Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

SMÅLANDS FRIIDROTTSFÖRBUND

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


TÄVLINGSPROGRAM 2014   Till program: 18 | 17 | 16 | 15 | 14 | 13 | 12 | 11 | 10 | 09 | 08 | 07

Smålands Friidrottsförbunds tävlingsprogram, kompletterat med det centrala och regionala programmet samt ytterligare aktuella tävlingar. Mindre klubbtävlingar o liknande utan sanktion redovisas i separat tabell efter huvudprogrammet. Förkortningar längst ner på sidan.

Sanktionsansökningar ska göras i FRIDA. Manual. Ansökningsperioder för kommande års tävlingssäsong är maj för inomhus och september för utomhus. Tävlingar nedan markerade "F" finns i FRIDA (bara Smålands-arrangemang markeras).

Uppdateringar
14 okt (Acticmilen, datum WIT), 17 okt (Vårstafetten), 21 okt (IFK Växjö KM inne, Kraftmätningen final, Rödblå vinter, Rosenbomsspelen, Öresundsspelen, Karlskronaspelen, Jämjöhalvan, datum/arr IVDM 800+3k, datum Mini-LM inne Jkpg, arr Terräng-DM, datum/arr Lag-UDM kval 1+2, datum Smålandsspelen, arr Mångkamps-DM, datum HIK-kampen, arr Lag-DM), 22 okt (datum TAIF-spelen), 28 okt (Kalvinknatet/Ljungby), 1 nov (datum Göt-cup 2, arr GM ute), 4 nov (arr Mångkamps-DM), 15 nov (arr VSM), 5 dec (datum o arr IVDM 800+3000m), 16 dec (datum Scaniamilen), 23 dec (datum IVSM, IDM 3000m, IUDM 12,13,14 60m häck, ort Nordenkampen, ort Europacup vinterkast, VSM-->VRM 100km, datum Nordic Challenge 10.000m, Ungdoms-OS inkl. kval stryks ur programmet då Sverige inte kommer delta, Lag-SM, arr o datum Stora VSM, arr o datum DM o VDM 10.000m, VSM femkamp, VVM Bergslopp), 3 jan (namnändring VP-milen --> VP citylopp), 9 jan (arr Gtbg inomhus), 12 jan (Malmö Games), 20 jan (ÖM terräng, ÖM/UÖM, ÖM/UÖM mångkamp), 23 jan (Folksam Challenge Kalmar, Lagårdsrännet), 28 jan (Mångkamps-DM), 29 jan (Kalvinknatet Ljungby, SM 10km landsväg, datum VSM femkamp), 1 feb (arr GM inne), 11 feb (Distriktsmatch 17år), 20 feb (Växjötävling 1+2, Friskishalvan), 25 feb ( Folksam GP och F.Challenge 1 & 3, datum Terräng-DM och 3st Jkpg KrM inne, ort JNM-UNM mångkamp och Nord-Balt 22år), 7 mars (Wings For Life World Run), 13 mars (Tråddragarrundan, LLoT Hallby), 19 mars (Pumpalöpet), 26 mars (datum/arr VDM, datum Lag-UDM-kval 1 södra), 31 mars (Stångehamsmilen bortplockat), 6 april (Kraftmätnings kval 18/5, 24/5 o 7/6), 11 april (Listermästerskapen, Världens Barn loppet), 15 april (arrangörer Götalandscupen, ort Nord.Ch.10k), 28 april (Stora DM-helgen, arr Lag-SM-kval, VDM kastfemkamp, Lekerydskastet, ), 11 maj (Sävsjö Stadslopp, datum Folksam Challenge Kalmar), 16 maj (VSM 10km, arr Lag-SM-kval Grupp B, arr Gör-ser Div 2 match 1, Malmö Games stryks), 27 maj (datum Smålandsspelen), 29 maj (kasttävlingar 1-4 i Växjö), 8 juni (datum Mini-LM Kronoberg), 18 juni (Distriktsmatchen inställd), 22 juni (plats EU-cup mångkamp), 23 juni (Skol-SM), 4 juli (Jkpg-KrM 24/8, 26/8 o 10/9), 6 juli (datum VEM bergslöpning), 16 juli (VDM viktkastning), 10 aug (Lag-UDM kval 2 utgår för Norra gruppen), 22 aug (Pangloppet inställt, Växjö Kasttävling 5), 27 aug (ÖIS-loppet), 12 sep (datum VAIS-lopp), 29 sep (Ljungby-tävling), ...


