus Res Spårv.FK, Hässelby SK
12-13 lö-sö   ISM-IJSM-IUSM MÅNGKAMP Res Tjalve, IK N.köping
12-13 lö-sö F KA2-spelen, UT+, arena inomhus Res KA 2 IF
19-20 lö-sö   STORA IJSM 19-22, IUSM 17 Res Stockholms FIF
19-20 lö-sö   STORA IUSM 15-16 Res Huddinge AIS
22 ti F XL-galan, IAAF, arena inomhus Res Spårv.FK, Hässelby SK
26   Mini-LM 10-11år, Jkpg Res Jönköp friidrottskrets
26-27 lö-sö   STORA ISM Res Göteborgs FIF
           
MARS          
4-6 fr-sö   IEM Res Paris, FRA
5 F Barntävling 9-11 år, D, UT, arena inomhus Res IFK Växjö
5 F Halmstad Indoor, UT, arena inomhus Res IFK Halmstad
5   Kretsmästerskap 9-11år, Jönköping Res Jönköp friidrottskrets
5-6 lö-sö   IVSM Res KA 2 IF
12-13 lö-sö   NORDEA REGIONMÄSTERSKAP 13-14, GÖTALAND Res IK Orient, Uddevalla
12-13 lö-sö F World Indoor Throwing, IAAF, arena inomhus Res IFK Växjö
13   IDM Viktkastning, seniorer Res Inlagt ovan
16-20 to-sö   IVEM   Gent, BEL
19-20 lö-sö   EUROPACUP VINTERKAST Res Sofia, BUL
20   VM-JVM TERRÄNG Res Punta Umbria, ESP
26 F Swedbankspelen, D, arena inomhus Res Tranås AIF
26 F Annelundsrundan, D, asfalt-gata, 10+5,1+1,1km Res Ljungby FIK
26-27 lö-sö   Mini-LM, 10-11 år, Kalmar Res IK Hinden o Kalmar SK
           
APRIL          
2 F Skälbyloppet, D, grus.park väg, 8,3+4,2+2,6+1,4 Res Högby IF
7 to   Resultattävling, D, arena Res Villstads GIF
9   Terräng-DM, sen, jun, ungd, vet Res Högby IF i Kalmar
16-17 lö-sö   SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG Res Upsala IF
16   SM 100 KM Res TibroAIK/Team Ultrasweden
19 ti   Resultattävling, D, arena Res Villstads GIF
25 F Hallarydsloppet, D, bland u, 21,3+10,2+6,2+3,2+1,2 Res Hallaryds IF
30 F Vårstafetten, C, Bland u, 42195m + 34954m, 8 str. Res Målilla-Mörlunda SKI
           
