Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

 

SMÅLANDS

FRIIDROTTSFÖRBUND 

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


I BLÅGUL DRÄKT

Aktiva från Småland som av Svenska Friidrottsförbundet blivit uttagna att representera Sverige i mästerskap och landskamper med notering om resultat och placering. Självanmälan/veteraner längre ner på sidan.

Gå till år: 18 17 16 15 14 13 12 11 10 09 08 07 06 05 04

2013

Nordenkampen SWE-NOR-FIN, 9 feb i Växjö
Ingen smålandsaktiv uttagen.
           
Inomhus-EM, 1-3 mars i Göteborg, SWE
M 60mH fö-6 Alexander Brorsson-90 IFK Växjö 7,85
K Femkamp 9 Ellinore Hallin-87 IFK Växjö 4,372
           
Europacup i vinterkast, 16-17 mars i Castellón, ESP
Ingen smålandsaktiv uttagen.
           
VM-JVM Terräng, 24 mars i Bydgoszcz, POL
Ingen smålandsaktiv uttagen.
           
EM 100km, 27 april i Belvès, FRA
Ingen smålandsaktiv uttagen.
           
Nordic Challenge 10.000m, 4 maj i Sandviken
M 10.000m 6 David Nilsson-87 Högby IF 30:32,24
           
VM/EM 24h, 11-12 maj i Steenbergen, NED
Ingen smålandsaktiv uttagen.
           
Europacup 10.000m, 8 juni i Pravets, BUL
Ingen smålandsaktiv uttagen.
           
SWE-FIN-EST Mångkamp, 8-9 juni i Huddinge
K Sjukamp 5 Lisa Linnell-91 IFK Växjö 5.010p
           
JNM-UNM Mångkamp, 8-9 juni i Huddinge
P19 Tiokamp 4 Victor Ivarsson-94 IFK Växjö 7.037p
P17 Tiokamp 1 Olof Östenberg-97 IFK Växjö 7.139p
F19 Sjukamp 2 Elin Tornhed-95 IFK Växjö 5.212p
F17 Sjukamp 5 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 4.663p
           
Lag-EM, 22-23 juni i Dublin, IRL
M 400mH 2 Niclas Åkerström-88 IFK Växjö 51,42
  (4x100m 2 Alexander Borsson-90 IFK Växjö 39,55)
  (4x400m 5 Niclas Åkerström-88 IFK Växjö 3:10,78)
K 100mH - Ellinore Hallin-87 IFK Växjö Återbud
  Kula 9 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 14,77
           
Europacup Mångkamp, 29-30 juni i Nottwil, SUI
M Tiokamp 2 Nicklas Wiberg-85 Kalmar SK 7.678p
K Sjukamp 17 Elin Tornhed-95 IFK Växjö 5.017p
    - Ellinore Hallin-87 IFK Växjö Återbud
           
EM i bergslöpning, 6 juli i Borovets, BUL
Ingen smålandsaktiv uttagen.
           
UVM 17år, 10-14 juli i Donetsk, UKR
P17 Spjut - Isak Oskarsson-96 Stensjöns IF Återbud
           
JEM 22år, 11-14 juli i Tammerfors, FIN
M22 Spjut kv16 Sebastian Törngren-93 IFK Växjö 68,86
K22 Spjut kv19 Matilda Elfgaard-92 Habo FIF-04 49,13
  Sjukamp 4 Lisa Linnell-91 IFK Växjö 5.888p
           
JEM 19år, 18-21 juli i Rieti, ITA
P19 Slägga kv18 Anders Eriksson-94 Hovslätts IK 65,84
F19 Kula 5 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 15,82
  Sjukamp 11 Elin Tornhed-95 IFK Växjö 5.276p
           
VM 10-18 aug i Moskva, RUS
M Tiokamp 24 Marcus Nilsson-91 Högby IF 7.540p
           
Nordiska Juniorlandskampen, 17-18 aug i Espoo, FIN
P19 110mH 3 Hannes Kvist Wirdmo-94 IFK Växjö 14,39
  Slägga 5 Anders Eriksson-94 Hovslätts IK 67,57
F19 800m 6 Josefine Malmborg-94 Habo FIF-04 2:13,11
  Kula 1 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 15,44
  Diskus 3 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 47,42
           
