Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

SMÅLANDS FRIIDROTTSFÖRBUND

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


TÄVLINGSPROGRAM 2017   Till program: 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07

Smålands Friidrottsförbunds tävlingsprogram, kompletterat med det centrala och regionala programmet samt ytterligare aktuella tävlingar. Mindre klubbtävlingar o liknande utan sanktion redovisas i separat tabell efter huvudprogrammet. Förkortningar längst ner på sidan.

Sanktionsansökningar ska göras i FRIDA. Manual. Ansökningsperioder för kommande års tävlingssäsong är maj för inomhus och september för utomhus. Tävlingar nedan markerade "F" finns i FRIDA (bara Smålands-arrangemang markeras).

Uppdateringar:
18 jan
(datum Kraftmätningskval och södras andra Lag-UDM-match), 27 jan (Möbelriket Trailrun), 8 feb (datum Herrgårdsstafetten), 16 feb (Lag-SM), 10 mars (SM 100km, VSM femkamp), 15 mars (datum Vilden X-trail), 17 mars (DM 10.000m, VDM kastmångkamp), 22 mars (JSM 22 tillkommer i SM-milen), 23 mars (sanktionsnivå mångkamper i Ljungby & Eksjö, arrangörer Lag-SM-kval och Götalands-serien), 24 mars (arr DM-helgen och datum Habo Challenge), 31 mars (datum Lindsdals runt), 6 april (Kraftmätningen utefinal), 10 april (Fem Växjökasttävlingar, Lidingöloppet on Tour, Entimmesloppet), 14 april (Stafett-DM), 15 april (Dymmelterrängen), 18 april (halvmarathon tillkommer i Växjö Marathon), 9 maj (arr Göt-serie match 1 div 2), 30 maj (Kasttävling 3 Växjö), 8 juni (Ränneborgsmångkampen endast lördag), 19 juni (Bauhausgalan, VDM 100-800-höjd-längd-kula), 26 juni (VDM 400m, kort häck, spjut, Kasttävling 5 stryks), 10 juli (Ljungby Big Shot, Växjö Kasttävling 7 & 8), 11 juli (VDM 200m, stav, DM-UDM hinder, Strömsnäs Cross Xtreme), 31 juli (IK Ymer ej arr av Göt-serie div 1 match 2), 4 aug (Svartbäcksmåladagen), 17 aug (Tråddragarrundan), 18 aug (Längdtävling Växjö), 28 aug (VDM diskus, slägga, vikt), 12 sep (hinderlopp/Habo), 14 sep (Lammhult 2 timmars), 18 sep (VDM 1500m, lång häck, hinder, tresteg, 4x100m), ...

Rött = Ej klart/osäkert.

Tidigare års arrangemang som SmFIF saknar besked om inför 2017:
Smålandsstenarloppet, OK Vivill


NOV-16      FRIDA Länk till ev. hemsida Inbj Res Arrangör
19-20 lö-sö   Adventsspelen, UT, arena inomhus Inbj Res Utby IK
20   KM 11-14år, D, UT, arena inomhus   Res IFK Växjö
             
DECEMBER          
3-4 lö-sö   Julklappsjakten, UT+, arena inomhus   Res Göteborgs KIK
11   Tomtespelen, UT+, arena inomhus Inbj Res KA 2 IF
15 to F Luciasprintern, D, UT+, arena inomhus Inbj Res IFK Växjö
             
JANUARI          
8   IVDM | Tidsprogram Inbj Res Jkpg Friidrottskrets
13-15 fr-sö   Scandic Indoor Games, UT+, arena inomhus Inbj Res Huddinge AIS
14-15 lö-sö   KA2-spelen, NT+, arena inomhus Inbj Res KA 2 IF
14-15 lö-sö   Örebro Indoor Games, UT+, arena inomhus Inbj Res KFUM Örebro
21-22 lö-sö F Quality Hotel Games (fd. BWG), C, UT+, arena inne Inbj Res IFK Växjö
28-29 lö-sö   Pallasspelen, NT+, arena inomhus Inbj Res IK Pallas
28-29 lö-sö   Norrköping Indoor Games, UT+, arena inomhus Inbj Res GoIF Tjalve
             
