Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

 

SMÅLANDS

FRIIDROTTSFÖRBUND 

TÄVLINGAR

Program    Resultat    Minneslista    PM om DM

Resultatbörs-DM    SM-medaljörer    I blågul dräkt    Regler


I BLÅGUL DRÄKT

Aktiva från Småland som av Svenska Friidrottsförbundet blivit uttagna att representera Sverige i mästerskap och landskamper med notering om resultat och placering. Självanmälan/veteraner längre ner på sidan.

Gå till år: 18 17 16 15 14 13 12 11 10 09 08 07 06 05 04

2008

INT. MÄSTERSKAPSTÄVLINGAR OCH LANDSKAMPER
 
7-8 juni i Jyväskylä, FIN: Landskamp i mångkamp FIN-SWE-EST
K Sjukamp 6 Ellinore Hallin IFK Växjö 5.070e
           
7-8 juni i Jyväskylä, FIN: JNM -UNM i mångkamp
F19 Sjukamp 5 Josefin Svensson Hjortens SK 4.815e
P17 Tiokamp 3 Marcus Nilsson Högby IF 7.272e
F17 Sjukamp 3 Lisa Linnell Ljungby FIK 4.997e
           
21-22 juni i Istanbul, TUR: Europacupen
K 400m häck 5 Ulrika Johansson IFK Växjö 58,57
  Längd 1 Carolina Klüft IFK Växjö 6,87
  Tresteg 4 Carolina Klüft IFK Växjö 14,10w
  Staf 4x400m (6) Ulrika Johansson IFK Växjö (3.37,67)
           
28-29 juni i Jyväskylä, FIN: Europacupen i mångkamp
M Tiokamp 1 Nicklas Wiberg FI Kalmarsund 8.040e
           
8-13 juli i Istanbul. TURK: JVM 19
P19 800m oplac Johan Svensson FI Kalmarsund 1.52.64
F19 Diskus oplac Hanna Erlandsson Hovslätts IK 40,77
  Spjut 7 Anna Wessman IFK Växjö 54,12
           
16-17 aug i Fana, NOR: Nordiska juniorkampen 19 år
P19 800m 1 Johan Svensson FIK Kalmarsund 1.52,01
  Höjd 2 Emil Svensson IFK Växjö 2.07
  Slägga 6 Erik Romberg Högby IF 51,53
  Spjut 4 Pontus Bjärkvik Hovslätts IK 60,72
  Staf 4x400m 1 Johan Svensson FIK Kalmarsund (3.14,25)
F19 Diskus 3 Hanna Erlandsson Hovslätts IK 45,11
  Spjut 2 Anna Wessman IFK Växjö 51,55
           
15-24 aug i Peking, CHN: OS
K Längd 9 Carolina Klüft IFK Växjö 6,49
  Tresteg oplac Carolina Klüft IFK Växjö 13,97
           
29-30 aug i Helsingfors, FIN: Finnkampen
M 110m häck 6 Nicklas Wiberg FI Kalmarsund 14,65
  300m häck 5 Nicklas Wiberg FI Kalmarsund 52.84
  Slägga 6 Stefan Kvist Alvesta FI 62.53
K Staf 4x100m (1) Carolina Klüft IFK Växjö (45,15)
  100m häck 3 Emma Magnusson IFK Växjö 13,87
  400m häck 2 Ulrika Johansson IFK Växjö 60,05
  Längd 1 Carolina Klüft IFK Växjö 6,44
  Tresteg 1 Carolina Klüft IFK Växjö 13,83
  Spjut 5 Anna Wessman IFK Växjö 51,17
           
29-30 aug i Helsingfors, FIN: Ungdomsfinnkampen 17 år
P17 Höjd 4 Yan-Zhong Wu IK Sisu 1,94
F17 400m 4 Rebecca Moyo IK Hakarapspojkarna 57,25
  Staf 4x400m (1) Rebecca Moyo IK Hakarapspojkarna (3.46,86)
  Kula 4 Hanna Bjärkvik Hovslätts IK 13,51
  Spjut 4 Matilda Elfgaard Habo FIF-04 40,53
           
