Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

SMÅLANDS FRIIDROTTSFÖRBUND

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


TÄVLINGSPROGRAM 2019   Till program: 19 | 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07

Smålands Friidrottsförbunds tävlingsprogram, kompletterat med det centrala och regionala programmet samt ytterligare aktuella tävlingar. Mindre klubbtävlingar o liknande utan sanktion redovisas i separat tabell längre ner på sidan. Förkortningar längst ner på sidan.

Sanktionsansökningar ska göras i FRIDA. Manual. Ansökningsperioder för kommande års tävlingssäsong är maj för inomhus och september för utomhus. Tävlingar nedan markerade "F" finns i FRIDA (bara Smålands-arrangemang markeras).

Senast uppdaterat 18 okt 2018
Inomhus bör vara klart, medan ute är under uppbyggnad. Fjolårets arrangemang ligger kvar dock men utan angivna datum, dessa fylls på i takt med att det blir klart. Alla uppdateringar som sker i programmet börjar redovisas här efter Höstmötet 2018.

Tidigare års arrangemang som SmFIF saknar besked om inför 2019:
...


NOV-18      FRIDA Länk till ev. hemsida Inbj Res Arrangör
24   Folkungaspelen, UT, arena inomhus     Linköpings GIF
             
DECEMBER          
1-2 lö-sö   SAYO Indoor, UT+, arena inomhus     Turebergs FK
1-2 lö-sö   Julklappsjakten, UT+, arena inomhus     Göteborgs KIK
9   Tomtespelen, UT+, arena inomhus     KA 2 IF
12 on F Luciasprintern, D, UT+, arena inomhus     IFK Växjö
             
JANUARI          
12-13 lö-sö   KA2-spelen, NT+, arena inomhus     KA 2 IF
12-13 lö-sö   Örebro Indoor Games, UT+, arena inomhus     KFUM Örebro
13   Ymerspelen, UT+, arena inomhus     IK Ymer, Borås
13   IVDM | Tidsprogram     Jkpg Friidrottskrets
19-20 lö-sö F Quality Hotel Games, C, UT+, arena inne     IFK Växjö
25-27 fr-sö   Scandic Indoor Games, UT+, arena inomhus     Huddinge AIS
26   Norrköping Indoor Games, UT+, arena inomhus     Tjalve IF Norrköping
26-27 lö-sö   Pallasspelen, NT+, arena inomhus     IK Pallas
             
FEBRUARI          
2-3 lö-sö F Växjö Inomhuskast, C, NT+, arena inomhus     IFK Växjö
2-3 lö-sö   Stora IDM-IJDM-IUDM, IVDM 200+800+3000m
Inbj | Startlista | Tidsprog | PM | Ansvar/funk-lista
  SmFIF m. hjälp i Växjö
2-3 lö-sö   ISM-IJSM-IUSM MÅNGKAMP     Upsala IF
2-3 lö-sö   IDM, IJDM 19, IUDM 17,15 mångkamp     Inlagt ovan
10   NOR-DEN/ISL-FIN-SWE     Bärum, Norge
16-17 lö-sö   STORA ISM     Tjalve IF Norrköping
23-24 lö-sö   STORA IJSM 19-22, IUSM 17     IFK Växjö
      IVSM FEMKAMP      
      RM-JRM-URM VINTERKAST      
             
MARS            
1-3 fr-sö   IEM     Glasgow, GBR
1-3 fr-sö   STORA IVSM     Malmö
2   Sunna Open, UT, arena inomhus     KA 2 IF
9-10 lö-sö   GÖTALANDSMÄSTERSKAP 13-14 ÅR | Anm-formulär     IFK Växjö
9-10 lö-sö   STORA IUSM 15-16     Västerås FK
9-10 lö-sö   EUROPACUP VINTERKAST     Šamorin, SVK
23 F Vårcupen, C, UT, arena inomhus     Tranås AIF
23 F Annelundsrundan, C, asfalt-gata, 10+5+1,1km     FK Finn
23-24 lö-sö F Växjömångkampen, D, UT 12-14år, inomhus     IFK Växjö
23-24 lö-sö   IUDM 12,13,14 mångkamp     Inlagt ovan
24-30 sö-lö   IVVM     Torun, Polen
30   VM-JVM TERRÄNG     Århus, Danmark
31 F Marsträffen, D, UT+, arena inomhus     IK Hinden
      KRAFTMÄTNINGEN 17 ÅR, INOMHUS      
             
