Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

 

SMÅLANDS

FRIIDROTTSFÖRBUND 

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


I BLÅGUL DRÄKT

Aktiva från Småland som av Svenska Friidrottsförbundet blivit uttagna att representera Sverige i mästerskap och landskamper med notering om resultat och placering. Självanmälan/veteraner längre ner på sidan.

Gå till år: 18 17 16 15 14 13 12 11 10 09 08 07 06 05 04

2018

Nordenkampen SWE-NOR-FIN, 11 feb i Uppsala
K Kula 1 Fanny Roos-95 Athletics 24Seven 17,83
           
IVM, 2-4 mars i Birminghamn, GBR
K Kula 13 Fanny Roos-95 Athletics 24Seven 17,23
           
Europacup i kast, 10-11 mars i Leiria, POR
K Kula 4 Fanny Roos-95 Athletics 24Seven 17,88
M22 Diskus 3 Jakob Gardenkrans-97 Athletics 24Seven 57,73
           
Europacupen 10.000m, 19 maj i London, GBR
M 10.000m - David Nilsson-87 Högby IF Ej start
           
JNM-UNM mångkamp, 9-10 juni i Jessheim, NOR
K22 Sjukamp 5 Alma Kilpeläinen-99 Ljungby FIK 4.669p
F19 Sjukamp 8 Frida Bergvall-99 IFK Växjö 4.291p
    - Lovisa Karlsson-00 Högby IF Bröt
F17 Sjukamp 4 Tilde Gudmundsson-02 IFK Växjö 5.005pw
           
Ungdoms-EM, 5-8 juli i Gyor, HUN
P17 Stav kval Emil Carlsson-02 IFK Växjö 4,70
  2000mH 12 Omar Nuur-01 IFK Växjö 5:56,66
F17 Stav 6 Sandra Alvero-01 Habo FIF-04 3,90
           
Junior-VM, 10-15 juli i Tampere, FIN
P19 400mH Anton Bertilsson-99 IFK Växjö 54,82
F19 Kula kval Axelina Johansson-00 Hovslätts IK 13,58
           
Nordisk-Baltiska 22års-mästerskapen, 11-12 aug i Gävle
M22 Kula 5 Jakob Gardenkrans-97 Athletics 24Seven SK 14,03
  Diskus 2 Jakob Gardenkrans-97 Athletics 24Seven SK 54,98
  Spjut 2 Isak Oskarsson-96 IFK Växjö 74,53
K22 Stav 2 Ellen Olsson-97 Wärnamo SK 4,10i
           
Nordiska Juniorlandskampen 19år, 11-12 aug i Hvidovre, DEN
P19 5000m 2 Omar M Ismail-00 Högby IF 16:20,90
    2 Anton Bertilsson-99 IFK Växjö 53,68
  Diskus 2 Alexander Sjögren-99 Kalmar SK 55,80
F19 800m 7 Sara Dädeby-99 Hovslätts IK 2:17,75
  1500m 5 Sara Dädeby-99 Hovslätts IK 4:52,73
  3000m 5 Julia Samuelsson-99 Högby IF 10:15,96
  Stav 5 Filippa Miller-99 Hovslätts IK 3,71
  Längd 5 Lovisa Karlsson-00 Högby IF 5,71w
  Kula 3 Axelina Johansson-00 Hovslätts IK 14,11
  Slägga 3 Cecilia Larsson-99 IFK Växjö 55,20
           
Finnkampen 31 aug - 1 sep i Tampere, FIN
           
           
           
           
           
           
           
           
           
NM-JNM terräng, 10 nov i Reykjavik, ISL
M 9km 3 David Nilsson-87 Högby IF 29:12
  Lag 2 David Nilsson-87 Högby IF (1:57:19)
P19 6km 2 Omar Ismail-00 Högby IF 19:59
    - Omar Nuur-01 IFK Växjö Ej start
  Lag (2) Omar Ismail-00 Högby IF (1:01:11)
           

Veteraner, självanmälan.