           
6-7 sep i Tampere, FIN: Nordiska-Baltiska Juniormästerskapen
M22 2000m hinder 2 Fredrik Johansson IFK Växjö 9.06,78
  Slägga 5 Stefan Kvist Alvesta FI 61,78
K22 800m 7 Olivia Bergvall Oskarshamns SK 2.17.59
  5000m   Alexandra Svensson Hultsfreds LK Bröt
  Kula 4 Maria Bengtsson IFK Växjö 13,05
           
15 nov i Köpenhamn, DEN: NM i terräng
K 8000m 3 Ida Nilsson Högby IF 27,49
  Lagtävling (1) Ida Nilsson Högby IF (81)
           
14 dec i Ooestende, BEL: EM och JEM i terräng
K 8000m 21 Ida Nilsson Högby IF 28,56
  Lagtävling (11) Ida Nilsson Högby IF (172)
           

INT. MÄSTERSKAP, SJÄLVANMÄLAN
           
1-2 mars i Reykjavik, ISL: IVNM
M35 200m 3 Thomaz Magnusson Växjö LK 30,32
  1500m 5 Christer Svensson Växjö LK 5.11,83
    7 Thomaz Magnusson Växjö LK 5.50,86
  3000m 5 Christer Svensson Växjö LK 10,39,63
  Staf 4x200m (2) Christer Svensson Växjö LK (2.18,07)
      Thomaz Magnusson Växjö LK (2.18,07)
M65 Kula 1 Peter Hackenschmidt IK Hakarpspojkarna 13.10
  Vikt 1 Peter Hackenschmidt IK Hakarpspojkarna 18.02
           
17-22 mars i Clemont-Ferand, FRA: IVVM
M50 800m 5 Hans Tove Oskarshamns SK 2.12.65
  1500m 9 Hans Tove Oskarshamns SK 4.38.78
M80 Höjd 1 Nils-Bertil Nevup Elmhults SC 1.27
  Kula 2 Nils-Bertil Nevup Elmhults SC 9.85
           
23 juli-3 aug i Ljubljana, SLO: VEM
M50 800m 12 Hans Tove Oskarshamns SK 2.12.68
  Slägga 12 Evert Kvist Alvesta FI 36,95
  Vikt 7 Evert Kvist Alvesta FI 14,65
M60 Stav 11 Arne Svensson FI Kalmarsund 2.70
M80 200m 2 Sten Medelius Högby IF 35,01
  80m häck 1 Sten Medelius Högby IF 18,46
  300m häck 1 Sten Medelius Högby IF 75,37
  Höjd 1 Nils-Bertil Nevup Elmhults SC 1,24
  Kula 4 Nils-Bertil Nevup Elmhults SC 9,81
K45 100m 6 Carina Palmquist Villstads GIF 13,23
  Längd 2 Carina Palmquist Villstads GIF 5,33
           
29 aug-7 sep i Malmö, SWE: European Masters Games veteraner
M50 800m 4 Hans Tove Oskarshamns SK 2.11,67
  10000m 2 Christer Freij Oskarshamns SK 34.53,62
  Vikt 3 Evert Kvist Alvesta FI 15,02
M60 5000m 3 Folke Lindqvist Eksjö Södra IK 20.08,87
  300m häck 1 Ingvar Ellbring Stensjöns IF 65,49
M70 100m 4 Folke Lindskog Elmhults SC 20,29
  200m 5 Folke Lindskog Elmhults SC 42,55
M80 Höjd 1 Nils-Bertil Nevrup Elmhults SC 1,21
  Kula 2 Nils-Bertil Nevrup Elmhults SC 7,41
K45 100m 1 Carina Palmquist Villstads GIF 13,34
  Längd 2 Carina Palmquist Villstads GIF 4.97
K60 1500m 3 Ing-Britt Lindqvist Eksjö Södra IK 7.38,47
           
30-31 Aug i Jalasjärvi, FIN: VNM i kastmångkamp
M65 Kastmångk. 1 Peter Hackenschmidt IK Hakarpspojkarna 4.973
M70 Kastmångk. 1 Georg Johansson Högby IF 4.276