FEBRUARI          
3-5 fr-sö   STORA IVSM Inbj Res IK Ymer, Borås
4-5 lö-sö   Stora IDM-IJDM-IUDM, IVDM 200+800+3000m
Inbj | Startlista | Tidsprog | PM | Ansvar/funk-lista
Res SmFIF m. hjälp i Växjö
11   NOR-DEN/ISL-FIN-SWE   Res Tampere, FIN
11-12 lö-sö   ISM-IJSM-IUSM MÅNGKAMP Inbj Res IK Orient, Boh.Dal.FIF
11-12 lö-sö   IDM, IJDM 19, IUDM 17,15 mångkamp   Res Inlagt ovan
12   IVSM FEMKAMP Inbj Res Nyköping BIS
18-19 lö-sö   STORA IJSM 19-22, IUSM 17 Inbj Res Örgryte IS, Ullevi FK
25-26 lö-sö   STORA ISM Inbj Res IFK Växjö
25   Mixstafett 4x200m P/F13, D, UT, arena inomhus     Inlagt ovan
26   Sunnakampen, UT, arena inomhus   Res KA 2 IF
             
MARS            
3-5 fr-sö   IEM   Res Belgrad, SRB
3-5 fr-sö F Växjö Inomhuskast, C, NT+, arena inomhus Inbj Res IFK Växjö
4   IDM viktkastning   Res Inlagt ovan
4   Halmstad Indoor, UT+, arena inomhus Inbj Res IFK Halmstad
4-5 lö-sö   STORA IUSM 15-16   Res Upsala IF
10-12 fr-sö   IVNM Inbj Res Huddinge AIS
11-12 lö-sö   EUROPACUP KAST   Res Las Palmas, ESP
11   KRAFTMÄTNINGEN INOMHUS 17 ÅR   Res Turebergs FK
12   KRAFTMÄTNINGEN INOMHUS 17 ÅR   Res Linköpings GIF
18-19 lö-sö   GÖTALANDSMÄSTERSKAP 13-14 ÅR | Anm-formulär Inbj Res IFK Växjö
19-25 sö-lö   IVVM Inbj Res Daegu, Sydkorea
25 F Marsträffen, D, UT+, arena inomhus Inbj Res IK Hinden
25 F Vårcupen, C, UT, arena inomhus Inbj Res Tranås AIF
25 F Annelundsrundan, C, asfalt-gata, 10+5+1,1km Inbj Res FK Finn
26   VM-JVM TERRÄNG   Res Kampala, UGA
             
APRIL            
1-2 lö-sö F Växjömångkampen, D, UT 12-14år, inomhus   Res IFK Växjö
1-2 lö-sö   IUDM 12,13,14 mångkamp   Res Inlagt ovan
2   ÖM, UÖM, VÖM Terräng Inbj Res FIK Färjestaden
8 F Skälbyloppet, C, grus.park väg, 8+4+1,9+1,1+0,6km Inbj Res Högby IF
12 on   Dymmelterrängen, D, terräng   Res Oskarshamns SK
17 F Hallarydsloppet, C, bl.u-lag, 21+9,8+6+3,2+1,2km Inbj Res Hallaryds IF
21-30 fr-sö   WORLD MASTER GAMES     Auckland, NZL
22 F Vårstafetten, C, bland u, 42195m + 34954m, 8 str. Inbj Res Målilla-Mörlunda SKI
22 F Ölands Tjurrus, D, obanat, 5+1,5 km   Res Högby IF
22-23 lö-sö   WORLD RELAYS     Nassau, BAH
23   DM, JDM, UDM, VDM Terräng | Karta | Startlista Inbj Res Högby IF
29 F Kasttävling 1, D, UT+, arena Inbj Res IFK Växjö
29 F Ölands Kyrkstafett, C, asf-väg, 67/23 km, 11/6 str. Inbj Res Högby IF / Öl.Idr.krets.
30 F Landsjön Runt, D, asf väg-gata, 12,5+5,5+2+1 km Inbj Res IK Vista
30   Vårloppet, D, terräng 10+5+1 km Inbj Res FIK Färjestaden
30   VEM BERGSLÖPNING     Montcada, ESP
             