NOV-13 FRIDA Inbjudan/Hemsida Res Arrangör
17 F IFK Växjö KM 12-14år, arena inomhus Res IFK Växjö
23   Folkungaspelen, UT, arena inomhus Res Linköpings GIF
           
DECEMBER        
7-8 lö-sö   Julklappsjakten, NT+, arena inomhus Res Göteborgs KIK
14   Tomtespelen, NT+, arena inomhus Res KA 2 IF
17 ti   Luciasprintern, D, arena inomhus Res IFK Växjö
           
JANUARI        
11 F Mini-LM 10-11år, Kronoberg Res Ljungby FIK
11   Sunna Open, UT+, arena inomhus Res KA 2 IF
12   IVDM | Tidsprogram Res Jkpg Friidrottskrets
18-19 lö-sö F Best Western Games, C, UT+, arena inomhus Res IFK Växjö
18-19 lö-sö   Stora IDM-IJDM-IUDM Res Inlagt ovan
25-26 lö-sö   Pallasspelen, NT+, arena inomhus Res IK Pallas
25-26 lö-sö   Norrköping Indoor Games, UT+, arena inomhus Res GoIF Tjalve
           
FEBRUARI        
1   IVDM 800 o 3000m Res Växjö LK
1-2 lö-sö   Göteborgs Inomhus, UT+, arena inomhus Res IK Vikingen
2   KA2-spelen, UT+, arena inomhus Res KA 2 IF
2   Kretsmästerskap barn - 11 år, inomhus Res Jkpg Friidrottskrets
4 ti   Kretsmästerskap seniorer, inomhus Res Jkpg Friidrottskrets
6 to   XL-galan, IAAF, arena inomhus Res Hässelby SK, Spårv. FK
7-9 fr-sö   IVSM Res Huddinge AIS
8   NORDENKAMPEN Res Tampere, FIN
8-9 lö-sö   ISM-IJSM-IUSM MÅNGKAMP Res IFK Växjö
8-9 lö-sö   IDM, IJDM 19, IUDM 17,15 mångkamp Res Inlagt ovan
8-9 lö-sö   Micropower Running Event, C, UT+, inomhus Res IFK Växjö
8-9 lö-sö   IDM 3000m, IUDM 12,13,14 60m häck Res Inlagt ovan
15   RödBlå vinter, NT, arena inomhus Res Göteborgs FIF
15-16 lö-sö   STORA IJSM 19-22, IUSM 17 Res Stockholms FIF
22-23 lö-sö   STORA ISM Res Göteborgs FIF
26 on   Kretsmästerskap 13-17 år, inomhus Res Jkpg Friidrottskrets
27 to F Växjötävling 1, D, UT+, inomhus Res IFK Växjö
           
MARS          
1   Mini-LM 10-11år, Jkpg | Tidsprogram Res Jkpg Friidrottskrets
1-2 lö-sö   Sunnamångkampen, UT+, arena inomhus Res KA 2 IF
1   Halmstad Indoor, UT, arena inomhus Res IFK Halmstad
3 F Växjötävling 2, D, UT+, inomhus Res IFK Växjö
7-9 fr-sö   IVM Res Sopot, POL
7-9 fr-sö   IVNM Res Haugesund, NOR
8-9 lö-sö   STORA IUSM 15-16 Res IFK Växjö
15-16 lö-sö   GÖTALANDSMÄSTERSKAP 13-14 ÅR, INOMHUS Res IK Orient, Uddevalla
15-16 lö-sö   EUROPACUP VINTERKAST Res Leiria, POR
22 F Marsträffen, D, UT+, arena inomhus Res IK Hinden
22 F Annelundsrundan, C, asfalt-gata, 10+5+1,1km Res FK Finn
22-23 lö-sö F World Indoor Throwing, IAAF, arena inomhus Res IFK Växjö
22   IDM Viktkastning, seniorer Res Inlagt ovan
25-30 ti-sö   IVVM Res Budapest, HUN
29   VM HALVMARATHON Res Köpenhamn, DEN
29 F Vårcupen, C, UT+, arena inomhus Res Tranås AIF
29-30 lö-sö F Växjömångkampen, D, UT, inomhus Res IFK Växjö
29-30 lö-sö   IUDM 12,13,14 mångkamp Res Inlagt ovan
           
