Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

 

SMÅLANDS

FRIIDROTTSFÖRBUND 

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


I BLÅGUL DRÄKT

Aktiva från Småland som av Svenska Friidrottsförbundet blivit uttagna att representera Sverige i mästerskap och landskamper med notering om resultat och placering. Självanmälan/veteraner längre ner på sidan.

Gå till år: 18 17 16 15 14 13 12 11 10 09 08 07 06 05 04

2011

FIN-NOR-SWE, 5 feb i Tampere, FIN
M 300mH 1 Niclas Åkerström-88 IFK Växjö 36,18
  4x300m (1) Niclas Åkerström-88 IFK Växjö 2.14,84
K 60m 2 Carolina Klüft-83 IFK Växjö 7,45
  60mH 2 Carolina Klüft-83 IFK Växjö 8,26
           
Europacup i vinterkast, 19-20 mars i Sofia, BUL
K22 Spjut 4 Anna Wessman-89 IFK Växjö 52,86
           
Nordic Challenge 10.000m, 22 maj i Sellfoss, ISL
M 10.000m 7 David Nilsson-91 Högby IF 31:27,41
           
SWE-FIN-EST Mångkamp, 4-5 juni i Seinäjoki, FIN
K Sjukamp 4 Lisa Linnell-91 Ljungby FIK 5.383p
           
Lag-EM, 18-19 juni på Stockholms Stadion
K Längd 2 Carolina Klüft-83 IFK Växjö 6,73
  4x100m (8) Carolina Klüft-83 IFK Växjö 44,28
           
JNM-UNM Mångkamp, 18-19 juni i Seinäjoki, FIN
M22 Tiokamp 5 Marcus Nilsson-91 Högby IF 6.853p
P19 Tiokamp 8 Oskar Nordborg-93 FI Kalmarsund 6.109p
P17 Tiokamp 2 Victor Ivarsson-94 IFK Växjö 6.997p
K22 Sjukamp 2 Josefin Svensson-89 IFK Växjö 5.143p
           
Europacup mångkamp, 2-3 juli i Bressanone, ITA
M Tiokamp 7 Marcus Nilsson-91 Högby IF 7.400p
K Sjukamp 17 Lisa Linnell-91 Ljungby FIK 5.252p
    24 Josefin Svensson-89 IFK Växjö 4.934p
           
UVM 17, 6-10 juli i Villeneuve d'Ascq, FRA
P17 Slägga 10 Anders Eriksson-94 Hovslätts IK 68,01
F17 Kula 10 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 13,54
           
JEM 22, 14-17 juli i Ostrava, CZE
M22 Tiokamp 16 Marcus Nilsson-91 Högby IF 7.141p
K22 Spjut 6 Anna Wessman-89 IFK Växjö 55,19
           
JEM 19, 21-24 juli i Tallinn, EST
F19 Diskus kval (13) Moa Eskilsson-93 Villstads GIF 44,46
           
VM, 27 juli - 4 aug i Daegu, KOR
K Längd 5 Carolina Klüft-83 IFK Växjö 6,56
           
Nordiska Juniorlandskampen, 3-4 sep i Köpenhamn, DEN
P19 400mH 6 Hampus Widlund-93 IFK Växjö 54,29
F19 200m 5 Hanna Adriansson-92 Wärnamo SK 25,10
  Spjut 3 Matilda Elfgaard-92 Habo FIF-04 46,89
    5 Gabriella Sundin-92 Hovslätts IK 43,13
  4x100m (1) Hanna Adriansson-92 Wärnamo SK 46,52
           
Finnkampen, 9-10 sep i Helsingfors, FIN (sen) / Espoo, FIN (ungd)
M 3000mH 4 Fredrik Johansson-86 IFK Växjö 8:56,75
  110mH 3 Alexander Brorsson-90 IFK Växjö 14,08
  400mH 3 Niclas Åkerström-88 IFK Växjö 51,49
  4x400m (1) Niclas Åkerström-88 IFK Växjö 3:10,14
K 100m 1 Carolina Klüft-83 IFK Växjö 11,67
  100mH 6 Ellinore Hallin-87 IFK Växjö 13,85
  Längd 1 Carolina Klüft-83 IFK Växjö 6,33
  Spjut 1 Anna Wessman-89 IFK Växjö 57,09
P17 110mH 2 Hannes Kvist Wirdmo-94 IFK Växjö 14,22
    3 Jesper Lundberg-94 Ljungby FIK 14,35
  Slägga 1 Anders Eriksson-94 Hovslätts IK 69,53
F17 Höjd 2 Ida Virdebrant-94 IFK Växjö 1,80
  Kula 1 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 15,35
           
NM i Terräng, 12 nov i Uddevalla, SWE
M 9km 24 David Nilsson-87 Högby IF 28,51
F19 4,5km 20 Amelie Andersson-93 Villstads GIF 17,00

Veteraner, självanmälan.

...