Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

 

SMÅLANDS

FRIIDROTTSFÖRBUND 

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


I BLÅGUL DRÄKT

Aktiva från Småland som av Svenska Friidrottsförbundet blivit uttagna att representera Sverige i mästerskap och landskamper med notering om resultat och placering. Självanmälan/veteraner längre ner på sidan.

Gå till år: 18 17 16 15 14 13 12 11 10 09 08 07 06 05 04

2010

SWE-FIN-EST Mångkamp, 5-6 juni i Täby, SWE
K Sjukamp 9 Josefin Svensson-89 IFK Växjö 5,031p
    10 Lisa Linnell-91 Ljungby FIK 4,870p
           
JNM-UNM Mångkamp, 12-13 juni i Randers, DEN
P19 Tiokamp 1 Marcus Nilsson-91 Högby IF 7,229p
F17 Sjukamp 1 Jessica Bloodworth-93 Tranås AIF 5,071p
           
Europacup Mångkamp, 26-27 juni i Tallinn, EST
M Tiokamp 14 Marcus Nilsson-91 Högby IF 7,318p
K Sjukamp 28 Josefin Svensson-89 IFK Växjö 5,200p
    30 Lisa Linnell-91 Ljungby FIK 5,000p
           
JVM 19, 20-21 juli i Moncton, CAN
P19 Tiokamp 3 Marcus Nilsson-91 Högby IF 7,751p
           
EM, 27-29 juli i Barcelona, ESP
M Tiokamp - Nicklas Wiberg-85 FI Kalmarsund Bröt
K Längd 11 Carolina Klüft-83 IFK Växjö 6,33
  Kval 12 Carolina Klüft-83 IFK Växjö 6,62
           
Finnkampen, 27-28 aug i Helsingfors, FIN (sen) / Leppävaara, FIN (ungd)
M 400m häck 5 Marcus Nilsson-91 Högby IF 52,62
  Höjd 5 Emil Svensson-89 IFK Växjö 2,09
  Diskus 5 Robert Meliln-82 Bottnaryds IF 55,87
  Slägga 6 Stefan Kvist-87 Alvesta FI 66,48
K 100m 1 Carolina Klüft-83 IFK Växjö 11,60
  400m häck 5 Ulrika Johansson-80 IFK Växjö 59,98
  Längd 1 Carolina Klüft-83 IFK Växjö 6,34
  Spjut 5 Anna Wessman-89 IFK Växjö 51,09
  4x100m (1) Carolina Klüft-83 IFK Växjö (44,21)
P17 110m häck 3 Hannes Kvist Wirdmo-93 IFK Växjö 14,42
  300m häck 1 Hampus Widlund-93 IFK Växjö 38,31
F17 400m 4 Frida Åhsberg-93 Villstads GIF 59,82
  300m häck 3 Jessica Bloodworth-93 Tranås AIF 44,43
  Kula 4kg 4 Moa Eskilsson-93 Villstads GIF 12,46
  4x400m (2) Frida Åhsberg-93 Villstads GIF (Ingen tid)
      Jessica Bloodworth-93 Tranås AIF  
           
Nordiska Juniorkampen, 27-28 aug i Akureyri, ISL
F19 Höjd 5 Lisa Linnell-91 Ljungby FIK 1,63
           
Nordisk-Baltiskt 22års-mästerskap, 4-5 sep i Söderhamn, SWE
M22 Spjut 10 Pontus Bjärkvik-90 Hovslätts IK 63,30
K22 Spjut 4 Anna Wessman-89 IFK Växjö 51,05

Veteraner, självanmälan.

IVVM, 6 mars i Kamloops, BC, Canada
M40 Halvmarathon 12 Christer Svensson-69 Växjö LK 1:59:50
K65 Halvmarathon 2 Måd Thorsell-45 Växjö LK 1:59:49
           
IVNM, 20 mars i Jyväskylä, FIN
M80 Höjd 2 Nils-Bertil Nevrup-26 Elmhults SC 1,26
  Kula 3 Nils-Bertil Nevrup-26 Elmhults SC 9,25
           
VEM Stadia, 15-24 juli i Nyiregyháza, HUN
M60 Slägga 7 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 42,16
  Vikt 13 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 14,18
M65 Slägga 6 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 42,48
  Kastfemkamp 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 4,273p
M80 Höjd 1 Nils-Bertil Nevrup-26 Elmhults SC 1,25
  Kula 5 Nils-Bertil Nevrup-26 Elmhults SC 9,35
K45 100m 6 Carina Palmqvist-62 Villstads GIF 13,59
  Längd 2 Carina Palmqvist-62 Villstads GIF 5,19w