APRIL          
6   Terräng-ÖM, sen, ungd, vet Res FIK Färjestaden
12 F Skälbyloppet, D, grus.park väg, 8+4+2+1 km Res Högby IF
13   Älglöpet, terräng/stig 10+5 km Res Rydö ASK
21 F Hallarydsloppet, C, bl.u-lag, 21,1+9,8+6+3,2+1,2km Res Hallaryds IF
26   SM-VRM 100 KM Res Hälle IF
26 F Glädjeruset, D, 10+4,5+2 km Res Habo FIF-04
26 F Vårstafetten, C, Bland u, 42195m + 34954m, 8 str. Res Målilla-Mörlunda SKI
27 F Landsjön Runt, D, asf väg-gata, 12,5 km Res IK Vista
           
MAJ          
1 to F Växjöloppet, C, bland u, 21+10+4,7 km Res IFK Växjö
3 F Friskishalvan, C, 21,1+10 km Res Friskis & Svettis Jkpg
3   DM, JDM, UDM, VDM Terräng Res IK Sisu, Nässjö
4 F Wings For Life World Run, C, asf-väg, Kalmar-Öland Res Red Bull (HIF m.f.)
7 on F Lilla kyrkstafetten, D, asf-väg, 1+0,5 km, 8 str Res Högby IF / Öl.Idr.krets.
7 on F VårRuset, C, tjejlopp, bland u, 5 km - IFK Växjö
8 to F VårRuset, C, tjejlopp, bland u, 5 km - IK Hakarpspojkarna
10 F Ölands Kyrkstafett, C, asf-väg, 24/64 km, 6/11 str. Res Högby IF / Öl.Idr.krets.
10 F Wärnamo Kvartsmarathon, C, bland u, 10549m+5km Res Wärnamo SK
10 F Junespelen, C, UT+, arena | Hemsida Res IK Hakarpspojkarna
11 F Majspelen, C, UT+, arena Res Oskarshamns SK
17 F Marknadsspelen, C, UT+, arena Res Skruvs IF
17   Göteborgsvarvet, Halvmarathon Res Göteborgs FIF
18   Lag-UDM, kvalomgång 1, norra Res Jönköp. Friidr.krets
18   KRAFTMÄTNINGEN, KVAL Res Åhus FIK
18   Listermästerskapen, vet+15+13år Res Olofström / Listers IK
20 ti F Linnéalunken, C, asf-gata, grus, 5+1 km - Glasrikets RC
21 on F Herrgårdsstafetten, C, asf-väg-gata, 5 km, 5 str. Res Oskarshamns SK
22 to   NORDIC CHALLENGE 10.000M Res Oslo, NOR
22 to F Kalvinknatet, D, knattelopp, bland u, 1,3+0,8km Res Ljungby FIK / Malmö AI
23 fr F Strandmilen, C, asf, grus, 10+5+1,4+0,7 km Res Hultsfreds LK
23 fr   Lagårdsrännet, D, terr.stig, bland, 9+5+2 km Res Skullaryds SK
24   Lag-UDM, kvalomgång 1, södra Res IK Hinden m.f.
24 F England Runt, C, bland u, 10+5+1,7 km Res Markaryds FK
24 F Scaniamilen, C, mot-spår, 10+5+2+1 km Res Oskarshamns SK
24   KRAFTMÄTNINGEN, KVAL Res IK Norrköpings FI
24   Lekerydskastet, D, VT+ Res Lekeryd-Svarttorp SK
24-25 lö-sö   SM-JSM-USM STAFETT Res Kils AIK
27 ti F Kasttävling 1, D, UT+ Res IFK Växjö
28 on F Drottning Margareta loppet, C, tjejlopp, bland u, 5 km - Kalmar SK
29 to   LAG-SM KVAL, grupp B Res GoIF Tjalve
29 to   GÖTALANDSERIEN, match 1, Division 1 M/K Res Motala AIF
29 to   GÖTALANDSERIEN, match 1, Division 2 M/K Res IK Orient, Uddevalla
29 to   GÖTALANDSERIEN, match 1, Division 3 M/K Res Habo FIF-04
29 to F B-TEX Cup, C, UT+, arena Res Villstad GIF
29 to   Vimmerbyloppet, D, bl.u., 21,1+10+5+2+1km Res Storebro SC
30 fr   Eksjö Stadslopp, C, asf, 10+5+1+0,4 | Hemsida | PM Res Eksjö Södra IK
31   ASICS Stockholm Marathon Res Hässelby SK / Spårv.FK
31   SM I MARATHON Res Inlagt ovan
31 F Vilden X-trail, C, 10+6+2,8km, stigar/obanat Res Jönköpings OK
           
