Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

SMÅLANDS FRIIDROTTSFÖRBUND

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


TÄVLINGSPROGRAM 2013   Till program: 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07

Smålands Friidrottsförbunds tävlingsprogram, kompletterat med det centrala och regionala programmet samt ytterligare aktuella tävlingar. Förkortningar längst ner på sidan.

Sanktionsansökningar ska göras i FRIDA. Manual. Ansökningsperioder för kommande års tävlingssäsong är maj för inomhus och september för utomhus. Tävlingar nedan markerade "F" finns i FRIDA (bara Smålands-arrangemang markeras).

Rött = Ej klart/osäkert.


NOV-12 FRIDA Inbjudan/Hemsida Res Arrangör
24   Folkungaspelen, UT, arena inomhus Res Linköpings GIF
25 F IFK Växjös KM, D, arena inomhus Res IFK Växjö
           
DEC-12        
8-9 lö-sö   Julklappsjakten, NT+, arena inomhus Res Göteborgs KIK
15   Tomtespelen, NT+, arena inomhus Res KA 2 IF
20 to F Luciasprintern, D, arena inomhus Res IFK Växjö
           
JANUARI        
12   IVDM | Tidsprogram Res Jkpg Friidrottskrets
12 F Mini-LM 10-11år, Kronoberg Res Ljungby FIK
12-13 lö-sö   Sunna Open, UT+, arena inomhus Res KA 2 IF
19-20 lö-sö F Best Western Games, C, UT+, arena inomhus Res IFK Växjö
19-20 lö-sö   Stora IDM-IJDM-IUDM samt IVDM 800 o 3000m Res Inlagt ovan
26-27 lö-sö   Norrköping Indoor Games, UT+, arena inomhus Res GoIF Tjalve
26-27 lö-sö   Pallasspelen, NT+, arena inomhus Res IK Pallas
           
FEBRUARI        
3   KA2-spelen, UT+, arena inomhus Res KA 2 IF
3   Kretsmästerskap barn - 11 år, inomhus Res Jkpg Friidrottskrets
5   Kretsmästerskap seniorer, inomhus Res Jkpg Friidrottskrets
8-10 fr-sö   ISM-IJSM-IUSM MÅNGKAMP Res IFK Växjö
8-10 fr-sö   IDM, IJDM 19, IUDM 17,15 mångkamp Res Inlagt ovan
9   NORDENKAMPEN, SWE-NOR-FIN Res IFK Växjö
9-10 lö-sö   IVSM Res Blekinge FIF
15-17 fr-sö   STORA ISM Res Tjalve/IK Norrköp.
21 to   XL-galan, IAAF, arena inomhus Res Hässelby SK, Spårv. FK
23-24 lö-sö   STORA IJSM 19-22, IUSM 17 Res Boh-Dals/Orient
25 F Resultattävling stav & kula, D, arena inomhus Res IFK Växjö
27 on   Kretsmästerskap 13-17 år, inomhus Res Jkpg Friidrottskrets
           
MARS          
1-3 fr-sö   IEM Res SFIF, Gtbgs FIF
2   Mini-LM 10-11år, Jönköping | Tidsprogram Res Jkpg Friidrottskrets
2   Halmstad Indoor, UT, arena inomhus Res IFK Halmstad
3 F IFK Växjös KM, D, arena inomhus Res IFK Växjö
9 F Marsträffen, D, UT+, arena inomhus Res IK Hinden
9-10 lö-sö   STORA IUSM 15-16 Res MAI / Öresund FK
16-17 lö-sö   EUROPACUP VINTERKAST Res Castellón, ESP
16-17 lö-sö   GÖTALANDSMÄSTERSKAP 13-14 ÅR, INOMHUS Res IFK Växjö
16-17 lö-sö   World Indoor Throwing, IAAF, arena inomhus Res IFK Växjö
16   IDM Viktkastning, seniorer Res Inlagt ovan
19-24 ti-sö   IVEM Res San Sebastian, ESP
23 F Annelundsrundan, C, asfalt-gata, 10+5+1,1km Res FK Finn
24   VM-JVM TERRÄNG Res Bydgoszcz, POL
24 F Barntävling, D, arena inomhus Res IFK Växjö
23-24 lö-sö   IUDM 12,13,14 mångkamp Res Inlagt ovan
           