MAJ          
1 F Landsjön Runt, D, Asf väg-gata, 12,5 km Res IK Vista
1 F Växjöloppet, C, Bland u, 21+10+4,5 km Res IFK Växjö
3 ti F Motionsstafett, D, grus, parkv, 1 km, 4 str INSTÄLLT - Storebro SC
4 on F Vårruset, C, tj, Bland u, 5 km - IFK Växjö
5 to F Vårruset, C, tj, Bland u, 5 km - IK Hakarpspojkarna
6 fr F Strandmilen, D, asf, grus, 10+5km+1200+600m Res Hultsfreds LK
7 F Junespelen, C, UT+, arena Res IK Hakarpspojkarna
7 F Wärnamo Kvartsmarathon, C, bland u, 10549m+ 5 km Res Wärnamo SK
7   Terräng-ÖM Res FIK Färjestaden
8   VSM HALVMARATHON Res Skade/H.LK/Gävle GIK
12 to F Lilla kyrkstafetten, D, asf-väg, 1+0,5 km, 8 str Res Högby IF / Öl.Idr.krets.
13-15 fr-sö   VEM NON STADIA Res Thionville/Yutz, FRA
13 fr   Lagårdsrännet, D, terr.stig, bland, 8+5+2 km Res Skullaryds SK
14 F Ölands Kyrkstafett, C, asf-väg, 64 km, 11 str. Res Högby IF / Öl.Idr.krets.
14 F Majspelen, C, NT+, arena Res Oskarshamns SK
14 F B-TEX Cup, C, UT+, arena Res Villstads GIF
17 ti   VM-milen, arena Res KA 2 IF
18 on   Herrgårdsstafetten, D, Väg-gata, 5 str. INSTÄLLD - Oskarshamns SK
21 F Marknadsspelen, C, UT+, arena INSTÄLLT - Skruvs IF
21   Göteborgsvarvet, Halvmarathon - Göteborgs FIF
22   NORDIC CHALLENGE 10 000M Res Sellfoss, ISL
22   GÖTALANDSCUPEN, match 1, Div 1 Res Motala AIF
22   GÖTALANDSCUPEN, match 1, Div 2 Res Hovslätts IK
22   GÖTALANDSCUPEN, match 1, Div 3, K södra + M Res IFK Halmstad
22   GÖTALANDSCUPEN, match 1, Div 3, K norra Res IK Norrköping
25 on F Drottning Margareta-Loppet, C, tj, Bland u, 5 km - Kalmar SK
26 to F Kalvinknatet, D, knattelopp, bland u, 1,5km Res Ljungby FIK / Malmö AI
26 to F Råslättspelen, C, NT, arena Res Jönköp. Friidr.krets
27 fr F Eksjö Stadslopp, C, asf väg-gata, 10+5+2+1 km Res Eksjö Södra IK
28 F England Runt, C, Bland u, 10+5+1,7 km Res Markaryds FK
28 F Stockholm Marathon - Hässelby SK / Spårv.FK
28   SM MARATHON Res Inlagt ovan
28-29 lö-sö   Stora DM, JDM 19, UDM 17,16,15,14,13,12 Res Högby/KSK/F-stad/Hind/OSK
29   LAG-SM KVAL, GRUPP B Res Mölndals AIK
31 ti F Linnéalunken, C, Bland u, 5 km - Glasrikets RC
           
JUNI          
1 on   Lag-UDM 11,13, kvalomgång 1, Södra Res Oskarshamns SK
2 to F Vimmerbyloppet, D, bl.u., halvmara+10,5+5+2+1 Res Storebro SC
2-3 to-fr   SM-JSM-USM STAFETT Res IFK Växjö
4 F Skomakareloppet, D, bl.u., 9+4,5+1+ 300m Res Misterhults AIS
4   EUROPACUP 10.000M Res Oslo, NOR
4-5 lö-sö   EST-FIN-SWE MÅNGKAMP Res FIN
5   ÖM, UÖM 9,11,13,15,17år Res Högby IF, FIK F-staden
5 F Virdaspelen, D, UT+, arena Res Alvesta FI
6   Kraftmätningen, kval 6 Res Oskarshamns SK
8 on F Tjejlunken, C, Tj, bland u, 6 km Res OK Njudung
10 fr   Resultattävling slägga, D, arena Res IFK Växjö
11   Lag-UDM 11,13, kvalomgång 1, Norra Res Jönköping
11   Folksam GP, Göteborg GP Res Göteborgs FIF
12   Folksam Challenge 1 Res Hässleholms AIS
12   GÖTALANDSCUPEN, match 2, Div 1 Res Högby IF
12   GÖTALANDSCUPEN, match 2, Div 2 Res IK Lerum
12   GÖTALANDSCUPEN, match 2, Div 3, K södra + M Res UF Contact/IF Udd
12   GÖTALANDSCUPEN, match 2, Div 3, K norra Res Linköpings GIF
12 F Smålandsspelen, C, UT+, arena Res IFK Växjö
16 to F Lidingö on Tour, Kalmar, D, Seedingslopp 10 km Res Högby IF
18 F Lidingö on Tour, Jönköping, C, Seedingslopp 10 km Res IK Hakarpspojkarna
18 F Habo Challenge, C, NT+, arena Res Habo FIF-04
18-19 lö-sö   LAG-EM Res SFIF/Stadionklubbarna
18-19 lö-sö   JNM-UNM MÅNGKAMP Res Seinäjoki, FIN
18-19 lö-sö   Stora VDM Res Tranås AIF
18-19 lö-sö F Rosenbomsspelen, UT+, arena Res KA 2 IF
19 F WSK-spelen, C, UT, arena Res Wärnamo SK
22 on   LAG-SM Res SFIF i Sollentuna
22 on F Vätterspelen, C, NT, Arena Res Hovslätt/Habo/Bottn.IF
28 ti   Folksam GP, Sollentuna GP Res Hässelby/Spårv/Tureb.
28 ti   Veteran-ÖM Res Högby IF
28 ti   Råskinnet, D, terrstig, skog, 8,5+1,5km Res Anderstorps OK
30-3 to-sö   VNM STADIA Res Lappeenranta, FIN
           
