Startsida

   Organisation

   Föreningar

   Tävlingar

   Statistik

   Rekord

   Priser

   Utmärkelser

   Arkiv

   Historik

   Gästbok

   Länkar

 

SMÅLANDS FRIIDROTTSFÖRBUND

UTBILDNING - GENOMFÖRD

       
2017     Delt.
Jan 21 + Feb 18 Friidrott 7-10 år Gislaved/Värnamo 12
Feb 4-5 Löpledare, steg 1 Karlskrona 16
April 1-2 Löpledare, steg 1 Växjö 7
April 22-23 + 29 Friidrott 10-12 år Eksjö 12
Okt 4+11+18+25 Friidrott 7-10 år Växjö 22
Nov 11-12 + 26 Friidrott 10-12 år Växjö 10
Nov 18-19 + 2/12 Friidrott 12-14 år Växjö Inst.
Dec 9-10 Löpledare, steg 1 Växjö 12
       
2016     Delt.
Jan 16+31 Friidrott 7-10 år Nybro 6
Mar 12-13 +2/4 Friidrott 10-12 år Jönköping 8
Apr 9-10 + 23 Friidrott 10-12 år Karlskrona Inst.
Apr 9-10 + 23-24 Friidrott 14-17 år Gtbg UC-väst -
Apr 16-17 Löpledare, steg 1 Växjö 13
Apr 23 Friidrottens organisationsledare Blekinge Inst.
Maj 7 Starter Växjö 8
Maj 28-29 Löpledare, steg 1 Karlshamn Inst.
Sep 17 + 23/10 Friidrott 7-10 år Södra Vi 19
Okt 1-2 Löpledare, steg 1 Nybro 5
Okt 22-23+19/11 Friidrott 10-12 år Nybro 10
Nov 6 + 3/12 Friidrott 7-10 år Karlskrona Inst.
Nov 12-13 + 4/12 Friidrott 10-12 år Karlskrona 12
Nov 19-20 Distriktsdomare Växjö Inst.
Nov 20 Eltid Växjö Inst.
Nov 25-27 Unga Ledare Växjö Inst.
Nov 26-27+17/12 Friidrott 12-14 år Växjö 20
       
2015     Delt.
Feb 7+8+21 Friidrott 10-12 år Växjö 5
Feb 28 + Mar 7 Friidrott 7-10 år Växjö Inst.
Apr 11-12 Löptränarutbildning, steg 1 Växjö 14
Apr 11+12+25 Friidrott 12-14 år Växjö 21
Apr 18-19 Distriktsdomare Habo 8
Apr 19+26 Friidrott 7-10 år Karlskrona 6
Maj 8 Ungdomstränare fördjupning kast Växjö 6
Apr 21+28, Maj 5+12 Friidrott 7-10 år Habo 7
Okt 10+24 Friidrott 7-10 år Jönköping Inst.
Okt 14-15 Distriktsdomare Växjö 11
Nov 28 Friidrottens organisationsledare Växjö Inst.
Nov 28 Ungdomstränare fördjupning tresteg Växjö 4
Dec 5 Unga Ledare Växjö Inst.
       
2014     Delt.
Mar 22+29 Friidrott 7-10 år Karlskrona 21
Mar 22+29 Friidrott 7-10 år Jönköping 17
Apr 5-6 Löptränarutbildning, steg 1 Växjö 11
Apr 5+6+26 Friidrott 10-12 år Karlskrona 21
Apr 12 Friidrottens organisationsledare Nässjö Inst.
Apr 12+13+27 Friidrott 10-12 år Jönköping 11
Okt 11-12 Distriktsdomare Växjö 9
Okt 11+12+26 Friidrott 12-14 år Växjö 5
Okt 18+25 Friidrott 7-10 år Nybro 5
Okt 25-26 Löptränarutbildning, steg 1 Växjö 7
Nov 15 Friidrottens organisationsledare Nässjö 10
Nov 29 Ungdomstränare fördjupning kast Växjö 6
Nov 29 Ungdomstränare fördjupning häck Växjö 4
       
2013     Delt.
Mar 1-3 Unga Ledare Göteborg 24
Mar 23-24 Friidrott 12-14 år, del 1 Växjö 9
Apr 6-7 Löptränarutbildning, steg 1 Växjö 8
Apr 13 Organisationsledare friidrott Ronneby 15
Apr 14 Friidrott 7-10 år, del 1 Ronneby 13
Apr 20 Friidrott 12-14 år, del 2 Växjö 9
Apr 28 Friidrott 7-10 år, del 2 Ronneby 13
Okt 5-6 Löptränarutbildning, steg 1 Växjö 9
Okt 5-6 Löptränarutbildning, steg 2 (SFIF) Sollentuna -
Okt 5+12 Friidrott 7-10 år, del 1+2 av 2 Södra Vi 12
Okt 8+22 Friidrott 7-10 år, del 1+2 av 4 Växjö 16
Okt 12-13 Friidrott 10-12 år, del 1 av 2 Växjö 14
Okt 26 Friidrott 10-12 år, del 2 av 2 Växjö 14
Nov 5+19 Friidrott 7-10 år, del 3+4 av 4 Växjö 16
Nov 9 Ledarskap för Friidrottens organisationsled. Värnamo 6
Nov 16-17 Ungdomstränare 14-17år, del 2 hopp Växjö Inst.
Nov 23 Ungdomstränare fördjupning häck Växjö 14
No29-De1 Ungdomstränare fördjupning kast Växjö 11
No29-De1 Ungdomsträn. fördjupn.övriga grenar Växjö 6
Dec 7 Ledarskap för Friidrottens organisationsled. Nybro 13
       