JUNI          
1 F Virdaspelen, C, UT+, arena Res Alvesta FI
2 F Kalvinknatet, D, knatte, gräs/grus, 1,5+0,9km | Inbj Res Högby IF / Malmö AI
3 ti F Råslättspelen, C, NT+, arena Res Jönköp. Friidr.krets
4 on F Tjejlunken, C, Tj, bland u, 6 km Res OK Njudung
6 fr   Möbelriket Trailrun, D, terräng-stig, 10+5 km Res OK Norrvirdarna
7 F Mönsterås stadslopp, C, asf-väg-gata, 10+0,8km Res Ålems OK
7 F Skomakareloppet, D, bl.u, 9+4,5+1+0,3 km Res Misterhults AIS
7   KRAFTMÄTNINGEN, KVAL Res Falköpings FIK
7   EUROPACUP 10.000M Res Skopje, MKD
7-8 lö-sö   JNM-UNM MÅNGKAMP Res Kópavogur, ISL
8   ÖM, UÖM 17, 15, 13, 11, 9år Res Högby IF, FIK F-staden
13 fr   Folksam Challenge Res Göteborg
14   Folksam GP Res Göteborg
14 F Borgholmsstafetten, D, asf-gata, 1,75-3,05 km 6 str Res Föra AIK, IFK Borgholm
14 F Habo Challenge, C, NT+, arena Res Habo FIF-04
14   VEM BERGSLÖPNING Res Nowa Ruda, POL
14-15 lö-sö   Rosenbomsspelen, UT+, arena Res KA 2 IF
14-15 lö-sö   EST-FIN-SWE MÅNGKAMP Res Tampere, FIN
15   GÖTALANDSERIEN, match 2, Division 1 M/K Res IKHP, Hovslätt, IK Sisu
15   GÖTALANDSERIEN, match 2, Division 2 M/K Res Kalmar SK
15   GÖTALANDSERIEN, match 2, Division 3 M/K Res IFK Halmstad
15 F WSK-spelen, C, UT, arena Res Wärnamo SK
18 on F Vätterspelen, C, NT, arena | Hemsida Res Hovslätts IK, Habo FIF
21-22 lö-sö   LAG-EM Res Braunschweig, GER
22   Distriktsmatch 17 år | Uttagna/info resa INSTÄLLD - Eslöv
25 on F Kasttävling 2, D, UT+ Res IFK Växjö
26 to   Folksam GP Res Sollentuna
27-29 fr-sö   Världsungdomsspelen, UT+ arena | Hemsida Res Göteborgs FIF
28 F Kalmar Malkars 21 KM, C, halvmara, asf-gata | Inbj Res Högby IF
28   VSM HALVMARATHON Res Inlagt ovan
28-29 lö-sö F Bottnarydskastet, C, IT, arena Res Bottnaryds IF
           
