Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

SMÅLANDS FRIIDROTTSFÖRBUND

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


TÄVLINGSPROGRAM 2012   Till program: 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07

Smålands Friidrottsförbunds tävlingsprogram, kompletterat med det centrala och regionala programmet samt ytterligare aktuella tävlingar. Förkortningar längst ner på sidan.

De senaste ändringarna:
25 aug (datum Castorama), 1 sep (Snapphanekampen, Jkpg KrM 14/8 & 25/8, LöpRallarn), 12 sep (Pumpalöpet), 16 sep (Jkpg KrM 10k), 18 sep (Kasttävling 20/9), 19 sep (Jätten Bule-löpet), 1 okt (Kasttävling 7/10), 28 okt (Äspöloppet), ...

Sanktionsansökningar ska göras i FRIDA. Manual. Ansökningsperioder för kommande års tävlingssäsong är maj för inomhus och september för utomhus. Tävlingar nedan markerade "F" finns i FRIDA (bara Smålands-arrangemang markeras).


NOV-11 FRIDA Inbjudan/Hemsida Res Arrangör
19   Folkungaspelen, UT, arena inomhus Res Linköpings GIF
           
DEC-11        
3-4 lö-sö   Julklappsjakten, NT+, arena inomhus Res Göteborgs KIK
15 to F Luciasprintern, D, arena inomhus Res IFK Växjö
17   Tomtespelen, NT+, arena inomhus Res KA 2 IF
           
JANUARI        
6 fr F Trettondagsträffen, D, UT+, arena inomhus Res IK Hinden
7 F Mini-LM 10-11år, Kronoberg Res Ljungby FIK
14   IVDM | Tidsprogram Res Jönköp friidrottskrets
14-15 lö-sö   Sunna Open, UT+, arena inomhus Res KA 2 IF
14-15 lö-sö   Stora IDM + långlopp för ungd, jun & vet Res Inlagt ovan
21-22 lö-sö   IJDM 19, IUDM 12-17, allt utom långlopp Res IFK Växjö
24 ti F Kretsmästerskap seniorer, Jönköping Res Jönköp friidrottskrets
28-29 lö-sö   Norrköping Indoor Games, UT+, arena inomhus Res GoIF Tjalve
28-29 lö-sö   Pallasspelen, NT+, arena inomhus Res IK Pallas
           
FEBRUARI        
4   KA2-spelen, UT+, arena inomhus Res KA 2 IF
5 F Kretsmästerskap 9-11år, Jönköping Res Jönköp friidrottskrets
8 on F Kretsmästerskap 13-17år, Jönköping Res Jönköp friidrottskrets
11   FIN-NOR-SWE Res Steinkjer, NOR
11-12 lö-sö F Växjömångkampen, UT+, C, arena inomhus Res IFK Växjö
11-12 lö-sö   IDM, IJDM 19, IUDM 17,15,14,13,12 mångkamp Res Inlagt ovan
11-12 lö-sö   IVSM Res Huddinge AIS
18-19 lö-sö   STORA ISM Res Närkealliansen, Örebro
23 to   XL-galan, IAAF, arena inomhus Res Spårv.FK, Hässelby SK
25-26 lö-sö   STORA IJSM 19-22, IUSM 17 Res Bollnäs FIK
25-26 lö-sö   STORA IUSM 15-16 Res Göteborgs FIF
           
MARS          
3 F Mini-LM 10-11år, Jkpg | Tidsprogram Res Jönköp friidrottskrets
3   Halmstad Indoor, UT, arena inomhus Res IFK Halmstad
9-11 fr-sö   IVM Res Istanbul, TUR
10 F World Indoor Throwing, IAAF, arena inomhus Res IFK Växjö
10   IDM Viktkastning, seniorer Res Inlagt ovan
10-11 lö-sö   ISM-IJSM-IUSM MÅNGKAMP Res Lerum FI/Örgryte IS
10-11 lö-sö   GÖTALANDSMÄSTERSKAP 13-14 ÅR, INOMHUS Res MAI, H-holms IF, Pallas
17-18 lö-sö   EUROPACUP VINTERKAST Res Bar, MNE
24 F Barntävling 9-11 år, D, UT, arena inomhus Res IFK Växjö
31 F Swedbankspelen, D, arena inomhus INSTÄLLT - Tranås AIF
31 F Annelundsrundan, D, asfalt-gata, 10+5,1+1,1km Res Ljungby FIK
31   Mini-LM 9-11 år för Kalmar län Res IK Hinden
           