MAJ            
1 F Växjöloppet, C, bland u, 21+10+4,7 km     IFK Växjö
6 F Junespelen, C, UT+, arena Inbj Res IK Hakarpspojkarna
6 F Majspelen, C, UT+, arena Inbj Res Oskarshamns SK
6 lö    DM o UDM stafett Inbj Res Inlagt ovan
6 F Wärnamo Kvartsmarathon, C, bl.u, 10549m+5+1km Inbj Res Wärnamo SK
10 on F Vår Ruset Växjö, C, tjejlopp, bland u, 5 km Inbj - IFK Växjö
11 to F Vår Ruset Kalmar, C, tjejlopp, bland u, 5 km Inbj Res Högby IF, FIK F-stad.
12 fr   Lagårdsrännet, D, terr.stig, bland, 9+5+2 km Inbj Res Skullaryds SK
13 F B-TEX Cup, C, UT+, arena Inbj Res Villstad GIF
13 F Alvesta Throwing Day, C, UT+ VT, arena Inbj Res Alvesta FI
13 F Kasttävling 2, D, UT+, arena Inbj Res IFK Växjö
13   Scaniamilen, C, mot-spår, 10+5+2+1 km Inbj Res Oskarshamns SK
16 ti F Vår Ruset Jönköping, C, tjejlopp, bland u, 5 km Inbj - IK Hakarpspojkarna
16 ti F Linnéalunken, C, asf-gata, grus, 5+1,5+0,8 km Inbj - Glasrikets RC Nybro
18 to   Kalvinknatet, D, knattelopp, bland u, 1,3+0,8 km Inbj Res Ljungby FIK / Malmö AI
19 fr   Lag-UDM, kvalomgång 1, norra Inbj Res Jönköp. Friidr.krets
20 F Marknadsspelen, C, UT+, arena Inbj Res Skruvs IF
20   Göteborgsvarvet, Halvmarathon   Res Göteborgs FIF
20   SM HALVMARATHON   Res Inlagt ovan
20   NORDIC CHALLENGE 10.000 M   Res Köpenhamn, DEN
20 F Lindsdal Runt, C, asfalt 4,2+0,9 km Inbj   Kalmar SK
21   Lag-UDM, kvalomgång 1, södra Inbj Res Högby IF m.f. i Kalmar
25 to   LAG-SM KVAL, grupp B   Res Tjalve/Linköping
25 to   GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 1 M/K Inbj Res Hovslätts IK
25 to   GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 2 M/K   Res Kalmar SK
25 to   GÖTALANDS-SERIEN, match 1, Div 3 M/K   Res Kungsbacka
26 fr F Eksjö Stadslopp, C, asf, 10+5+1+0,6 km Inbj Res Eksjö Södra IK
27 F Hindenspelen, C, UT+ arena Inbj Res IK Hinden
27 F Vilden X-trail, C, 10+6+2,8km, stigar/obanat   Res Jönköpings OK
27-28 lö-sö   SM-JSM-USM STAFETT   Res Malmö AI
27-28 lö-sö F Mångkamp, C, UT+, sen-22-19-17-15-13-11år Inbj Res Ljungby FIK
27-28 lö-sö    DM, JDM, UDM Mångkamp Inbj Res Inlagt ovan
29 F Kalvinknatet, C, knatte, gräs/grus, 1,5+0,9+0,6km Inbj Res Högby IF / Malmö AI
30 ti F Råslättspelen, C, NT+, arena   Res Jönköp. Friidr.krets
31 on F Drottning Margaretaloppet, C, tjejlopp, bland u, 5 km     Kalmar SK
             