JULI          
1 ti   Veteran-ÖM Res Högby IF
2 on F Oskarshamnsspelen, C, UT+ arena Res Oskarshamns SK
2 on   DM o UDM lång stafett Res Inlagt ovan
4 fr F Böda Sandsloppet, D, 6,4+4 km Res Högby IF
4 fr F Byrundan, C, asf-väg-gata, 8+4+1,5km | Hemsida Res Gamleby OK
4-6 fr-sö   Öresundsspelen, UT+ arena Res IFK Helsingborg
5   LAG-SM Res IK Ymer, Borås
5   Grevskapsloppet, D, bl.u., 10+5+3+1,5 km Res Visingsö AIS
5-6 lö-sö   EUROPACUP MÅNGKAMP Res Ribeira Brava, POR
5-6 lö-sö   ÖM, UÖM mångkamp Res Högby IF, FIK F-staden
5-6 lö-sö   DM, JDM, UDM Mångkamp Res Inlagt ovan
9 on F Kalmar Sommarspel, C, UT+, arena Res Kalmar SK
12 F Ölandsspelen, C, UT+, arena Res Högby IF
12   DM, JDM, UDM, VDM 5000m, 3000m, 2000m Res Inlagt ovan
12   SM, VSM 10 KM Res SFIF, MAI, HIF, Pallas
12   EM BERGSLÖPNING Res Gap, FRA
12-13 lö-sö   Laxaspelen Res IFK Halmstad
15 ti F Victorialoppet, C, asf,grus väg-gata, 9+4+2 km   IFK Borgholm
16 on   Folksam GP Res Karlstad
19 F Hornsjön Runt, C, terr stig, 11+5,5+2,9+1,5 km Res Högby IF
22-27 ti-sö   JUNIOR-VM 19 ÅR Res Eugene, USA
23 on F Löttorpsvarvet, D, 6,5+1,5+0,75 km Res Högby IF
24 to F Kasttävling 3, D, UT+ Res IFK Växjö
25-27 fr-sö   STORA VSM Res Huddinge AIS
26 F Ölands Marathon, C, asf-väg, 42.195m, inkl ÖM Res Högby IF
26 F Ölandsjoggen, C, 10+4+2,5+1,5 km Res Persnäs AIF
26-27 lö-sö   NORDISK-BALTISKA MÄSTERSKAPEN 22 ÅR Res Köpenhamn, DEN
30 on F ATEA Kalmarmilen, C, asf-gata 10 +1,2 km Inbj/Lilla Res Högby IF
           
AUGUSTI        
1-3 fr-sö   FRIIDROTTS-SM Res IFK Umeå
2 F Sisu-spelen, C, UT+, arena Res IK Sisu, Nässjö
3 F Ränneborgsspelen, C, UT+, arena Res Eksjö Södra IK
2-3 lö-sö   Stora VDM Res Inlagt ovan
3   Hultanäsloppet, D, bland u, 13,4+6,7+3,5+1,2 km Res Hultanäs SoFK
6 on F Kasttävling 4, D, UT+ Res IFK Växjö
8-10 fr-sö   STORA JSM 19-22, USM 17 | Hemsida Res Gefle IF
8-10 fr-sö   STORA USM 15-16 | Hemsida Res Söderhamns IF
12 ti F Lidingöloppet on Tour, D, 10km skogsstigar | Hemsida Res IF Hallby SOK
12 ti   Folksam Challenge Res Kalmar SK
12-17 ti-sö   EM Res Zürich, SUI
16   LAG-USM Res Tanums IF
16   DM o VDM 10.000m Res Apladalens LK
16-17 lö-sö   NORDISKA JUNIORLANDSKAMPEN Res Kristiansand, NOR
19 ti F Blodomloppet, C, asf, grus, 10+5 km | Hemsida Res Hovslätts IK
19 ti F Smålandspelen, C, UT+, arena Res IFK Växjö
20 on   Jkpg Kretsmästerskap slägga Res Bottnaryds IF
21 to   DN GALAN Res Stadionklubbarna
22 fr F VP citylopp, C, asf väg-gata, 10+4+2+1 km Res OK Njudung
22-31 fr-sö   VEM STADIA   Izmir, TUR
23 F Blomsterloppet, D, grusväg, 10+5,7+1,6+0,8 km Res Ålems OK
23 F Kräftspelen, C, UT+, arena Res Villstad GIF
23   VSM MARATHON (inlagt i Mariestads Marathon) Res Mariestads AIF
23   Folksam Challenge Res Upsala IF
23-24 lö-sö   DN Galan Youth Res Stadionklubbarna
24   Jkpg Kretsmästerskap ungdomar Res Jönköp. Friidr.krets
26 ti   Jkpg Kretsmästerskap seniorer o veteraner Res Jönköp. Friidr.krets
27 on F Kasttävling 5, D, UT+ Res IFK Växjö
27 on   Acticmilen, D, asf-gata, 10 km Res Glasrikets RC
29 fr   Sävsjö Stadslopp, D, asf/väg, 10+5+1,6+1,2 km Res IFK Sävsjö
30   VDM Kastfemkamp och Viktkastning Res Lekeryd-Svarttorp SK
30 F Hindenspelen, C, UT+ arena Res IK Hinden
30 F Festilvalloppet, D, bland u, 10+5 km Res SK Graal
30 F Göteborgsvarvets seedningslopp, C, 10 km Res Växjö LK
30 F Mullsjö x-trail ½ marathon, C | Hemsida   Mullsjö SOK
30 F Nattloppet Kalmar, C, asf.gata-väg, 5,7 km Res Högby IF
30-31 lö-sö   FINNKAMPEN   Helsingfors, FIN
30-31 lö-sö   KRAFTMÄTNINGEN, FINAL Res Linköpings GIF
31   Lag-UDM, kvalomgång 2, södra Res Ljungby FIK
31   Lag-UDM, kvalomgång 2, norra - Utgår, kval 1 avgör
31 F Väckelsångsloppet, C bland u,18,4+8,9+4,5+2,3 km   Väckelsångs IK
31   VM-EM 100 KM   Daugavpils, LAT
           