APRIL            
6 F Tjust Trail Run, C, terräng, 15+8+3 km     Tjust Bike & RC
13 F Skälbyloppet, C, grus.park väg, 8+4+1,9+1,1+0,6km     Högby IF
17 on F Dymmelloppet, D, terräng, 7,5+5+2,5+1 km     Oskarshamns SK
22 F Varvetmilen Jönköping, C, 10 km     IK Hakarpspojkarna
22 F Hallarydsloppet, C, bl.u-lag, 21+9,8+6+3,2+1,2km     Hallaryds IF
27 ?   DM, JDM, UDM, VDM Terräng     Oskarshamns SK ?
27 F Vårstafetten, C, bland u, 42195m + 34954m, 8 str.     Målilla-Mörlunda SKI
28   Vårloppet, D, terräng 10+5+1 km     FIK Färjestaden
april?     VSM HALVMARATHON     IFK Skövde FIK
      ÖM, UÖM, VÖM Terräng      
      Älglöpet, 10+5+1+0,4 km, kuperat     Rydö ASK
      Landsjön Runt, D, asf väg-gata, 12,5+5,5+2+1 km     IK Vista
             
MAJ            
1 on F Växjöloppet, C, bland u, 21+10+4,7 km     IFK Växjö
4 F Junespelen, C, UT+, arena     IK Hakarpspojkarna
4 F Ölands Kyrkstafett, C, asf-väg, 67/23 km, 11/6 str.     Högby IF / Öl.Idr.krets.
4 F Wärnamo Kvartsmarathon, C, bl.u, 10549m+5+1km     Wärnamo SK
4   Scaniamilen, C, mot-spår, 10+5+2+1 km     Oskarshamns SK
11 F Majspelen, C, UT+, arena     Oskarshamns SK
13 F Vårruset Kalmar, C, tjejlopp, bland u, 5 km     Högby IF, FIK F-stad.
14 ti F Vårruset Växjö, C, tjejlopp, bland u, 5 km     IFK Växjö
15 on F Vårruset Jönköping, C, tjejlopp, bland u, 5 km     IK Hakarpspojkarna
18   Göteborgsvarvet, Halvmarathon     Göteborgs FIF
18   SM HALVMARATHON     Inlagt ovan
18 F Marknadsspelen, C, UT+, arena     Skruvs IF
18-19 lö-sö F Ljungby Mångkamp, C, UT+, 9år - senior     Ljungby FIK
18-19 lö-sö   DM, JDM, UDM Mångkamp     Inlagt ovan
21 ti F Linnéalunken, C, asf-gata, grus, 5+1,5+0,8 km     Glasrikets RC Nybro
22 on F Njudungslunken, C, bland u, 6 km     OK Njudung
22 on F Herrgårdsstafetten, D, asf-väg-gata, 4,4 km, 5 str.     Oskarshamns SK
24 fr   Lagårdsrännet, D, terr.stig, bland, 9+5+2 km     Skullaryds SK
25 F England Runt, C, bland u, 10+5+1,7 km     Markaryds FK
25-26 lö-sö   SM-JSM-USM-VSM STAFETT     Hässelby SK / Spårv.FK
27 F Kalvinknatet, C, knatte, gräs/grus, 1,4+1,0+0,6km     Högby IF / Malmö AI
30 to F B-tex Cup, C, UT+, arena     Villstad GIF
31 fr F Eksjö Stadslopp, C, asf, 10+5+1+0,6 km     Eksjö Södra IK
      Lag-UDM, kvalomgång 1, södra      
      Lag-UDM, kvalomgång 1, norra      
      Lidingöloppet on Tour, C, terräng 10km     IF Hallby SOK
      Kalvinknatet, D, knattelopp, bland u, 1,3+0,8 km     Ljungby FIK / Malmö AI
      Lindsdal Runt, D, asfalt 4,2+0,9 km     Kalmar SK
      Vilden X-trail, C, 10+6+2,8km, stigar/obanat/lera     Jönköpings OK
             
