Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

SMÅLANDS FRIIDROTTSFÖRBUND

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


TÄVLINGSPROGRAM 2010   Till program: 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07

Smålands Friidrottsförbunds tävlingsprogram, kompletterat med det centrala och regionala programmet samt ytterligare aktuella tävlingar. Förkortningar längst ner på sidan.

NOV-09 Inbjudan/Hemsida Resultat | Arrangör
21 Folkungaspelen, UT, arena inomhus Res Linköpings GIF
21-22 lö-sö Adventspelen, UT, arena inomhus Res Utby IK
         
DEC-09      
5-6 lö-sö Julklappsjakten, NT+, arena inomhus Res Göteborgs KIK
12 Tomtespelen, NT+, arena inomhus Res KA 2 IF
17 to Luciasprintern, D, arena inomhus Res IFK Växjö
         
JANUARI      
6 on Trettondagsträffen, D, arena inomhus Res IK Hinden
9 Resultattävling, D, arena inomhus   IFK Växjö
10 Mini-LM, 10-11år, Kronoberg Res Ljungby FIK
10 Åhus indoors, UT+, arena inomhus Res Åhus FK
16-17 lö-sö IJDM 19, IUDM 12-17, allt utom långlopp Res IFK Växjö
16-17 lö-sö Sunna Open, UT+, arena inomhus Res KA 2 IF
17 IVDM 800 o 3000m Res Inlagt ovan
22-24 fr-sö Göteborgs Stavkarneval, NT+, arena inomhus Res Örgryte IS
23 LGIFs Vinterspel, UT+, arena inomhus Res Linköpings GIF
23-24 lö-sö NCC-spelen, NT+, arena inomhus Res Malmö AI
24 IVDM Res Jönköp friidrottskrets
24 Resultattävling, D, arena inomhus Res FI Kalmarsund
26 ti Kretsmästerskap Jkpg, seniorer Res Jönköp Friidrottskrets
30 FEMLAGS-MATCH Res Glasgow, GBR
30-31 lö-sö Pallasspelen, NT+, arena inomhus Res IK Pallas
30-31 lö-sö Norrköping Indoor Games, UT+, arena inomhus Res GoIF Tjalve
         
FEBRUARI      
2 ti SamsungGalan, EAA, arena inomhua Res Göteborgs FIF
6 Mini-LM 10-11år, Jkpg Res Jönköp friidrottskrets
6-7 lö-sö Växjömångkampen, UT+, C, arena inomhus Res IFK Växjö
6-7 lö-sö IDM, IJDM 19, IUDM 17,16,15,14,13,12 mångkamp Res Inlagt ovan
6-7 Göteborgs Inomhus, UT+, arena inomhus Res IK Vikingen
10 on GE-galan, IAAF, arena inomhus Res Spårv.FK, Hässelby SK
10 on Kretsmästerskap Jkpg, 13-17år Res Jönköp Friidrottskrets
13-14 lö-sö KA2-spelen, UT+, arena inomhus Res KA 2 IF
13-14 lö-sö IDM + Långlopp för IJDM 19 o IUDM 12-17 Res Inlagt ovan
13-14 lö-sö IVSM Res Järvsö IF, Bollnäs FIK
20-21 lö-sö STORA IJSM 19-22, IUSM 17 Res MAI / Heleneholm / Pallas
27 Halmstad Indoor, UT, arena inomhus   IFK Halmstad
27-28 lö-sö STORA IUSM 15-16 Res GoIF Tjalve, IK Norrköping
27-28 lö-sö STORA ISM Res Stockholms FIF
         
MARS        
1-6 må-lö IVVM Res Kamloops,CAN
6 Barntävling 9-11 år, D, UT, arena inomhus Res IFK Växjö
6 Kretsmästerskap Jkpg, 9 o 11år Res Jönköp Friidrottskrets
6-7 lö-sö Löplabbet Inomhus, UT+, arena inomhus Res Mölndals AIK
6-7 lö-sö ISM-IJSM-IUSM MÅNGKAMP Res SFIF Tävling, Sthlm
12-14 fr-sö IVM Res Doha, QAT
13-14 lö-sö NORDEA REGIONMÄSTERSKAP, Götaland Res KA 2 IF
16 ti KM 800+5000m Res Växjö LK
19-21 fr-sö IVNM Res Jyväskylä, FIN
20-21 lö-sö EUROPACUP VINTERKAST Res Arles, FRA
27 Annelundsrundan, D, asfalt-gata, 10+5,1+1,1km Res Ljungby FIK
27 Kastkarneval, IAAF, arena inomhus Res IFK Växjö
27 Swedbankspelen, D, arena inomh Res Tranås AIF FI
27 Mini-LM, Kalmar län Res IK Hinden
28 Mini-LM, Kalmar län Res Kalmar SK
28 VM-JVM TERRÄNG Res Bydgoszcz, POL
28 Campus Campen, UT+, arena inomhus Res Ljungsbro FK
         