SEPTEMBER        
6   VVM BERGSLOPP   Telfes, Österrike
6 F Hultsfreds hel o halvmarathon, C, asf, grus-parkv. Res Hultsfreds LK
6   DM, VDM Halvmarathon Res Inlagt ovan
6   Tjejmilen Res Hässelby SK / Spårv.FK
6 F Smålandsstenarloppet, C, grusväg 14+7+1,5+0,85 km Res OK Vivill
6 F Salomon Trail Tour, C, kuperad terräng 10+5 km Res IK Hakarpspojkarna
6   Karlskronaspelen, UT+ arena Res KA 2 IF
6-7 lö-sö   SM-JSM-USM MÅNGKAMP Res Väsby IK
7   VSM FEMKAMP Res Å.GoIF, S.IF/Hallsberg
7 F HIK-kampen, C, UT+, arena Res Hovslätts IK
7 F Tranåsloppet, C, 15+10+5+2,6+1,8+1,2k | Hemsida Res Tranås AIF
9 ti   Jkpg Kretsmästerskap kast ungdom Res Habo FIF-04
10 on   Jkpg Kretsmästerskap terräng Res IK Vista
12 fr F Pangloppet, D, asf.gata-väg, 4936m INSTÄLLT - Skillingaryds FK
13   Lag-DM Res Jönköp. Friidr.krets
13   DN Stockholm Halvmarathon Res Spårv./Häss./Tureberg
13   SM HALVMARATHON   Inlagt ovan
13 F LöpRallarn, C, 20+10 km | Hemsida Res IF Hallby, Bottn.IF
13   VSM KASTFEMKAMP Res Östhammars FI
13-14 lö-sö   GÖTALANDSMÄSTERSKAP 13-14 ÅR, UTOMHUS
Inbjudan| Anmälningsformulär | Fakturaunderlag
Res IK Orient, Uddevalla
13-14 lö-sö   KONTINENTALCUPEN   Marrakech, MAR
14 F Mini-LM 9-11år, Kronoberg Res Alvesta FI
14   Tråddragarrundan, D, bland u, 8+5+3+1,5km Res Gnosjö FK
16 ti   VAIS-lopp, D, terräng 8,4 km Res Växjö AIS
19-21 fr-sö   SKOL-SM | Hemsida   Huddinge AIS
20 F Kalmarspelen Ingvar Thomssons minne, C, UT+ Res Kalmar SK
20 F Musikmilen, C, 10 km   IFK Växjö / Växjö LK
21   Lag-UDM, final (15år utgår, endast 1 lag anmält) Res Wärnamo SK
21   Ulfveloppet, D, terrst, grusv, 12+8+1,3+0,3 km Res Södra Vi IF
21   DM lång terräng Res Inlagt ovan
21 F Sunnerboloppet, C, bland u, 10+4,7+2,2 km Res Ljungby FIK/FK Finn
26-28 fr-sö   Lidingöloppet   IFK Lidingö FI o SOK
26+28 fr+sö   Pumpalöpet, D, 7,2+3,6+1,3 km Res Högby IF
27 F Sollidenloppet, C, asf grus-väg, 5,9 km Res IFK Borgholm
27-28 lö-sö   Stora DM-JDM-UDM Res Tranås AIF m.f.
27-28 lö-sö F TAIF-spelen, D, NT+, arena Res Inlagt ovan
           