JUNI            
1   ASICS Stockholm Marathon     Hässelby SK / Spårv.FK
1   SM I MARATHON     Inlagt ovan
2 F Hindenspelen, C, UT+ arena     IK Hinden
4 ti F Råslättspelen, C, NT+, arena     Jönköp. Friidr.krets
8-9 lö-sö   SWE-FIN-EST MÅNGKAMP      
15 F Habo Challenge, C, NT+, arena     Habo FIF-04
15   Florhultsloppet, D, blandat underlag 5,7 km     Glasrikets RC Nybro
15 F Öland Ultra, C, 50+25 km     Högby IF
15-16 lö-sö   JNM-UNM MÅNGKAMP      
15-16 lö-sö F Bottnarydskastet, C, IT, arena     Bottnaryds IF
19 on F Vätterspelen, C, NT+, arena     Hovslätts IK, Habo FIF
26 on F Böda Beach Run, C, 10+5+2,5+0,5 km     Högby IF
28-30 fr-sö   Världsungdomsspelen, UT+ arena     Göteborgs FIF
29 F Kalmar Malkars 21 KM, C, 21,1+5 km, asf-gata     Högby IF
29   DM, VDM Halvmarathon     Inlagt ovan
      Skomakareloppet, D, bl.u, 9+4,5+1+0,3 km     Misterhults AIS
      GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 1 M/K      
      GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 2 M/K      
      GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 3 M/K norra      
      GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 3 M/K södra      
      Stora DM-JDM-UDM      
      RM-VRM ULTRATRAIL      
      LAG-SM KVAL, grupp B      
      Möbelriket Trailrun, D, terräng-stig, 10+5+2+0,2 km     OK Norrvirdarna
? ?   KRAFTMÄTNINGEN, KVAL     Ljungby FIK
      Stora VDM      
      Sävsjö-spelen, C, UT+, arena     IFK Sävsjö
      Bauhausgalan, DL, arena     Stadionklubbarna
      SM, JSM 22, VSM 10 KM LANDSVÄG     Hässelby SK / Spårv.FK
      Rosenbomspelen, UT+ arena     KA 2 IF
      Sollentuna GP     Hässelby SK / Spårv.FK
             
JULI            
4 to F Oskarshamns Stadslopp, C, asf-väg-gata, 6+3 km     Oskarshamns SK
5 fr F Böda Sandsloppet, C, 6,5+4+1,8+1 km     Högby IF
6   EUROPACUP 10.000M     London, GBR
6 F Ränneborgskampen, C, UT 11-17år, arena     Eksjö Södra IK
6-7 lö-sö   LAG-EM MÅNGKAMP     Ribeira Brava, POR
7 F Grevskapsloppet, D, bl.u., 10+5+3+1 km     Visingsö AIS
11-14 to-sö   JUNIOR-EM 22 ÅR     Gefle IF
13 F Ölandsspelen, C, UT+, arena     Högby IF
13   DM, JDM, UDM, VDM 5000m, 3000m, 2000m     Inlagt ovan
14 F Kalmar Sommarspel, C, UT+, arena     Kalmar SK
15 F Victorialoppet, C, asf,grus väg-gata, 9+4+2+1,5 km     IFK Borgholm
18-21 to-sö   JUNIOR-EM 19 ÅR     IK Ymer, Borås
20 F Hornsjön Runt, C, terr stig, 11+5,5+2,9+1,5+0,8 km     Högby IF
20-28 lö-sö   European Youth Olympics     Baku, Azerbadjan
23 ti F Löttorpsvarvet, C, 6,2+1,4+0,8 km     Högby IF
26-4 fr-sö   EUROPEAN MASTERS GAMES     Torino, ITA
27 F Ölandsjoggen, C, 10+4+2,5+1,5 km     Persnäs AIF
31 on F ATEA Kalmarmilen, C, asf-gata 10+1,2+0,4 km     Högby IF
      Veteran-ÖM     Högby IF
      SM-VRM 100 KM      
      LAG-SM      
      Byrundan, C, asf-väg-gata, 8+4+1,2 km     Gamleby OK
      Öresundsspelen, UT+ arena     IFK Helsingborg
      Karlstad GP     IF Göta Karlstad
      RM 24h     Team Ultrasweden LK
      ÖM, UÖM 17, 15, 13, 11, 9år     Högby IF, FIK F-staden
             