APRIL        
2 fr Ring-Up loppet, D, 5,8+2,9+1km Res Oskarshamns SK
5 Hallarydsloppet, D, bland u, 21,3+10,2+6,2+3,2+1,2 Res Hallaryds IF
10 Skälbyloppet, D, grus.park väg, 8+4,1+1,4 km Res Högby IF
10 GM i Marathon, sen o vet Res Heleneholms IF
17 Vårstafetten, C, Bland u, 42195m + 34954m, 8 str. Res Målilla-Mörlunda SK
18 DM, JDM, UDM, VDM i Terräng, korta sträckorna Res Eksjö Södra IK
21 on Kretsmästerskap Jkpg, terränglöpning Res Jönköpings OK
24-25 lö-sö SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG Res IK Ymer, Borås
25 NORDEAKAMPEN TERRÄNGSTAFETT   Inlagt ovan
25 Landsjön Runt, D, Asf väg-gata, 12,5 km Res IK Vista
         
MAJ        
1 Växjöloppet, C, Bland u, 21+10+4,5 km Res IFK Växjö
2 Terräng-ÖM, sen, ungd, vet Res Föra AIK
4 ti Motionsstafett, D, grus ,parkv, 1 km, 4 str Res Storebro SC
5 on Vårruset, C, tj, Bland u, 5 km   IFK Växjö
6 to Vårruset, C, tj, Bland u, 5 km   IK Hakarpspojkarna
7 fr Strandmilen, D, asf, grus, 10+5km+1200+600m Res Hultsfreds LK
7 fr Lilla kyrkstafetten, D, asf-väg, 1+0,5 km, 8 str Res Högby IF / Öl.Idr.krets.
8 Ölands Kyrkstafett, C, asf-väg, 64 km, 11 str. Res Högby IF / Öl.Idr.krets.
8 Junespelen, C, UT+, arena Res IK Hakarpspojkarna
8 Listermästerskapen blekinge, sen o vet Res IF Udd
8 Wärnamo Kvartsmarathon, C, bland u, 10549m+ 5 km Res Wärnamo SK
9 Majspelen, C, NT+, arena Res Oskarshamns SK
9 JDM 19, UDM 17, 16, 15, dag 1 Res Inlagt ovan
13 to B-TEX Cup, C, UT+, arena Res Villstads GIF
13 to JDM 19, UDM 17, 16, 15, dag 2 Res Inlagt ovan
13 to Vimmerbyloppet, D, bl.u., halvmarathon+10,5+5+2+1 Res Storebro SC
13 to Parkstafetten, D, grus/asf 5x1,2km INSTÄLLD   SK Graal
14 fr Lagårdsrännet, D, terr.stig, bland, 8+5+2 km Res Skullaryds SK
15 Marknadsspelen, C, UT+, arena Res Skruvs IF
16 VEM Mountain Running   Cerdanyola, ESP
16 LAG-SM, Kval, grupp B Res IFK Växjö
16 GÖTALANDSCUPEN, match 1, DIV 1 M/K Res Motala AIF
16 GÖTALANDSCUPEN, match 1, DIV 2 M/K Res Hovslätts IK
19 on Drottning Margareta-Loppet, C, tj, Bland u, 5 km   Kalmar SK
21-23 fr-sö EUROPEAN YOUTH OLYMPIC TRIALS Res Moskva, RUS
22 Göteborgsvarvet, Halvmarathon Res Göteborgs FIF
23 NORDIC CHALLENGE 10.000m Res Kerava, FIN
23 WSK-spelen, C, UT. Arena Res Wärnamo SK
25 ti Råslättspelen, C, NT, arena Res Jönköp. Friidr.krets
26 on Herrgårdsstafetten, D, Asf-väg-gata, 5 km, 5 str. Res Oskarshamns SK
28 fr Eksjö Stadslopp, C, asf väg-gata, 10+5+2+1 km Res Eksjö Södra IK
29 England Runt, C, Bland u, 10+5+1,7 km Res Markaryds FK
29 ÖM, seniorer, 17, 15år Res Högby IF
29 Lag-UDM, kvalomgång 1, Norra Res Tranås AIF
29-30 lö-sö SM-JSM-USM STAFETT Res Rånäs 4H
30 Lag-UDM, kvalomgång 1, Södra Res Kalmar, F-stad, Hinden
         
