Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

 

SMÅLANDS

FRIIDROTTSFÖRBUND 

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


I BLÅGUL DRÄKT

Aktiva från Småland som av Svenska Friidrottsförbundet blivit uttagna att representera Sverige i mästerskap och landskamper med notering om resultat och placering. Självanmälan/veteraner längre ner på sidan.

Gå till år: 18 17 16 15 14 13 12 11 10 09 08 07 06 05 04

2012

FIN-NOR-SWE, 11 feb i Steinkjer, NOR
M 60mH 2 Alexander Brorsson-90 IFK Växjö 7,91
K 60mH 3 Ellinore Hallin-87 IFK Växjö 8,47
  Längd 2 Carolina Klüft-83 IFK Växjö 6,12
           
Europacup i vinterkast, 17 mars i Bar, MNE
K Spjut 3 Anna Wessman-89 IFK Växjö 54,17
           
SWE-FIN-EST Mångkamp, 2-3 juni i Viljandi, EST
K Sjukamp 8 Lisa Linnell-91 IFK Växjö 5.218p
           
JNM-UNM Mångkamp, 16-17 juni i Sandnes, NOR
P19 Tiokamp 5 Victor Ivarsson-94 IFK Växjö 6.546p
           
EM, 27 juni - 1 juli i Helsingfors, FIN
M Tiokamp 18 Marcus Nilsson-91 Högby IF 7.164p
           
Junior-VM 19 år, 10-15 juli i Barcelona, ESP
P19 Slägga kv-13 Anders Eriksson-94 Hovslätts IK 70,70
F19 Höjd kv-19 Ida Virdebrant-94 IFK Växjö 1,75
  Kula kv-13 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 14,32
           
Nord-balt 22år, 21-22 juli i Jessheim, NOR
M22 110mH 2 Alexander Brorsson-90 IFK Växjö 14,19
  Spjut 9 Pontus Bjärkvik-90 Hovslätts IK 64,20
K22 Spjut 8 Matilda Elfgaard-92 Habo FIF-04 45,87
           
OS, 3-12 aug i London, GBR
K Längd - Carolina Klüft-83 IFK Växjö DNS
           
Nordiska Juniorlandskampen, 18-19 aug i Växjö, SWE
P19 110mH 3 Hampus Widlund-93 IFK Växjö 14,37
  Stav 6 Micael Fagö-94 FI Kalmarsund 4,45
  Slägga 5 Anders Eriksson-94 Hovslätts IK 67,74
F19 400mH 7 Jessica Bloodworth-93 Tranås AIF 1:04,40
  Höjd 2 Ida Virdebrant-94 IFK Växjö 1,79
           
Finnkampen, 1-2 sep i Göteborg/Ullevi
M 100m 3 Alexander Brorsson-90 IFK Växjö 10,51
  3000mH 5 Fredrik Johansson-86 IFK Växjö 9:00,97
  110mH 2 Alexander Brorsson-90 IFK Växjö 14,14
  Stav 6 Simon Assarsson-91 IFK Växjö 5,08
  Slägga 5 Stefan Kvist-87 Alvesta FI 66,56
  4x100m (1) Alexander Brorsson-90 IFK Växjö (39,64)
K 100mH 5 Ellinore Hallin-87 IFK Växjö 13,55
  Spjut 6 Matilda Elfgaard-92 Habo FIF-04 48,70
  4x400m (1) Carolina Klüft-83 IFK Växjö (3:36,29)
P17 800m 3 Johan Sandsten-95 Oskarshamns SK 1:56,24
  2000mH 3 Ken Slättengren-95 Högby IF 6:26,98
  Spjut 4 Isak Oskarsson-96 Stensjöns IF 60,16
F17 400m 2 Elin Tornhed-95 IFK Växjö 56,84
  Höjd 1 Molly Bergvall-95 IFK Växjö 1,77
  Tresteg 3 Emilia Hammarström-96 Wärnamo SK 12,01
  Kula 1 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 16,68
  4x400m (1) Elin Tornhed-95 IFK Växjö (3:44,55)

Veteraner, självanmälan.

Inne-Veteran-VM, 3-8 april i Jyväskylä, FIN
M55 Slägga 6,0 4 Evert Kvist-56 Alvesta FI 41,09
M65 Slägga 5,0 4 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 41,37
  Vikt 9,08 5 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 16,12
M85 Höjd 1 Nils-Bertil Nevrup-26 Elmhults SC 1,22
  Kula 3,0 1 Nils-Bertil Nevrup-26 Elmhults SC 9,53
           
Veteran-VM stadia, 16-25 aug i GER, POL, CZE
M65 Vikt 7 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 15,14
M70 2000mH 3 Arne Håkansson-41 Högby IF 8:34,93