APRIL          
1   Hallarydsloppet, D, bl.u-lag, 21,1+10+6+3,2+1,2km Res Hallaryds IF
13 F Swedbankspelen, D, arena inomhus Res Tranås AIF
13 F Skälbyloppet, D, grus.park väg, 8+4+2+1 km Res Högby IF
14   Älglöpet, terräng/stig 10+5 km Res Rydö ASK
20 F Vårstafetten, C, Bland u, 42195m + 34954m, 8 str. Res Målilla-Mörlunda SKI
20   Fyllerydsloppet, D, grusväg, 6 km Res Stensjöns IF
27   EM 100KM Res Belvès, FRA
27   DM, JDM, UDM, VDM Terräng Res IK Sisu, Nässjö
27 F Glädjeruset, D, 10+4,5+2 km Res Habo FIF-04
28 F Landsjön Runt, D, Asf väg-gata, 12,5 km Res IK Vista
           
MAJ          
1 on   Terräng-ÖM, sen, ungd, vet Res Föra AIK
1 on F Växjöloppet, C, Bland u, 21+10+4,7 km Res IFK Växjö
4   NORDIC CHALLENGE 10.000 M Res Högbo GIF
4 F Wärnamo Kvartsmarathon, C, bland u, 10549m+5km Res Wärnamo SK
4 F Junespelen, C, UT+, arena | Hemsida Res IK Hakarpspojkarna
7 ti F VårRuset, C, tjejlopp, bland u, 5 km - IFK Växjö
8 on F Lilla kyrkstafetten, D, asf-väg, 1+0,5 km, 8 str Res Högby IF / Öl.Idr.krets.
9 to F B-TEX Cup, C, UT+, arena Res Villstads GIF
9 to   Vimmerbyloppet, D, bl.u., 10+5+2+1km Res Storebro SC / Södra Vi
11 F Ölands Kyrkstafett, C, asf-väg, 24/64 km, 6/11 str. Res Högby IF / Öl.Idr.krets.
11 F Scaniamilen, C, mot-spår, 10+5+2+1 km Res Oskarshamns SK
11-12 lö-sö   VM/EM 24 TIMMAR Res Steenbergen, NED
12 F Majspelen, C, UT+, arena Res Oskarshamns SK
12   LAG-SM KVAL, grupp B Res IK Ymer, Borås
14 ti F Vårruset, C, tj, Bland u, 5 km - IK Hakarpspojkarna
18   Göteborgsvarvet, Halvmarathon Res Göteborgs FIF
18   SM HALVMARATHON Res Inlagt ovan
18 F Marknadsspelen, C, UT+, arena Res Skruvs IF
19 sö    Lag-UDM 13 o 11år, kvalomgång 1, Norra Res Jkpg Friidrottskrets
21 ti F Kasttävling 1, D, UT+, arena Res IFK Växjö
22 on F Herrgårdsstafetten, D, Asf-väg-gata, 5 km, 5 str. Res Oskarshamns SK
23-26 to-sö   VEM NON STADIA Res Upice, CZE
24 fr F Strandmilen, D, asf, grus, 10+5+1,4+0,7 km Res Hultsfreds LK
24 fr   Lagårdsrännet, D, terr.stig, bland, 9+5+2 km Res Skullaryds SK
25 F England Runt, C, bland u, 10+5+1,7 km Res Markaryds FK
25   Lekerydskastet, D, kastmångkamp för veteraner Res Lekeryd-Svarttorp SK
25-26 lö-sö   Stora DM, JDM, UDM Res Kalmarklubbarna
25-26 lö-sö   SM-JSM-USM STAFETT Res Huddinge AIS
29 on F Drottning Margareta loppet, C, tj, Bland u, 5 km - Kalmar SK
29 on F Smålandspelen, C, UT+, arena Res IFK Växjö
30 to F Kalvinknatet, D, knattelopp, bland u, 1,5+0,75km Res Ljungby FIK / Malmö AI
31 fr F Eksjö Stadslopp, C, asf väg-gata, 10+5+2+1 km Res Eksjö Södra IK
           