JUNI            
2 fr F Herrgårdsstafetten, D, asf-väg-gata, 4,4 km, 5 str.   Res Oskarshamns SK
3   ASICS Stockholm Marathon   Res Hässelby SK / Spårv.FK
3   SM I MARATHON   Res Inlagt ovan
3 F England Runt, C, bland u, 10+5+1,7 km Inbj Res Markaryds FK
3 F Skomakareloppet, D, bl.u, 9+4,5+1+0,3 km   Res Misterhults AIS
3-4 lö-sö   Stora DM-JDM-UDM | Tidsprogram Inbj Res Habo FIF-04 + alla
3-4 lö-sö F Habo Challenge, C, UT+, arena Inbj Res Ihop med ovan
6 ti   Möbelriket Trailrun, D, terräng-stig, 10+5+2+0,2 km Inbj Res OK Norrvirdarna
7 on F Tjejlunken, C, Tj, bland u, 6 km   Res OK Njudung
9 fr F Vimmerbyloppet, C, bl.u., 10+5+1,8+1+0,5 km Inbj Res Vimmerby SK
10   EUROPACUP 10.000M     Minsk, BLR
10-11 lö-sö   JNM-UNM MÅNGKAMP     Kuortane, FIN
11   Mighty Marsh Run, D, obanad terräng, 10+5+2,5 km Inbj Res Bredaryd SOK
11 F LagaMilen, C, 10+6+4+1 km   Res Skillingaryds IS
14 on F Kasttävling 3, D, NT, arena Inbj Res IFK Växjö
15 to   SM, JSM 22, VSM 10 KM LANDSVÄG   Res Hässelby SK / Spårv.FK
17 F Öland Ultra, C, 50+25 km Inbj Res Högby IF
17 F Florhultsloppet, D, blandat underlag 5 km   Res Glasrikets RC Nybro
18   Bauhausgalan, DL, arena   Res Stadionklubbarna
18   KRAFTMÄTNINGEN, KVAL Inbj Res Ljungby FIK
21 on F Vätterspelen, C, NT+, arena   Res Hovslätts IK, Habo FIF
24-25 lö-sö   LAG-EM     Vaasa, FIN
27 ti F Kasttävling 4, D, UT+, arena Inbj Res IFK Växjö
28 on F Böda Beach Run, C, 10+5+2,5+0,5 km Inbj Res Högby IF
29 to F Kasttävling 5, D, UT+, arena Inbj   IFK Växjö
30-2 fr-sö   Världsungdomsspelen, UT+ arena   Res Göteborgs FIF
             
JULI            
1 F Kalmar Malkars 21 KM, C, 21,1+5 km, asf-gata Inbj Res Högby IF
1-2 lö-sö F Bottnarydskastet, C, IT, arena Inbj Res Bottnaryds IF
1-2 lö-sö   LAG-EM MÅNGKAMP   Res Monzon, ESP
2   Grevskapsloppet, D, bl.u., 10+5+3+1 km Inbj Res Visingsö AIS
4 ti   Veteran-ÖM Inbj Res Högby IF
6 to F Oskarshamns Stadslopp, C, asf-väg-gata, 6+3 km   Res Oskarshamns SK
7 fr   LAG-SM   Res IK Ymer, Borås
7 fr   SM 100 KM   Res SOK Knallen, Borås
7 fr F Byrundan, C, asf-väg-gata, 8+4+1,5km Inbj Res Gamleby OK
7 fr F Böda Sandsloppet, D, 6,5+4+1,8+1 km Inbj Res Högby IF
7-9 fr-sö   Öresundsspelen, UT+ arena     IFK Helsingborg
8   EM BERGSLÖPNING     Kamnik, SLO
8 F Ränneborgsmångkampen, C, UT 11-17år, arena Inbj Res Eksjö Södra IK
12 on F Kalmar Sommarspel, C, UT+, arena Inbj Res Kalmar SK
13-16 to-sö   JUNIOR-EM 22 ÅR     Bydgoszcz, POL
15 F Victorialoppet, C, asf,grus väg-gata, 9+4+2+1,5 km Inbj Res IFK Borgholm
16 F Ölandsspelen, C, UT+, arena Inbj Res Högby IF
16   DM, JDM, UDM, VDM 5000m, 3000m, 2000m Inbj Res Inlagt ovan
19 on F Kasttävling 6, D, UT+, arena Inbj Res IFK Växjö
20 to   Kasttävling 7, D, NT, arena Inbj Res IFK Växjö
21 fr   Kasttävling 8, D, NT, arena Inbj Res IFK Växjö
20-23 to-sö   JUNIOR-EM 19 ÅR     Grosseto, ITA
22 F Hornsjön Runt, C, terr stig, 11+5,5+2,9+1,5+0,8 km Inbj Res Högby IF
22-30 lö-sö   EUROPEAN YOUTH OLYMPICS     Györ, HUN
26 on F Löttorpsvarvet, D, 6,2+1,4+0,8 km Inbj Res Högby IF
27-6 to-sö   VEM STADIA Inbj   Århus, DEN
28 fr   DM o VDM 10.000m Inbj Res Eksjö Södra IK
29 F Ölandsjoggen, C, 10+4+2,5+1,5 km   Res Persnäs AIF
30   ÖM, UÖM 17, 15, 13, 11, 9år Inbj Res Högby IF, FIK F-staden
             