APRIL          
3-8 ti-sö   IVVM   Jyväskylä, FIN
9   Hallarydsloppet, D, bland u, 21,3+10,2+6,2+3,2+1,2 Res Hallaryds IF
14   Vårstafetten, C, Bland u, 42195m + 34954m, 8 str. Res Målilla-Mörlunda SKI
15 F Skälbyloppet, D, grus.park väg, 8+4+2+1 km Res Högby IF
15   Älglöpet, 10+5 km Res Rydö ASK
21   Terräng-DM, sen, jun, ungd, vet Res Växjö LK
21 F Kasttävling, D, castorama INSTÄLLD - Villstads GIF
22   VM 100KM Res Seregno, ITA
26 to F Löparkväll, D, arena 5000m Res Villstads GIF
28-29 lö-sö   SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG Res IK Akele, Linköping
29 F Landsjön Runt, D, Asf väg-gata, 12,5 km Res IK Vista
           
MAJ          
1 ti   Terräng-ÖM Res Högby IF
1 ti F Växjöloppet, C, Bland u, 21+10+4,5 km Res IFK Växjö
3 to F Vårruset, C, tj, Bland u, 5 km - IFK Växjö
4 fr F Lilla kyrkstafetten, D, asf-väg, 1+0,5 km, 8 str Res Högby IF / Öl.Idr.krets.
5 F Ölands Kyrkstafett, C, asf-väg, 64 km, 11 str. Res Högby IF / Öl.Idr.krets.
5 F Junespelen, C, UT+, arena Res IK Hakarpspojkarna
5 F Wärnamo Kvartsmarathon, C, bland u, 10549m+ 5 km Res Wärnamo SK
5 F Scaniamilen, D, mot-spår, 10+5+1km. Res Oskarshamns SK
5   VSM HALVMARATHON (inlagt i Kungsholmen Runt) Res FK Studenterna
8 ti   VM-milen, arena 10.000m Res KA 2 IF, Team Blekinge
12   Göteborgsvarvet, Halvmarathon Res Göteborgs FIF
12   SM HALVMARATHON Res Inlagt ovan
14 F Vårruset, C, tj, Bland u, 5 km - IK Hakarpspojkarna
17 to F B-TEX Cup, C, UT+, arena Res Villstads GIF
17 to   Vimmerbyloppet, D, bl.u., halvmara+10,5+5+2+1 Res Storebro SC
18 fr F Strandmilen, D, asf, grus, 10+5km+1200+600m Res Hultsfreds LK
18 fr   Lagårdsrännet, D, terr.stig, bland, 8+5+2 km Res Skullaryds SK
19   NORDIC CHALLENGE 10.000M Res Köpenhamn, DEN
19 F Marknadsspelen, D, UT, arena Res Skruvs IF
20   LAG-SM KVAL, GRUPP B Res Mölndal/Ullevi/Kville
20   GÖTALANDSCUPEN, match 1, div 1 M/K Res Hovslätts IK
20   GÖTALANDSCUPEN, match 1, div 2 M/K Res Linköpings GIF
20   GÖTALANDSCUPEN, match 1, div 3 M/K Res Finspångs AIK
20 F Majspelen, C, NT+, arena Res Oskarshamns SK
22 ti F Linnéalunken, C, Bland u, 5 km - Glasrikets RC
23 on   Smålandspelen, D, arena Res IFK Växjö
23 on F Herrgårdsstafetten, D, Asf-väg-gata, 5 km, 5 str. Res Oskarshamns SK
24 to F Lidingö on Tour, Kalmar, D, Seedningslopp 10 km Res Högby IF
24 to   Råskinnet, D, terrstig, skog, 8,5+1,5km Res Anderstorps OK
25 fr F Spjuttävling, D, UT+ Res IFK Växjö
25 fr F Eksjö Stadslopp, C, asf väg-gata, 10+5+2+1 km Res Eksjö Södra IK
26 F England Runt, C, Bland u, 10+5+1,7 km Res Markaryds FK
26   Lag-UDM 11,13, kvalomgång 1, Södra Res IK Hinden
26   Lag-UDM 11,13, kvalomgång 1, Norra Res Tranås AIF
29 ti F Råslättspelen, C, NT, arena Res Jönköp. Friidr.krets
30 on F Drottning Margaretaloppet, C, tj, Bland u, 5 km - Kalmar SK
31 to F Kalvinknatet, D, knattelopp, bland u, 1,5+0,75km Res Ljungby FIK / Malmö AI
           