JULI          
1 fr F Böda Sandsloppet, D, 6,4 km Res Högby IF
1-3 fr-sö F Öresundsspelen, UT+ arena Res IFK Helsingborg
2 F Grevskapsloppet, D, bl.u., 10+5 km+3+1,5km Res Visingsö AIS
2-3 lö-sö   EUROPACUP MÅNGKAMP Res Bressanone, ITA
2-3 lö-sö F Bottnarydskastet, C, IT, arena Res Bottnaryds IF
3   DM, VDM 10.000m Res Oskarshamns SK
6 on F Oskarshamnsspelen, C, UT+ arena Res Oskarshamns SK
6-10 on-sö   UVM 17 Res Villeneuve d'Ascq, FRA
7-17 to-sö   VVM STADIA Res Sacramento, USA
8 fr F Byrundan, C, asf-väg-gata, 8+4+1,5km Res Gamleby OK
8-10 fr-sö F Världsungdomsspelen, UT+ arena Res Göteborgs FIF
13 on F Kalmar Sommarspel, C, NT+, arena Res Kalmar SK
13 on   Stafett-DM, sen,17,15,13 Res Inlagt ovan
14-17 to-sö   JEM 22 Res Ostrava, CZE
15 fr F Victorialoppet, C, asf,grus väg-gata, 9+4+2 km Res IFK Borgholm
16 F Pers. rekordens tävling, D, arena Res Växjö AIS
17 F Ölandsspelen, C, NT+, arena Res Högby IF
17   DM, JDM, UDM, VDM 5000m, 3000m, 2000m Res Inlagt ovan
21-24 to-sö   JEM 19 Res Tallinn, EST
23 F Hornsjön Runt, C, terr stig, 11+5,5+2,9+1,5 km Res Högby IF
23   Kasttävling, D, i Björköby (kastring på skolplanen) Res Stensjöns IF
23-24 lö-sö F Laxaspelen Res IFK Halmstad
24   17års-match Småland, Skåne, Väst- o Östdanmark Res Smålands FIF i Kalmar
29 fr F DN Galan Res Stadionklubbarna
30-31 lö-sö F DN Galan Youth Res Stadionklubbarna
30 F Ölands Marathon inkl ÖM, C, asf-väg, 42.195m Res Högby IF
30   Ölandsjoggen, D, 10+4+2,5+1,5 km Res Persnäs AIF
           