2012     Delt.
feb 11 Friidrott 7-10 år, del 1 Växjö Inst.
mar 17-18 Friidrott 10-12 år, del 1 Växjö 11
mar 24 Friidrott 7-10 år, del 2 Växjö Inst.
mar 31-1 Friidrott 14-17 år, del 2, hopp Växjö Inst.
apr 14 Friidrott 10-12 år, del 2 Växjö 7
aug 25 Funktionärskurs, steg 2 Ljungby 18
aug 26 Friidrott 7-10 år, del 1 Habo 16
sep 16 Friidrott 7-10 år, del 2 Habo 16
okt 20-21 Ungdomsträn. 14-17 år, del 1, allmän Växjö Inst.
okt 27-28 Friidrott 12-14 år, del 1 Växjö Inst.
nov 17 Starter / Eltid Växjö 15
nov 17 Ungdomsträn. +15 år, fördjupn. stav Växjö 10
nov 18 Friidrott 7-10 år, del 1 Växjö 11
nov 24 Friidrott 12-14 år, del 2 Växjö Inst.
dec 9 Friidrott 7-10 år, del 2 Växjö 11
       
2011     Delt.
mar 19 Teknisk ledare Växjö 12
mar 19 Barnledare 7-10 år Jönköping 9
mar 26 Barnledare 7-10 år Växjö 19
apr 2 Distriktsdomare (funk.kurs steg 2) Alvesta 16
apr 9-10 Ungdomstränare 14-17 år, del 1 Växjö 10
apr 10 Distriktsdomare (funk.kurs steg 2) Oskarshamn 14
sep 24 Funktionärskurs, steg 2 Nässjö 12
okt 8 Plattformen friidrott - 7-10 år, dag 1 Kalmar 10
okt 22 Plattformen friidrott - 7-10 år, dag 2 Kalmar 10
okt 29-30 Löptränarutbildning steg 1 Jönköping 19
nov 12 Ungdomstränare 14-17 år, fördjupn. slägga Växjö 11
nov 12 Plattformen friidrott - 7-10 år, dag 1 Nässjö 10
nov 19-20 Ungdomstränare 10-14 år, del 2 Växjö Inst.
nov 26 Plattformen friidrott - 7-10 år, dag 2 Nässjö 10
       
2010     Delt.
mar 20 Distriktsdomare Jönköping 16
mar 20 Barnledare 7-10 år Växjö 11
mar 20-21 Ungdomstränare 10-14 år, del 1 Växjö 11
mar 27-28 Ungdomstränare 10-14 år, del 2 Jönköping 15
apr 11 Distriktsdomare Kalmar 36
apr 17 Barnledare 7-10 år Jönköping 15
apr 24 Distriktsdomare Bottnaryd 17
okt 9-10 Löptränare, steg 1 Kalmar 19
okt 9-10 Ungdomstränare 14-17år, del 1 Jönköping 12
okt 17 Fördjupningskurs Ungd.trän. diskus Växjö 9
okt 23-24 Ungdomstränare 10-14år, del 1 Jönköping 11
nov 27-28 Ungdomstränare 10-14år, del 2 Växjö 16
       
2009   Delt.
mar 21-22 Ungdomsträn. 14-17 år, del 2, sprint Växjö 22
mar 28 Barnledare 7-10 år Oskarshamn 16
apr 4 Distriktsdomare Villstad 14
apr 18 Distriktsdomare Nybro 26
apr 25 Distriktsdomare Eksjö 12
apr 25-26 Ungdomstränare 10-14 år, del 1 Växjö 19
okt 10-11 Löptränarutbildning, steg 1 Växjö 5
okt 17 Distriktsdomare Västervik 14
okt 18 Fortutbildning Mental träning Växjö 14
okt 24-25 Ungdomstränare 10-14 år, del 1 Jönköping 17
nov 7-8 Ungdomstränare 10-14 år, del 2 Växjö 16
nov 21-22 Ungdomsträn. 14-17 år, del 2, kast Växjö 4
nov 28 Starter + Eltid (2 kurser) Växjö 15
       
2008     Delt.
jan 26 Barnledare 7-10 år Eksjö 21
feb 3 Fördjupn.kurs spjut, 17år o äldre Växjö 11
mar 8-9 Ungdomstränare 10-14 år, del 1 Växjö 28
mar 29-30 Ungdomstränare 14-17 år, del 1 Växjö 12
mar 28-30 Löptränarutbildning steg 1 Växjö 12
apr 5-6 Ungdomstränare 10-14 år, del 1 Jönköping 23
apr 14 Funktionärskurs, steg 2 Oskarshamn 16
apr 19 Funktionärskurs, steg 2 Värnamo 20
apr 26 Funktionärskurs, steg 2 Habo 22
okt 11 Barnledare 7-10 år Växjö 20
okt 25-26 Ungdomstränare 14-17 år, del 1 Växjö 13
nov 8 Barnledare 7-10 år Jönköping 18
nov 22-23 Ungdomstränare 10-14 år, del 2 Växjö 26
       