JUNI          
1   ASICS Stockholm Marathon Res Hässelby SK / Spårv.FK
1   SM I MARATHON Res Inlagt ovan
1   GÖTALANDSCUPEN, match 1, div 1 Res Motala AIF
1   GÖTALANDSCUPEN, match 1, div 2 Res Kalmar SK
1   GÖTALANDSCUPEN, match 1, div 3 Res Habo FIF-04
1 F Skomakareloppet, D, bl.u, 9+4,5+1+0,3 km Res Misterhults AIS
2 F Virdaspelen, D, UT+, arena Res Alvesta FI
3 F Kalvinknatet, D, knattelopp, bland u, 1,5+0,9km Res Högby IF / Malmö AI
4 ti F Råslättspelen, C, NT, arena Res Jönköp. Friidr.krets
4 ti F Linnéalunken, C, asf-gata, grus, 5 km - Glasrikets RC
5 on F Tjejlunken, C, Tj, bland u, 6 km Res OK Njudung
6 to   Möbelriket Trailrun, D, terräng-stig, 10+5 km Res OK Norrvirdarna
6 to   KRAFTMÄTNINGEN, KVAL 7 Res IK Hakarpspojkarna
8   EUROPACUP 10.000M Res Pravets, BUL
8   Lag-UDM 13 o 11år, kvalomgång 1, Södra Res IK Hinden, m.f.
8-9 lö-sö F Stora VDM Res Oskarshamns SK
8-9 lö-sö   EST-FIN-SWE + JNM-UNM MÅNGKAMP Res Huddinge AIS
9   Dropp-in, D, UT t.o.m. 10år, arena Res Tranås AIF
12 on F Kasttävling 2, D, UT+, arena Res IFK Växjö
15   FOLKSAM GP, Göteborgs GP Res Göteborgs FIF
15 F Borgholmsstafetten, D, asf-gata, 1,75-3,05 km 6 str Res Föra AIK, IFK Borgholm
15 F Habo Challenge, C, NT+, arena Res Habo FIF-04
15-16 lö-sö   Rosenbomsspelen, UT+, arena Res KA 2 IF
16 F WSK-spelen, C, UT, arena Res Wärnamo SK
16   LAG-USM Res Malmö AI
16   Folksam Challenge 1 Res Upsala IF
16-17 sö-må   ÖM, UÖM 17, 15, 13, 11, 9år Res Högby IF, FIK F-staden
19 on F Vätterspelen, C, NT, arena Res Hovslätts IK, Habo FIF
22-23 lö-sö   LAG-EM Res Dublin, IRL
27 to   FOLKSAM GP, Sollentuna GP Res Spårv./Häss./Tureberg
28-30 fr-sö   Världsungdomsspelen, UT+ arena | Hemsida Res Göteborgs FIF
28-30 fr-sö   VNM STADIA Res Moss, NOR
29   Kalmar Malkars 21 KM, C, halvmarathon, asfalt-gata Res Högby IF
29-30 lö-sö   EUROPACUP MÅNGKAMP Res Nottwil, SUI
29-30 lö-sö F Bottnarydskastet, C, IT, arena | Hemsida Res Bottnaryds IF
           