AUGUSTI          
3 F Sisu-spelen, C, UT+, arena     IK Sisu, Nässjö
3 F Ölands Marathon, C, asf-väg, 42.195m, inkl ÖM-VÖM     Högby IF
4 F Hultanäsloppet, D, bland u, 13,4+6,7+3,5+1,2 km     Hultanäs SoFK
9-11 fr-sö   STORA JSM 19-22, USM 17     Göteborg
9-11 fr-sö   STORA USM 15-16     Trollhättan FIK
9-11 fr-sö   LAG-EM     Bydgoszcz, POL
9-11 ? fr-sö   STORA VSM     Huddinge AIS
13 ti F Blodomloppet Jönköping, C, asf, grus, 10+5 km     Hovslätts IK
17-18 lö-sö   NORDISKA JUNIORLANDSKAMPEN      
18   LAG USM     Upsala IF
18 F WSK-spelen, C, UT+, arena     Wärnamo SK
20 on F Smålandspelen, D, UT+, arena     IFK Växjö
23 fr F VP Citylopp, C, asf väg-gata, 10+5+1,7+1+0,4 km     OK Njudung
24 F Jönköping Marathon & Half Marathon, C     Team Runnershigh
24   VSM FEMKAMP     IK Westmannia
24 F Kräftspelen, C, UT+, arena     Villstad GIF
24-25 lö-sö   FINNKAMPEN     SFIF, Stockholm
27 ti F Stafesten för UNICEF, C, stafett 5x5 km     IK Hakarpspojkarna
30 fr F Hillerstorps Adventure Race, C, asf/grus, 10,4+5,2+1,5+0,4     Hillerstorps GoIF
30-1 fr-sö   FRIIDROTTS-SM     IF Göta, Karlstad
31   Tjejmilen     Hässelby SK / Spårv.FK
31 F Väckelsångsloppet, C bland u,18,4+8,9+4,5+2,3 km     Väckelsångs IK
31 F Mullsjö x-trail ½ marathon, C     Mullsjö SOK
31 F Festilvalloppet, C, bland u, 10+5 km     SK Graal
31 F Blomsterloppet, D, grusväg, 11,4+5,7+1,6+0,6 km     Ålems OK
31 F Nattloppet Kalmar, C, asf.gata-väg, 4,9 km     Högby IF
      NORD-BALTISKA 22ÅRS-MÄSTERSKAPEN      
      Ljungby Big Shot, IT, arena     Ljungby FIK, 24Seven
      GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 1 M/K      
      GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 2 M/K      
      GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 3 M/K norra      
      GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 3 M/K södra      
      Göteborgs GP     Göteborgs FIF
      VSM KASTMÅNGKAMP     Bottnaryds IF
      Sävsjö Stadslopp, D, asf/väg, 10+5+1,6+1,2 km     IFK Sävsjö
      Lag-UDM, kvalomgång 2, norra      
? ?   Lag-UDM, kvalomgång 2, södra     Ljungby FIK
             
