Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

 

SMÅLANDS

FRIIDROTTSFÖRBUND 

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


I BLÅGUL DRÄKT

Aktiva från Småland som av Svenska Friidrottsförbundet blivit uttagna att representera Sverige i mästerskap och landskamper med notering om resultat och placering. Självanmälan/veteraner längre ner på sidan.

Gå till år: 18 17 16 15 14 13 12 11 10 09 08 07 06 05 04

2009

INT. MÄSTERSKAPSTÄVLINGAR OCH LANDSKAMPER
 
6-7 juni i Rekvere, EST: SWE-FIN-EST Mångkamp
K Sjukamp 4 Ellinore Hallin-87 IFK Växjö 5.296p
    7 Josefin Svensson-89 IFK Växjö 5.009p
           
13-14 juni i Kópavogur, ISL: JNM, UNM Mångkamp
P19 Tiokamp 1 Marcus Nilsson-91 Högby IF 7.140p
F19 Sjukamp 8 Lisa Linell-91 Ljungby FIK 4.349p
F17 Sjukamp 2 Jessica Bloodworth-93 Tranås AIF 4.991p
           
20-21 juni i Leiria, POR: Lag-EM
M/K Lag M+K 12 Sverige   138p
M 4x100m (9) Erik Karlsson-87 IFK Växjö (40.58)
K 5000m 9 Ida Nilsson-81 Högby IF 16.00.31
  100mH 12 Emma Magnusson-85 IFK Växjö 13.93
  400mH 10 Ulrika Johansson-80 IFK Växjö 58.56
  Spjut 9 Anna Wessman-90 IFK Växjö 52.30
  4x400m (11) Ulrika Johansson-80 IFK Växjö (3:42.87)
           
27-28 juni i Szczecin, POL: Europacup Mångkamp
K 4xSjukamp 5 SWE: N. Casadei, E. Hallin, F. Linde, E. Rosenquist 17.073p
  Sjukamp 16 Ellinore Hallin-87 IFK Växjö 5.635p
           
8-12 juli i Bressanone, ITA: UVM 17år
F17 Stav 1 Angelica Bengtsson-93 IFK Växjö 4.32
  Diskus Kval Hanna Bjärkvik-92 Hovslätts IK 39.47
           
16-19 juli i Kaunas, LTU: JEM 22år
K22 Spjut 3 Anna Wessman-89 IFK Växjö 55.91
  Sjukamp 12 Ellinore Hallin-87 IFK Växjö 5.574p
           
23-26 juli i Novi Sad, SRB: JEM 19år
P19 Slägga Kval Erik Romberg-90 Högby IF 59.32
    20 Marcus Nilsson-91 Högby IF 6.915p
F19 Diskus 12 Hanna Erlandsson-90 Hovslätts IK 40.16
           
19-20 aug i Berlin, GER: VM
M Tiokamp 7 Nicklas Wiberg-85 FI Kalmarsund 8.406p
           
22-23 aug i Vaasa, FIN: Nordiska Juniorkampen 19år
P19 3000m hi 4 Tawakal Abdi Kadir-90 IFK Växjö 9:23.86
  Spjut 4 Pontus Bjärkvik-90 Hovslätts IK 61.13
F19 Stav 3 Victoria Bengtsson-90 IFK Växjö 4.00
  Tresteg 6 Malin Andersson-90 Habo FIF-04 12.01
  Diskus 4 Hanna Erlandsson-90 Hovslätts IK 44.39
           
29-30 aug i Göteborg/U: SWE-FIN
M 110mH 6 Nicklas Wiberg-85 FI Kalmarsund 14,63
  Längd 5 Nicklas Wiberg-85 FI Kalmarsund 7,59
  Kula 5 Robert Melin-82 Bottnaryds IF 17,13
  Slägga 6 Stefan Kvist-87 Alvesta FI 64,06
K 1500m 6 Ida Nilsson-81 Högby IF 4:32,28
  5000m 2 Ida Nilsson-81 Högby IF 16:10,39
  100mH 3 Emma Magnusson-85 IFK Växjö 13,74
  400mH 3 Ulrika Johansson-80 IFK Växjö 59,04
  Stav 4 Hanna-Mia Persson-78 IFK Växjö 4,00
  Spjut 4 Anna Wessman-89 IFK Växjö 53,19
           