JULI          
2 ti F Kasttävling 3, D, UT+, arena Res IFK Växjö
2 ti F Veteran-ÖM, D, VT, arena Res Högby IF
3 on F Oskarshamnsspelen, C, UT+ arena Res Oskarshamns SK
3 on   DM, UDM 17, 15, 13 i stafett Res Inlagt ovan
5 fr F Böda Sandsloppet, D, 6,4+4 km Res Högby IF
5 fr F Byrundan, C, asf-väg-gata, 8+4+1,5km Res Gamleby OK
5-7 fr-sö   Öresundsspelen, UT+ arena Res IFK Helsingborg
6 F Grevskapsloppet, D, bl.u., 10+5+3+1,5 km Res Visingsö AIS
6   EM I BERGSLÖPNING Res Borovets, BUL
6   LAG-SM Res IFK Halmstad
7 F Ölandsspelen, C, UT+, arena Res Högby IF
7   DM, JDM, UDM, VDM 5000m, 3000m, 2000m Res Inlagt ovan
9 ti   Veterantävling hopp, D, VT, arena Res Stensjöns IF
10 on F Kalmar Sommarspel, C, NT+, arena INSTÄLLT - Kalmar SK
10-14 on-sö   UVM 17 ÅR Res Donetsk, UKR
11-14 to-sö   JEM 22 ÅR Res Tammerfors, FIN
13 F Stångehamsmilen, D, 10 km Res Oskarshamns SK
13-14 lö-sö   Laxaspelen Res IFK Halmstad
15 F Victorialoppet, C, asf,grus väg-gata, 9+4+2 km Res IFK Borgholm
17 on F Löttorpsvarvet, D, 6,5+1,5+0,75 km Res Högby IF
18-21 to-sö   JEM 19 ÅR Res Rieti, ITA
20 F Hornsjön Runt, C, terr stig, 11+5,5+2,9+1,5 km Res Högby IF
23 ti   FOLKSAM GP, Karlstads GP Res IF Göta
23 ti   Klubbmatch LSSK - SIF i alla kast + hopp Res Stensjöns IF
27 F Ölands Marathon, C, asf-väg, 42.195m, inkl ÖM Res Högby IF
27   VSM MARATHON Res Inlagt ovan
27 F Ölandsjoggen, D, 10+4+2,5+1,5 km Res Persnäs AIF
31 on F Kalmarmilen, C, asf-gata 10 +1,2 km Res Högby IF
           
AUGUSTI        
2-11 fr-sö   WORLD MASTER GAMES Res Torino, ITA
3 F Sisu-spelen, C, UT+, arena Res IK Sisu, Nässjö
3   Folksam Challenge 2 Res Mölndals AIK
4   Hultanäsloppet, D, bland u, 13,4+6,7+3,5+1,2 km Res Hultanäs SoFK
4   SM 100 KM Res Spårv/Hässelby/Fredrikshof
7 on F Kasttävling 4, D, UT+, arena Res IFK Växjö
9-11 fr-sö   STORA JSM 19-22, USM 17 Res Västerås FK
9-11 fr-sö   STORA USM 15-16 Res Råby-Rek. FI, Ärla IF
10   DM, VDM 10.000m Res Apladalens LK
10-18 lö-sö   VM Res Moskva, RUS
13 ti   Jkpg Kretsmästerskap seniorer o veteraner Res Jkpg Friidrottskrets
14 on   Jkpg Kretsmästerskap slägga Res Bottnaryds IF
15 to   Lidingöloppet on Tour, D, 10km skogsstigar Res IF Hallby SOK
16-18 fr-sö   STORA VSM | Skåne arrangerar bussresa Res Gefle IF
17-18 lö-sö   NORDISKA JUNIORLANDSKAMPEN 19 ÅR Res Leppävaara, FIN
17   Lag-DM Res Tranås AIF
18     Lag-UDM 13 o 11år, kvalomgång 2, Norra Res Habo FIF-04
18     Lag-UDM 13 o 11år, kvalomgång 2, Södra Res Ljungby FIK
18   Folksam Challenge 3 Res IFK Umeå
20 ti F Blodomloppet, C, asf, grus, 10+5 km Res Hovslätts IK
21 on   Isabergsloppet, D, stigar, skogsvägar, 10+5+1,5 km Res Hestra SSK
22 to   DN GALAN Res Stadionklubbarna
23 fr F VP-milen, C, asf väg-gata, 10+4+2+1 km Res OK Njudung
24 F Blomsterloppet, D, grusväg, 11,7+5,7+1,6+0,6 km Res Ålems OK
24   GÖTALANDSCUPEN, match 2, div 1 Res IFK Helsingborg
24   GÖTALANDSCUPEN, match 2, div 2 Res Lerum FI
24   GÖTALANDSCUPEN, match 2, div 3 Res Varbergs GIF
24-25 lö-sö   DN Galan Youth Res Stadionklubbarna
25   Jkpg Kretsmästerskap ungdom Res Jkpg Friidrottskrets
25   Jkpg Kretsmästerskap 10.000, 3000, 2000m Res IK Hakarpspojkarna
25 F Väckelsångsloppet, C bland u,18,4+8,9+4,5+2,3 km Res Väckelsångs IK
28 on   Acticmilen, D, asf-gata, 10 km Res Glasrikets RC
30-1 fr-sö   FRIIDROTTS-SM   IK Ymer, Borås
31   VVM MOUNTAIN RUNNING   Janske Lazne, CZE
31 F Kräftspelen, C, UT+, arena Res Villstad GIF
31 F Nattloppet Kalmar, C, asf.gata-väg, 6 km Res Högby IF
31 F Mullsjö x-trail ½ marathon, C | Hemsida   Mullsjö SOK
31 F Festilvalloppet, D, bland u, 10+5 km Res SK Graal
31   Sävsjö Stadslopp, D, asf/väg, 10+5+1,6+1,2 km   IFK Sävsjö
31 F Göteborgsvarvets seedningslopp, C, 10 km   Växjö LK
           