AUGUSTI          
2 on F ATEA Kalmarmilen, C, asf-gata 10+1,2+0,4 km Inbj Res Högby IF
4-13     VM     London, GBR
5 F Sisu-spelen, C, UT+, arena Inbj Res IK Sisu, Nässjö
5   VDM 400m, kort häck, spjut   Res Inlagt ovan
5 F Ölands Marathon, C, asf-väg, 42.195m, inkl ÖM-VÖM Inbj Res Högby IF
5   DM, VDM Marathon Inbj Res Inlagt ovan
6 F Hultanäsloppet, D, bland u, 13,4+6,7+3,5+1,2 km Inbj Res Hultanäs SoFK
10 to F Lidingöloppet on Tour, C, terräng 10km   Res IF Hallby SOK
11-13 fr-sö   STORA JSM 19-22, USM 17   Res Gefle IF
11-13 fr-sö   STORA USM 15-16   Res Falu IK
12 F Blomsterloppet, C, grusväg, 11,4+5,7+1,6+0,6 km Inbj Res Ålems OK
15 ti F Blodomloppet Jönköping, C, asf, grus, 10+5 km     Hovslätts IK
18 fr F Ljungby Big Shot, D, NT+, arena Inbj Res Ljungby FIK, 24Seven
18 fr F VP Citylopp, C, asf väg-gata, 10+5+1,7+1+0,4 km     OK Njudung
18-20 fr-sö   STORA VSM   Res KA 2 IF
19   GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 1 M/K   - Ingen arrangör
19   GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 2 M/K   Res Linköpings GIF
19   GÖTALANDS-SERIEN, match 2, Div 3 M/K   Res IK Lerum m.f.
19   LAG USM     Hammarby IF
19 F Kräftspelen, C, UT+, arena   Res Villstad GIF
19 F Jönköping Marathon, C, hel+halvmarathon Inbj   Team Runnershigh
19-20 lö-sö   NORDISKA JUNIORLANDSKAMPEN     IFK Umeå
20 F WSK-spelen, C, UT+, arena Inbj Res Wärnamo SK
20-25 sö-fr   UNIVERSADEN     Taipei, TPE
22 ti F Smålandspelen, D, UT+, arena   Res IFK Växjö
25-27 fr-sö   FRIIDROTTS-SM     IFK Helsingborg
25 fr   Sävsjö Stadslopp, D, asf/väg, 10+5+1,6+1,2 km Inbj Res IFK Sävsjö
26   VSM HALVMARATHON   Res Mariestads AIF
26   Lag-UDM, kvalomgång 2, norra | Tidsprogram Inbj Res Tranås AIF
26 F Varvetmilen Växjö, C, 10 km     Växjö LK
26 F Festilvalloppet, C, bland u, 10+5 km Inbj Res SK Graal
26 F Mullsjö x-trail ½ marathon, C     Mullsjö SOK
26 F Nattloppet Kalmar, C, asf.gata-väg, 5 km Inbj   Högby IF
27 F Väckelsångsloppet, C bland u,18,4+8,9+4,5+2,3 km     Väckelsångs IK
30 on F Längdtävling, D, NT, arena Inbj Res IFK Växjö
             
