Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

SMÅLANDS FRIIDROTTSFÖRBUND

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


TÄVLINGSPROGRAM 2009   Till program: 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07

Smålands Friidrottsförbunds tävlingsprogram, kompletterat med det centrala och regionala programmet samt ytterligare aktuella tävlingar. Förkortningar längst ner på sidan.

       
2008      
NOVEMBER    
22-23 lö-sö Adventspelen, UT, arena inomh Utby IK
       
DECEMBER    
6-7 lö-sö Julklappsjakten, NT+, arena inomh Göteborgs KIK
13 Tomtespelen, NT+, arena inomh KA 2 IF
18 to Luciasprintern, D, arena inomh IFK Växjö
       
JANUARI    
6 ti Trettondagsträffen, D, arena inomh IK Hinden
9-11 fr-sö Scandic Indoor Games, UT+, arena inomh Huddinge AIS
10-11 lö-sö Sunna Open, UT+, arena inomh KA 2 IF
10-11 lö-sö Stora IDM + VDM 800m & 3000m Inlagt ovan
11 Mini LM Ljungby FIK
11 Åhus indoors, UT+, arena inomhus Åhus FK
18 IVDM Jönköp friidrottskrets
23-25 fr-sö Stavhoppskarnevalen. NT, arena inomhus Örgryte IS
24 IUDM 12-13-14-15 IFK Växjö
24-25 lö-sö NCC-spelen, NT, arena inomh Malmö AI
27 ti Kretsmästerskap inomh, seniorer Jönköp friidrottskrets
29 to Samsung-Galan, IT, arena inomh Göteborgs FIF
31-1/2 lö-sö Pallasspelen, NT+, arena inomh IK Pallas
       
FEBRUARI    
1 Göteborg inomhus, UT, arena inomh INSTÄLLT IK Vikingen
3 ti Malmö indoor Gala, IT, arena inomhus Malmö AI
7-8 lö-sö Växjömångkampen, UT+, C, arena inomh IFK Växjö
7-8 lö-sö IDM, IJDM, IUDM Mångkamp Inlagt ovan
14-15 lö-sö IVSM Huddinge AIS
18 on GE-galan, IAAF, arena inomh (Globengalan) Spårv.FK, Hässelby SK
21 LM 10, 11 år Jönköp friidrottskrets
21 IUDM 12-15år längd + kula Inlagt ovan
21-22 lö-sö KA2-spelen, NT+, arena inomhus KA 2 IF
21-22 lö-sö IJDM 19 + IUDM 16,17 Inlagt ovan
21-22 lö-sö Löplabbet inomhus, NT+, arena inomhus Mölndals AIK
25 on Kretsmästerskap inomh, 17,15,13 Jönköp friidrottskrets
28 Barntävling 9-11 år, D, UT+, arena inomhus IFK Växjö
28 Halmstad indoor, UT+. Arena inomhus IFK Halmstad
28-1/3 lö-sö STORA ISM Bollnäs FIK
28-1/3 lö-sö Atleticumspelen, UT+, arena inomh Heleneholms IF
       
MARS    
1 Kretsmästerskap inomh, 11,9 Jönköp. friidrottskrets
6-8 fr-sö IEM Torino, ITA
7-8 lö-sö STORA IJSM 19-22,IUSM 17 Göteborgs FIF
7-8 lö-sö STORA IUSM 15-16 IK YMER
14-15 lö-sö ISM-IJSM-IUSM MÅNGKAMP Västerås FK
14-15 lö-sö EUROPACUP VINTERKAST Los Realejos, ESP
14-15 lö-sö NORDEAMÄSTERSKAP, Götaland. Kvalgränser. Norrköping/arr-hemsida
22 World Record Challenge IFK Växjö
25-29 on-sö IVEM Ancona, ITA
28 VM-JVM TERRÄNG Amman, JOR
28 Annelundsrundan, D, asfalt-gata, 10+5,1+1,1km Ljungby FIK
28 Swedbankspelen D, arena inomh Tranås AIF FI
28-29 lö-sö Mini-LM 9-11år, Kalmar län IK Hinden + Kalmar SK
       