AUGUSTI        
2 ti F Folksam GP, Karlstad GP Res IF Göta, Karlstad
3 on F Kalmarmilen, C, stadslopp 10km Res Högby IF
3 on F Kasttävling, C, UT+, arena Res IFK Växjö
5-7 fr-sö   STORA VSM Res Skellefteå AIK
6 F Sisu-spelen, C, UT+, arena Res IK Sisu, Nässjö
6   JDM, UDM 2000m/1500m hinder, P/F19-17-15-14 Res Inlagt ovan
6-7 lö-sö   SM-JSM-USM I MÅNGKAMP Res Falu IK
7 F Ränneborgsspelen, C, UT+, arena Res Eksjö Södra IK
7 F Hultanäsloppet, D, bland u, 13,4+6,7+3,5+1,2 km Res Hultanäs SoFK
9 ti   Kretsmästerskap sen o vet, Jönköping Res Jönköp friidrottskrets
11-14 to-sö F STORA SM Res Gefle IF
13 F Kräftspelen, C, UT+, arena Res Villstads GIF
17 on   Lag-UDM 11,13, kvalomgång 2, Södra UTGÅR - Ingen ville arrangera
17 on F Blodomloppet, C, asfS, grus, 10+5 km Res Hovslätts IK
17-22 on-må   UNIVERSIADEN - Shenzhen, CHN
18 to   Folksam Challenge 2 Res Råby-Rek., Ärla IF
19 fr F VP-milen, C, asf väg-gata, 10+4+2+1 km Res OK Njudung
20   LAG-USM Res Huddinge AIS
20   Lag-UDM 11,13, kvalomgång 2, Norra Res Habo FIF-04
20 F Nostalgi á la sjuttiotal, C, NT+ arena INSTÄLLT - Oskarshamns SK
20 F Blomsterloppet, D, grusväg, 11,4+5,7+1,6+0,6 km Res Ålems OK
21   Lag-DM, inkl. individuellt DM hinder M/K Res IK Sisu
21 F Hindenspelen, C, UT+ arena Res IK Hinden
22   Snapphanekampen del 3, D, UT, arena Res Markaryds FK
26 fr F Sävsjö Stadslopp, D, asf/väg, 10+5+1,6+1,2 km Res IFK Sävsjö
26-28 fr-sö F STORA USM 15-16 Res Ystads IF
26-28 fr-sö F STORA JSM 19-22, USM 17 Res H-holm/Finish/Pallas
27   VSM KASTMÅNGKAMP Res Bottnaryds IF
27 F Festilvalloppet, D, bland u, 4,8+1,5 km Res SK Graal
27-4 lö-sö   VM Res Daegu, KOR
28 F Väckelsångsloppet, C bland u,17,7+8,5+4,5+2,3 km Res Väckelsångs IK
28 F Första Steget, C, 10+5km+Barn INSTÄLLT - IFK Växjö
31 on   Jönköpings kretsmästerskap 9-17år Res Jönköp friidrottskrets
           