SEPTEMBER          
1 fr F Hillerstorps Adventure Race, C, asf/grus, 10,4+5,2+1,5+0,4   Res Hillerstorps GoIF
2 F Spring Hultsfred, C, asf/grus, M+½+10+5+1,4+0,7 Inbj Res Hultsfreds LK
2   DM, VDM Halvmarathon Inbj Res Inlagt ovan
2 F John Bauer Trail Run, C, kup. terr. 22,5+10+2 km   Res IK Hakarpspojkarna
2 F Tranåsloppet, C, 15+10+5+2,6+1,8+1,2km Inbj   Tranås AIF
2   Tjejmilen     Hässelby SK / Spårv.FK
2   Lag-UDM, kvalomgång 2, södra Inbj Res Ljungby FIK
2   Karlskronaspelen, UT+ arena   Res KA 2 IF
2-3 lö-sö   FINNKAMPEN   Res SFIF, Stockholm
2-3 lö-sö   KRAFTMÄTNINGEN 15 ÅR, FINAL Inbj Res Täby IS
9   VSM KASTFEMKAMP Inbj Res Bottnaryds IF
9   VDM Kastmångkamp Inbj Res Inlagt ovan
9 F HIK-kampen, C, UT+, arena Inbj Res Hovslätts IK
9   VDM 200m, stav Inbj Res Inlagt ovan
9   Stockholm Halvmarathon     Spårv./Häss./Tureberg
9   Svartbäcksmåladagen, D, back-, trail-, löp/cyk-lopp Inbj Res Glasrikets RC Nybro
9-10 lö-sö   GM 13-14 ÅR | Anmälningsformulär (Excelfil) Inbj Res IK Orient, Uddevalla
9-10 lö-sö   SM-JSM-USM MÅNGKAMP   Res Linköpings GIF
10 F Sunnerboloppet, C, bland u, 10+4,7+2,2 km Inbj Res FK Finn, Ljungby FIK
10   Visans Skeppsloppet, D, bland u. 8+2+1+0,5 km Inbj Res Storebro SC
10 F LöpRallarn, C, 15+6+2,5+1 km   Res IF Hallby, Bottn.IF
10   VEM MARATHON   Res Wroclaw, POL
16   VSM FEMKAMP     Ludvika FFI
16 F Mini-LM 9-11år, Kronoberg Inbj Res Alvesta FI
16 F Alvesta Veteranspel, C, VT, arena Inbj Res Alvesta FI
16   VDM 100-800-höjd-längd-kula   Res Inlagt ovan
16   Lag-DM | Tidsprogram Inbj Res Högby IF
16   DM, JDM, UDM hinder   Res Inlagt ovan
17   Lag-UDM, final Inbj Res Jönköp. Friidr.krets
17 F Ulfveloppet, D, terrst, grusv, 12+8+5+2,5+1+0,3 km Inbj Res Södra Vi IF
17   DM lång terräng Inbj Res Inlagt ovan
17   Tråddragarrundan, D, 8+5+3+1,5km Inbj Res Gnosjö FK
17   Lammhult 2 timmars, D, mest grus, lite asfalt Inbj   OK Norrvirdarna
22-24 fr-sö   TCS Lidingöloppet     IFK Lidingö, Sthlm FIF
23 F Kalmarspelen Ingvar Thomssons minne, C, UT+ Inbj Res Kalmar SK
24 F TAIF-spelen, C, UT+, arena Inbj Res Tranås AIF
30   VDM diskus, slägga, vikt Inbj Res Bottnaryds IF
30   Invigning med hinderlöpning, D, NT+, arena Inbj Res Habo FIF-04
             