APRIL    
3 fr Res.tävl. slägga IFK Växjö
4 Skälbyloppet, D, grus.park väg, 8+4,1+1,4 km Högby IF
13 Hallarydsloppet, D, bland u, 21,3+10,2+6,2+3,2+1,2 km Hallaryds IF
18 Vårstafetten, C, Bland u, 42195m + 34954m, 8 str. Målilla-Mörlunda SK
19 Terräng-DM Oskarshamns SK
25-26 lö-sö SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG Hammarby IF
26 Landsjön Runt, D, Asf väg-gata, 12,5 km IK Vista
       
MAJ    
1 fr Växjöloppet, C, Bland u, 21+10+4,5 km IFK Växjö
2 Terräng-ÖM Högby IF
3 Majspelen, C, NT+, arena Oskarshamns SK
8 fr Strandmilen, D, asf, grus, 10+5km+1200+600m Hultsfreds LK
8 fr Lilla kyrkstafetten, D, asf-väg, 1+0,5 km, 8 str Högby IF / Öl.Idr.krets.
9 Ölands Kyrkstafett, C, asf-väg, 64 km, 11 str. Högby IF / Öl.Idr.krets.
9 VSM HALVMARATHON Vännäs SK
9 Junespelen, C, Ut+, arena IK Hakarpspojk.
9 Wärnamo Kvartsmarathon, C, bland u, 10549m+ 5 km Wärnamo SK
11 Vårruset, C, tjejlopp, Bland u, 5 km IFK Växjö
12 ti Motionsstafett, D, grus ,parkv, 1 km, 4 str Storebro SC
12 ti Vårruset, C, tjejlopp, Bland u, 5 km IK Hakarpspojkarna
13 on Herrgårdsstafetten, D, Asf-väg-gata, 5 km, 5 str. Oskarshamns SK
14 to Brostafetten, D, väg, 9+2,7 km, 6+3 str INSTÄLLT SK Graal/Ljungby FIK
16 Marknadsspelen, C, UT+, arena Skruvs IF
16 UDM 15,16,17 + JDM 19 dag 1, inkl stafetter Inlagt ovan
16 Göteborgsvarvet, Halvmarathon Göteborgs FIF
16 SM HALVMARATHON inlagt i ovan
17 Lag-UDM, kval 1 | Anmälda | Inbj: Tranås / Kalmar Kalmar + Tranås
21 to LAG-SM, Kval, Grupp A Falu IK
21 to LAG-SM, Kval, Grupp B IK Hakarpspojkarna
21 to GÖTALANDSCUPEN, Match 1  
21 to Råskinnet, D, terrstig, skog, 8,5+1,5km Anderstorps OK
21 to Vimmerbyloppet, D, bl.u., ½-marathon+10,5+5+2+1km Storebro SC
22 fr Lagårdsrännet, D, terr.stig, bland, 8+5+2 km
Skullaryds SK
23-24 lö-sö SM-JSM-USM STAFETT IF Göta, Karlstad
24 NORDIC CHALLENGE 10.000m Oslo, NOR
24 B-TEX Cup, C, UT+, arena Villstads GIF
27 on Drottning Margareta-Loppet,C, tjejlopp,Bland u, 5 km Kalmar SK
27 on Kretsmästerskap kast 11 & 13år Jkpg friidr.krets
29 fr Eksjö Stadslopp, C, asf väg-gata, 10+5+2+1 km Eksjö Södra IK
29-31 fr-sö VEM Non Stadia Århus, DEN
30 NORDEAKAMPEN, kval IK Hakarpspojkarna
30 Stockholm Marathon Hässelby SK/ Spårv.FK
30 SM MARATHON Inlagt i ovan
30 England Runt, C, Bland u, 10+5+1,7 km Markaryds FK
31 WSK-spelen, C, UT. Arena Wärnamo SK
31 UDM 15,16,17 + JDM 19, enbart HINDER Inlagt ovan
       