SEPTEMBER        
3 F Hultsfreds hel o halvmarathon, D, asf, grus-parkv. Res Hultsfreds LK
3   DM, VDM halvmarathon Res Inlagt ovan
3   Folksam Challenge 3 Res Mölndals AIK
3-4 lö-sö   NORDEA REGIONMÄSTERSKAP 13-14, GÖTALAND Res Falköping/Lidköp. IS
3-4 lö-sö   NORDISKA JUNIORLANDSKAMPEN Res Köpenhamn, DEN
4 F HIK-kampen, C, UT+, arena Res Hovslätts IK
4 F Mini-LM 10-11år för G-län Res Alvesta FI
4 F Tranåsloppet, D, 15, 10, 5, 2.6, 1.8, 1.2km Res Tranås AIF
4 F Nya Tråddragarrundan, D, bland u, 8+5+3+1,5km Res Gnosjö FK
9 fr F Pangloppet, D, asf.gata-väg, 5,1 km Res Skillingaryds FK
9-10 fr-lö   SWE-FIN Res Helsingfors, FIN
10   SWE-FIN (17 år) Res Espoo, FIN
10 F Salomon Trailrunning, C, kuperad terräng 10km Res IK Hakarpspojkarna
10 F Karlskronaspelen, UT+ arena Res KA 2 IF
10-11 lö-sö   Kraftmätningen final Res Falu IK
10-17 lö-lö   EUROPEAN MASTERS GAMES (EMG)   Lignano, ITA
11   Lag-UDM 11,13,15, final Res Wärnamo SK
16-18 fr-sö   SKOL-SM Res IFK Växjö
17 F Stockholm Halvmarathon - Spårv./Häss./Tureberg
17   SM HALVMARATHON Res Inlagt ovan
17   VSM FEMKAMP Res Huddinge AIS
18 F Sunnerboloppet, C, bland u, 20+10+5,2+1,5km Res Ljungby FIK/FK Finn
18 F Ulfveloppet, D, terrst, grusv, 12+8+1km+300m Res Södra Vi IF
18   DM i terräng, M 12km, K 8km Res Inlagt ovan
20 ti   Castorama, D, arena Res Alvesta FI
24   Lidingöloppet - IFK Lidingö FI o SOK
24 F Kalmarspelen Ingvar Thomssons minne, C, NT+ Res Kalmar SK
24   Jkpg Kretsmästerskap slägga, sen o vet Res Bottnaryds IF
25   Jkpg Kretsmästerskap kast 11-13år Res Bottnaryds IF
25 F TAIF Spelen, C, NT+, arena Res Tranås AIF
           
OKTOBER        
1 F Sollidenloppet, C, asf grus-väg, 5,9 km Res IFK Borgholm
1 F Gummiloppet, D, asf väg gata, 8 km Res Rydaholms GoIF
1-2 lö-sö   DM, JDM, UDM 17, 15, 14, 13, 12 mångkamp Res Alvesta FI
8 F Jkpg Kretsmästerskap 10.000m, D, arena Res IK Hakarpspojkarna
8   VSM MARATHON Res JallesTC/Umeå
8-9 lö-sö   DM Castorama Res Hemmabanor
15 F Växjö Marathon, C, asf-väg, 42195m Res Växjö LK
15   DM, VDM marathon Res Inlagt ovan
16 F Höglandsloppet, D, terr stig, 10+5+2+1 km Res IK Sisu, Nässjö
26 on   Jkpg Kretsmästerskap terräng Res Lekeryd-Svarttorp SK
           
NOVEMBER        
12   NM-JNM TERRÄNG Res Hälle IF
           
DECEMBER        
11   EM-JEM TERRÄNG   Velenje, SLO
31 F Anderstorps Sylvesterlopp, D, asf/väg, 10+5 + 1,8km Res Anderstorps OK
31 F Kalmar Sylvesterlopp, D, asfalt-gata, 10+5+2+1 km Res Högby IF

FÖRKORTNINGAR I TÄVLINGSPROGRAMMET

VM Världsmästerskap U Ungdom
EM Europamästerskap UT Ungdomstävling uteslutande avsedd för juniorer/ungdomar
NM Nordiskt mästerskap UT+ Ungdomstävling med vissa seniorgrenar
SM Svenskt mästerskap VT Veterantävling
JSM Svenskt juniormästerskap FGP Folksam Grand Prix
USM Svenskt ungdomsmästerskap V Vägtävling
VSM Svenskt veteranmästerskap T Terrängtävling
DM, JDM, UDM, VDM Distriktsmästerskap efter samma princip som ovan. (C) Centralt sanktionerad tävling
Ett "I" Före anger inomhus (D) Distriktssanktionerad tävling
LM Länsmästerskap V-T Väg- och/eller terrängtävling
KRM Kretsmästerskap M Män, Seniorer
IT Internationell tävling K Kvinnor, Seniorer
NT Nationell tävling med uteslutande seniorgrenar J Juniorer, Män och Kvinnor
NT+ Nationell seniortävling med vissa grenar också för juniorer/ungdomar och/eller veteraner P Pojkar
SEN Seniorer F Flickor