SEPTEMBER        
1 F Hindenspelen, C, UT+ arena Res IK Hinden
1 F Mini-LM 9-11år, Kronoberg Res Alvesta FI
1   Tråddragarrundan, D, bland u, 8+5+3+1,5km Res Gnosjö FK
3 ti F Kasttävling 5, D, UT+, arena Res IFK Växjö
3 ti F Råskinnet, D, terrstig, skog, 10 km INSTÄLLT - Anderstorps OK
7   Karlskronaspelen, UT+ arena Res KA 2 IF
7   Tjejmilen   Hässelby SK / Spårv.FK
7 F Hultsfreds hel o halvmarathon, C, asf, grus-parkv. Res Hultsfreds LK
7   DM, VDM Halvmarathon Res Inlagt ovan
7 F Salomon Trail Running, C, kuperad terräng 10+5 km Res IK Hakarpspojkarna
7   Smålandsstenarloppet, D, grusväg 14+7+1,5+0,85 km Res OK Vivill
7   VSM FEMKAMP Res Katrineholms SK
7-8 lö-sö   KRAFTMÄTNINGEN, FINAL Res Huddinge AIS
7-8 lö-sö   SWE-FIN   Stockholm
7-8 lö-sö   SWE-FIN 17år   Stockholm
8 F HIK-kampen, C, UT+, arena Res Hovslätts IK
8 F Tranåsloppet, C, 15+10+5+2,6+1,8+1,2km   Tranås AIF
14 F Pangloppet, D, asf.gata-väg, 5 km   Skillingaryds FK
14 F LöpRallarn, C, 20+10 km Res IF Hallby, Bottn.IF
14   DN Stockholm Halvmarathon   Spårv./Häss./Tureberg
14   VSM HALVMARATHON (inlagt i Veberödsrundan)   Björntorps IF
14 F Kalmar Runt, C, stafett 3x7-900m, 3x12-1500m INSTÄLLT - Kalmar SK
14-15 lö-sö   SM-JSM-USM MÅNGKAMP Res Kalmar SK
14-15 lö-sö   GÖTALANDSMÄSTERSKAP 13-14 ÅR | Hemsida Res Eksjö Södra IK
15   VSM KASTMÅNGKAMP   Ystads IF
15 F Sunnerboloppet, C, bland u, 10+4,7+2,2 km Res Ljungby FIK/FK Finn
20-22 fr-sö   SKOL-SM Res Huddinge AIS
21   Jkpg Kretsmästerskap 10-13år kast Res Lekeryd-Svarttorp SK
22   Lag-UDM 13 o 11år, final Res Wärnamo SK
22 F Ulfveloppet, D, terrst, grusv, 12+8+1,3+0,3 km Res Södra Vi IF
22   DM lång terräng Res Inlagt ovan
27-29 fr-sö   Lidingöloppet   IFK Lidingö FI o SOK
28 F Sollidenloppet, C, asf grus-väg, 5,9 km Res IFK Borgholm
28 F Kalmarspelen Ingvar Thomssons minne, C, NT+ Res Kalmar SK
28-29 lö-sö   DM, JDM, UDM Mångkamp Res Inlagt ovan
29 F TAIF-spelen, C, NT+, arena Res Tranås AIF
29   Pumpalöpet, D, 7,2 + 3,6 km - Högby IF
           