JUNI    
2 ti Råslättspelen, C, NT, arena Jönköp. Friidr.krets
2 ti Linnéalunken, C, Bland u, 5 km Glasrikets RC
3 on Tjejlunken, C, Tjejlopp, bland u, 6 km OK Njudung
4 to Kalvinknatet, D, knattelopp, bland u, 1,5 km Ljungby FIK
6 Kretsmästerskap 9-17år Jkpg friidr.krets
6 EUROPACUP 10.000m Ribeira Brava, POR
6 Skomakareloppet, D, bl.u., 9+4,5+1+ 300m Misterhults AIS
6 Smålandsspelen, C, UT+, arena IFK Växjö
6 DM i Stafett Inlagt ovan
6-7 lö-sö EST-SWE-FIN MÅNGKAMP Rekvere, EST
7 DM, VDM 10.000m Oskarshamns SK
7 VSM KASTMÅNGKAMP Nyköpings BIS
7 Virdaspelen, D, UT+, arena Alvesta FI
7 UDM 15,16,17 + JDM 19 dag 2, inkl stafetter Inlagt ovan
9 ti FOLKSAM GP 1: Göteborgs GP, arena Göteborgs FIF
13-14 lö-sö JNM-UNM MÅNGKAMP Kópavogur, ISL
13-14 lö-sö Rosenbomsspelen, UT+, arena KA 2 IF
13-14 lö-sö Stora VDM Tranås AIF
13-14 lö-sö DM, JDM, UDM i Mångkamp Villstads GIF
17 on Vätterspelen, C, NT. Arena Bottnaryd/Habo/Hovslätt
18 to Kalmar Midsommarlopp, C, bl underl., 10+5 km Kalmar OK
20-21 lö-sö LAG-EM Leiria, POR
21 Distriktsmatchen 17år INSTÄLLD (pga funktionärsbrist) Västerviks IF
25 to FOLKSAM GP 2: Sollentuna GP, arena Häss./Spår./Tureberg
26-28 fr-lö Stora VNM Huddinge AIS, SWE
26-28 fr-sö Världsungdomsspelen, UT+arena Göteborgs FIF
27-28 lö-sö EUROPACUP MÅNGKAMP Szczecin, POL
27-28 lö-sö Bottnarydskastet, C, IT, arena Bottnaryds IF
       
JULI      
1 on LAG-SM Hammarby IF
1 on Personliga rek kväll, C, NT+, arena Oskarshamns SK
1 on Veteran-ÖM Högby IF
3 fr Byrundan, C, asfalt-väg-gata, 8+4+1.5 km Gamleby OK
4 Grevskapsloppet, D, asf grus, 10+5 km+3+1,5km Visingsö AIS
4-5 lö-sö Stora DM + UDM 14,13,12 med stafett 13 år Högby IF
6 FOLKSAM GP 3: Karlskrona GP, arena KA2 IF
8-12 on-sö UVM 17 Bressanone, ITA
10-12 fr-sö Öresundsspelen, NT+, arena IFK Helsingborg
12 Ölandsspelen, C, NT+, arena Högby IF
12 DM 5000m, inkl. VDM/JDM/UDM 5/3/2000m Inlagt ovan
15 on Kalmar Sommarspel, C, NT+, arena Kalmar SK
15 on Victorialoppet, C, asf,grus väg-gata, 9+4+2 km IFK Borgholm
16-19 to-sö JEM 22 Kaunas, LTU
17-19 fr-sö Laxaspelen, UT+, arena IFK Halmstad
18 Hornsjön Runt, C, terr stig, 10,8+5,5+2,9+1,5 km Högby IF
23 to FOLKSAM GP 4: Karlstads GP, arena IF Göta, Karlstad
23-26 to-sö JEM 19 Novi Sad, SRB
25 Ölandsjoggen, D, bland u, 10+4+2,5+1,5 km Persnäs AIF
25 Ölands Marathon, inkl. ÖM/VÖM C, asf-väg, 42195m Högby IF
28-8/8 ti-lö VVM Stadia Lahti, FIN
31 fr DN-GALAN, int IAAF-gala Stockholm
       
