Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

 

SMÅLANDS

FRIIDROTTSFÖRBUND 

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


I BLÅGUL DRÄKT

Aktiva från Småland som av Svenska Friidrottsförbundet blivit uttagna att representera Sverige i mästerskap och landskamper med notering om resultat och placering. Självanmälan/veteraner längre ner på sidan.

Gå till år: 18 17 16 15 14 13 12 11 10 09 08 07 06 05 04

2014

Nordenkampen SWE-NOR-FIN, 8 feb i Tampere, FIN
M 200m 1 Alexander Brorsson-90 IFK Växjö 21,45
  4x300m (2) Alexander Brorsson-90 IFK Växjö (2:16,88)
K 60mH 2 Ellinore Hallin-87 IFK Växjö 8,27
  Kula 4 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 15,31
    5 Ellinore Hallin-87 IFK Växjö 15,19
           
Inomhus-VM, 7-9 mars i Sopot, POL
Ingen smålandsaktiv uttagen.
           
Europacup i vinterkast, 15-16 mars i Leiria, POR
M22 Spjut 10 Sebastian Thörngren-93 IFK Växjö 63,90
K22 Spjut 14 Matilda Elfgaard-92 Habo FI-04 49,03
           
VM i halvmarathon, 29 mars i Köpenhamn, DEN
Ingen smålandsaktiv uttagen.
           
Nordic Challenge 10.000m, 22 maj i Oslo, NOR
Ingen smålandsaktiv uttagen.
           
Europacup 10.000m, 7 juni i Skopje, MKD
Ingen smålandsaktiv uttagen.
           
JNM Mångkamp, 7-8 juni i Kópavogur, ISL
M22 Tiokamp 4 Victor Ivarsson-94 IFK Växjö 6.725p
           
SWE-FIN-EST Mångkamp, 14-15 juni i Tampere, FIN
K Sjukamp - Lisa Linnell-91 IFK Växjö Ej start
           
Lag-EM, 21-22 juni i Braunschweig, GER
M 4x100m (7) Alexander Brorsson-90 Atleticum Växjö SK (39,33)
K Kula 10 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 15,68
           
Europacup Mångkamp, 5-6 juli i Ribeira Brava, POR
M Tiokamp 8 Marcus Nilsson-91 Högby IF 7.656p
K Sjukamp 6 Lisa Linnell-91 IFK Växjö 5.818p
           
EM i bergslöpning, 12 juli i Gap, FRA
Ingen smålandsaktiv uttagen.
           
JVM 19år, 22-27 juli i Eugene, USA
F19 Kula 6 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 16,29
           
Nord-Balt 22års-mästerskapen, 26-27 juli i Köpenhamn, DEN
M22 Spjut 6 Sebastian Thörngren-93 IFK Växjö 64,38
  4x100m (-) Alexander Andersson-94 IK Hakarpspojkarna (Bröt)
K22 400mH 3 Jessica Bloodworth-93 IFK Växjö 61,90
  Kula 6 Erica Lantz-94 Atleticum Växjö SK 12,25
  Spjut 3 Matilda Elfgaard-92 Habo FIF-04 50,52
  4x400m (3) Jessica Bloodworth-93 IFK Växjö (3:48,29)
           
EM, 12-17 aug i Zürich, SUI
M Marathon - David Nilsson-87 Högby IF Bröt
  110mH Alexander Brorsson-90 Atleticum Växjö SK 13,92
  Tiokamp - Marcus Nilsson-91 Högby IF Bröt
  4x100m (fö) Alexander Brorsson-90 Atleticum Växjö SK (39,27)
           
Nordiska Juniorlandskampen, 16-17 aug i Kristiansand, NOR
P19 800m 4 Johan Sandsten-95 Oskarshamns SK 1:54,71
F19 Stav 2 Sara Cannmo-96 Hovslätts IK 3,76
  Tresteg 6 Malin Citess-95 Atleticum Växjö SK 11,56
  Kula 1 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 15,83
  Diskus 5 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 45,76
           