JUNI          
2   ASICS Stockholm Marathon   Hässelby SK / Spårv.FK
2   SM MARATHON Res Inlagt ovan
2 F Skomakareloppet, D, bl.u., 9+4,5+1+ 300m Res Misterhults AIS
2-3 lö-sö   EST-FIN-SWE MÅNGKAMP Res Viljandi, EST
2-3 lö-sö   Stora DM, JDM, UDM. Kort stafett. VDM 800+1500 Res Jönköp friidrottskrets
3   EUROPACUP 10.000M Res Bilbao, ESP
4   Kalvinknatet, D, knattelopp, bland u, 1,5+0,9km Res Högby IF / Malmö AI
6 on   Folksam Challenge 1 Res MAI, Hässleholms AIS
7 to F Tjejlunken, C, Tj, bland u, 6 km - OK Njudung
9   GÖTALANDSCUPEN, match 2, div 1 M/K Res IK Orient
9   GÖTALANDSCUPEN, match 2, div 2 M/K Res Ystads IF
9   GÖTALANDSCUPEN, match 2, div 3 M/K Res UF Contact/IF Udd
10   Kraftmätningen, kval Res IK Hakarpspojkarna
10 F Virdaspelen, D, UT+, arena Res Alvesta FI
14 to   FOLKSAM GP, Göteborgs GP Res Göteborgs FIF
16   Borgholmsstafetten, D, asf-gata, 14,4 km 6 str Res Föra AIK, IFK Borgholm
16 F Habo Challenge, C, NT+, arena Res Habo FIF-04
16-17 lö-sö   JNM-UNM MÅNGKAMP Res Sandnes, NOR
16-17 lö-sö F Bottnarydskastet, C, IT, arena Res Bottnaryds IF
16-17 lö-sö   Rosenbomsspelen, UT+, arena Res KA 2 IF
17 F WSK-spelen, C, UT, arena Res Wärnamo SK
19 ti F PK´s kultävling, D, UT+, arena Res IFK Växjö
20 on F Vätterspelen, C, UT+, Arena Res Hovslätt/Habo/Bottn.IF
20 on   LAG-SM Res Ullevi FK
26 ti F Kasttävling 1, D, UT+, arena Res IFK Växjö
27-1 on-sö   EM Res Helsingfors, FIN
28 to   Bl.a. 5000m, D, arena Res Villstads GIF
29 fr F Böda Sandsloppet, D, 6,4 km Res Högby IF
29-30 fr-lö   SM 100 KM (inlagt i Lapland Ultra) Res Adaks SK
29-1 fr-sö   Öresundsspelen, UT+ arena Res IFK Helsingborg
30   LAG-USM Res Täby IS
           
JULI          
1   DM, VDM 10.000m Res Eksjö Södra IK
3 ti   Veteran-ÖM Res Högby IF
4 on F Oskarshamnsspelen, C, UT+ arena Res Oskarshamns SK
5 to   FOLKSAM GP, Sollentuna GP Res Spårv./Häss./Tureberg
6 fr F Byrundan, C, asf-väg-gata, 8+4+1,5km Res Gamleby OK
7 F Grevskapsloppet, D, bl.u., 10+5 km+3+1,5km Res Visingsö AIS
7   EM I BERGSLÖPNING Res Denizli-Pamukkale, TUR
7-9 lö-må   Världsungdomsspelen, UT+ arena Res Göteborgs FIF
8   Kasttävling för veteraner, D, arena Res IK Hakarpspojkarna
10-15 ti-sö   JVM 19 Res Barcelona, ESP
11 on F Kalmar Sommarspel, C, NT+, arena Res Kalmar SK
11 on   DM, UDM lång stafett, sen,17,15,13 Res Inlagt ovan
13 fr F Ölandsspelen, C, NT+, arena Res Högby IF
13 fr   DM, JDM, UDM, VDM 5000m, 3000m, 2000m Res Inlagt ovan
14 F Stångehamsmilen, D, 10 km Res Oskarshamns SK
14-15 lö-sö   Laxaspelen Res IFK Halmstad
15 F Victorialoppet, C, asf,grus väg-gata, 9+4+2 km Res IFK Borgholm
16-18 må-on   Gulf of Bothnia Cup, IAAF, klubblag 19år INSTÄLLT - Söderhamns IF
17 ti F Löttorpsvarvet, D, 7+2+0,6 km Res Högby IF
18 on F Kasttävling 2, D, UT+, arena Res IFK Växjö
19 to   FOLKSAM GP, Karlstads GP Res IF Göta
21 F Hornsjön Runt, C, terr stig, 11+5,5+2,9+1,5 km Res Högby IF
21-22 lö-sö   NORDISK-BALTISKA 22ÅRS-MÄSTERSKAPEN Res Jessheim, NOR
22-23 sö-må   ÖM, UÖM 17, 15, 13, 11, 9år Res Högby IF, FIK F-staden
26 to   Kasttävling, D, arena Res Bottnaryds IF
28   Folksam Challenge 2 Res Upsala IF
28 F Ölands Marathon, C, asf-väg, 42.195m, inkl ÖM Res Högby IF
28 F Ölandsjoggen, D, 10+4+2,5+1,5 km Res Persnäs AIF
29   Lag-DM Res Högby IF m.f.
           