IVEM, 19-24 mars i Madrid, ESP
M70 Slägga 4 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 37,99
  Vikt 3 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 17,67
    5 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 15,01
           
VNM, 5-8 juli i Borås
M35 Kula 1 Roger Stridh-80 Bottnaryds IF 11,13
  Slägga 1 Stefan Holst-82 Bottnaryds IF 43,08
    2 Roger Stridh-80 Bottnaryds IF 33,20
  Vikt 1 Roger Stridh-80 Bottnaryds IF 11,13
    2 Stefan Holst-82 Bottnaryds IF 11,00
  Kastfemk 1 Roger Stridh-80 Bottnaryds IF 2.320p
      (slä 25,30 - kula 11,45 - dis 31,47 - spj 36,04 - vikt 11,34)
M45 1500m 1 Fredrick Karlsson-71 IK Sisu 4:42,75
M50 100m 2 Ingemar Pilgard-60 Lekeryd-Svarttorp SK 13,05
M60 100m 3 Bengt Aikdahl-56 Alvesta FI 14,08
  5000m 4 Lars Lundqvist-55 IK Sisu 20:11,58
  Höjd 1 Håkan Josefsson-57 Stensjöns IF 1,54
  Längd 1 Bengt Aikdahl-56 Alvesta FI 4,83
  Kula 2 Håkan Josefsson-57 Stensjöns IF 11,76
  Spjut 2 Håkan Josefsson-57 Stensjöns IF 44,80
M65 Diskus 3 Roger Karlsson-51 Stensjöns IF 34,58
  Slägga 2 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 37,15
    3 Roger Karlsson-51 Stensjöns IF 30,32
  Vikt 2 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 13,82
  Kastfemk 3 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 3.269p
      (slä 34,42 - kula 9,71 - dis 33,38 - spj 33,64 - vikt 11,93)
    6 Roger Karlsson-51 Stensjöns IF 2.695p
      (slä 24,09 - kula 8,90 - dis 32,94 - spj 26,60 - vikt 10,55)
M70 Slägga 2 Laszlo Komaromy-48 Stensjöns IF 40,05
    3 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 39,95
  Vikt 6 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 13,45
  Kastfemk 5 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 3.009p
      (slä 38,98 - kula 8,93 - dis 25,24 - spj 19,26 - vikt 14,30)
M75 100m 2 Leif Karlsson-43 Alvesta FI 15,78w
  Längd 4 Leif Karlsson-43 Alvesta FI 3,48
  Kula 3 Inge Melin-42 Bottnaryds IF 9,93
  Diskus 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 34,95
  Spjut 1 Inge Melin-42 Bottnaryds IF 22,70
  Vikt 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 16,50
  Kastfemk 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 4.238p
      (slä 41,87 - kula 11,10 - dis 33,78 - spj 33,17 - vikt 13,21)
M80 Slägga 2 Georg Johansson-38 Högby IF 36,04
  Vikt 1 Georg Johansson-38 Högby IF 15,04
M95 Diskus 1 Stig-Lennart Arlebjer-22 IK Hakarpspojkarna 10,18
  Slägga 1 Stig-Lennart Arlebjer-22 IK Hakarpspojkarna 10,91
  Spjut 1 Stig-Lennart Arlebjer-22 IK Hakarpspojkarna 5,81
K35 800m 1 Linda Damgren-79 Habo FIF-04 2:27,73
  Slägga 1 Rebecka Kvist-83 Alvesta FI 51,80
K45 80mH 3 Ingela Carlsson-69 Tranås AIF 15,79
  400mH 2 Ingela Carlsson-69 Tranås AIF 1:23,69
  Höjd 2 Ingela Carlsson-69 Tranås AIF 1,31
  Kula 1 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 10,43
  Diskus 2 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 31,35
  Slägga 2 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 37,90
  Vikt 2 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 11,92
  Kastfemk 3 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 3.033p
      (slä 33,89 - kula 10,34 - dis 24,54 - spj 19,61 - vikt 10,86)
K50 200m 1 Maria Jonasson-68 Wärnamo SK 28,39
  Längd 3 Satu Nyberg Schoug-68 Wärnamo SK 3,58
  Kula 6 Ann-Christin Olsson-64 IK Hakarpspojkarna 5,84
  Diskus 6 Ann-Christin Olsson-64 IK Hakarpspojkarna 16,77
  Slägga 6 Ann-Christin Olsson-64 IK Hakarpspojkarna 27,70
  Spjut 5 Ann-Christin Olsson-64 IK Hakarpspojkarna 11,98
  Vikt 7 Ann-Christin Olsson-64 IK Hakarpspojkarna 8,49
  Kastfemk 6 Maria Jonasson-68 Wärnamo SK 2.405p
      (slä X - kula 10,49 - dis 25,42 - spj 20,59 - vikt 11,53)
    8 Satu Nyberg Schoug-68 Wärnamo SK 2.266p
      (slä 26,05 - kula 7,88 - dis 15,85 - spj 17,54 - vikt 9,05)
    9 Ann-Christin Olsson-64 IK Hakarpspojkarna 1.815p
      (slä 27,65 - kula 5,68 - dis 13,05 - spj 9,35 - vikt 8,34)
K60 800m 3 Ann-Katrin Lundqvist-54 IK Sisu 3:01,88
  1500m 1 Ann-Katrin Lundqvist-54 IK Sisu 6:07,99
  5000m 1 Ann-Katrin Lundqvist-54 IK Sisu 21:52,84
  Slägga 3 Birgitta Eriksson-57 Hovslätts IK 20,50
  Vikt 3 Birgitta Eriksson-57 Hovslätts IK 8,96
  Kastfemk 3 Birgitta Eriksson-57 Hovslätts IK 2.465p
      (slä 22,76 - kula 6,65 - dis 16,76 - spj 16,86 - vikt 8,53)
K70 Stav 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 1,60
  Längd 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 2,93w
  Spjut 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 15,45
  Kastfemk 4 Marianne Ek-47 IK Hakarpspojkarna 3.076p
      (slä 19,37 - kula 7,02 - dis 15,69 - spj 17,30 - vikt 8,47)
           