OKTOBER        
2 to   Öppen klubbtävling, D, UT, arena Res Ljungby FIK
4   Gummiloppet, D, asf väg gata, 8 km Res Rydaholms GoIF
4   Världens Barnloppet, D, 4,5 km - Högby IF
11   ÖIS-loppet, D, 13+5+1,5+0,4 km Res Ölmstads IS
12 F Höglandsloppet, D, terr-stig, 10+5+2+1 km Res IK Sisu, Nässjö
12   Jkpg Kretsmästerskap 10.000m, 3000m, 2000m Res IK Hakarpspojkarna
18 F Växjö Marathon, C, asf-väg, 42195m Res Växjö LK
18   DM, VDM Marathon Res Inlagt ovan
18-19 lö-sö   SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG Res Ärla IF, Råby-Rek.FI
23/8 - 19/10   DM Castorama Res Hemmabanor
           
NOVEMBER        
8   NM-JNM TERRÄNG Res Vantaa, FIN
8   Jämjöhalvan, C, halvmarathon, 10km Res Team Blekinge LF
           
DECEMBER        
14   EM TERRÄNG   Samokov, BUL
31 on F Sylvesterloppet, D, asf/väg, 10+5+1,8 km   Anderstorps OK
31 on F Sylvesterloppet Kalmar, C, asf, 10+5+2,4+1,2+0,7km   Högby IF

Resultat från alla andra resultattävlingar och liknande inom Småland

Skicka till markus.andersson@smfif.se, a.gronvall@telia.com och lennart.julin@friidrott.se
Samt ev. övriga klubbar och distriktsförbund som haft deltagare med.