JUNI        
1 ti Linnéalunken, C, Bland u, 5 km   Glasrikets RC
2 on Tjejlunken, C, Tj, bland u, 6 km Res OK Njudung
3 to Kalvinknatet, D, knattelopp, bland u, 1,5km Res Ljungby FIK / MAI
5 Stockholm Marathon Res Hässelby SK / Spårv.FK
5 SM MARATHON Res Inlagt ovan
5 EUROPACUPEN 10.000M Res Marseille, FRA
5 Skomakareloppet, D, bl.u., 9+4,5+1+ 300m Res Misterhults AIS
5 Kretsmästerskap 9-17år Res Jkpg Friidrottskrets
5-6 lö-sö SWE-EST-FIN MÅNGKAMP Res Täby IS
6 NORDEAKAMPEN KVAL Res IK Hakarpspojkarna
6 Virdaspelen, D, UT+, arena Res Alvesta FI
6 UF Contact-spelen Res UF Contact
6 Folksam Challenge 1 Res Sävedalens AIK
8 ti Folksam Challenge 2 Res Eskilstuna FI
10 to Råskinnet, D, terrstig, skog, 8,5+1,5km Res Anderstorps OK
12-13 lö-sö JNM-UNM MÅNGKAMP Res Randers, DEN
13 Smålandsspelen, C, UT+, arena Res IFK Växjö
13 DM i stafett Res Inlagt ovan
19 GÖTALANDSCUPEN, match 2, DIV 1 M/K Res IF Udd
19 GÖTALANDSCUPEN, match 2, DIV 2 M/K Res Tranås AIF
19-20 lö-sö LAG-EM / First Leauge Res Budapest, HUN
19-20 lö-sö Rosenbomsspelen, UT+, arena Res KA 2 IF
20 VDM i hopp Res Stensjöns IF i Nässjö
20 Habo Javelin Challenge, C, NT+, arena Res Habo FIF-04
23 on Vätterspelen, C, NT. Arena Res Hovslätt/Habo/Bottn.IF
23 on Resultattävling, D Res Kalmar SK
26-27 lö-sö EUROPACUP MÅNGKAMP Res Tallinn, EST
28-29 må-ti Blekinges öppna DM   IF Udd
         
JULI        
1 to Sollentuna GP Res Tureberg/Hässelby/Spårv.
2-4 fr-sö Världsungdomsspelen, UT+arena Res Göteborgs FIF
3 Grevskapsloppet, D, bl.u., 10+5 km+3+1,5km Res Visingsö AIS
3-4 lö-sö Bottnarydskastet, C, IT, arena Res Bottnaryds IF
4 DM, VDM 10000m Res Villstads GIF
6 ti ÖM, veteraner Res Högby IF
7 on Personliga rek kväll, C, NT+, arena Res Oskarshamns SK
7 on  VDM 100m, 400m, 800m Res Inlagt ovan
9 fr Byrundan, C, asf-väg-gata, 8+4+1,5km Res Gamleby OK
9-11 fr-sö Öresundsspelen Res IFK Helsingborg
11 Ölandsspelen, C, NT+, arena Res Högby IF
11 DM, JDM, UDM, VDM 5000m, 3000m, 2000m Res Inlagt ovan
14 on Kalmar Sommarspel, C, NT+, arena Res Kalmar SK
15 to Karlstad GP Res IF Göta Karlstad
15 to Victorialoppet, C, asf,grus väg-gata, 9+4+2 km Res IFK Borgholm
15-24 to-lö VEM Stadia   Nyiregyháza, HUN
17 Hornsjön Runt, C, terr stig, 10,8+5,5+2,9+1,5 km Res Högby IF
17-18 lö-sö Laxaspelen Res IFK Halmstad
20-25 ti-sö JVM 19   Moncton, CAN
24 Dag 1: Stora DM + UDM 12-14år Res Kalmar SK, F-staden
24 Ölands Marathon, C, asf-väg, 42195m Res Högby IF
24 DM, VDM marathon Res Inlagt ovan
24 ÖM, marathon Res Inlagt ovan
27-1 aug ti-sö EM   Barcelona, ESP
31 Ölandsjoggen, D, 10+4+2,5+1,5 km   Persnäs AIF
         