VVM, 4-16 sep i Malaga, ESP
M50 Tiokamp 11 Tomas Fanta-68 Oskarshamns SK 5.652p
M55 Tiokamp 22 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK 4.681p
M60 Höjd 5 Håkan Josefsson-57 Stensjöns IF 1,60
  Slägga 21 Evert Kvist-56 Alvesta FI 31,52
M70 Vikt 7 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 16,86
  Kastfemk 5 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 3.791p
      (slä 37,90 - kula 11,12 - dis 29,57 - spj 31,39 - vikt 16,52)
M75 100m 6 Leif Karlsson-43 Alvesta FI 15,52
  200m 8 Leif Karlsson-43 Alvesta FI 32,49
K35 Slägga 2 Rebecka Kvist-83 Alvesta FI 51,48
K45 Diskus 9 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 28,87
  Vikt 6 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 11,66
  Kastfemk 4 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 3.236p
      (slä 38,19 - kula 9,35 - dis 26,83 - spj 21,08 - vikt 11,76)
  Sjukamp 7 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 4.281p
      (80H 15,55 - hö 1,45 - ku 10,14 - 200 31,72 - lä 4,40 - spj 26,58 - 800 3:08,24)
K60 Diskus 23 Birgitta Eriksson-57 Hovslätts IK 17,92
  Slägga 17 Birgitta Eriksson-57 Hovslätts IK 24,58
  Vikt 16 Birgitta Eriksson-57 Hovslätts IK 10,22
K70 Stav 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 1,60
  Sjukamp 6 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 3.570p
      (80H 22,45 - hö 0,99 - ku 6,28 - 200 46,55 - lä 2,86 - spj 16,24 - 800 4:20,82)