OKTOBER        
5 F Gummiloppet, D, asf väg gata, 8 km   Rydaholms GoIF
13 F Höglandsloppet, D, terr-stig, 10+5+2+1 km Res IK Sisu, Nässjö
16-27 on-sö   VVM STADIA   Porto Alegre, BRA
19 F Växjö Marathon, C, asf-väg, 42195m Res Växjö LK
19   DM, VDM Marathon Res Inlagt ovan
24/8-20/10   DM Castorama Res Hemmabanor
26   VM 100 KM Inställt   Durban, RSA
26-27 lö-sö   SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG Res Falu IK
           
NOVEMBER        
9   NM-JNM TERRÄNG Res Reykjavik, ISL
9   Jämjöhalvan, C, halvmarathon, 10km Res Team Blekinge LF
           
DECEMBER        
8   EM-JEM TERRÄNG   Belgrad, SRB
14-15 lö-sö   Pers. rekordens tävling, D, arena inomhus 24h, 6h Res Växjö AIS
31 ti F Sylvesterloppet Kalmar, C, asf-gata, 10+5+2+1 km Res Högby IF
31 ti F Sylvesterloppet, D, asf/väg, 10 km   Anderstorps OK

Resultat från alla andra resultattävlingar och liknande inom Småland

Skicka till markus.andersson@smfif.se, a.gronvall@telia.com och lennart.julin@friidrott.se
Samt ev. övriga klubbar och distriktsförbund som haft deltagare med.

NOV-12       Arrangör
24 Tomtespring Res Kalmar SK
         
FEBRUARI      
9 Resultattävling, diskus Res IFK Växjö
16 Resultattävling, kula Res IK Sisu
         
MAJ        
3 fr Kastmångkamp Res Bottnaryds IF / LSSK
7 ti KM födda 2002-2005 Res Ljungby FIK
14 ti KM födda 1996-2001 Res Ljungby FIK
15 on Sisu-cupen Res IK Sisu
22 on Träningstävling ungd. slägga Res Bottnaryds IF
29 on Träningstävling ungd. spjut Res IK Sisu
29 on Triaden, skoltävling Kalmar Res Stagneliusskolan
         
JUNI        
5, 12, 19 on KM Res Bottnaryds IF
8 Personliga rekordens tävling Res Växjö AIS
12 on Sisu-cupen Res IK Sisu
12 on Resultattävling Res Lekeryd-Svarttorp SK
17 KM 5000m Res Apladalens LK
18-19 ti-on Friidrottsskola Res Oskarshamns SK
         
JULI        
1-5 må-fr Friidrottsskola Res Högby IF
9 ti Resultattävling Res IK Sisu
9-10 ti-on Habo Summer Camp Championship Res Habo FIF-04
22 Habo Summer Throw Res Habo FIF-04
24 on Habo Summer Throw Res Habo FIF-04
31 on Kasttävling Res Heleneholms IF
         
AUGUSTI      
7 on Resultattävling, löpning & hopp Res IFK Växjö
14 on KM 6-9år kast med tennisboll Res Bottnaryds IF
21 on KM 9-17år spjut Res Bottnaryds IF
21 on Sisu-cupen Res IK Sisu
21 on WSK mini Res Wärnamo SK
21 on KM kula & höjd Res Lekeryd-Svarttorp SK
21 on KM 11år, kula & längd Res Habo FIF-04
22 to KM 100m, längd, kula Res Eksjö Södra IK
25 Spjut-tävling i samband med KrM Res Jkpg Friidrottskrets
26 KM 13år, höjd Res Habo FIF-04
28 on KM 13år, längd & kula Res Habo FIF-04
28 on KM 6-17år 60/80m Res Bottnaryds IF
28 on KM längd & spjut Res Lekeryd-Svarttorp SK
29 to KM diskus & höjd Res Eksjö Södra IK
         