AUGUSTI      
1 Per Skagerts Minne, D, kastfemkamp Res Stensjöns IF
1 Hultanäsloppet, D, bland u, 13,4+6,7+3,5+1,2 km Res Hultanäs SoFK
3 ti Folksam Challenge 3 Res Malmö AI
4 on Pers. rekordens tävling, D, arena Res Växjö LK
6 fr DN-galan, IAAF Diamond League Res Stadionklubbarna, Sthlm
6-8 fr-sö STORA VSM Res Högby IF
7 Sisuspelen, C, UT+, arena Res IK Sisu, Nässjö
10 ti Jönköpings Kretsmästerskap sen/vet Res Jkpg Friidr.krets
10 ti Göteborgs GP Res Göteborgs FIF
13-15 fr-sö STORA USM 15-16 Res Kils AIK
13-15 fr-sö STORA JSM 19-22, USM 17 Res IF Göta, Karlstad
17-23 ti-må YOUTH OLYMPIC GAMES   Singapore, SIN
18 on Blodomloppet, C, asf, grus, 10+5 km Res Hovslätts IK
20 fr VP-milen, C, asf väg-gata, 10+4+2+1 km Res OK Njudung
20-22 fr-sö STORA SM Res Falu IK
21 Festilvalloppet, D, bland u, 4,8+1,5 km Res SK Graal
21 Blomsterloppet, D, grusväg, 11,4+5,7+1,6+0,6 km Res Ålems OK
22 Lag-UDM, kvalomgång 2, södra Res IK Hinden, Kalmar SK
22 Lag-UDM, kvalomgång 2, norra Res Habo FIF
22 Distriktsmatch 17år Res Danmark
27 fr Nya Sävsjö Stadslopp, D, asf/väg, 10+5+1,6+1,2 km Res IFK Sävsjö
27-28 fr-lö SWE-FIN   Helsingfors, FIN
27-28 fr-lö SWE-FIN (17 år)   Leppävaara, FIN
28 VSM MARATHON Res Lidköping IS
28-29 lö-sö NORDEAKAMPEN FINAL Res Upsala IF
28-29 lö-sö NORDISKA JUNIORKAMPEN (19 år) Res Akureyri, ISL
28-29 lö-sö Kräftspelen, C, UT+, arena Res Villstads GIF
28-29 lö-sö DM & UDM 12-14, dag 2-3 + VDM Res Inlagt ovan
29 Väckelsångsloppet, C bland u,17,7+8,5+4,5+2,3 km Res Väckelsångs IK
29 Mini-LM 10-11år för G-län Res Alvesta FI
29 ÖM, ungdomar 9, 11, 13år Res Högby IF
31 ti LAG-SM Res Spårvägens FK
         