OKTOBER          
1 F Entimmesloppet, D, arena Inbj Res Eksjö Södra IK
7   Gummiloppet, D, asf väg gata, 8+3,7 km   Res Rydaholms GoIF
7   ÖIS-loppet, D, terräng 13+5+1,5+0,4 km   Res Ölmstads IS
7 F Strömsnäs Cross Xtreme, D, terr/motorbana 5 km Inbj Res SK Graal
8 F Höglandsloppet, D, terr-stig, 10+5+2+1 km Inbj Res IK Sisu, Nässjö
8   VDM 1500, lång häck, hinder, tresteg, 4x100m Inbj Res Högby IF
14   VSM MARATHON     Solvikingarna
14 F Ekerumsloppet, D, terr-stig, 10+1,6 km Inbj Res Högby IF
15 F Varvetmilen Jönköping, C, 10 km     IK Hakarpspojkarna
15 F Havslättsmarodören, D, terräng 6,5 km   Res Oskarshamns SK
21 F Växjö Marathon, C, asf-väg, hel + halvmarathon     Växjö LK
26/8 - 22/10   DM Castorama Inbj Res Hemmabanor
28-29 lö-sö   SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG     Huddinge AIS
             
NOVEMBER          
11   NM-JNM TERRÄNG     Middelfart, DEN
18 lö    Jämjöhalvan, C, halvmarathon, 10+5 km     Team Blekinge LF
25   Äspöloppet, D, 3,6km upp 14° genom tunnel     Oskarshamns SK
             
DECEMBER          
10   EM-JEM TERRÄNG     Šamorín, SVK
31 F Sylvesterloppet, C, asf/väg, 10+5+1,5 km     Anderstorps OK
31 F Sylvesterloppet Kalmar, C, asf, 10+5+2,4+1,2+0,7km Inbj   Högby IF

Resultat från alla andra resultattävlingar och liknande inom Småland

Skicka till markus.andersson@smfif.se och lennart.julin@friidrott.se
Samt ev. övriga klubbar och distriktsförbund som haft deltagare med.

NOV-16     Arrangör
20 KM höjd Res Lekeryd-Svarttorp SK
         
DECEMBER        
10 Resultattävling Jkpg Res IK Sisu, Nässjö
         
JANUARI        
17 ti Jkpg Kretsmästerskap sen o ungd 13-17år Res Jönköp. Friidr.krets
22 Resultattävling kula Res Habo FIF-04
         
FEBRUARI        
19 Resultattävling F13 Res Habo FIF-04
         
MARS        
11 Jkpg Kretsmästerskap 8-11år Res Jönköp. Friidr.krets
26 Klubbtävling Res Lekeryd-Svarttorp SK
         
APRIL        
1 Resultattävling Res IK Sisu, Nässjö
         
MAJ        
3 on WSK mini Res Wärnamo SK
7 Höglandsolympiaden Res IK Sisu, Nässjö
10 on Träningstävling Res IK Sisu, Nässjö
10 on Kastmångkamp veteraner Res Bottnaryds IF
14 Prova-på-tävling Res Kalmar SK
24 on Resultattävling kast Res Lekeryd-Svarttorp SK
30 ti Höglandsmästerskapen 7-11år Res Eksjö Södra IK
         
JUNI        
7 on Kastmångkamp veteraner Res Stensjöns IF
7 on Träningstävling Res IK Sisu, Nässjö
19 KM 5000m Res Apladalens LK
21 on KM höjd, diskus Res Lekeryd-Svarttorp SK
21 on Resultattävling 10-11år, höjd-längd-spjut Res Habo FIF-04
21 on Kastmångkamp veteraner Res Stensjöns IF
28 on Resultattävling kast Res Lekeryd-Svarttorp SK
         
JULI        
3-7 m-fr Friidrottsskola Res Högby IF
5 on Resultattävling kast 7-11år Res Bottnaryds IF
6-8 to-lö Vänortsutbyte för IFK Växjö Res Kaunas, Litauen
12 on Kastmångkamp Res Lekeryd-Svarttorp SK
         
AUGUSTI      
1 ti Jkpg Kretsmästerskap sen, vet Res Jönköp. Friidr.krets
8 ti Resultattävling slägga Res Eksjö Södra IK
16 on Träningstävling Res IK Sisu, Nässjö
23 on KM längd & spjut Res Lekeryd-Svarttorp SK
24 to Resultattävling 800m + 200mH Res Högby IF
30 on Kastmångkamp Res Bottnaryds IF
30 on Jkpg Kretsmästerskap barn Res Jönköp. Friidr.krets
31 to Jkpg Kretsmästerskap ungdom Res Jönköp. Friidr.krets
         