29-30 aug i Göteborg/U: SWE-FIN, 17år
P17 4x100m (1) Mattias Olander-92 Högby IF (42,15)
F17 100m 2 Hanna Adriansson-92 Wärnamo SK 12,23
  Stav 1 Angelica Bengtsson-93 IFK Växjö 4,35
  Diskus 2 Hanna Bjärkvik-92 Hovslätts IK 40,78
    4 Matilda Berglund-92 IFK Växjö 36,69
  Spjut 1 Matilda Elfgaard-92 Habo FIF-04 47,66
  4x100m (1) Hanna Adriansson-92 Wärnamo SK (46,38)
           
31 okt i Perniö, FIN: NM, JNM Terräng
P19 6km 4 Tawakal Abdi Kadir-90 IFK Växjö 19,42
           

INT. MÄSTERSKAP, SJÄLVANMÄLAN
Tas med gör finalplaceringar bland de 12 bästa.
           
25-29 mars i Ancona, ITA: IVEM
M50 Vikt 11.34 10 Evert Kvist Alvesta FI 13.83
M65 Vikt 9.08 1 Peter Hackenschmidt IK Hakarpspojkarna 18.09
M80 Höjd 1 Nils Bertil Nevrup Elmhults SC 1.23
K45 60m 7 Carina Palmquist Villstad GIF 8.38
           
26-28 juni i Huddinge, SWE: VNM
M35 100m 1 Jan Erlandsson-72 Villstad GIF 11.89
  400m 6 Thomaz Magnusson-70 Växjö AIS 73.12
M40 100m 4 Peter Rosén-65 Hovslätts IK 12.27w
    6 Jan-Olof Åkesson-67 Lekeryd Svarttorp SK 12.56
  200m 4 Peter Rosén-65 Hovslätts IK 25.34
  Längd 3 Jan-Olof Åkesson-67 Lekeryd Svarttorp SK 522w
M45 100m 4 Ingemar Pilgard-60 Lekeryd Svarttorp SK 12.57
  400m 4 Sandy Bengtsson-63 Oskarshamns SK 57.01
  Höjd 1 Michael Zazzio-60 Skruvs IF 1.70
  Längd 2 Kent Nygren-64 IK Hakarpspojkarna 5.99
    7 Ingemar Pilgard-60 Lekeryd Svarttorp SK 5.29w
  Tresteg 3 Ingemar Pilgard-60 Lekeryd Svarttorp SK 10.50
M50 800m 4 Hans Tove-57 Oskarshamns SK 2.16.32
  1500m 4 Hans Tove-57 Oskarshamns SK 4.46.84
  Slägga 3 Evert Kvist-56 Alvesta FI 39.46
  Spjut 1 Anders Andersson-58 Villstad GIF 51.55
M55 100m 3 Kjell Alnervik-52 Hovslätts IK 13.35
  200m 3 Kjell Alnervik-52 Hovslätts IK 27.50
  400m 1 Hans Södergren-51 Oskarshamns SK 61.24
  800m 2 Hans Södergren-51 Oskarshamns SK 2.21.84
  Stav 2 Kjell Alnervik-52 Hovslätts IK 3.10
    5 Sven Magnusson-52 Stensjöns IF 2.70
  Tresteg 3 Kjell Alnervik-52 Hovslätts IK 9.89
  Spjut 1 Jan-Olof Damgren-51 IK Hakarpspojkarna 53.09
M60 100mH 3 Harald Henriksson-45 Lekeryd Svarttorp SK 21.19
  Höjd 5 Stig Arvidsson-49 Lekeryd Svarttorp SK 1.38
    6 Harald Henriksson-45 Lekeryd Svarttorp SK 1.36
  Stav 4 Arne Svensson-46 FI Kalmarsund 2.70
    5 Agne Bergmark-45 Stensjöns IF 2.60
  Längd 4 Agne Bergmark-45 Stensjöns IF 4.40
  Tresteg 4 Agne Bergmark-45 Stensjöns IF 9.03
  Kula 4 Stig Arvidsson-49 Lekeryd Svarttorp SK 10.76
  Diskus 8 Stig Arvidsson-49 Lekeryd Svarttorp SK 35.99
  Slägga 2 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 44.20
    4 Stig Arvidsson-49 Lekeryd Svarttorp SK 40.54
  Spjut 4 Stig Arvidsson-49 Lekeryd Svarttorp SK 37.09
  Vikt 3 Stig Arvidsson-49 Lekeryd Svarttorp SK 15.60
    5 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 14.83
M65 300mH 3 Ingvar Ellbring-41 Stensjöns IF 63.93
M70 Diskus 7 Georg Johansson-38 Högby IF 35.03
  Slägga 1 Georg Johansson-38 Högby IF 43.05
  Vikt 2 Georg Johansson-38 Högby IF 17.03
M80 Kula 2 Nils-Bertil Nevrup-26 Elmhults SC 9.83
M85 Kula 3 Idolf Sandahl-20 Stensjöns IF 7.41
  Diskus 3 Idolf Sandahl-20 Stensjöns IF 17.84
  Slägga 2 Idolf Sandahl-20 Stensjöns IF 20.97
  Vikt 2 Idolf Sandahl-20 Stensjöns IF 7.64
K35 Diskus 1 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 34.05
  Vikt 1 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 12.07
K45 100m 2 Carina Palmquist-62 Villstad GIF 13.49
  200m 2 Carina Palmquist-62 Villstad GIF 28.01
  Längd 1 Carina Palmquist-62 Villstad GIF 4.99
  Tresteg 2 Carina Palmquist-62 Villstad GIF 9.84w
  Kula 4 Siv Tornegård-60 Högby IF 8.67
K50 1500m 2 Katarina Nilsson-56 Högby IF 5.37.27
  5000m 1 Katarina Nilsson-56 Högby IF 20.18.15
  Slägga 4 Katarina Nilsson-56 Högby IF 27.33
K60 Slägga 5 Majken Henriksson-45 Lekeryd Svarttorp SK 23.01
  Vikt 4 Majken Henriksson-45 Lekeryd Svarttorp SK 10.37
K40 Staf. 1000m (1) Carina Palmqvist-62 Villstad GIF (2.31.95)
           