SEPTEMBER      
3 ti Resultattävling Res Bottnaryds IF
4 on KM 6-14år längd Res Bottnaryds IF
4 on KM 13år, spjut Res Habo FIF-04
4 on KM löpningar Res Lekeryd-Svarttorp SK
5 to Klubbtävling längd & diskus Res Villstad GIF
9 KM 11år, spjut & höjd Res Habo FIF-04
10 ti Klubbtävling kula & höjd Res Villstad GIF
11 on Sisu-cupen Res IK Sisu
11 on KM diskus & tresteg Res Lekeryd-Svarttorp SK
12 to KM 200m Res Eksjö Södra IK
12 to KM höjd Res Hovslätts IK
16 Klubbtävling 3000m Res Högby IF
17 ti Klubbtävling spjut Res Villstad GIF
18 on KM slägga & vikt Res Lekeryd-Svarttorp SK
18 on Castorama + fler grenar Res Tranås AIF
18 on KM slägga Res Hovslätts IK
19 to KM längd Res Hovslätts IK
19 to Castorama + fler grenar Res Högby IF
19 to KM häck & tresteg Res Eksjö Södra IK
22 Resultattävling kast Res Lekeryd-Svarttorp SK
23 on Castorama + fler grenar Res IFK Växjö
24 ti Resultattävling stav Res Habo FIF-04
24 ti KM sprint Res Villstad GIF
24 ti KM tresteg & diskus Res Hovslätts IK
25 on KM 11 & 13år, tresteg & diskus Res Habo FIF-04
26 to KM kula & spjut Res Hovslätts IK
28 KM Res Hovslätts IK
28 Klubbtävling Res Ljungby FIK
29 Castorama inkl. ungdomsredskap Res IK Hinden
29 Castorama + fler grenar Res Bottnaryds IF
30 Resultattävling kast Res Lekeryd-Svarttorp SK
         
OKTOBER      
1 ti KM stav Res Villstad GIF
5 Castorama inkl. ungdomsredskap Res IK Hakarpspojkarna
6 Castorama inkl. ungdomsredskap Res Habo FIF-04
6 Castorama + fler grenar Res Bottnaryds IF
10 to Castorama + fler grenar Res Högby IF
11 fr Resultattävling kast Res Lekeryd-Svarttorp SK
12 Castorama + fler grenar Res IK Sisu
12 Castorama + fler grenar Res Bottnaryds IF
12-13 lö-sö "Sista Chansen" Res Högby IF
13 Castorama + fler grenar Res FIK Färjestaden
13 Castorama + kastfemkamp Res Stensjöns IF
18 fr Castorama + fler grenar Res Bottnaryds IF
23 Tomtespring Res Kalmar SK
         
NOVEMBER      
         
DECEMBER      
         

FÖRKORTNINGAR I TÄVLINGSPROGRAMMET

VM Världsmästerskap U Ungdom
EM Europamästerskap UT Ungdomstävling uteslutande avsedd för juniorer/ungdomar
NM Nordiskt mästerskap UT+ Ungdomstävling med vissa seniorgrenar
SM Svenskt mästerskap VT Veterantävling
JSM Svenskt juniormästerskap FGP Folksam Grand Prix
USM Svenskt ungdomsmästerskap V Vägtävling
VSM Svenskt veteranmästerskap T Terrängtävling
DM, JDM, UDM, VDM Distriktsmästerskap efter samma princip som ovan. (C) Centralt sanktionerad tävling
Ett "I" Före anger inomhus (D) Distriktssanktionerad tävling
LM Länsmästerskap V-T Väg- och/eller terrängtävling
KRM Kretsmästerskap M Män, Seniorer
IT Internationell tävling K Kvinnor, Seniorer
NT Nationell tävling med uteslutande seniorgrenar J Juniorer, Män och Kvinnor
NT+ Nationell seniortävling med vissa grenar också för juniorer/ungdomar och/eller veteraner P Pojkar
SEN Seniorer F Flickor