Finnkampen, 30-31 aug i Helsingfors, FIN
M 110mH 6 Alexander Brorsson-90 Atleticum Växjö SK 15,12
  Stav 4 Simon Assarsson-91 IFK Växjö 5,15
  Slägga 4 Anders Eriksson-94 Hovslätts IK 67,10
  4x100m (1) Alexander Brorsson-90 Atleticum Växjö SK (39,31)
K Stav 6 Sara Cannmo-96 Hovslätts IK 3,80
  Kula 2 Fanny Roos-95 Ljungby FIK 15,49
  Spjut 5 Matilda Elfgaard-92 Habo FIF-04 51,70
F17 100m 1 Hanna Hoff-97 IFK Växjö 12,16
  2000mH 2 Linn Bengtsson-97 IFK Växjö 7:04,54
  100mH 3 Julia Seigerroth-97 IK Hakarpspojkarna 14,26
  Tresteg 4 Beatrice Lantz-97 IFK Växjö 11,75
  4x100m (-) Hanna Hoff-97 IFK Växjö (Diskat)
           
VM-EM 100km, 31 aug i Daugavpils, LAT
Ingen smålandsaktiv uttagen.
           
Kontinentalcupen, 13-14 sep i Marrakech, MAR
Ingen smålandsaktiv uttagen.
           
NN-JNM Terräng, 8 nov i Vantaa, FIN
Ingen smålandsaktiv uttagen.
           
EM-JEM Terräng, 14 dec i Samokov, BUL
Ingen smålandsaktiv uttagen.
           

Veteraner, självanmälan.

IVNM, 7-9 mars i Haugesund, NOR
M65 Kula 3 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 10,59
    8 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 8,82
  Vikt 1 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 15,95
    5 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 14,29
           
IVVM, 25-30 mars i Budapest, HUN
M50 60mH Svante Edvardsson-64 Villstad GIF 9,84
  Femkamp 10 Svante Edvardsson-64 Villstad GIF 3089p
      (60mH 9,84 - längd 5,00 - kula 9,62 - höjd 1,42 - 1000m 3:30,97)
M55 Slägga 10 Evert Kvist-56 Alvesta FI 38,12
  Spjut 2 Anders Andersson-58 Villstad GIF 52,30
M60 Diskus 20 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 32,39
  Slägga 8 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 38,84
  Vikt 10 Stig Arvidsson-49 Lekeryd-Svarttorp SK 14,19
M65 Slägga 8 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 36,43
  Vikt 10 Ambjörn Martinsson-45 Stensjöns IF 13,98
M70 Vikt 4 Peter Hackenschmidth-43 IK Hakarpspojkarna 18,91
M85 Höjd 1 Nils-Bertil Nevrup-26 Elmhults SC 1,09
K50 60m 8 Carina Palmqvist-62 Villstad GIF 8,64
  200m se Carina Palmqvist-62 Villstad GIF 28,81
  Längd 2 Carina Palmqvist-62 Villstad GIF 4,92
           
VEM berslöpning, 21 juni i Nowa Ruda, POL
Ingen från Småland.
           
VEM stadia, 22-31 aug i Izmir, TUR
M70 Diskus 1 Peter Hackenschmidth-43 IK Hakarpspojkarna 40,92
  Vikt - Peter Hackenschmidth-43 IK Hakarpspojkarna DNF
  Kastfemk 2 Peter Hackenschmidth-43 IK Hakarpspojkarna 4,072p
K40 Diskus 2 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 35,24
  Slägga 4 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 37,52
  Vikt 2 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 12,38
  Kastfemk 2 Anna Ek-73 IK Hakarpspojkarna 3,136p
K50 Längd 3 Carina Palmqvist-62 Villstad GIF 4,62w
           
VVM bergslopp, 6 sep i Telfes, Österrike
Ingen från Småland.