SEPTEMBER      
3 fr Pangloppet, D, asf.gata-väg, 5,1 km Res Skillingaryds FK
4 HIK-kampen, C, UT+, arena Res Hovslätts IK
4   VDM 200m, 1500m Res Inlagt ovan
4 Karlskronaspelen Res KA 2 IF
4 VSM KASTMÅNGKAMP Res Bottnaryds IF
4 Stavhoppstävling, D, linnéparken Res IFK Växjö
4-5 lö-sö SM-JSM-USM I MÅNGKAMP Res Huddinge AIS
4-5 lö-sö NORDEA REGIONMÄSTERKAP 13-14ÅR, GÖTALAND Res Eksjö Södra IK
4-5 lö-sö NORDISKA-BALTISKA JUNIORMÄSTERSKAPEN (22 ÅR) Res Söderhamns IF
4-5 lö-sö KONTINENTALCUPEN Res Split, CRO
5 Nya Tråddragarrundan, D, bland u, 8+5+3+1,5km Res Gnosjö FK
10-12 fr-sö SKOL-SM Res Västerås FK
11 Stockholm Halvmarathon Res Spårv./Häss./Tureberg
11 SM HALVMARATHON Res Inlagt ovan
11 Hultsfreds Marathon, D, asf, grus-parkv. 42+21 km Res Hultsfreds LK
11 DM, VDM halvmarathon Res Inlagt ovan
11 Salomon Trailrunning, C, kuperad terräng 10km Res IK Hakarpspojkarna
12 Måleråsloppet, D, grus-terr-stig-asf, 8+2km Res Målerås IF
18 VSM FEMKAMP Res IFK Mora/Dalarnas FIF
18 Hallbyjoggen, D, 10+5km Res IF Hallby SOK
18 Jkpg Kretsmästerskap kast 13 & 11år Res Lekeryd Svarttorps SK
18 VDM i kast Res Bottnaryds IF
18 Lag-DM Res Jkpg friidr.krets
19 Lag-UDM, final Res Wärnamo SK
19 LAG-USM Res Gefle IF
19 Ulfveloppet, D, terrst, grusv, 12+8+1km+300m Res Södra Vi IF
19 DM i terräng, M 12km, K 8km Res Inlagt ovan
19 Sunnerboloppet, C, bland u, 20+10+5,2+1,5km Res Ljungby FIK/FK Finn
24-26 fr-sö Lidingöloppen   IFK Lidingö FI o SOK
25 Kalmarspelen Ingvar Thomssons minne, C, NT+ Res Kalmar SK
26 EFG-TAIF Spelen, C, NT+, arena Res Tranås AIF FI
         
OKTOBER      
2 Sollidenloppet, C, asf grus-väg, 5,9 km Res IFK Borgholm
2 Gummiloppet, D, asf väg gata, 8 km Res Rydaholms GIF
2-3 lö-sö DM, JDM, UDM 17, 16, 15, 14, 13,12 mångkamp Res Alvesta FI
3 Jkpg Kretsmästerskap slägga Res Bottnaryds IF
9 Jkpg Kretsmästerskap 10.000m Res IK Hakarpspojkarna
9-10 lö-sö DM Castorama Res Hemmabanor
16 VSM HALVMARATHON   Bålsta IK
16 VM HALVMARATHON   Nanning, CHN
16 Växjö Marathon, C, asf-väg, 42195m Res Växjö LK
17 Höglandsloppet, D, terr stig, 10+5+2+1 km Res IK Sisu, Nässjö
23 NM-JNM TERRÄNG Res Trondheim, NOR
         
NOVEMBER      
         
DECEMBER      
12 EM-JEM TERRÄNG   Albufeira, POR
31 fr Anderstorps Sylvesterlopp, D, asf/väg, 10+5 + 1,8km Res Anderstorps OK
31 fr Kalmar Sylvesterlopp, D, asfalt-gata, 10+5+2+1 km Res Högby IF

FÖRKORTNINGAR I TÄVLINGSPROGRAMMET

VM Världsmästerskap UT Ungdomstävling uteslutande avsedd för juniorer/ungdomar
EM Europamästerskap UT+ Ungdomstävling med vissa seniorgrenar
SM Svenskt mästerskap VT Veterantävling
JSM Svenskt juniormästerskap FGP Folksam Grand Prix
USM Svenskt ungdomsmästerskap V Vägtävling
VSM Svenskt veteranmästerskap T Terrängtävling
DM, JDM, UDM, VDM Distriktsmästerskap efter samma princip som ovan. (C) Centralt sanktionerad tävling
Ett "I" Före anger inomhus (D) Distriktssanktionerad tävling
LM Länsmästerskap V-T Väg- och/eller terrängtävling
KRM Kretsmästerskap M Män, Seniorer
IT Internationell tävling K Kvinnor, Seniorer
NT Nationell tävling med uteslutande seniorgrenar J Juniorer, Män och Kvinnor
NT+ Nationell seniortävling med vissa grenar också för juniorer/ungdomar och/eller veteraner P Pojkar
SEN Seniorer F Flickor
U Ungdom