Finnkampen, 7-8 sep i Stockholm
M 400mH 3 Niclas Åkerström-88 IFK Växjö 52,68
  3000mH 4 Fredrik Johansson-86 IFK Växjö 9:20,56
K Kula 2 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 15,55
  Spjut 6 Matilda Elfgaard-92 Habo FIF-04 47,14
P17 Diskus 2 Olof Östenberg-97 IFK Växjö 57,77
F17 200m 3 Hanna Hoff-97 IFK Växjö 25,27
  1500mH 1 Linn Bengtsson-97 IFK Växjö 4:49,11
  Tresteg 1 Emilia Hammarström-96 Wärnamo SK 12,43
           
NN-JNM Terräng, 9 nov i Reykjavik, ISL
M 9km - David Nilsson-87 Högby IF Återbud
           
EM-JEM Terräng, 8 dec i Belgrad, SRB
Ingen smålandsaktiv uttagen.
           

Veteraner, självanmälan.

IVEM, 19-24 mars i San Sebastian, ESP
M40 Terr 5km 65 Christer Svensson-69 Växjö AIS 20,28
M60 Diskus 10 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 34,39
  Slägga 7 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 37,85
  Vikt 11 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 12,36
M65 Diskus - Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna X
  Slägga 4 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 40,79
  Vikt 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 17,33
    3 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 15,74
M85 Höjd 1 Nils-Bertil Nevrup-26 Elmhults SC 1,09
  Kula 1 Nils-Bertil Nevrup-26 Elmhults SC 8,59
           
VEM non stadia, 23-26 maj i Upice, CZE
K65 Halvmara 3 Måd Thorssell-45 Växjö AIS 1:56:37
           
VNM stadia, 28-30 juni i Moss, NOR
M50 Höjd 4 Michael Zazzio-60 Skruvs IF 1,58
M60 Kula 3 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 11,01
  Diskus 3 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 36,43
  Slägga 4 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 39,60
  Spjut 7 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 34,52
  Vikt 4 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 14,07
  Kast5k. 4 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 3,007p
M65 Stav 3 Arne Svensson-46 FIK Färjestaden 2,60
  Diskus 5 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 29,66
  Slägga 3 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 40,28
  Vikt 5 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 13,60
  Kast5k. 7 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 3,135p
M70 1500m 5 Arne Håkansson-41 Högby IF 6:07,40
  2000mH 2 Arne Håkansson-41 Högby IF 9:12,53
M75 Diskus 3 Georg Johansson-38 Högby IF 30,39
  Slägga 2 Georg Johansson-38 Högby IF 37,26
  Vikt 1 Georg Johansson-38 Högby IF 15,26
  Kast5k. 3 Georg Johansson-38 Högby IF 2,346p
K40 Slägga 1 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 37,14
  Vikt 1 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 11,80
  Kast5k. 1 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 3,216p
K45 100m 1 Maria Jonasson-68 Wärnamo SK 13,60
  200m 1 Maria Jonasson-68 Wärnamo SK 27,14
K65 Höjd 6 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 1,02
  Stav 1 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 1,60
  Längd 4 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 2,67
  Kula 4 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 5,83
  Diskus 4 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 17,59
  Slägga 6 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 18,95
  Spjut 3 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 17,75
  Vikt 6 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 7,56
           
World Master Games, 2-11 aug i Torino, ITA
K50 100m 1 Carina Palmqvist-62 Villstad GIF 14,26
  Längd 2 Carina Palmqvist-62 Villstad GIF 4,66
           
Veteran-VM Mountain running, 31 aug i Janske Lazne, CZE
Ingen deltagare från Småland.
           
VVM stadia, 16-27 okt i Porto Alegre, BRA
M40 Marathon 21 Christer Svensson-69 Växjö AIS 4:34:56
M70 Diskus 5 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 35,49
  Vikt 2 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 18,06
  Kastfemk 2 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 4,213p
K40 Diskus 5 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 35,57
  Slägga 5 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 39,90
  Vikt 5 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 12,53
  Kastfemk 3 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 3,202p
K65 Halvmara 2 Måd Thorsell-45 Växjö AIS 1:58:37