Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

 

SMÅLANDS

FRIIDROTTSFÖRBUND 

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


I BLÅGUL DRÄKT

Aktiva från Småland som av Svenska Friidrottsförbundet blivit uttagna att representera Sverige i mästerskap och landskamper med notering om resultat och placering. Självanmälan/veteraner längre ner på sidan.

Gå till år: 18 17 16 15 14 13 12 11 10 09 08 07 06 05 04

2015

Nordenkampen SWE-NOR-FIN, 14 feb i Bærum, NOR
M 3000m 4 David Nilsson-87 Högby IF 8:11,52
K Kula 2 Fanny Roos-95 Atleticum Växjö SK 16,38
           
Inomhus-EM, 6-8 mars i Praha, CZE
K Kula kv-10 Fanny Roos-95 Atleticum Växjö SK 16,61
           
Europacup i vinterkast, 14-15 mars i Leiria, POR
K Spjut - Matilda Elfgaard-92 Habo FI-04 DNS
M22 Slägga 12 Anders Eriksson-94 Hovslätts IK 66,20
K22 Kula 4 Fanny Roos-95 Atleticum Växjö SK 16,39
           
VM-JVM terräng, 28 mars i Guiyang, CHN
Ingen smålandsaktiv uttagen.
           
IAU VM/EM 24 timmar, 11-12 april i Torino, ITA
Ingen smålandsaktiv uttagen.
           
Nordic Challenge 10.000m, 23 maj i Aarhus, DEN
Ingen smålandsaktiv uttagen.
           
IAU VM-EM Ultratrail, 30 maj i Annecy, FRA
Ingen smålandsaktiv uttagen.
           
Europacup 10.000m, 6 juni i Pula, ITA
Ingen smålandsaktiv uttagen.
           
SWE-FIN-EST Mångkamp, 6-7 juni i Tartu, EST
K Sjukamp 1 Lisa Linnell-91 Atleticum Växjö SK 5.533p
           
JNM-UNM Mångkamp, 13-14 juni i Tårnby, DEN
F19 Sjukamp - Beatrice Lantz-97 IFK Växjö Bröt
           
Lag-EM, 20-21 juni i Tjeboksary, RUS
M 4x100m (6) Alexander Brorsson-90 Atleticum Växjö SK (39,20)
K Kula 6 Fanny Roos-95 Atleticum Växjö SK 16,83
  Spjut 5 Anna Wessman-89 IFK Växjö 54,35
           
EM i bergslöpning, 4 juli i Porto Moniz, POL
Ingen smålandsaktiv uttagen.
           
Europacup Mångkamp, 4-5 juli i Inowroclaw, POL
K Sjukamp 6 Lisa Linnell-91 Atleticum Växjö SK 5.697p
    17 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 5.058p
           
JEM 22år, 9-12 juli i Tallinn, EST
K22 Kula 4 Fanny Roos-95 Atleticum Växjö SK 16,73
           
UVM 17år, 15-19 juli i Cali, COL
Ingen smålandsaktiv uttagen.
           
JEM 19år, 16-19 juli i Eskilstuna
F19 100m fö-7 Hanna Hoff-97 IFK Växjö 11,98
           
European Youth Olympics, 27-30 juli i Tbilisi, GEO
Ingen smålandsaktiv uttagen.
           
VM, 22-30 aug i Beijing, CHN
M Marathon 36 David Nilsson-87 Högby IF 2:31:23
           
Nordiska Juniorlandskampen, 29-30 aug i Leppävaara, FIN
F19 100m 6 Hanna Hoff-97 IFK Växjö 11,91w
  200m 4 Hanna Hoff-97 IFK Växjö 24,45w
  3000mH 5 Linn Bengtsson-97 IFK Växjö 11:00,21
  Längd 4 Jonna Lindéen-96 Kalmar SK 5,96
  Tresteg 4 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 12,38w
    5 Emilia Hammarström-96 Wärnamo SK 12,07w
  4x100m (2) Hanna Hoff-97 IFK Växjö (46,43)
           
Finnkampen, 12-13 sep på Stockholm Stadion
M 200m 6 Alexander Brorsson-90 Atleticum Växjö SK 21,52
  110mH 2 Alexander Brorsson-90 Atleticum Växjö SK 14,06
  Slägga 5 Stefan Kvist-87 Alvesta FI 65,14
  4x100m 1 Alexander Brorsson-90 Atleticum Växjö SK 39,81
K Kula 1 Fanny Roos-95 Atleticum Växjö SK 16,60
  Diskus 6 Fanny Roos-95 Atleticum Växjö SK 50,81
  Spjut 5 Anna Wessman-89 IFK Växjö 49,71
P17 Kula 4 Theodor Ahlström-98 IFK Växjö 15,23
  Diskus 4 Alexander Sjögren-99 Kalmar SK 49,47
F17 1500mH 3 Julia Samuelsson-99 Högby IF 5:13,93
           
NN-JNM Terräng, 7 nov i Göteborg
M 9km 3 David Nilsson-87 Högby IF 27:20
           
EM-JEM Terräng, 13 dec i Hyères, FRA
M 10,1km 10 David Nilsson-87 Högby IF 30:25

Veteraner, självanmälan.

IVEM, 23-28 mars i Torun, POL
M65 Diskus 11 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 33,39
  Slägga 4 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 40,29
  Vikt 4 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 15,82
M70 Diskus 3 Peter Hackenschmidth-43 IK Hakarpspojkarna 36,94
           
VVM stadia, 4-16 aug i Lyon, FRA
M35 5000m 3 Andreas Lundqvist-79 Tranås AIF 15:21,84
  10000m 3 Andreas Lundqvist-79 Tranås AIF 31:44,62
  3000mH 2 Andreas Lundqvist-79 Tranås AIF 9:22,11
M55 Spjut 8 Anders Andersson-58 Villstads GIF 45,37
M65 Slägga 11 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 37,17
  Vikt 7 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 15,23
  Kastfemk   Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK  
M70 Vikt 4 Peter Hackenschmidth-43 IK Hakarpspojkarna 18,27
  Kastfemk   Peter Hackenschmidth-43 IK Hakarpspojkarna  
K40 Diskus kv Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 32,98
  Slägga 10 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 34,83
  Vikt 3 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 12,85
  Kastfemk 6 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 3,230p
K65 Stav 2 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 1,50
  Längd 10 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 3,09
  Spjut 11 Birgitta Uppgården-48 Oskarshamns SK 19,21