29 juni i Huddinge, SWE: VNM i Kastmångkamp
M60 Kastmångk. 3 Stig Arvidsson-49 Lekeryd Svarttorp SK 3.434p
  . 6 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 3.219p
    10 Harald Henriksson-45 Lekeryd Svarttorp SK 2.556p
M70 Kastmångk. 1 Georg Johansson-38 Högby IF 4.206p
M85 Kastmångk. 2 Idolf Sandahl-20 Stensjöns IF 3.091p
K35 Kastmångk. 1 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 3.056p
K60 Kastmångk. 4 Majken Henriksson-45 Lekeryd Svarttorp SK 2.333p
           
28 juli - 8 aug i Lahti, FIN: VVM Stadia
M45 Längd 1 Kent Nygren-64 IK Hakarpspojkarna 6.37
M50 Spjut 6 Anders Andersson-58 Villstad GIF 53.16
M55 Spjut 3 Jan Olof Damgren-51 IK Hakarpspojkarna 51.96
M65 Diskus 10 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 40.94
  Vikt 5 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 17.55
  Kastmångk. 1 Peter Hackenschmidt-43 IK Hakarpspojkarna 4.836p
M80 Höjd 1 Nils-Bertil Nevrup-26 Elmhults SC 1.22
  Kula 8 Nils-Bertil Nevrup-26 Elmhults SC 9.70
K35 Slägga 6 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 40.46
  Kastmångk. 5 Anna Ek-73
IK Hakarpspojkarna 3.077p
K45 Längd 8 Carina Palmquist-62 Villstad GIF 4.93
  4x100m (5) Carina Palmquist-62 Villstad GIF (55.35)
  4x400m (3) Carina Palmquist-62 Villstad GIF (4:26.62)