FEBRUARI     Arrangör
16 Resultattävling tresteg Res Habo FIF-04
MARS        
22 VAIS-maran med 6h Res Växjö AIS
22 Släggtävling Res IFK Växjö
APRIL        
17 to Veterantävling kast Res Bottnaryds IF
29 ti Veterantävling kast Res Bottnaryds IF
MAJ        
6 ti Veterantävling kast Res Bottnaryds IF
8 to Klubbtävling Res Villstad GIF
11 Höglandsolympiaden Res IK Sisu, Nässjö
20 ti Veterantävling kast Res Lekeryd-Svarttorp SK
21 on Sisu-cupen 1 Res IK Sisu, Nässjö
24 Ungd.tävling 60m & längd Res Lekeryd-Svarttorp SK
JUNI        
5 to Veterantävling Res Bottnaryds IF
9 KM 10-11år höjd & längd Res Habo FIF-04
10 ti Resultattävling Res Habo FIF-04
11 on Sisu-cupen 2 Res IK Sisu, Nässjö
16 Apladalens KM 5000m Res Apladalens LK
30 Kastfemkamp veteraner Res Stensjöns IF
30-4 m-f Friidrottsskola Res Högby IF
JULI        
8 ti Resultattävling spjut Res Habo FIF-04
10 to Resultattävling spjut Res Habo FIF-04
21 Kastmångkamp veteraner Res Lekeryd-Svarttorp SK
23 on Habo Summer Throw, slägga Res Habo FIF-04
24 to Habo Summer Throw, kula+disk Res Habo FIF-04
AUGUSTI      
16 Resultattävling Res Bottnaryds IF
16 Jubiléumsdag Res Stensjöns IF
19 ti Kastfemkamp Res Stensjöns IF
19 ti Klubbtävling Res Ljungby FIK
20 on Sisu-cupen 3 Res IK Sisu, Nässjö
20 on KM i kula Res Lekeryd-Svarttorp SK
27 on KM i spjut och längd Res Lekeryd-Svarttorp SK
28 to WSK mini Res Wärnamo SK
SEPTEMBER      
1-17 - KM Res Kalmar SK
1 KM 10-11år höjd & längd Res Habo FIF-04
1 Castorama Res Lekeryd-Svarttorp SK
2 ti Kastmångkamp vet Res Lekeryd-Svarttorp SK
2 ti Castorama Res IFK Växjö
3 on KM sprint Res Lekeryd-Svarttorp SK
6 Castorama Res Villstad GIF
7 Castorama Res Habo FIF-04
8 Castorama Res Lekeryd-Svarttorp SK
10 on KM tresteg & diskus Res Lekeryd-Svarttorp SK
10 on Sisu-cupen 4 Res IK Sisu, Nässjö
13 Castorama Res Villstad GIF
15 Castorama Res Lekeryd-Svarttorp SK
16 ti Castorama Res Tranås AIF
16 ti Castorama Res Bottnaryds IF
17 on KM slägga & vikt Res Lekeryd-Svarttorp SK
18 to Castorama Res Högby IF
21 Castorama Res Lekeryd-Svarttorp SK
21 KM kula & diskus Res Stensjöns IF
25 to Castorama Res Högby IF
25 to KM 13år längd & kula Res Habo FIF-04
26 fr Castorama Res Lekeryd-Svarttorp SK
27 Castorama Res Bottnaryds IF
27 Castorama Res Högby IF
30 ti Castorama Res Tranås AIF
OKTOBER      
1 on Castorama Res Lekeryd-Svarttorp SK
2 to KM 12år spjut & höjd Res Habo FIF-04
2 to Castorama Res Bottnaryds IF
2 to Castorama Res Högby IF
4 Castorama Res Högby IF
4 Castorama Res Tranås AIF
4 Castorama Res Oskarshamns SK
4 KM i kast Res Oskarshamns SK
5 Castorama Res Lekeryd-Svarttorp SK
5 Castorama Res IK Sisu, Nässjö
5 Castorama Res Bottnaryds IF
8 on Klubbtävling födda 04-05 Res Ljungby FIK
9 to Castorama Res Högby IF
11 Castorama Res IK Sisu, Nässjö
11 Castorama Res Lekeryd-Svarttorp SK
11-12 lö-s Sista Chansen Res Högby IF
12 Castorama Res IK Hakarpspojkarna
12 Castorama Res Kalmar SK
12 Castorama Res IK Hinden
16 to Castorama Res Bottnaryds IF
19 Castorama Res Bottnaryds IF
19 Castorama Res Lekeryd-Svarttorp SK
NOVEMBER      
DECEMBER      
         

FÖRKORTNINGAR I TÄVLINGSPROGRAMMET

VM Världsmästerskap U Ungdom
EM Europamästerskap UT Ungdomstävling uteslutande avsedd för juniorer/ungdomar
NM Nordiskt mästerskap UT+ Ungdomstävling med vissa seniorgrenar
SM Svenskt mästerskap VT Veterantävling
JSM Svenskt juniormästerskap FGP Folksam Grand Prix
USM Svenskt ungdomsmästerskap V Vägtävling
VSM Svenskt veteranmästerskap T Terrängtävling
DM, JDM, UDM, VDM Distriktsmästerskap efter samma princip som ovan. (C) Centralt sanktionerad tävling
Ett "I" Före anger inomhus (D) Distriktssanktionerad tävling
LM Länsmästerskap V-T Väg- och/eller terrängtävling
KRM Kretsmästerskap M Män, Seniorer
IT Internationell tävling K Kvinnor, Seniorer
NT Nationell tävling med uteslutande seniorgrenar J Juniorer, Män och Kvinnor
NT+ Nationell seniortävling med vissa grenar också för juniorer/ungdomar och/eller veteraner P Pojkar
SEN Seniorer F Flickor