AUGUSTI    
1-3 lö-må STORA SM MAI, Heleneh.,IK Pallas
2 Hultanäsloppet, D, bland u, 13,4+6,7+3,5+1,2 km Hultanäs SoFK
8 Sisuspelen, C, UT+, arena IK Sisu, Nässjö
8 Anderstorpsracet, D, asf, 21,1+4+1+0,5 km Anderstorp OK
8 DM, VDM i Halvmarathon Inlagt ovan
8-9 lö-sö Getabocksspelen, arena, C, UT+ Varbergs GIF
9 Ränneborgsspelen, C, UT+, arena Eksjö Södra IK
11 ti Kretsmästerskap Seniorer, Veteraner Jkpg friidr.krets
12 on Resultattävling stav, D, arena IFK Växjö
14-16 fr-sö STORA USM 15-16 IFK Växjö
14-16 fr-sö STORA JSM 19-22, USM 17 KA2 IF
15-23 lö-sö VM Berlin, GER
19 on Pers. rekordens tävling, D, arena Växjö LK
19 on Blodomloppet, C, asf, grus, 10+5 km Hovslätts IK
21 fr VP-milen, C, asf väg-gata, 10+4+2+1 km OK Njudung
21-23 fr-sö STORA VSM Rånäs 4H, Norrtälje
22 GÖTALANDSCUPEN, Match 2 Bl.a. Mariestads AIF
22 Habo Javelin Challenge, C, NT+, arena Habo FIF-04
22 Blomsterloppet, D,bland u, 11,4+5,7+1,6 km Ålems OK
22 Festilvalloppet, D, bland u, 4,8+1,5 km SK Graal
22-23 lö-sö NORDISKA JUNIORKAMPEN (19 år) Vasa, FIN
23 LAG-USM Falu IK
23 Lag-UDM, kval 2, Norra IK Sisu & Stensjöns IF
27 to Lag-UDM, kval 2, Södra IFK Växjö
28 fr Sävsjö Stadslopp, D, asfalt, 10+5+1,6+1,2 km IFK Sävsjö
28-30 fr-sö NORDEAKAMPEN, final Göteborgs KIK
29-30 lö-sö SWE-FIN Göteborg/U
29-30 lö-sö SWE-FIN (17 år) Göteborg/U
29-30 lö-sö Kräftspelen, C, UT+, arena Villstads GIF
30 Bredarydsloppet, D, terr stig, 8+5+3+2 km INSTÄLLT Bredaryds SOK
30 Väckelsångsloppet,C bland u,17,7+8,5+4,5+2,3 km Väckelsångs IK
       