AUGUSTI        
1 on F Kalmarmilen, C, stadslopp 10km Res Högby IF
3-5 fr-sö   STORA VSM Res Kils AIK
3-12 fr-sö   OS - London, GBR
4   Folksam Challenge 3 Res Mölndals AIK
4 F Sisu-spelen, C, UT+, arena Res IK Sisu, Nässjö
5   Hultanäsloppet, D, bland u, 13,4+6,7+3,5+1,2 km Res Hultanäs SoFK
10-12 fr-sö   STORA JSM 19-22, USM 17 Res Turebergs FK
10-12 fr-sö   STORA USM 15-16 Res Väsby IK
13   Lag-UDM 11,13, kvalomgång 2, Södra Res IFK Växjö
14 ti   Jönköpings Kretsmästerskap för seniorer/veteraner Res Jönköp friidrottskrets
16-25 to-lö   VEM STADIA Res GER, POL, CZE
17 fr   DN GALAN Res Stadionklubbarna
18   Lag-UDM 11,13, kvalomgång 2, Norra Res IK Sisu, Nässjö
18-19 lö-sö   17års-match Smål, Skåne, Väst- o Östdan. INSTÄLLD - Ballerup, Danmark
18-19 lö-sö   NORDISKA JUNIORLANDSKAMPEN 19 ÅR Res IFK Växjö
18-19 lö-sö   DN Galan Youth Res Stadionklubbarna
21 ti F Blodomloppet, C, asf, grus, 10+5 km Res Hovslätts IK
22 on F Kasttävling 3, D, UT+, arena Res IFK Växjö
24 fr F VP-milen, C, asf väg-gata, 10+4+2+1 km Res OK Njudung
24-26 fr-sö   FRIIDROTTS-SM Res Stadionklubbarna
25   Jönköpings Kretsmästerskap för ungdomar Res Jönköp friidrottskrets
25 F Hindenspelen, C, UT+ arena Res IK Hinden
25 F Festilvalloppet, D, bland u, 10,7, 4,8+1,5 km Res SK Graal
25 F Mullsjö x-trail ½ marathon, C Res Mullsjö SOK
26 F Kräftspelen, C, UT+, arena Res Villstads GIF
26 F Väckelsångsloppet, C bland u,18,4+8,9+4,5+2,3 km Res Väckelsångs IK
26 F Blomsterloppet, D, grusväg, 11,4+5,7+1,6+0,6 km Res Ålems OK
31-2 fr-sö   Kraftmätningen, final Res IK Orient
25/8-21/10   DM Castorama Res Hemmabanor
           