2007     Delt.
jan 14 Funktionärskurs, steg 1 Växjö 12
jan 27 Funktionärskurs, steg 1/2 Växjö 20
feb 3 Funktionärskurs, steg 2 Växjö 12
mar 17-18 Ungdomstränare 14-17 år, del 1 Växjö 19
mar 18 Barnledare 7-10 år Växjö 30
mar 24-25 Ungdomstränare 10-14 år, del 2 Växjö 16
apr 4-5 Speciell hoppkurs Habo 21
apr 21-22 Ungdomsträn. 14-17 år, del 2, sprint Karlshamn 16
apr 28-29 Ungdomstränare 10-14 år, del 1 Jönköping 13
apr 29 Funktionärskurs, steg 2 Tranås 18
maj 2 Funktionärskurs, steg 2 Karlshamn 10
maj 23, 30,
    jun 11
Ungdomstränare 10-14 år, del 2 Ljungby 15
okt 13-14 Ungdomsträn. 14-17 år, del 2, kast Växjö 17
okt 20-21 Ungdomstränare 10-14 år, del 1 Jönköping 18
nov 10 Barnledare 7-10 år Växjö 29
nov 10 Funktionärskurs, steg 1 Växjö 18
nov 17-18 Ungdomsträn. 14-17 år, del 2, hopp Växjö 12
nov 24 Funktionärskurs, steg 2 Växjö 14
       
2006     Delt.
jan 14 Barnledare 7-10 år Västervik 20
mar 4 Barnledare 7-10 år Eksjö 28
mar 18-19 Ungdomstränare 10-14 år, del 1 Växjö 34
mar 25-26 Ungdomstränare 10-14 år, del 2 Växjö 18
apr 1-2 Ungd.trän. 14-17 år, del 2, hopp Jönköping 13
apr 1-2 Unga ledarutbildning Växjö 15
apr 8 Barnledare 7-10 år Lessebo 12
apr 22 Barnledare 7-10 år Villstad 12
apr 29 Funktionärskurs, steg 2 Kalmar 16
okt 7-8 Ungdomstränare 10-14 år, del 2 Växjö 32
okt 14-15 Ungd.trän. 14-17 år, del 2, Sp/m/lå Växjö 29
okt 21-22 Ungdomstränare 10-14 år, del 1 Växjö 28
okt 28 Barnledare 7-10 år Jönköping 14
okt 28 Fortbildning rotationsteknik kula Växjö 8
nov 10-11 Unga ledarutbildning Kalmar 7
nov 18-19 Ungdomstränare 10-14 år, del 2 Kalmar 13
nov 25 Barnledare 7-10 år Karlshamn 12
nov 25 Starter/Eltid Växjö 20
       
2005     Delt.
feb 12 Barnledare 7-10 år Karlshamn 17
mar 5-6 Ungdomstränare 10-14 år, del 2 Jönköping 19
apr 9-10 Ungd.trän. 14-17 år, del 2, spr/häck Jönköping 23
apr 16-17 Ungdomstränare 10-14 år, del 1 Ljungby 30
apr 20 Funktionärskurs, steg 2 (del 1) Skruv 21
apr 23 Teknisk ledare Växjö 19
apr 27 Funktionärskurs, steg 2 (del 2) Skruv 21
sep 3 Funktionärskurs, steg 2 Växjö 14
okt 8-9 Ungdomstränare 14-17 år, del 1 Växjö 24
okt 22-23 Ungd.trän. 14-17 år, del 2, hopp Växjö 38
okt 29 Barnledare 7-10 år Växjö 48
nov 19-20 Ungdomstränare 10-14 år, del 1 Kalmar 33
       
2004     Delt.
jan 3-4 Ungdomstränare 14-17 år, del 1 Karlskrona 16
mar 20-21 Ungd.trän. 14-17 år, del 2, spr/häck Växjö 10
mar 20-21 Ungd.trän. 14-17 år, del 2, med/lång Växjö 10
mar 26-27 Arrangörskurs Vrigstad 40
apr 3-4 Ungdomstränare 14-17 år, del 1 Jönköping 18
apr 17 Eltidtagningskurs Jönköping 8
apr 24 Barnledare 7-10 år Kalmar 23
apr 28 Barnledare 7-10 år (del 1) Jönköping 16
maj 13 Barnledare 7-10 år (del 2) Jönköping 16
sep 20 Ungdomstränare 10-14 år, del 1 Karlshamn 12
okt 16-17 Ungdomstränare 10-14 år, del 1 Jönköping 30
okt 23 Barnledare 7-10 år Växjö 30
okt 30-31 Ungdomsträn. 14-17 år, del 2, kast Växjö 20