SEPTEMBER    
4 fr Pangloppet, D, asf.gata-väg, 5,1 km Skillingaryds FK
5 HIK-kampen, C, UT+, arena Hovslätts IK
5-6 lö-sö SM-JSM-USM I MÅNGKAMP Råby-Rekarne FI
5-6 lö-sö NORDEAMÄSTERKAP, Götaland IF Udd + UF Contact
6 Mini-LM 10-11år för G-län Alvesta FI
6 Ostkakeloppet, D, 18+9+4+2+0,8+0,5 INSTÄLLT Fröd-Brantestads SK
6 Nya Tråddragarrundan, D, grus-terr, 8+5+3+1,5 km Gnosjö FK
6 Resultattävling kast, D, arena IFK Växjö
11-13 fr-sö SKOL-SM Västerås FK
12 Ungdoms-ÖM 9, 11, 13 Högby IF
12 Hultsfreds Marathon, D, asf, grus-parkv. 42+ 21 km Hultsfreds LK
12-13 lö-sö WORLD ATHLETICS, final Thessaloniki, GRE
13 Måleråsloppet, D, asf, grus, tg-stig, 8 + 2km Målerås IF
19 Lag-DM Jkp krets/Habo FIF-04
20 Lag-UDM, final Wärnamo SK
20 Ulfveloppet, D, terrst,grusv, 10+6+1km+300m Södra Vi IF
20 Långa Terräng-DM, K 8km, M 12km Inlagt ovan
20 Sunnerboloppet, C, bland u, 20+10+5,2+1,5km Ljungby FIK/FK Finn
25-27 fr-sö Lidingöloppen IFK Lidingö o SOK
26 Kalmarspelen Ingvar Thomssons minne, C, NT+, arena Kalmar SK
26 Sollidenloppet, C, asf grus-väg, 5,9 km IFK Borgholm
27 EFG-TAIF SPELEN C, NT+, arena Tranås AIF FI
       
OKTOBER    
3 Gummiloppet, D, asf väg gata, 8 km Rydaholms GIF
3-4 lö-sö DM i Castorama Hemmabanor
4 Senior-ÖM + 15, 17 Högby IF
4 Visans Skeppsloppet, D, bland u, 8+3,2+2+1+0,5 km Storebro SC
4 Kastfemkamp, D, ungd + vet Stensjöns IF
6 ti Kretsmästerskap Terräng Jkpg friidr.krets
10 Kretsmästerskap 10.000m Jkpg friidr.krets
10-18 lö-sö WORLD MASTERS GAMES Sydney, AUS
11 Kretsmästerskap Slägga Jkpg friidr.krets
11 VM HALVMARATHON Birmingham, GBR
11 Kastfemkamp, D, ungd Stensjöns IF
17 Växjö Marathon, C, asf-väg, 42195m Växjö LK
17 DM, VDM i Marathon Inlagt ovan
17 VSM MARATHON Inlagt ovan
18 Höglandsloppet, D, terr stig, 10+5+2+1 km IK Sisu, Nässjö
       
NOVEMBER    
7 NM-JNM TERRÄNG Perniö, FIN
28 Äspöloppet, D, asf tunnel, 3600m Oskarshamns SK
       
DECEMBER    
13 EM-JEM TERRÄNG Dublin, IRL
31 to Anderstorps sylvesterlopp, D, asf väg gata, 10+5+1,8km Anderstorps OK
31 to Kalmar Sylvesterlopp, D, asfalt-gata, 10+5+2+1 km Högby IF

FÖRKORTNINGAR I TÄVLINGSPROGRAMMET

VM Världsmästerskap UT Ungdomstävling uteslutande avsedd för juniorer/ungdomar
EM Europamästerskap UT+ Ungdomstävling med vissa seniorgrenar
SM Svenskt mästerskap VT Veterantävling
JSM Svenskt juniormästerskap FGP Folksam Grand Prix
USM Svenskt ungdomsmästerskap V Vägtävling
VSM Svenskt veteranmästerskap T Terrängtävling
DM, JDM, UDM, VDM Distriktsmästerskap efter samma princip som ovan. (C) Centralt sanktionerad tävling
Ett "I" Före anger inomhus (D) Distriktssanktionerad tävling
LM Länsmästerskap V-T Väg- och/eller terrängtävling
KRM Kretsmästerskap M Män, Seniorer
IT Internationell tävling K Kvinnor, Seniorer
NT Nationell tävling med uteslutande seniorgrenar J Juniorer, Män och Kvinnor
NT+ Nationell seniortävling med vissa grenar också för juniorer/ungdomar och/eller veteraner P Pojkar
SEN Seniorer F Flickor
U Ungdom