SEPTEMBER      
3 Castorama Res Ljungby FIK
4 Castorama Res Lekeryd-Svarttorp SK
6 on KM tresteg & kula Res Lekeryd-Svarttorp SK
7 to Castorama Res Ljungby FIK
11 KM   Hovslätts IK
12 ti KM   Hovslätts IK
13 on Jkpg Kretsmästerskap 10000m Res IK Hakarpspojkarna
13 on KM löpgrenar Res Habo FIF-04
13 on KM slägga + Friidrottsskola Res Lekeryd-Svarttorp SK
14 to KM höjd Res Habo FIF-04
14 to KM   Hovslätts IK
17 Castorama Res Bottnaryds IF
18 KM   Hovslätts IK
19 ti KM   Hovslätts IK
19 ti KM diskus Res Habo FIF-04
20 on KM sprint Res Lekeryd-Svarttorp SK
20 on Träningstävling Res IK Sisu, Nässjö
21 to KM   Hovslätts IK
21 to Castorama Res Högby IF
21 to Castorama Res Ljungby FIK
23 Castorama Res Habo FIF-04
23 Castorama Res Lekeryd-Svarttorp SK
26 ti Castorama Res Oskarshamns SK
26 ti Resultattävling Res Ljungby FIK
27 on KM löpning Res Lekeryd-Svarttorp SK
28 to Castorama + 400mH + 400m Res Högby IF
28 to KM 3000m   Oskarshamns SK
30 KM 400m, höjd, längd   Oskarshamns SK
30 Castorama Res Wärnamo SK
         
OKTOBER      
1 Castorama Res IFK Växjö
1 Castorama Res Ljungby FIK
1 Castorama Res IK Sisu, Nässjö
1 Castorama Res Tranås AIF
1 Castorama Res IK Hakarpspojkarna
1 Castorama Res Lekeryd-Svarttorp SK
1 Castorama Res Eksjö Södra IK
2 Castorama Res Högby IF
5 to Castorama Res Högby IF
7 Castorama Res IK Sisu, Nässjö
7 Castorama Res Villstad GIF
7 Castorama Res Lekeryd-Svarttorp SK
8 Castorama Res Högby IF
8 Sista Chansen Res Högby IF
8 Castorama Res IFK Växjö
12 to Resultattävling 100m, 400m, 400mH Res Högby IF
13 fr Castorama m.m. Res Bottnaryds IF
14 Castorama Res Lekeryd-Svarttorp SK
14 Castorama Res IK Hakarpspojkarna
14 Castorama Res Högby IF
15 Resultattävling 3,6km Res Högby IF
15 Castorama Res Ljungby FIK
17 ti Castorama Res Högby IF
19 to Castorama Res Högby IF
21 Castorama Res Villstad GIF
22 Castorama i Växjö Res Högby IF
29 Träningstävling kast Res Villstad GIF
         
NOVEMBER      
4 Träningstävling kast Res Villstad GIF
         
DECEMBER      
         

FÖRKORTNINGAR I TÄVLINGSPROGRAMMET

VM Världsmästerskap U Ungdom
EM Europamästerskap UT Ungdomstävling uteslutande avsedd för juniorer/ungdomar
NM Nordiskt mästerskap UT+ Ungdomstävling med vissa seniorgrenar
SM Svenskt mästerskap VT Veterantävling
JSM Svenskt juniormästerskap FGP Folksam Grand Prix
USM Svenskt ungdomsmästerskap V Vägtävling
VSM Svenskt veteranmästerskap T Terrängtävling
DM, JDM, UDM, VDM Distriktsmästerskap efter samma princip som ovan. (C) Centralt sanktionerad tävling
Ett "I" Före anger inomhus (D) Distriktssanktionerad tävling
LM Länsmästerskap V-T Väg- och/eller terrängtävling
KRM Kretsmästerskap M Män, Seniorer
IT Internationell tävling K Kvinnor, Seniorer
NT Nationell tävling med uteslutande seniorgrenar J Juniorer, Män och Kvinnor
NT+ Nationell seniortävling med vissa grenar också för juniorer/ungdomar och/eller veteraner P Pojkar
SEN Seniorer F Flickor