SEPTEMBER        
1   Tjejmilen   Hässelby SK / Spårv.FK
1   Blekinges öppna VDM   UF Contact
1-2 lö-sö   SWE-FIN   Göteborg/U
1-2 lö-sö   SWE-FIN (17 år)   Göteborg/U
1-2 lö-sö   DM, JDM, UDM 17, 15, 14, 13, 12 mångkamp Res Alvesta FI
2 F Mini-LM 9-11år, Kronoberg Res Alvesta FI
3   Snapphanekampen, D, UT, arena Res Markaryds FK
5 on F Kasttävling 4, D, UT+, arena Res IFK Växjö
7 fr F Pangloppet, D, asf.gata-väg, 5, 1 km   Skillingaryds FK
8 F Hultsfreds hel o halvmarathon, D, asf, grus-parkv. Res Hultsfreds LK
8   DM, VDM halvmarathon Res Inlagt ovan
8 F Salomon Trailrunning, C, kuperad terräng 10km   IK Hakarpspojkarna
8 F Nattloppet Kalmar, D, asf.gata-väg, 6 km Res Högby IF
8 F Ränneborgsspelen, C, UT+, arena Res Eksjö Södra IK
8   Karlskronaspelen, UT+ arena Res KA 2 IF
8-9 lö-sö   SM-JSM-USM STAFETT Res Södertälje IF
8-9 lö-sö   GÖTALANDSMÄSTERSKAP 13-14 ÅR Res Ängelholms IF
8-9 lö-sö   Stora VDM Res Wärnamo SK
8-9 lö-sö   VM/EM 24H   Katowice, POL
9 F HIK-kampen, C, UT+, arena Res Hovslätts IK
9 F Tranåsloppet, D, 15, 10, 5, 2.6, 1.8, 1.2km   Tranås AIF
11 ti F Markaryds kommunmästerskap, D, arena Res SK Graal
15   VSM KASTMÅNGKAMP   Bottnaryds IF
15 F Sävsjö Stadslopp, D, asf/väg, 10+5+1,6+1,2 km Res IFK Sävsjö
15   DN Stockholm Halvmarathon   Spårv./Häss./Tureberg
15-16 lö-sö   SM-JSM-USM I MÅNGKAMP Res Huddinge AIS
16 F Jönköpings Kretsmästerskap 10.000m Res IK Hakarpspojkarna
16 F Sunnerboloppet, C, bland u, 20+10+5,2+1,5km Res Ljungby FIK/FK Finn
16   LöpRallarn, D, 20km | hemsida Res IF Hallby, Bottn.IF
20 to F Kasttävling 5, D, UT+, arena Res IFK Växjö
21-23 fr-sö   SKOL-SM Res IFK Växjö
22   Jönköpings Kretsmästerskap 11-13år, kast Res Jönköp friidrottskrets
23 F Ulfveloppet, D, terrst, grusv, 12+8+1km+300m Res Södra Vi IF
23   DM i terräng, M 12km, K 8km Res Inlagt ovan
23   Tråddragarrundan, D, bland u, 8+5+3+1,5km   Gnosjö FK
28-30 fr-sö   Lidingöloppet   IFK Lidingö FI o SOK
29 F Sollidenloppet, C, asf grus-väg, 5,9 km Res IFK Borgholm
29   Lag-UDM 15,13,11, final Res Jönköping
29 F Kalmarspelen Ingvar Thomssons minne, C, NT+ Res Kalmar SK
30 F TAIF Spelen, C, NT+, arena Res Tranås AIF
30 F Pumpalöpet, D, 7,2+3,6+1,3 km - Högby IF
           
OKTOBER        
6   Gummiloppet, D, asf väg gata, 8 km Res Rydaholms GoIF
6   VM I HALVMARATHON   Kavarna, BUL
7   Jönköpings Kretsmästerskap slägga Res Lekeryd-Svarttorp SK
7 F Kasttävling 6, D, UT+, arena Res IFK Växjö
14 F Höglandsloppet, D, terr stig, 10+5+2+1 km Res IK Sisu, Nässjö
20 F Växjö Marathon, C, asf-väg, 42195m Res Växjö LK
20   DM, VDM marathon Res Inlagt ovan
27   Pers. rekordens tävling, D, arena Res Växjö AIS
           
NOVEMBER        
3   Jätten Bule-löpet, 10+5+2,4km | Hemsida   IFK Österbymo
6 ti   Jönköpings Kretsmästerskap terräng Res IK Hakarpspojkarna
10   NM-JNM TERRÄNG   Amager, DEN
10   VSM MARATHON   Ryssbergets IK
24 F Äspöloppet, D, asf-tunnel 3,6 km 450 höjdmeter Res Oskarshamns SK
           
DECEMBER        
9   EM-JEM TERRÄNG   Szentendre, HUN
31   Anderstorps Sylvesterlopp, D, asf/väg, 10+5 + 1,8km   Anderstorps OK
31 F Sylvesterloppet Kalmar, D, asfalt-gata, 10+5+2+1 km   Högby IF

FÖRKORTNINGAR I TÄVLINGSPROGRAMMET

VM Världsmästerskap U Ungdom
EM Europamästerskap UT Ungdomstävling uteslutande avsedd för juniorer/ungdomar
NM Nordiskt mästerskap UT+ Ungdomstävling med vissa seniorgrenar
SM Svenskt mästerskap VT Veterantävling
JSM Svenskt juniormästerskap FGP Folksam Grand Prix
USM Svenskt ungdomsmästerskap V Vägtävling
VSM Svenskt veteranmästerskap T Terrängtävling
DM, JDM, UDM, VDM Distriktsmästerskap efter samma princip som ovan. (C) Centralt sanktionerad tävling
Ett "I" Före anger inomhus (D) Distriktssanktionerad tävling
LM Länsmästerskap V-T Väg- och/eller terrängtävling
KRM Kretsmästerskap M Män, Seniorer
IT Internationell tävling K Kvinnor, Seniorer
NT Nationell tävling med uteslutande seniorgrenar J Juniorer, Män och Kvinnor
NT+ Nationell seniortävling med vissa grenar också för juniorer/ungdomar och/eller veteraner P Pojkar
SEN Seniorer F Flickor