SEPTEMBER          
3 ti F Växjöspelen yngre, D, UT, arena     IFK Växjö
5-15 to-sö   VEM STADIA     Venezia, ITA
7   Stockholm Halvmarathon     Spårv./Häss./Tureberg
7-8 lö-sö   GM 13-14 ÅR     Arr sökes
8 F HIK-kampen, C, UT+, arena     Hovslätts IK
9-10 må-ti   KONTINENTALCUPEN IAAF     Minsk, BLR
14 F Ränneborgskastet, C, UT+, arena     Eksjö Södra IK
15/22 F Ulfveloppet, D, terrst, grusv, 12+8+5+2,5+1+0,3 km     Södra Vi IF
15/22   DM lång terräng     Inlagt ovan
21 F Kalmarspelen Ingvar Thomssons minne, C, UT     Kalmar SK
27-29 fr-sö   TCS Lidingöloppet     IFK Lidingö, Sthlm FIF
29 F TAIF-spelen, C, UT+, arena     Tranås AIF
29-6 sö-sö   VM     Doha, QAT
? ? F John Bauer Trail Run, C, kup. terr. 22,5+10+2 km     IK Hakarpspojkarna
      DM, VDM Marathon      
      Karlskronaspelen, UT+ arena     KA 2 IF
      KRAFTMÄTNINGEN, FINAL      
      Svartbäcksmåladagen, D, 5+1,4+0,7 km + back/trail     Glasrikets RC Nybro
      IAU VM 100 KM      
      SM-JSM-USM MÅNGKAMP      
      Lag-UDM, final      
      Sunnerboloppet, C, bland u, 10+4,7+2,2 km     FK Finn, Ljungby FIK
      Visans Skeppsloppet, D, bland u. 8+2,5+1+0,5 km     Storebro SC
      Varvetmilen Växjö, C, 10 km     Växjö LK
      Örsjösjön runt, D, grus/skogsstig/asfalt, 5,6 km     Örsjö IF
      Lag-DM      
      LöpRallarn, C, 15+7,5+5+2+1 km     IF Hallby, Bottn.IF
      DM o VDM 10.000m      
             
OKTOBER          
5   Gummiloppet, D, asf väg gata, 8+3,7 km     Rydaholms GoIF
6 F Höglandsloppet, D, terr-stig, 10+5+2+1 km     IK Sisu, Nässjö
12 F Ekerumsloppet, C, terr-stig, 10+1,6 km     Högby IF
12-13 lö-sö   SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG     IFK Umeå
19 F Havslättsmarodören, D, terräng 6,5 km     Oskarshamns SK
SFIF-period   DM Castorama     Hemmabanor
      Växjö Marathon, C, asf-väg     Växjö LK
      VSM MARATHON     Inlagt ovan
             
NOVEMBER          
10   NM-JNM-VNM TERRÄNG     Heinola, FIN
      Jämjöhalvan, C, halvmarathon, 10+5 km     Team Blekinge LF
      Äspöloppet, D, 3,6km upp 14° genom tunnel     Oskarshamns SK
             
DECEMBER          
8   EM-JEM TERRÄNG     Lissabon, POR
31 ti F Sylvesterloppet Anderstorp, C, asf/väg, 10+5+1,5 km     Anderstorps OK
31 ti F Sylvesterloppet Kalmar, C, asf, 10+5+2,4+1,2+0,7km     Högby IF

Resultat från alla andra resultattävlingar och liknande inom Småland

Skicka till markus.andersson@smfif.se, a.gronvall@telia.com och lennart.julin@friidrott.se
Samt ev. övriga klubbar och distriktsförbund som haft deltagare med.

NOV-18     Arrangör
         
         
DECEMBER        
         
JANUARI        
         
         
FEBRUARI        
         
MARS        
         
         
APRIL        
         
MAJ        
         
         
JUNI        
         
         
JULI        
         
         
AUGUSTI      
         
SEPTEMBER      
         
         
OKTOBER      
         
NOVEMBER      
         
DECEMBER      
         

FÖRKORTNINGAR I TÄVLINGSPROGRAMMET

VM Världsmästerskap U Ungdom
EM Europamästerskap UT Ungdomstävling uteslutande avsedd för juniorer/ungdomar
NM Nordiskt mästerskap UT+ Ungdomstävling med vissa seniorgrenar
SM Svenskt mästerskap VT Veterantävling
JSM Svenskt juniormästerskap FGP Folksam Grand Prix
USM Svenskt ungdomsmästerskap V Vägtävling
VSM Svenskt veteranmästerskap T Terrängtävling
DM, JDM, UDM, VDM Distriktsmästerskap efter samma princip som ovan. (C) Centralt sanktionerad tävling
Ett "I" Före anger inomhus (D) Distriktssanktionerad tävling
LM Länsmästerskap V-T Väg- och/eller terrängtävling
KRM Kretsmästerskap M Män, Seniorer
IT Internationell tävling K Kvinnor, Seniorer
NT Nationell tävling med uteslutande seniorgrenar J Juniorer, Män och Kvinnor
NT+ Nationell seniortävling med vissa grenar också för juniorer/ungdomar och/eller veteraner P Pojkar
SEN Seniorer F Flickor